Dyrektywa 97/52/WE zmieniająca dyrektywy: 92/50/EWG, 93/36/EWG i 93/37/EWG dotyczące koordynacji procedur udzielania zamówień publicznych, odpowiednio: na usługi, dostawy i roboty budowlane

DYREKTYWA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY 97/52/WE
z dnia 13 października 1997 r.
zmieniająca dyrektywy: 92/50/EWG, 93/36/EWG i 93/37/EWG dotyczące koordynacji procedur udzielania zamówień publicznych, odpowiednio: na usługi, dostawy i roboty budowlane

PARLAMENT EUROPEJSKI I RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 57 ust. 2, art. 66 i 100a,

uwzględniając wniosek Komisji (1),

uwzględniając opinię Komitetu Ekonomiczno-Społecznego (2),

stanowiąc zgodnie z procedurą określoną w art. 189b Traktatu (3),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rada, decyzją 94/800/WE z dnia 22 grudnia 1994 r., dotyczącą zawarcia w imieniu Wspólnoty Europejskiej, w dziedzinach wchodzących w zakres jej kompetencji, porozumień, będących wynikiem negocjacji wielostronnych w ramach Rundy Urugwajskiej (1986 - 1994)(4), zatwierdziła w imieniu Wspólnoty, między innymi, Porozumienie w sprawie Zamówień Rządowych, zwane dalej "Porozumieniem", którego celem jest ustanowienie wielostronnych ram zrównoważonych praw i obowiązków w odniesieniu do zamówień rządowych, w celu dążenia do liberalizacji i rozszerzenia handlu światowego; Porozumienie to nie ma skutku bezpośredniego.

(2) Dyrektywy: 92/50/EWG(5), 93/36/EWG(6) i 93/37/EWG(7) skoordynowały krajowe procedury, odnoszące się do zamówień publicznych, odpowiednio na usługi, dostawy i roboty budowlane, w celu wprowadzenia równych warunków konkurencji w odniesieniu do takich zamówień we wszystkich Państwach Członkowskich.

(3) Instytucje zamawiające objęte Porozumieniem, które stosują się do dyrektyw: 92/50/EWG, 93/36/EWG i 93/37/EWG, zmienionych niniejszą dyrektywą, i które stosują te same przepisy w odniesieniu do wykonawców, dostawców i usługodawców z państw trzecich sygnatariuszy Porozumienia, przestrzegają zatem Porozumienia.

(4) Z uwagi na międzynarodowe prawa i zobowiązania wynikające dla Wspólnoty z zatwierdzenia Porozumienia, uzgodnienia, mające zastosowane wobec oferentów i produktów z państw trzecich sygnatariuszy Porozumienia, są określone w Porozumieniu, którego zakres nie obejmuje, w przypadku dyrektywy 92/50/EWG, zamówień na usługi, wymienione w załączniku I B do tej dyrektywy, zamówień na usługi badawczo-rozwojowe wymienione w kategorii 8 załącznika I A do tej dyrektywy, zamówień na usługi telekomunikacyjne wymienione w kategorii 5 załącznika I A do tej dyrektywy i posiadające następujące numery CPC: 7524, 7525 i 7526 oraz zamówień na usługi finansowe wymienione w kategorii 6 załącznika I A do tej samej dyrektywy, związane z emisją, sprzedażą, kupnem lub transferem papierów wartościowych i innych instrumentów finansowych oraz usługi banku centralnego.

(5) Niektóre postanowienia Porozumienia wprowadzają bardziej korzystne warunki dla oferentów niż te ustanowione w dyrektywach: 92/50/EWG, 93/36/EWG i 93/37/EWG.

