a także mając na uwadze, co następuje:(1) Rezolucja Rady z dnia 7 maja 1990 r. 4 w sprawie polityki dotyczącej odpadów przyjmuje i popiera dokument odnoszący się do strategii Wspólnoty oraz wzywa Komisję do zaproponowania kryteriów i norm w sprawie usuwania odpadów na składowiskach.
(2) Rezolucja Rady z dnia 9 grudnia 1996 r. w sprawie polityki dotyczącej odpadów zakłada, że w przyszłości powinno się przeprowadzać jedynie bezpieczne i kontrolowane działania związane ze składowaniem w całej Wspólnocie.
(3) Należy wspierać zmniejszenie wytwarzania odpadów, ich recykling i odzysk, jak również wykorzystywanie odzyskanych materiałów i energii w celu ochrony zasobów naturalnych i zapobiegania nieekonomicznemu wykorzystywaniu ziemi.
(4) Należy bliżej rozpatrzyć kwestie spalania odpadów komunalnych i odpadów innych niż odpady niebezpieczne, a także kompostowania, metanizacji biologicznej oraz przetwarzania bagrowanych osadów ściekowych.
(5) Zgodnie z zasadą zanieczyszczający płaci konieczne jest, między innymi, wzięcie pod uwagę wszelkich szkód wyrządzonych środowisku, spowodowanych przez składowisko odpadów.
(6) Podobnie jak każdy inny rodzaj obróbki odpadów, składowisko powinno być odpowiednio kontrolowane i zarządzane w celu zapobiegania potencjalnym negatywnym skutkom dla środowiska oraz eliminowania zagrożenia zdrowia ludzkiego.
(7) Konieczne jest podjęcie właściwych środków mających na celu zapobieżenie porzucaniu, składowaniu lub niekontrolowanemu zbytowi odpadów; podobnie musi istnieć możliwość kontrolowania substancji zawartych w składowanych odpadach; substancje takie powinny, o ile to możliwe, wchodzić w reakcje tylko w dający się przewidzieć sposób.
(8) Zarówno ilość, jak i niebezpieczny charakter odpadów przeznaczonych na składowisko powinny zostać, gdzie właściwe, zredukowane; obchodzenie się z odpadami powinno zostać ułatwione, a odzysk ulepszony; dlatego należy wspierać wykorzystywanie procesów obróbki w celu zapewnienia, że składowisko jest zgodne z założeniami niniejszej dyrektywy; sortowanie wchodzi w zakres definicji obróbki.
(9) Państwa Członkowskie powinny mieć możliwość stosowania zasad bliskości i samowystarczalności w celu zbytu odpadów na poziomie wspólnotowym i krajowym, zgodnie z dyrektywą Rady 75/442/EWG z dnia 15 lipca 1975 r. w sprawie odpadów 5 ; cele niniejszej dyrektywy muszą zostać zrealizowane i wyjaśnione przez ustalenie odpowiedniej, zintegrowanej sieci zakładów utylizacji, zapewniających wysoki poziom ochrony środowiska naturalnego.
(10) Rozbieżności między normami technicznymi zbytu odpadów przez składowanie i niższe koszty z tym związane mogą spowodować zwiększony zbyt odpadów w miejscach o niskich normach ochrony środowiska naturalnego i przez to stworzyć potencjalnie poważne zagrożenie dla środowiska, ze względu na transport odpadów na niepotrzebnie długich dystansach oraz ze względu na niewłaściwe praktyki zbytu.
(11) Konieczne jest zatem określenie norm technicznych dla składowania odpadów na poziomie wspólnotowym w celu ochrony, zachowania i poprawy jakości środowiska naturalnego we Wspólnocie.
(12) Konieczne jest jasne określenie wymogów, które spełniać musi składowisko odpadów w zakresie lokalizacji, utrzymywania w odpowiednich warunkach, zarządzania, kontroli, zamknięcia oraz środków zapobiegawczych i ochronnych, które podejmuje się w przypadku zagrożenia środowiska w perspektywie krótko- i długoterminowej, w szczególności w przypadku zanieczyszczenia wód gruntowych poprzez przeniknięcie odcieku do gleby.
(13) W świetle powyższego, konieczne jest dokładne określenie rodzajów składowisk odpadów, które należy wziąć pod uwagę, oraz rodzajów odpadów, które można składować na różnych rodzajach składowisk.
(14) Miejsca przeznaczone na czasowe magazynowanie odpadów powinny spełniać odpowiednie wymagania dyrektywy 75/442/EWG.
