Rozporządzenie 494/97 zmieniające rozporządzenie Komisji (EWG) nr 2868/88 ustanawiające szczegółowe zasady stosowania Systemu Wspólnej Międzynarodowej Kontroli przyjętego przez Organizację Rybołówstwa Północno-Zachodniego Atlantyku (NAFO)

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 494/97
z dnia 18 marca 1997 r.
zmieniające rozporządzenie Komisji (EWG) nr 2868/88 ustanawiające szczegółowe zasady stosowania Systemu Wspólnej Międzynarodowej Kontroli przyjętego przez Organizację Rybołówstwa Północno-Zachodniego Atlantyku (NAFO)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie Rady (EWG) nr 1956/88 z dnia 9 czerwca 1988 r. (1) ustanawiające szczegółowe zasady stosowania Systemu Wspólnej Międzynarodowej Kontroli przyjętego przez Organizację Rybołówstwa Północno-Zachodniego Atlantyku, ostatnio zmienione rozporządzeniem Rady (WE) nr 3067/95 (2), w szczególności jego art. 4,

a także mając na uwadze, co następuje:

rozporządzenie Komisji (EWG) nr 2868/88 (3) ustala niektóre zasady wprowadzania Systemu Wspólnej Międzynarodowej Kontroli i rozporządzenia Rady (EWG) nr 1956/88;

Rada, mając na względzie ulepszenie kontroli i stosowania środków określonych dla Obszaru regulowanego NAFO, przyjęła rozporządzenie Rady (WE) nr 3067/95 i zmieniła rozporządzenie (EWG) nr 1956/88 w odniesieniu do Systemu Wspólnej Międzynarodowej Kontroli;

właściwe jest ustanowienie szczegółowych zasad stosowania nowych przepisów wymienionego systemu, w szczególności dotyczących kontroli wspólnotowych statków rybackich działających w strefie NAFO, co do których istnieje domniemanie popełnienia jawnego, poważnego naruszenia;

właściwe jest wymienienie w Załączniku do niniejszego rozporządzenia szczegółowych informacji dotyczących właściwych władz Państw Członkowskich;

w związku z tym właściwa jest zmiana rozporządzenia Komisji (EWG) nr 2868/88;

środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Zarządzającego ds. Rybołówstwa i Akwakultury,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W rozporządzeniu (EWG) nr 2868/88 wprowadza się następujące zmiany:

1) Dodaje się art. 4a i 4b w brzmieniu:

"Artykuł 4a

1. W przypadkach powiadomienia przez inspektora NAFO na mocy pkt 10 iii) załącznika do rozporządzenia (EWG) nr 1956/88 właściwych władz Państwa Członkowskiego bandery o jawnym poważnym naruszeniu wymienionym w pkt 9 załącznika do rozporządzenia (EWG) nr 1956/88 popełnionym przez statek rybacki pływający pod jego banderą lub też w przypadku otrzymania takiej informacji przez Komisję, te właściwe władze i Komisja niezwłocznie informują się nawzajem o takim naruszeniu.

2. W wyniku otrzymania informacji zgodnie z ust. 1 i powiadomienia przez inną Umawiającą się Stronę lub też przez wspólnotowych inspektorów wyznaczonych do tego systemu, o popełnionym przez statek wspólnotowy jawnym poważnym naruszeniu wymienionym w pkt 9 załącznika do rozporządzenia (EWG) nr 1956/88, Komisja we współpracy z Państwem Członkowskim bandery zapewnia kontrolę tego statku przez odpowiednio upoważnionego inspektora w ciągu 72 godzin.

3. Komisja i Państwo Członkowskie bandery współpracują w celu jak najwcześniejszego ustalenia czy kontrola określona w ust. 2 ma być prowadzona przez wyznaczonego do systemu inspektora wspólnotowego czy też inspektora wyznaczonego przez właściwe władze Państwa Członkowskiego bandery.

4. Odpowiednio upoważniony inspektor wchodzi na pokład danego statku rybackiego i bada poszczególne elementy jawnego poważnego naruszenia wykrytego przez inspektora NAFO oraz przekazuje jak najszybciej wyniki swoich badań do właściwego organu Państwa Członkowskiego bandery i do Komisji.

5. Po dokonaniu powiadomienia o wynikach i w przypadku gdy jawne naruszenie jest poważne, zgodnie z definicją naruszeń w pkt 9 załącznika do rozporządzenia (EWG) nr 1956/88, właściwy organ Państwa Członkowskiego bandery sam zażąda w ciągu 24 godzin, jeśli wymaga tego sytuacja, lub też upoważni odpowiednio uprawnionego inspektora, aby zażądał zawrócenia statku do wyznaczonego portu zgodnie z pkt 10 ii) załącznika do rozporządzenia (EWG) nr 1956/88.