(6) W przypadku gdy zamówienia są udzielane przez instytucje zamawiające w rozumieniu Porozumienia, możliwości dostępu do zamówień publicznych na usługi, dostawy i roboty budowlane dostępnych na mocy Traktatu dla przedsiębiorstw i produktów pochodzących z Państw Członkowskich, muszą być co najmniej tak korzystne jak warunki dostępu do zamówień publicznych wewnątrz Wspólnoty, przyznane na mocy uzgodnień zawartych w Porozumieniu w odniesieniu doa przedsiębiorstw i produktów pochodzących z państw trzecich sygnatariuszy Porozumienia.

(7) Niezbędne jest zatem dostosowanie i uzupełnienie przepisów dyrektyw: 92/50/EWG, 93/36/EWG i 93/37/EWG.

(8) Stosowanie tych dyrektyw musi być uproszczone a równowaga osiągnięta w obecnym prawodawstwie wspólnotowym w zakresie zamówień publicznych musi zostać utrzymana na tyle, na ile jest to możliwe.

(9) Niezbędne jest zatem rozciągnięcie stosowania niektórych zmian do dyrektywy 92/50/EWG na wszystkie usługi objęte dyrektywą.

(10) Instytucje zamawiające mają możliwość uzyskiwania i wykorzystywania wskazówek, która mogą być przydatne w ramach sporządzania specyfikacji dotyczących konkretnego zamówienia, pod warunkiem, że taka wskazówka nie narusza zasad konkurencji.

(11) Komisja powinna udostępnić małym i średnim przedsiębiorstwom materiały szkoleniowe i informacyjne, potrzebne do umożliwienia im pełnego uczestnictwa w zmienionym rynku zamówień publicznych,

PRZYJMUJĄ NINIEJSZĄ DYREKTYWĘ:

Artykuł  1

Bez uszczerbku dla międzynarodowych praw i zobowiązań wynikających dla Wspólnoty z zatwierdzenia Porozumienia, które określa uzgodnienia, mające zastosowanie wobec oferentów oraz do produktów pochodzących z państw trzecich sygnatariuszy tego Porozumienia, którego zakres zastosowania nie obejmuje, w przypadku dyrektywy 92/50/EWG, zamówień publicznych na usługi wymienione w załączniku I B tej dyrektywy, zamówień publicznych na usługi badawczo-rozwojowe wymienione w kategorii 8 załącznika I A do tej dyrektywy, zamówień publicznych na usługi telekomunikacyjne wymienione w kategorii 5 załącznika I A do tej dyrektywy i posiadające następujące numery referencyjne wspólnej klasyfikacji produktów (CPC): 7524, 7525 i 7526 oraz zamówień publicznych na usługi finansowe wymienione w kategorii 6 załącznika I A do tej samej dyrektywy, związane z emisją, sprzedażą, kupnem lub transferem papierów wartościowych i innych instrumentów finansowych, oraz na usługi banku centralnego, w dyrektywie 92/50/EWG wprowadza się następujące zmiany:

1. W art. 7:

a) Ust. 1 i 2 otrzymują brzmienie:

"1. a) Niniejsza dyrektywa ma zastosowanie do:

- zamówień publicznych na usługi, określonych w art. 3 ust. 3, do zamówień publicznych na usługi określone w załączniku I B, usługi kategorii 8 z załącznika I A i usługi telekomunikacyjne kategorii 5 z załącznika I A, pod numerami referencyjnymi CPC: 7524, 7525 i 7526, udzielonych przez instytucje zamawiające, określone w art. 1 lit. b) i których wartość szacunkowa bez podatku VAT wynosi nie mniej niż 200.000 ECU,

- zamówień publicznych na usługi określone w załączniku I A, z wyjątkiem usług kategorii 8 i usług telekomunikacyjnych kategorii 5 pod numerami referencyjnymi CPC: 7524, 7525 i 7526:

i) udzielonych przez instytucje zamawiające wymienione w załączniku I do dyrektywy 93/36/EWG i których wartość szacunkowa bez podatku VAT wynosi nie mniej niż równowartość w ecu 130.000 specjalnych praw ciągnienia (SDR);

ii) udzielonych przez instytucje zamawiające, wymienione w art. 1 lit. b) inne niż określone w załączniku I do dyrektywy 93/36/EWG i których wartość szacunkowa bez podatku VAT wynosi nie mniej niż równowartość w ecu 200.000 SDR.