(15) Zgodnie z dyrektywą 75/442/EWG odzyskiwanie odpowiednich odpadów obojętnych lub odpadów innych niż odpady niebezpieczne poprzez ich wykorzystanie w ponownej przebudowie/odnawianiu i wypełnianiu lub w celach budowlanych może być uznawane za działanie nie związane ze składowaniem.
(16) Należy podjąć środki mające na celu zredukowanie produkcji metanu na składowiskach odpadów, między innymi w celu zmniejszenia globalnego ocieplenia poprzez ograniczenie składowania odpadów ulegających biodegradacji oraz wymagania dotyczące wprowadzenia kontroli gazów powstających na składowisku.
(17) Środki mające na celu zmniejszenie ilości składowanych odpadów ulegających biodegradacji powinny również mieć na celu wspieranie osobnej zbiórki odpadów ulegających biodegradacji, sortowania odpadów w sensie ogólnym, ich odzyskiwania i recyklingu.
(18) Ze względu na pewne szczególne cechy metody usuwania odpadów poprzez ich składowanie, konieczne jest wprowadzenie specjalnej procedury związanej z zezwoleniami dla wszystkich rodzajów składowisk, zgodnie z ogólnymi wymaganiami licencyjnymi, ustalonymi w dyrektywie 75/442/EWG oraz ogólnymi wymaganiami dyrektywy 96/61/WE dotyczącej zintegrowanego zapobiegania zanieczyszczeniom i ich kontroli 6 , spełnianie przez składowisko odpadów warunków takiego zezwolenia musi zostać potwierdzone w drodze kontroli przez właściwe władze przed rozpoczęciem operacji składowania.
(19) W każdym przypadku powinny zostać przeprowadzone kontrole mające na celu ustalenie, czy odpady mogą zostać umieszczone na składowisku, na które są przeznaczone, w szczególności w odniesieniu do odpadów niebezpiecznych.
(20) W celu zapobiegania zagrożeniom dla środowiska konieczne jest wprowadzenie jednolitej procedury przyjmowania odpadów i przeznaczania na różne rodzaje składowisk na podstawie ich klasyfikacji; w tym celu należy odpowiednio wcześnie ustalić stabilny, standardowy system identyfikowania, pobierania próbek i analizy odpadów, tak aby ułatwić wprowadzanie w życie niniejszej dyrektywy; kryteria przyjmowania muszą być szczególnie dokładne w odniesieniu do odpadów obojętnych.
(21) Do czasu ustalenia takich metod analiz lub wartości dopuszczalnych niezbędnych do klasyfikacji Państwa Członkowskie mogą do celów niniejszej dyrektywy utrzymać lub sporządzić krajowe wykazy odpadów dopuszczonych lub niedopuszczonych do składowania lub określić kryteria, włącznie z wartościami dopuszczalnymi, podobne do kryteriów ustanowionych w niniejszej dyrektywie do celów jednolitej procedury przyjmowania.
(22) W przypadku przyjmowania niektórych odpadów niebezpiecznych na składowiska przeznaczone dla odpadów innych niż odpady niebezpieczne komitet techniczny ustali kryteria przyjęcia.
(23) Konieczne jest ustalenie wspólnych kryteriów monitorowania w trakcie fazy działania i poeksploatacyjnego nadzoru nad składowiskiem odpadów w celu określenia możliwego negatywnego wpływu składowiska na środowisko i podjęcia właściwych środków korygujących.
(24) Konieczne jest określenie, kiedy i w jaki sposób składowisko powinno zostać zamknięte, oraz określenie obowiązków i zakresu odpowiedzialności podmiotu zajmującego się składowiskiem odpadów w okresie poeksploatacyjnego nadzoru.
(25) Składowiska odpadów, które zostały zamknięte przed datą transpozycji niniejszej dyrektywy, nie podlegają jej przepisom dotyczącym procedury zamknięcia.
(26) W określonym terminie zostaną uregulowane na podstawie planu uzdatniania terenu składowiska odpadów, przyszłe warunki działania istniejących składowisk w celu podjęcia środków niezbędnych do dostosowania ich do niniejszej dyrektywy.
(27) W przypadku podmiotów zajmujących się istniejącymi składowiskami odpadów, które zgodnie z obowiązującymi przepisami krajowymi odpowiadającymi przepisom ujętym w art. 14 niniejszej dyrektywy dostarczyły już dokumentację wymienioną w art. 14 lit. a) niniejszej dyrektywy przed jej wejściem w życie i w stosunku do których właściwe władze wydały zezwolenie na kontynuację działalności, nie ma potrzeby ponownego składania tej dokumentacji, a właściwe władze nie są zobowiązane do wydania nowego zezwolenia.
