Decyzja 1999/386/WE dotycząca tymczasowego stosowania przez Wspólnotę Europejską postanowień Porozumienia w sprawie międzynarodowego programu ochrony delfinów

DECYZJA RADY
z dnia 7 czerwca 1999 r.
dotycząca tymczasowego stosowania przez Wspólnotę Europejską postanowień Porozumienia w sprawie międzynarodowego programu ochrony delfinów

(1999/386/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 12 czerwca 1999 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 37 w związku z pierwszym zdaniem art. 300 ust. 2 oraz art. 300 ust. 3 akapit pierwszy,

uwzględniając wniosek Komisji,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Wspólnota posiada kompetencje w zakresie przyjmowania środków działania mających na celu zachowanie oraz zarządzanie zasobami rybołówstwa oraz upoważniona jest do zawierania porozumień z innymi krajami oraz organizacjami międzynarodowymi.

(2) Wspólnota podpisała Konwencję Organizacji Narodów Zjednoczonych o Prawie Morza, która nakłada na wszystkich członków wspólnoty międzynarodowej obowiązek współpracowania w dziedzinie zachowania oraz zarządzania biologicznymi zasobami morza.

(3) Wspólnota podpisała Porozumienie w sprawie wprowadzenia w życie postanowień podjętych przez Konwencję Organizację Narodów o Prawie Morza z dnia 10 grudnia 1982 roku, dotyczących zachowania oraz zarządzania rozproszonymi zasobami ryb oraz zasobami ryb migrujących.

(4) XXXV Międzynarodowe Spotkanie w sprawie Zachowania Tuńczyków oraz Delfinów na Wschodnich Obszarach Oceanu Spokojnego przyjęło w lutym 1998 r. Porozumienie w sprawie międzynarodowego programu ochrony delfinów.

(5) Cele tego Porozumienia obejmują stopniową redukcję liczby przypadkowych wypadków śmiertelności wśród delfinów, spowodowanych przez połowy tuńczyka za pomocą okrężnicy na wschodnich obszarach Oceanu Spokojnego do poziomu zbliżonego do zera, poprzez ustanawianie rocznych limitów oraz długoterminowe zrównoważenie zasobów tuńczyka na obszarze obejmowanym przez Porozumienie.

(6) Rybacy Wspólnoty prowadzą połowy tuńczyka na obszarze obejmowanym przez porozumienie oraz uwzględniając, że w interesie Wspólnoty leży odegranie rzeczywiście skutecznej roli w realizowaniu postanowień omawianego Porozumienia.

(7) Uwzględniając, że Rada zadecydowała 26 kwietnia 1999 r., że Wspólnota podpisze Porozumienie w sprawie międzynarodowego programu ochrony delfinów.

(8) Na mocy art. XIV tego Porozumienia, Wewnątrzamerykańska Komisja ds. Tuńczyka Tropikalnego (IATTC) ma odgrywać pełną rolę w zakresie koordynowania realizacji postanowień porozumienia oraz uwzględniając, że w ramach struktury IATTC zostanie przyjętych wiele środków działania; uwzględniając, że z tego powodu konieczne jest, aby Wspólnota przystąpiła do IATTC, jak tylko będzie to możliwe.

(9) Wspólnota rozpoczęła już procedurę przystąpienia do tej organizacji, jednakże termin takiego przystąpienia może być opóźniony z powodów technicznych; uwzględniając, że z tego powodu konieczne jest tymczasowe zastosowanie postanowień Porozumienia w sprawie międzynarodowego programu ochrony delfinów, tymczasowo w celu ochrony interesów jednostek pływających Wspólnoty, statki prowadzące połowy w regionie w okresie przejściowym.

(10) Podpisanie oraz tymczasowe zastosowanie postanowień Porozumienia stanowią pierwsze kroki podjęte w celu mającego nastąpić po tym przyjęcia tego Porozumienia przez Wspólnotę zgodnie z procedurami przewidzianymi w tym celu przez Traktat,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Zgodnie z postanowieniami art. XXIX Porozumienia Porozumienie w sprawie międzynarodowego programu ochrony delfinów będzie obowiązywało tymczasowo we Wspólnocie Europejskiej z mocą od dnia 1 czerwca 1999 r.

Artykuł  2

Przewodniczący Rady wyznaczy osobę upoważnioną do powiadomienia Rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki, występującego w charakterze depozytariusza Porozumienia, o fakcie tymczasowego zastosowania postanowień Porozumienia przez Wspólnotę.

Sporządzono w Luksemburgu, dnia 7 czerwca 1999 r.

W imieniu Rady
E. BULMANH
Przewodniczący

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1999.147.23

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 1999/386/WE dotycząca tymczasowego stosowania przez Wspólnotę Europejską postanowień Porozumienia w sprawie międzynarodowego programu ochrony delfinów
Data aktu: 07/06/1999
Data ogłoszenia: 12/06/1999
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 07/06/1999