b) Wartość w ecu i w walutach krajowych progów ustanowionych w lit. a), co do zasady, podlega rewizji co dwa lata, począwszy od dnia 1 stycznia 1996 r. Wyliczenie tych wartości opiera się na średnich dziennych kursach tych walut wyrażonych w ecu i wartości ecu wyrażonej w SDR, w okresie dwudziestu czterech miesięcy, kończącym się ostatniego dnia sierpnia, poprzedzającego rewizję w dniu 1 stycznia.

Metoda wyliczania ustanowiona w niniejszej literze podlega, na wniosek Komisji, badaniu w ramach Komitetu Doradczego ds. Zamówień Publicznych, w zasadzie po dwóch latach od jej pierwszego zastosowania.

c) Progi ustanowione w lit. a) i ich wartości wyrażone w ecu i w walutach krajowych są ogłaszane w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich na początku miesiąca listopada następującego po rewizji ustanowionej w lit. b) akapit pierwszy.

2. Do celów obliczania szacunkowej wartości zamówienia, instytucja zamawiająca włącza całkowite szacunkowe wynagrodzenie usługodawcy, uwzględniając przepisy ust. 3-7."

b) Uchyla się ust. 8.

2. Artykuł 12 ust. 1 i 2 otrzymuje brzmienie:

"1. Instytucja zamawiająca informuje każdego niedopuszczonego kandydata lub oferenta o przyczynach odrzucenia jego kandydatury lub oferty w terminie piętnastu dni od otrzymania pisemnego wniosku, a każdego oferenta, który przedstawił ofertę dopuszczalną, o cechach i zaletach wybranej oferty, a także o nazwie oferenta, któremu udzielono zamówienia.

Jednakże instytucje zamawiające mogą zadecydować, że niektóre informacje dotyczące udzielania zamówień, określonych w akapicie pierwszym, nie są udostępniane, jeśli ich ujawnienie stanowiłoby przeszkodę w stosowaniu prawa lub byłoby sprzeczne z interesem publicznym czy też naruszyłoby uzasadnione interesy gospodarcze określonych przedsiębiorstw, państwowych lub prywatnych lub też mogłoby zaszkodzić uczciwej konkurencji między usługodawcami.

2. Instytucje zamawiające informują niezwłocznie kandydatów i oferentów - na piśmie, jeśli o to wnioskowano - o podjętych decyzjach dotyczących udzielenia zamówienia, łącznie z przyczynami, dla których zdecydowały zrezygnować z udzielenia zamówienia, w odniesieniu do którego dokonano zaproszenia do składania ofert, lubponownie wszcząć procedurę. O podjętych decyzjach informują także Urząd Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich."

3. Art. 13 ust. 1 i 2 otrzymuje brzmienie:

"1. Niniejszy artykuł ma zastosowanie do konkursów na projekty organizowanych jako część procedury prowadzącej do udzielenia zamówienia na usługi, których szacunkowa wartość bez podatku VAT jest nie mniejsza niż:

- próg ustanowiony w art. 7 ust. 1 lit. a) tiret pierwsze dla usług określonych w załączniku I B, usług kategorii 8 z załącznika I A i usług telekomunikacyjnych kategorii 5 z załącznika I A, pod numerami referencyjnymi CPC: 7524, 7525 i 7526, zlecanych przez instytucje zamawiające, określone w art. 1 lit. b), lub

- próg ustanowiony w art. 7 ust. 1 lit. a) tiret drugie ppkt i) dla usług określonych w załączniku I A, z wyłączeniem usług kategorii 8 i usług telekomunikacyjnych kategorii 5 pod numerami referencyjnymi CPC: 7524, 7525 i 7526, zlecanych przez instytucje zamawiające, wymienione w załączniku I dyrektywy 93/36/EWG, lub

- próg ustanowiony w art. 7 ust. 1 lit. a) tiret drugi ii) dla usług określonych w załączniku I A, z wyłączeniem usług kategorii 8 i usług telekomunikacyjnych kategorii 5 pod numerami referencyjnymi CPC: 7524, 7525 i 7526, zlecanych przez instytucje zamawiające, wymienione w art. 1 lit. b) inne niż te określone w załączniku I do dyrektywy 93/36/EWG.