(28) Podmiot zajmujący się składowiskiem składa odpowiednie gwarancje w formie zabezpieczenia finansowego lub jego odpowiednika w celu zapewnienia, że wszystkie zobowiązania wypływające z zezwolenia zostały spełnione, włącznie ze zobowiązaniami odnoszącymi się do procedury zamknięcia i z okresem poeksploatacyjnego nadzoru nad terenem składowiska odpadów.
(29) Należy podjąć środki w celu zapewnienia, że ceny ustalone za usuwanie odpadów ze składowiska pokrywają wszystkie koszty związane z utworzeniem i działaniem składowiska odpadów w możliwie największym stopniu włącznie z zabezpieczeniem finansowym lub jego odpowiednikiem, które podmiot zajmujący się składowiskiem odpadów jest zobowiązany zapewnić oraz szacowanym kosztem zamknięcia składowiska odpadów, wraz z wymaganym okresem poeksploatacyjnego nadzoru.
(30) Jeżeli właściwe władze uważają, że jest mało prawdopodobne, aby składowisko odpadów stanowiło zagrożenie dla środowiska dłużej niż przez pewien okres, szacowane koszty, które mają zostać uwzględnione w cenie pobieranej przez podmiot zajmujący się składowiskiem, mogą zostać ograniczone do tego okresu.
(31) Konieczne jest zapewnienie prawidłowego stosowania przepisów wprowadzających niniejszą dyrektywę w całej Wspólnocie oraz zapewnienie, że szkolenie i wiedza nabyte przez podmioty zajmujące się składowiskami odpadów i pracowników zapewniają im niezbędne umiejętności.
(32) Komisja musi ustanowić standardową procedurę dotyczącą przyjęcia odpadów i standardową klasyfikację odpadów przyjmowanych na składowisko, zgodnie z procedurą Komitetu przewidzianą w art. 18 dyrektywy 75/442/EWG.
(33) Dostosowanie załączników do niniejszej dyrektywy do postępu naukowego i technicznego oraz standaryzacja metod kontroli, pobierania próbek i analizy muszą zostać przyjęte zgodnie z tą samą procedurą Komitetu.
(34) Państwa Członkowskie muszą przesyłać Komisji regularne sprawozdania z wprowadzania niniejszej dyrektywy w życie, zwracając szczególną uwagę na krajowe strategie, które mają zostać ustanowione zgodnie z art. 5; na podstawie tych sprawozdań Komisja składa sprawozdanie Parlamentowi Europejskiemu oraz Radzie,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DYREKTYWĘ:
1 Dz.U. C 156 z 24.5.1997, str. 10.
2 Dz.U. C 355 z 21.11.1997, str. 4.
3 Opinia Parlamentu Europejskiego z dnia 19 lutego 1998 r. (Dz.U. C 80 z 16.3.1998, str. 196), wspólna opinia Rady z dnia 4 czerwca 1998 r. (Dz.U. C 333 z 30.10.1998, str. 15) i decyzja Parlamentu Europejskiego z dnia 3 lutego 1999 r. (Dz.U. C 150 z 28.5.1999, str. 78).
4 Dz.U. C 122 z 18.5.1990, str. 2.
5 Dz.U. L 194 z 25.7.1975, str. 39. Dyrektywa ostatnio zmieniona decyzją Komisji 96/350/WE (Dz.U. L 135 z 6.6.1996, str. 32).
6 Dz.U. L 257 z 10.10.1996, str. 26.
7 Art. 1 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 1 dyrektywa nr 2018/850 z dnia 30 maja 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.150.100) zmieniającego nin. dyrektywa rady z dniem 4 lipca 2018 r.
* Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/98/WE z dnia 19 listopada 2008 r. w sprawie odpadów oraz uchylająca niektóre dyrektywy (Dz.U. L 312 z 22.11.2008, s. 3).
8 Art. 1 ust. 2 uchylony przez art. 2 dyrektywy nr 2024/1785 z dnia 24 kwietnia 2024 r. (Dz.U.UE.L.2024.1785) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 4 sierpnia 2024 r.
9 Art. 2 lit. a zmieniona przez art. 1 pkt 2 lit. a dyrektywa nr 2018/850 z dnia 30 maja 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.150.100) zmieniającego nin. dyrektywa rady z dniem 4 lipca 2018 r.
10 Art. 2 lit. b) uchylona przez art. 1 pkt 2 lit. b dyrektywy nr (UE) 2018/850 z dnia 30 maja 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.150.100) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 4 lipca 2018 r.
