Rozporządzenie 494/97 zmieniające rozporządzenie Komisji (EWG) nr 2868/88 ustanawiające szczegółowe zasady stosowania Systemu Wspólnej Międzynarodowej Kontroli przyjętego przez Organizację Rybołówstwa Północno-Zachodniego Atlantyku (NAFO)

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 494/97
z dnia 18 marca 1997 r.
zmieniające rozporządzenie Komisji (EWG) nr 2868/88 ustanawiające szczegółowe zasady stosowania Systemu Wspólnej Międzynarodowej Kontroli przyjętego przez Organizację Rybołówstwa Północno-Zachodniego Atlantyku (NAFO)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie Rady (EWG) nr 1956/88 z dnia 9 czerwca 1988 r. (1) ustanawiające szczegółowe zasady stosowania Systemu Wspólnej Międzynarodowej Kontroli przyjętego przez Organizację Rybołówstwa Północno-Zachodniego Atlantyku, ostatnio zmienione rozporządzeniem Rady (WE) nr 3067/95 (2), w szczególności jego art. 4,

a także mając na uwadze, co następuje:

rozporządzenie Komisji (EWG) nr 2868/88 (3) ustala niektóre zasady wprowadzania Systemu Wspólnej Międzynarodowej Kontroli i rozporządzenia Rady (EWG) nr 1956/88;

Rada, mając na względzie ulepszenie kontroli i stosowania środków określonych dla Obszaru regulowanego NAFO, przyjęła rozporządzenie Rady (WE) nr 3067/95 i zmieniła rozporządzenie (EWG) nr 1956/88 w odniesieniu do Systemu Wspólnej Międzynarodowej Kontroli;

właściwe jest ustanowienie szczegółowych zasad stosowania nowych przepisów wymienionego systemu, w szczególności dotyczących kontroli wspólnotowych statków rybackich działających w strefie NAFO, co do których istnieje domniemanie popełnienia jawnego, poważnego naruszenia;

właściwe jest wymienienie w Załączniku do niniejszego rozporządzenia szczegółowych informacji dotyczących właściwych władz Państw Członkowskich;

w związku z tym właściwa jest zmiana rozporządzenia Komisji (EWG) nr 2868/88;

środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Zarządzającego ds. Rybołówstwa i Akwakultury,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W rozporządzeniu (EWG) nr 2868/88 wprowadza się następujące zmiany:

1) Dodaje się art. 4a i 4b w brzmieniu:

"Artykuł 4a

1. W przypadkach powiadomienia przez inspektora NAFO na mocy pkt 10 iii) załącznika do rozporządzenia (EWG) nr 1956/88 właściwych władz Państwa Członkowskiego bandery o jawnym poważnym naruszeniu wymienionym w pkt 9 załącznika do rozporządzenia (EWG) nr 1956/88 popełnionym przez statek rybacki pływający pod jego banderą lub też w przypadku otrzymania takiej informacji przez Komisję, te właściwe władze i Komisja niezwłocznie informują się nawzajem o takim naruszeniu.

2. W wyniku otrzymania informacji zgodnie z ust. 1 i powiadomienia przez inną Umawiającą się Stronę lub też przez wspólnotowych inspektorów wyznaczonych do tego systemu, o popełnionym przez statek wspólnotowy jawnym poważnym naruszeniu wymienionym w pkt 9 załącznika do rozporządzenia (EWG) nr 1956/88, Komisja we współpracy z Państwem Członkowskim bandery zapewnia kontrolę tego statku przez odpowiednio upoważnionego inspektora w ciągu 72 godzin.

3. Komisja i Państwo Członkowskie bandery współpracują w celu jak najwcześniejszego ustalenia czy kontrola określona w ust. 2 ma być prowadzona przez wyznaczonego do systemu inspektora wspólnotowego czy też inspektora wyznaczonego przez właściwe władze Państwa Członkowskiego bandery.

4. Odpowiednio upoważniony inspektor wchodzi na pokład danego statku rybackiego i bada poszczególne elementy jawnego poważnego naruszenia wykrytego przez inspektora NAFO oraz przekazuje jak najszybciej wyniki swoich badań do właściwego organu Państwa Członkowskiego bandery i do Komisji.

5. Po dokonaniu powiadomienia o wynikach i w przypadku gdy jawne naruszenie jest poważne, zgodnie z definicją naruszeń w pkt 9 załącznika do rozporządzenia (EWG) nr 1956/88, właściwy organ Państwa Członkowskiego bandery sam zażąda w ciągu 24 godzin, jeśli wymaga tego sytuacja, lub też upoważni odpowiednio uprawnionego inspektora, aby zażądał zawrócenia statku do wyznaczonego portu zgodnie z pkt 10 ii) załącznika do rozporządzenia (EWG) nr 1956/88.