2. Niniejszy artykuł ma zastosowanie do wszystkich konkursów na projekty, w których całkowita kwota nagród i płatności dla uczestników jest nie mniejsza niż:

- próg ustanowiony w art. 7 ust. 1 lit. a) tiret pierwsze dla usług określonych w załączniku I B, usług kategorii 8 z załącznika I A i usług telekomunikacyjnych kategorii 5 z załącznika I A pod numerami referencyjnymi CPC: 7524, 7525 i 7526, zlecanych przez instytucje zamawiające określone w art. 1 lit. b), lub

- próg ustanowiony w art. 7 ust. 1 lit. a) tiret drugie i) dla usług określonych w załączniku I A, z wyłączeniem usług kategorii 8 i usług telekomunikacyjnych kategorii 5 pod numerami referencyjnymi CPC: 7524, 7525 i 7526, zlecanych przez instytucje zamawiające wymienione w załączniku I do dyrektywy 93/36/EWG, lub

- próg ustanowiony w art. 7 ust. 1 lit. a) tiret drugie ii) dla usług określonych w załączniku I A, z wyłączeniem usług kategorii 8 i usług telekomunikacyjnych kategorii 5 pod numerami referencyjnymi CPC: 7524, 7525 i 7526, zlecanych przez instytucje zamawiające wymienione w art. 1 lit. b) inne niż te określone w załączniku I dyrektywy 93/36/EWG."

4. Artykuł 18 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Termin składania ofert przewidziany w ust. 1 może być zastąpiony terminem wystarczająco długim, aby umożliwić zainteresowanym złożenie odpowiednich ofert i który, zgodnie z ogólną zasadą, nie jest krótszy niż trzydzieści sześć dni, i który w żadnym wypadku nie jest krótszy niż dwadzieścia dwa dni od daty wysłania ogłoszenia o zamówieniu, jeśli instytucje zamawiające przesłały ogłoszenie wstępne, przewidziane w art. 15 ust. 1, sformułowane zgodnie ze wzorem zamieszczonym w załączniku III A (informacja wstępna) do Dziennika Urzędowego Wspólnot Europejskich, co najmniej na pięćdziesiąt dwa dni i co najwyżej dwanaście miesięcy przed datą przekazania do Dziennika Urzędowego Wspólnot Europejskich ogłoszenia o zamówieniu, przewidzianego w art. 15 ust. 2 i jeśli ogłoszenie wstępne zawierało przynajmniej informacje określone we wzorze ogłoszenia z załącznika III B (procedura otwarta), o ile informacje te były dostępne w chwili publikacji ogłoszenia."

5. Artykuł 19 ust. 4 otrzymuje brzmienie:

"4. Termin składania ofert ustanowiony w ust. 3 może być skrócony do dwudziestu sześciu dni, jeśli instytucje zamawiające przekazały ogłoszenie wstępne przewidziane w art. 15 ust. 1, sformułowane zgodnie ze wzorem zamieszczonym w załączniku III A (informacja wstępna), do Dziennika Urzędowego Wspólnot Europejskich, na co najmniej pięćdziesiąt dwa dni i co najwyżej dwanaście miesięcy przed datą przekazania do Dziennika Urzędowego Wspólnot Europejskich ogłoszenia o zamówieniu, przewidzianego w art. 15 ust. 2, pod warunkiem, że ogłoszenie wstępne zawierało przynajmniej informacje podane we wzorze ogłoszenia określonego w załączniku III C (procedura ograniczona) lub, gdy stosowne, w załączniku III D (procedura negocjacyjna), o ile były one dostępne w chwili publikacji ogłoszenia."