Termin określony w akapicie pierwszym może być przedłużony przez Komisję na wniosek Państwa Członkowskiego skierowany do Komisji maksymalnie w ciągu 72 godzin.

W przypadku zawrócenia statku należycie upoważniony inspektor podejmie wszelkie niezbędne środki w celu zapewnienia bezpieczeństwa i trwałości dowodów, w razie potrzeby włącznie z opieczętowaniem ładowni statku do ewentualnej kontroli nadbrzeżnej.

6. Po zawinięciu do portu, do którego został zawrócony, podejrzany statek powinien zostać poddany szczegółowej kontroli przeprowadzonej z upoważnienia Państwa Członkowskiego bandery, w której może brać udział inspektor NAFO z jakiejkolwiek innej Umawiającej się Strony pragnącej uczestniczyć w takiej kontroli. Państwo Członkowskie bandery poinformuje niezwłocznie Komisję o wynikach kontroli, wykorzystując do tego celu formularz w załączniku I do niniejszego rozporządzenia, oraz o środkach, jakie zostały podjęte w związku z naruszeniem.

7. Jeśli właściwy organ państwa bandery nie wymaga zawrócenia statku do portu zgodnie z pkt 10 ii) załącznika do rozporządzenia (EWG) nr 1956/88, niezwłocznie informuje on Komisję o przyczynach swojej decyzji. Komisja w odpowiednim trybie informuje Sekretariat Wykonawczy NAFO o tej decyzji i jej przyczynach.

Artykuł 4b

1. Jeśli inspektorzy wspólnotowi podejrzewają statek rybacki pływający pod banderą Umawiającej się Strony o popełnienie jednego z poważnych naruszeń wymienionych w pkt 9 załącznika do rozporządzenia Rady (EWG) nr 1956/88, inspektorzy ci w ciągu 24 godzin powiadamiają o tym właściwe władze danego państwa bandery i Sekretariat Wykonawczy NAFO, przedstawiając wszystkie elementy, na podstawie których uznali, że statek ten popełnił jawne poważne naruszenie. Komisja przesyła do Państw Członkowskich kopię powiadomienia adresowaną do Sekretariatu Wykonawczego NAFO.

2. Komisja postanawia, za zgodą Umawiającej się Strony odpowiedzialnej za statek, czy inspektor wspólnotowy ma pozostać na pokładzie statku w przypadku zawrócenia statku. Komisja postanawia również o obecności inspektora wspólnotowego w czasie szczegółowej kontroli podejrzanego statku w porcie."

2) W art. 9 wyrazy wprowadzające zastępuje się wyrazami:

"Każde Państwo Członkowskie przekazuje Komisji do dnia 25 stycznia każdego roku za okres od dnia 1 lipca do dnia 31 grudnia, oraz do dnia 25 sierpnia każdego roku za okres od dnia 1 stycznia do dnia 30 czerwca informacje wymagane w pkt 1 i 2 niniejszego artykułu, zgodnie ze wzorem w załączniku II, a także informacje wymagane w pkt 3 niniejszego artykułu, zgodnie ze wzorem w załączniku III."

3) W art. 9 dodaje się pkt 3 w brzmieniu:

"3. Wszelka znacząca różnica między pozycją wspólnotowego statku rybackiego odnotowaną w »raporcie NAFO« i rzeczywistą pozycją ustaloną w czasie kontroli statku."

4) Dodaje się art. 9a w brzmieniu:

"Artykuł 9a

Przekaz informacji między właściwymi władzami Państw Członkowskich a Komisją odbywa się za pośrednictwem odpowiednich organów przedstawionych szczegółowo w załączniku IV."

5) W niniejszym rozporządzeniu dodaje się załączniki I-IV.

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie siódmego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 18 marca 1997 r.

W imieniu Komisji
Emma BONINO
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 175 z 6.7.1988, str. 1.

(2) Dz.U. L 329 z 30.12.1995, str. 1.

(3) Dz.U. L 257 z 17.9.1988, str. 20.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

ORGANIZACJA RYBOŁÓWSTWA PÓŁNOCNO-ZACHODNIEGO ATLANTYKU

Informacja o kontroli

Państwo Członkowskie bandery: .................................................................................................