Termin określony w akapicie pierwszym może być przedłużony przez Komisję na wniosek Państwa Członkowskiego skierowany do Komisji maksymalnie w ciągu 72 godzin.

W przypadku zawrócenia statku należycie upoważniony inspektor podejmie wszelkie niezbędne środki w celu zapewnienia bezpieczeństwa i trwałości dowodów, w razie potrzeby włącznie z opieczętowaniem ładowni statku do ewentualnej kontroli nadbrzeżnej.

6. Po zawinięciu do portu, do którego został zawrócony, podejrzany statek powinien zostać poddany szczegółowej kontroli przeprowadzonej z upoważnienia Państwa Członkowskiego bandery, w której może brać udział inspektor NAFO z jakiejkolwiek innej Umawiającej się Strony pragnącej uczestniczyć w takiej kontroli. Państwo Członkowskie bandery poinformuje niezwłocznie Komisję o wynikach kontroli, wykorzystując do tego celu formularz w załączniku I do niniejszego rozporządzenia, oraz o środkach, jakie zostały podjęte w związku z naruszeniem.

7. Jeśli właściwy organ państwa bandery nie wymaga zawrócenia statku do portu zgodnie z pkt 10 ii) załącznika do rozporządzenia (EWG) nr 1956/88, niezwłocznie informuje on Komisję o przyczynach swojej decyzji. Komisja w odpowiednim trybie informuje Sekretariat Wykonawczy NAFO o tej decyzji i jej przyczynach.

Artykuł 4b

1. Jeśli inspektorzy wspólnotowi podejrzewają statek rybacki pływający pod banderą Umawiającej się Strony o popełnienie jednego z poważnych naruszeń wymienionych w pkt 9 załącznika do rozporządzenia Rady (EWG) nr 1956/88, inspektorzy ci w ciągu 24 godzin powiadamiają o tym właściwe władze danego państwa bandery i Sekretariat Wykonawczy NAFO, przedstawiając wszystkie elementy, na podstawie których uznali, że statek ten popełnił jawne poważne naruszenie. Komisja przesyła do Państw Członkowskich kopię powiadomienia adresowaną do Sekretariatu Wykonawczego NAFO.

2. Komisja postanawia, za zgodą Umawiającej się Strony odpowiedzialnej za statek, czy inspektor wspólnotowy ma pozostać na pokładzie statku w przypadku zawrócenia statku. Komisja postanawia również o obecności inspektora wspólnotowego w czasie szczegółowej kontroli podejrzanego statku w porcie."

2) W art. 9 wyrazy wprowadzające zastępuje się wyrazami:

"Każde Państwo Członkowskie przekazuje Komisji do dnia 25 stycznia każdego roku za okres od dnia 1 lipca do dnia 31 grudnia, oraz do dnia 25 sierpnia każdego roku za okres od dnia 1 stycznia do dnia 30 czerwca informacje wymagane w pkt 1 i 2 niniejszego artykułu, zgodnie ze wzorem w załączniku II, a także informacje wymagane w pkt 3 niniejszego artykułu, zgodnie ze wzorem w załączniku III."

3) W art. 9 dodaje się pkt 3 w brzmieniu:

"3. Wszelka znacząca różnica między pozycją wspólnotowego statku rybackiego odnotowaną w »raporcie NAFO« i rzeczywistą pozycją ustaloną w czasie kontroli statku."

4) Dodaje się art. 9a w brzmieniu:

"Artykuł 9a

Przekaz informacji między właściwymi władzami Państw Członkowskich a Komisją odbywa się za pośrednictwem odpowiednich organów przedstawionych szczegółowo w załączniku IV."

5) W niniejszym rozporządzeniu dodaje się załączniki I-IV.

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie siódmego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 18 marca 1997 r.

W imieniu Komisji
Emma BONINO
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 175 z 6.7.1988, str. 1.

(2) Dz.U. L 329 z 30.12.1995, str. 1.

(3) Dz.U. L 257 z 17.9.1988, str. 20.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

ORGANIZACJA RYBOŁÓWSTWA PÓŁNOCNO-ZACHODNIEGO ATLANTYKU

Informacja o kontroli

Państwo Członkowskie bandery: .................................................................................................