6. W art. 23 obecny tekst otrzymuje oznaczenie ust. 1 i dodaje się ustęp w brzmieniu:

"2. Oferty są składane na piśmie, bezpośrednio lub listownie. Państwa Członkowskie mogą upoważnić oferentów do przedstawienia ofert w inny sposób zapewniający:

- by każda oferta zawierała wszelkie informacje konieczne dla jej oceny,

- by została zachowana poufność ofert w czasie oczekiwania na ich ocenę,

- by, w miarę potrzeby, do celów dowodowych, złożenie takich ofert było potwierdzane, tak szybko jak to jest możliwe, na piśmie lub poprzez odesłanie uwierzytelnionego odpisu,

- że oferty są otwierane po upływie terminu przewidzianego do ich składania."

7. Dodaje się artykuł w brzmieniu:

"Artykuł 38a

W celach udzielania zamówień publicznych przez instytucje zamawiające, Państwa Członkowskie stosują we wzajemnych stosunkach warunki równie korzystne jak te, które przyznają państwom trzecim stosownie do Porozumienia w sprawie Zamówień Rządowych, zawartego w ramach wielostronnych negocjacji Rundy Urugwajskiej (*), zwanego dalej »Porozumieniem«. W tym celu Państwa Członkowskie konsultują się wzajemnie w ramach Komitetu Doradczego ds. Zamówień Publicznych, odnośnie do środków, jakie należy podjąć na mocy Porozumienia.

_______

(*) Decyzja Rady 94/800/WE z dnia 22 grudnia 1994 r. dotycząca zawarcia w imieniu Wspólnoty Europejskiej, w dziedzinach wchodzących w zakres jej kompetencji, porozumień będących wynikiem negocjacji wielostronnych w ramach Rundy Urugwajskiej (1986-1994) (Dz.U. L 336 z 23.12.1994, str. 1)."

8. Artykuł 39 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 39

1. W celu umożliwienia oceny skutków stosowania niniejszej dyrektywy Państwa Członkowskie przesyłają Komisji najpóźniej do dnia 31 października 1997 r. i następnie najpóźniej do dnia 31 października każdego roku, sprawozdanie statystyczne dotyczące zamówień publicznych na usługi, udzielonych przez instytucje zamawiające w roku poprzedzającym.

2. Sprawozdanie to zawiera przynajmniej:

a) w przypadku instytucji zamawiających wymienionych w załączniku I do dyrektywy 93/36/EWG:

- szacunkową łączna wartość zamówień udzielonych poniżej progu, przez każdą instytucję zamawiającą,

- liczbę i wartość zamówień udzielonych powyżej progu, przez każdą instytucję zamawiającą, z podziałem, w miarę możliwości, według procedur, kategorii usług zgodnej z nomenklaturą używaną w załączniku I i przynależności państwowej usługodawcy, któremu udzielono zamówienia, a w przypadku procedur negocjacyjnych, w podziale zgodnym z art. 11, z wyszczególnieniem liczby i wartości zamówień udzielonych poszczególnym Państwom Członkowskim oraz państwom trzecim;

b) w przypadku wszystkich innych instytucji zamawiających, objętych niniejszą dyrektywą, liczbę i wartość zamówień udzielonych powyżej progu, przez każdą kategorię instytucji zamawiających, z ich podziałem, w miarę możliwości, według procedur, kategorii usług zgodnej z nomenklaturą używaną w załączniku I i przynależności państwowej usługodawcy, któremu udzielono zamówienia, oraz w przypadku procedur negocjacyjnych, w podziale zgodnym z art. 11, z wyszczególnieniem liczby i wartość zamówień udzielonych poszczególnym Państwom Członkowskim oraz państwom trzecim;

c) w przypadku instytucji zamawiających wymienionych w załączniku I do dyrektywy 93/36/EWG, liczbę i wartość całkowitą zamówień udzielonych przez każdą instytucję zamawiającą, stosownie do odstępstw od Porozumienia; w przypadku wszystkich innych zamawiających, objętych niniejszą dyrektywą, całkowitą wartość zamówień udzielonych przez każdą kategorię instytucji zamawiających, stosownie do odstępstw od Porozumienia;

d) wszelkie inne informacje statystyczne, jakie mają zostać ustalone przy zastosowaniu procedury przewidzianej w art. 40 ust. 3, która jest wymagana zgodnie z Porozumieniem.