11 Art. 2 lit. c) uchylona przez art. 1 pkt 2 lit. b dyrektywy nr (UE) 2018/850 z dnia 30 maja 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.150.100) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 4 lipca 2018 r.
12 Art. 2 lit. d) uchylona przez art. 1 pkt 2 lit. b dyrektywy nr (UE) 2018/850 z dnia 30 maja 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.150.100) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 4 lipca 2018 r.
13 Art. 2 lit. n) uchylona przez art. 1 pkt 2 lit. b dyrektywy nr (UE) 2018/850 z dnia 30 maja 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.150.100) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 4 lipca 2018 r.
14 Art. 3 ust. 2 tiret czwarte uchylone przez art. 1 pkt 3 lit. a dyrektywy nr (UE) 2018/850 z dnia 30 maja 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.150.100) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 4 lipca 2018 r.
15 Art. 3 ust. 3 zmieniony przez art. 1 pkt 3 lit. b dyrektywa nr 2018/850 z dnia 30 maja 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.150.100) zmieniającego nin. dyrektywa rady z dniem 4 lipca 2018 r.
16 Art. 5 ust. 2 uchylony przez art. 1 pkt 4 lit. a dyrektywy nr (UE) 2018/850 z dnia 30 maja 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.150.100) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 4 lipca 2018 r.
17 Z dniem 4 grudnia 2008 r. od stosowania Art. 5 ust. 3 lit. a) wprowadzono odstępstwo zgodnie z art. 3 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1102/2008 z dnia 22 października 2008 r. (Dz.U.UE.L.08.304.75).
18 Art. 5 ust. 3 lit. f dodana przez art. 1 pkt 4 lit. b dyrektywa nr 2018/850 z dnia 30 maja 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.150.100) zmieniającego nin. dyrektywa rady z dniem 4 lipca 2018 r.
19 Art. 5 ust. 3a dodany przez art. 1 pkt 4 lit. c dyrektywa nr 2018/850 z dnia 30 maja 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.150.100) zmieniającego nin. dyrektywa rady z dniem 4 lipca 2018 r.
20 Art. 5 ust. 5 dodany przez art. 1 pkt 4 lit. d dyrektywa nr 2018/850 z dnia 30 maja 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.150.100) zmieniającego nin. dyrektywa rady z dniem 4 lipca 2018 r.
21 Art. 5 ust. 6 dodany przez art. 1 pkt 4 lit. d dyrektywa nr 2018/850 z dnia 30 maja 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.150.100) zmieniającego nin. dyrektywa rady z dniem 4 lipca 2018 r.
22 Art. 5 ust. 7 dodany przez art. 1 pkt 4 lit. d dyrektywa nr 2018/850 z dnia 30 maja 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.150.100) zmieniającego nin. dyrektywa rady z dniem 4 lipca 2018 r.
23 Art. 5 ust. 8 dodany przez art. 1 pkt 4 lit. d dyrektywa nr 2018/850 z dnia 30 maja 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.150.100) zmieniającego nin. dyrektywa rady z dniem 4 lipca 2018 r.
24 Art. 5 ust. 9 dodany przez art. 1 pkt 4 lit. d dyrektywa nr 2018/850 z dnia 30 maja 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.150.100) zmieniającego nin. dyrektywa rady z dniem 4 lipca 2018 r.
25 Art. 5a dodany przez art. 1 pkt 5 dyrektywa nr 2018/850 z dnia 30 maja 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.150.100) zmieniającego nin. dyrektywa rady z dniem 4 lipca 2018 r.
26 Rozporządzenie (WE) nr 1013/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 14 czerwca 2006 r. w sprawie przemieszczania odpadów (Dz.U. L 190 z 12.7.2006, s. 1).
27 Art. 5b dodany przez art. 1 pkt 5 dyrektywa nr 2018/850 z dnia 30 maja 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.150.100) zmieniającego nin. dyrektywa rady z dniem 4 lipca 2018 r.
28 Art. 5c dodany przez art. 1 pkt 5 dyrektywa nr 2018/850 z dnia 30 maja 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.150.100) zmieniającego nin. dyrektywa rady z dniem 4 lipca 2018 r.
29 Art. 6 lit. a):- zmieniona przez sprostowanie z dnia 30 lipca 2020 r. (Dz.U.UE.L.2020.245.31).
- zmieniona przez art. 1 pkt 6 dyrektywy nr (UE) 2018/850 z dnia 30 maja 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.150.100) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 4 lipca 2018 r.