IDENTYFIKACJA STATKU INFORMACJE O CZYNNOŚCIACH POŁOWOWYCH (DZIAŁANIA)
Nazwa statku: Data Godzina Port
Wyjście
Powrót
Radiowy sygnał wywoławczy: Port tranzytowy
Strefa połowowa:
Identyfikacja zewnętrzna: Data przybycia:
Data wyjścia:
KONTROLE
Port kontroli
Data Port Organizacja inspekcyjna Wyniki

ZAŁĄCZNIK  II

ORGANIZACJA RYBOŁÓWSTWA PÓŁNOCNO-ZACHODNIEGO ATLANTYKU

Informacja o różnicach w zarejestrowanym połowie i/lub o jawnych naruszeniach prawa

Państwo Członkowskie bandery: .................................................................................................

Nazwa statku Identyfikacja zewnętrzna Data kontroli Port i czas przybycia Jawne naruszenie i/lub różnice w zarejestrowanym połowie Rozmieszczenie naruszeń i/lub różnic w połowach zarejestrowanych Ostateczne kary lub sankcje administracyjne nakładane na statek

ZAŁĄCZNIK  III

ORGANIZACJA RYBOŁÓWSTWA PÓŁNOCNO - ZACHODNIEGO ATLANTYKU

Informacja o różnicach między "Raportem NAFO" a sprawozdaniem kontrolnym

Państwo Członkowskie bandery: .................................................................................................

SPRAWOZDANIE KONTROLNE RAPORT NAFO UWAGI
Nazwa statku Data Stanowisko (wydział) Data Stanowisko (wydział)

ZAŁĄCZNIK  IV

SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE DOTYCZĄCE WŁAŚCIWYCH WŁADZ

NIEMCY
Nazwa BUNDESANSTALT FÜR LANDWIRTSCHAFT UND ERNÄHRUNG
Adres Palmaille 9
D-22767 Hamburg
Telefon (49 40) 389 05-173
Faks (49 40) 389 05-128
Teleks 0214 763
E-mail
Dni i godziny: poniedziałek - czwartek 7:00 - 16:00
piątek 7:00 - 14:00
DANIA
Nazwa FISKERIDIREKTORATET
Adres Stormgade 2
DK-1470 København K.
Telefon (45) 33 96 36 09
Faks (45) 33 93 39 00
Teleks 16144 fm dk
E-mail
Dni i godziny 24 godz./24 godz.
HISZPANIA
Nazwa DIRECCIÓN GENERAL DE RECURSOS PESQUEROS
Adres Calle Ortega y Gasset, 57
E-28006 Madrid
Telefon (34 1) 402 50 00
Fax (34 1) 402 02 12
Teleks
E-mail
Dni i godziny poniedziałek - piątek 8:00 - 15:00
PORTUGALIA
Nazwa INSPECÇÃO-GERAL DAS PESCAS
Adres Ed. Vasco da Gama
Alcântra-Mar
P-1350 Lisboa
Telefon (351 1) 391 35 81/52
Faks (351 1) 397 91 93
Teleks 60339 SEPGC P
E-mail
Dni i godziny poniedziałek - piątek 9:00 - 13:00
14:00 - 18:30
ZJEDNOCZONE KRÓLESTWO
Nazwa MINISTRY OF AGRICULTURE, FISHERIES AND FOOD
Adres Nobel House
17 Smith Square
UK-London SW1P 3JR
Telefon (44 171) 270 89 60
Faks (44 171) 270 81 25
Teleks 88 93 51 fish lw g
E-mail
Dni i godziny 24 godz./24 godz.
KOMISJA EUROPEJSKA
Nazwa DIRECTION GÉNÉRALE DE LA PÊCHE
Adres Rue Joseph II 99
B-1049 Bruxelles
Telefon (32 2) 299 11 11
Faks (32 2) 296 23 38
Teleks 24189 fiseu b
E-mail telecom@dg14.cec.be
X 400 S = TELECOM; O = DG14; P = CEC; A = RTT; C = BE
Dni i godziny poniedziałek - piątek 24 godz. / 24 godz.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1997.77.5

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 494/97 zmieniające rozporządzenie Komisji (EWG) nr 2868/88 ustanawiające szczegółowe zasady stosowania Systemu Wspólnej Międzynarodowej Kontroli przyjętego przez Organizację Rybołówstwa Północno-Zachodniego Atlantyku (NAFO)
Data aktu: 18/03/1997
Data ogłoszenia: 19/03/1997
Data wejścia w życie: 26/03/1997, 01/05/2004