IDENTYFIKACJA STATKU INFORMACJE O CZYNNOŚCIACH POŁOWOWYCH (DZIAŁANIA)
Nazwa statku: Data Godzina Port
Wyjście
Powrót
Radiowy sygnał wywoławczy: Port tranzytowy
Strefa połowowa:
Identyfikacja zewnętrzna: Data przybycia:
Data wyjścia:
KONTROLE
Port kontroli
Data Port Organizacja inspekcyjna Wyniki

ZAŁĄCZNIK  II

ORGANIZACJA RYBOŁÓWSTWA PÓŁNOCNO-ZACHODNIEGO ATLANTYKU

Informacja o różnicach w zarejestrowanym połowie i/lub o jawnych naruszeniach prawa

Państwo Członkowskie bandery: .................................................................................................

Nazwa statku Identyfikacja zewnętrzna Data kontroli Port i czas przybycia Jawne naruszenie i/lub różnice w zarejestrowanym połowie Rozmieszczenie naruszeń i/lub różnic w połowach zarejestrowanych Ostateczne kary lub sankcje administracyjne nakładane na statek

ZAŁĄCZNIK  III

ORGANIZACJA RYBOŁÓWSTWA PÓŁNOCNO - ZACHODNIEGO ATLANTYKU

Informacja o różnicach między "Raportem NAFO" a sprawozdaniem kontrolnym

Państwo Członkowskie bandery: .................................................................................................

SPRAWOZDANIE KONTROLNE RAPORT NAFO UWAGI
Nazwa statku Data Stanowisko (wydział) Data Stanowisko (wydział)

ZAŁĄCZNIK  IV

SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE DOTYCZĄCE WŁAŚCIWYCH WŁADZ

NIEMCY
Nazwa BUNDESANSTALT FÜR LANDWIRTSCHAFT UND ERNÄHRUNG
Adres Palmaille 9
D-22767 Hamburg
Telefon (49 40) 389 05-173
Faks (49 40) 389 05-128
Teleks 0214 763
E-mail
Dni i godziny: poniedziałek - czwartek 7:00 - 16:00
piątek 7:00 - 14:00
DANIA
Nazwa FISKERIDIREKTORATET
Adres Stormgade 2
DK-1470 København K.
Telefon (45) 33 96 36 09
Faks (45) 33 93 39 00
Teleks 16144 fm dk
E-mail
Dni i godziny 24 godz./24 godz.
HISZPANIA
Nazwa DIRECCIÓN GENERAL DE RECURSOS PESQUEROS
Adres Calle Ortega y Gasset, 57
E-28006 Madrid
Telefon (34 1) 402 50 00
Fax (34 1) 402 02 12
Teleks
E-mail
Dni i godziny poniedziałek - piątek 8:00 - 15:00
PORTUGALIA
Nazwa INSPECÇÃO-GERAL DAS PESCAS
Adres Ed. Vasco da Gama
Alcântra-Mar
P-1350 Lisboa
Telefon (351 1) 391 35 81/52
Faks (351 1) 397 91 93
Teleks 60339 SEPGC P
E-mail
Dni i godziny poniedziałek - piątek 9:00 - 13:00
14:00 - 18:30
ZJEDNOCZONE KRÓLESTWO
Nazwa MINISTRY OF AGRICULTURE, FISHERIES AND FOOD
Adres Nobel House
17 Smith Square
UK-London SW1P 3JR
Telefon (44 171) 270 89 60
Faks (44 171) 270 81 25
Teleks 88 93 51 fish lw g
E-mail
Dni i godziny 24 godz./24 godz.
KOMISJA EUROPEJSKA
Nazwa DIRECTION GÉNÉRALE DE LA PÊCHE
Adres Rue Joseph II 99
B-1049 Bruxelles
Telefon (32 2) 299 11 11
Faks (32 2) 296 23 38
Teleks 24189 fiseu b
E-mail telecom@dg14.cec.be
X 400 S = TELECOM; O = DG14; P = CEC; A = RTT; C = BE
Dni i godziny poniedziałek - piątek 24 godz. / 24 godz.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1997.77.5

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 494/97 zmieniające rozporządzenie Komisji (EWG) nr 2868/88 ustanawiające szczegółowe zasady stosowania Systemu Wspólnej Międzynarodowej Kontroli przyjętego przez Organizację Rybołówstwa Północno-Zachodniego Atlantyku (NAFO)
Data aktu: 18/03/1997
Data ogłoszenia: 19/03/1997
Data wejścia w życie: 26/03/1997, 01/05/2004