Informacje statystyczne wymagane na mocy niniejszego ustępu nie dotyczą zamówień mających za przedmiot usługi kategorii 8 z załącznika I A, usługi telekomunikacyjne kategorii 5 z załącznika I A pod numerami referencyjnymi CPC: 7524, 7525 i 7526, lub usługi, które znajdują się w załączniku I B, pod warunkiem, że ich wartość szacunkowa bez podatku VAT nie przekracza 200.000 ECU.

3. Komisja określi, zgodnie z procedurą ustanowioną w art. 40 ust. 3, rodzaj informacji statystycznych wymaganych na mocy niniejszej dyrektywy."

9. Załącznik III zastępuje się tekstem załącznika II do niniejszej dyrektywy.

Artykuł  2

W dyrektywie 93/36/EWG wprowadza się następujące zmiany:

1. W art. 5:

A) ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. a) Tytuły II, III i IV oraz art. 6 i 7 mają zastosowanie do zamówień publicznych na dostawy, udzielanych przez:

i) instytucje zamawiające, określone w art. 1 lit. b), włączając w to zamówienia udzielane przez instytucje zamawiające wymienione w załączniku I w dziedzinie obronności, o ile dotyczy to produktów nieobjętych załącznikiem II, w przypadku gdy wartość szacunkowa bez podatku VAT wynosi nie mniej niż równowartość w ecu 200.000 specjalnych praw ciągnienia (SDR);

ii) instytucje zamawiające wymienione w załączniku I i których wartość szacunkowa bez podatku VAT wynosi nie mniej niż równowartość w ecu 130.000 SDR; w przypadku instytucji zamawiających w dziedzinie obronności, wspomniana zasada ma zastosowanie tylko do zamówień odnośnie do produktów objętych załącznikiem II.

b) Niniejsza dyrektywa ma zastosowanie do zamówień publicznych na dostawy, których wartość szacunkowa jest równa lub przekracza dany próg w chwili publikacji ogłoszenia zgodnie z art. 9 ust. 2.

c) Wartość w ecu i w walutach krajowych progów, ustanowionych w lit. a), podlega co do zasady rewizji co dwa lata, począwszy od dnia 1 stycznia 1996 r. Wyliczenie tych wartości jest oparte na średnich kursach dziennych tych walut, wyrażonych w ecu i na średnich kursach dziennych ecu wyrażonych w SDR, w okresie dwudziestu czterech miesięcy, kończącym się w ostatnim dniu sierpnia, poprzedzającego rewizję w dniu 1 stycznia.

Metoda wyliczenia ustanowiona w niniejszej literze podlega badaniu, na wniosek Komisji, przez Komitet Doradczy ds. zamówień publicznych, co do zasady dwa lata po jej pierwszym zastosowaniu.

d) Progi ustanowione w lit. a) i ich równowartości w ecu i walutach krajowych, są publikowane w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich na początku miesiąca listopada, który następuje po rewizji, ustanowionej w lit. c) akapit pierwszy."

B) Dodaje się ustęp w brzmieniu:

"7. Instytucje zamawiające zapewniają, że wszyscy dostawcy traktowani są w niedyskryminujący sposób."