30 Dz.U. L 175 z 5.7.1985, str. 40. Dyrektywa zmieniona dyrektywą 97/11/WE (Dz.U. L 73 z 14.3.1997, str. 5).
31 Dz.U. L 158 z 23.6.1990, str. 56.
32 Dz.U. L 30 z 6.2.1993, str. 1. Rozporządzenie zmienione rozporządzeniem (WE) nr 120/97 (Dz.U. L 22 z 24.1.1997, str. 14).
33 Art. 11 ust. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 7 dyrektywy nr (UE) 2018/850 z dnia 30 maja 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.150.100) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 4 lipca 2018 r.
34 Art. 15 zmieniony przez art. 1 pkt 8 dyrektywa nr 2018/850 z dnia 30 maja 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.150.100) zmieniającego nin. dyrektywa rady z dniem 4 lipca 2018 r.
35 Art. 15a dodany przez art. 1 pkt 9 dyrektywa nr 2018/850 z dnia 30 maja 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.150.100) zmieniającego nin. dyrektywa rady z dniem 4 lipca 2018 r.
36 Art. 15b dodany przez art. 1 pkt 9 dyrektywa nr 2018/850 z dnia 30 maja 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.150.100) zmieniającego nin. dyrektywa rady z dniem 4 lipca 2018 r.
37 Art. 15c dodany przez art. 1 pkt 9 dyrektywa nr 2018/850 z dnia 30 maja 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.150.100) zmieniającego nin. dyrektywa rady z dniem 4 lipca 2018 r.
38 Art. 16:- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1137/2008 z dnia 22 października 2008 r. (Dz.U.UE.L.08.311.1) zmieniającego nin. dyrektywę z dniem 11 grudnia 2008 r.
- zmieniony przez art. 1 pkt 10 dyrektywa nr 2018/850 z dnia 30 maja 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.150.100) zmieniającego nin. dyrektywa rady z dniem 4 lipca 2018 r.
39 Art. 17:- zmieniony przez art. 3 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1882/2003 z dnia 29 września 2003 r. dostosowującego do decyzji Rady 1999/468/WE przepisy odnoszące się do komitetów, które wspomagają Komisję w wykonywaniu jej uprawnień wykonawczych ustanowionych w instrumentach podlegających procedurze określonej w art. 251 Traktatu WE (Dz.U.UE.L.03.284.1) z dniem 20 listopada 2003 r.
- zmieniony przez art. 1 pkt 11 dyrektywa nr 2018/850 z dnia 30 maja 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.150.100) zmieniającego nin. dyrektywa rady z dniem 4 lipca 2018 r.
40 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 182/2011 z dnia 16 lutego 2011 r. ustanawiające przepisy i zasady ogólne dotyczące trybu kontroli przez państwa członkowskie wykonywania uprawnień wykonawczych przez Komisję (Dz.U. L 55 z 28.2.2011, s. 13).
41 Załącznik I:- zmieniony przez art. 1 dyrektywy nr 2011/97/UE z dnia 5 grudnia 2011 r. (Dz.U.UE.L.11.328.49) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 13 grudnia 2011 r.
- zmieniony przez art. 1 pkt 12 dyrektywy nr (UE) 2018/850 z dnia 30 maja 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.150.100) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 4 lipca 2018 r.
42 Dz.U. L 20 z 26.1.1980, str. 43. Dyrektywa ostatnio zmieniona dyrektywą 91/692/EWG (Dz.U. L 377 z 31.12.1991, str. 48).
43 Załącznik II:- zmieniony przez art. 1 dyrektywy nr 2011/97/UE z dnia 5 grudnia 2011 r. (Dz.U.UE.L.11.328.49) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 13 grudnia 2011 r.
- zmieniony przez art. 1 pkt 13 dyrektywy nr (UE) 2018/850 z dnia 30 maja 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.150.100) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 4 lipca 2018 r.
44 Załącznik III:- zmieniony przez art. 1 dyrektywy nr 2011/97/UE z dnia 5 grudnia 2011 r. (Dz.U.UE.L.11.328.49) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 13 grudnia 2011 r.
- zmieniony przez art. 1 pkt 14 dyrektywy nr (UE) 2018/850 z dnia 30 maja 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.150.100) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 4 lipca 2018 r.
45 Zalecane parametry: ph, całkowita zawartość węgla organicznego, fenole, metale ciężkie, fluorek, AS, olej/węglowodory.
46 Załącznik IV dodany przez art. 1 pkt 15 dyrektywy nr (UE) 2018/850 z dnia 30 maja 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.150.100) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 4 lipca 2018 r.