2. Artykuł 7 ust. 1 i 2 otrzymują brzmienie:

"1. Instytucja zamawiająca informuje każdego niedopuszczonego kandydata lub oferenta o przyczynach odrzucenia jego kandydatury lub oferty, w terminie piętnastu dni od otrzymania pisemnego wniosku, a każdego oferenta, który złożył ofertę dopuszczalną, o cechach i zaletach wybranej oferty, a także o nazwie oferenta, któremu udzielono zamówienia.

Instytucje zamawiające mogą jednakże zadecydować, że niektóre informacje dotyczące udzielania zamówień, określonych w akapicie pierwszym, nie są udostępniane, jeśli ich ujawnienie stanowiłoby przeszkodę w stosowaniu prawa lub byłoby sprzeczne z interesem publicznym, lub też naruszyłoby uzasadnione interesy gospodarcze określonych przedsiębiorstw, publicznych lub prywatnych, czy też mogłoby zaszkodzić uczciwej konkurencji między dostawcami.

2. Instytucje zamawiające informują niezwłocznie kandydatów i oferentów - na piśmie, jeśli o to wnioskowano - o podjętych decyzjach dotyczących udzielenia zamówienia, podając powody, dla których zdecydowały się one zrezygnować z udzielenia zamówienia, w odniesieniu do którego dokonano zaproszenia do składania ofert lub ponownie wszcząć procedurę. O takich decyzjach informują także Urząd Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich."

3. W art. 10 dodaje się ustęp w brzmieniu:

"1a. Termin składania ofert, ustanowiony w ust. 1, może być zastąpiony terminem wystarczająco długim, aby umożliwić zainteresowanym złożenie odpowiednich ofert, i który, zgodnie z ogólną zasadą, nie jest krótszy niż trzydzieści sześć dni, ale w żadnym wypadku nie jest krótszy niż dwadzieścia dwa dni od daty ogłoszenia o zamówieniu, jeśli instytucje zamawiające przesłały ogłoszenie wstępne, przewidziane w art. 9 ust. 1, sformułowane zgodnie ze wzorem zamieszczonym w załączniku IV A (informacja wstępna), do Dziennika Urzędowego Wspólnot Europejskich, na co najmniej pięćdziesiąt dwa dni i co najwyżej dwanaście miesięcy przed datą przekazania do Dziennika Urzędowego Wspólnot Europejskich ogłoszenia o zamówieniu przewidzianego w art. 9 ust. 2, pod warunkiem że ogłoszenie wstępne zawierało przynajmniej informacje określone we wzorze ogłoszenia z załącznika IV B (procedura otwarta), o ile informacje te były dostępne w chwili publikacji ogłoszenia."

4. W art. 11 dodaje się ustęp w brzmieniu:

"3a Termin składania ofert ustanowiony w ust. 3 może być skrócony do dwudziestu sześciu dni, jeśli instytucje zamawiające przesłały ogłoszenie wstępne, przewidziane w art. 9 ust. 1, sformułowane zgodnie ze wzorem zamieszczonym w załączniku IV A (informacja wstępna), do Dziennika Urzędowego Wspólnot Europejskich, na co najmniej pięćdziesiąt dwa dni i co najwyżej dwanaście miesięcy przed datą przesłania do Dziennika Urzędowego Wspólnot Europejskich ogłoszenia o zamówieniu, przewidzianego w art. 9 ust. 2, pod warunkiem że ogłoszenie wstępne zawierało przynajmniej informacje określone we wzorze ogłoszenia określonym w załączniku IV C (procedura ograniczona) lub gdy stosowne, w załączniku IV D (procedura negocjacyjna), o ile były one dostępne w chwili publikacji ogłoszenia."

5. W art. 15 dodaje się ustęp w brzmieniu:

"3. Oferty są składane na piśmie, bezpośrednio lub listownie. Państwa Członkowskie mogą upoważnić do składania ofert w inny sposób zapewniający:

- by każda oferta zawierała wszelkie informacje konieczne dla jej oceny,

- by została zachowana poufność ofert w czasie oczekiwania na ich ocenę,

- by, w miarę potrzeby, do celów dowodowych, złożenie takich ofert było potwierdzane, tak szybko jak to jest możliwe, na piśmie lub poprzez odesłanie uwierzytelnionego odpisu,

- że oferty są otwierane po upływie terminu przewidzianego do ich składania."

6. Artykuł 29 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 29

1. Komisja bada stosowanie niniejszej dyrektywy zasięgając opinii Komitetu Doradczego ds. zamówień publicznych, a gdy sytuacja tego wymaga, przedkłada Radzie nowe propozycje, szczególnie mające na celu harmonizację środków podjętych przez Państwa Członkowskie przy wprowadzaniu w życie niniejszej dyrektywy.

2. Komisja weryfikuje niniejszą dyrektywę i wszelkie nowe środki, które mogą zostać podjęte na mocy ust. 1, uwzględniając wyniki dalszych negocjacji przewidzianych w art. XXIV ust. 7 Porozumienia w sprawie Zamówień Rządowych, zawartego w ramach wielostronnych negocjacji Rundy Urugwajskiej(*), zwanego dalej »Porozumieniem«, i przedkłada, o ile to konieczne, właściwe propozycje Radzie.

3. Komisja, na podstawie dokonanych poprawek lub zmian, uaktualnia załącznik I, zgodnie z procedurą przewidzianą w art. 32 ust. 2 i publikuje uaktualnioną wersję w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

_______

(*) Decyzja Rady 94/800/WE z dnia 22 grudnia 1994 r. dotycząca zawarcia w imieniu Wspólnoty Europejskiej, w zakresie jej kompetencji, porozumień osiągniętych w wielostronnych negocjacjach Rundy Urugwajskiej (1986-1994) (Dz.U. L 336 z 23.12.1994, str. 1)."

7. Artykuł 31 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 31

1. W celu umożliwienia oceny skutków stosowania niniejszej dyrektywy, Państwa Członkowskie przesyłają Komisji, najpóźniej do dnia 31 października 1997 r. i następnie najpóźniej do dnia 31 października każdego roku, sprawozdanie statystyczne dotyczące zamówień publicznych na dostawy, udzielonych przez instytucje zamawiające w roku poprzedzającym.

2. Sprawozdanie to zawiera przynajmniej:

a) w przypadku instytucji zamawiających wymienionych w załączniku I:

- szacunkową łączną wartość zamówień udzielonych poniżej progu przez każdą instytucję zamawiającą,

- liczbę i wartość zamówień udzielonych powyżej progu, przez każdą instytucję zamawiającą, z podziałem, w miarę możliwości, według procedur, kategorii produktów zgodnych z nomenklaturą określoną w art. 9 ust. 1 i przynależności państwowej dostawcy, któremu udzielono zamówienia, oraz w przypadku procedury negocjacyjnej, w podziale zgodnym z art. 6, z wyszczególnieniem liczby i wartości zamówień udzielonych poszczególnym Państwom Członkowskim oraz państwom trzecim;

b) w przypadku wszystkich innych instytucji zamawiających, objętych niniejszą dyrektywą, liczbę i wartość zamówień udzielonych powyżej progu, przez każdą kategorię instytucji zamawiających, z ich podziałem, w miarę możliwości, według procedur, kategorii produktów zgodnych z nomenklaturą określoną w art. 9 i przynależności państwowej dostawcy, któremu udzielono zamówienia, w podziale zgodnym z art. 6, z wyszczególnieniem liczby i wartości zamówień udzielonych poszczególnym Państwom Członkowskim oraz państwom trzecim;

c) w przypadku instytucji zamawiających wymienionych w załączniku I, liczbę i całkowitą wartość zamówień udzielonych przez każdą instytucję zamawiającą, stosownie do odstępstw od Porozumienia; w przypadku wszystkich innych instytucji zamawiających, objętych niniejszą dyrektywą, całkowitą wartość zamówień udzielonych przez każdą kategorię instytucji zamawiających, stosownie do odstępstw od Porozumienia;

d) wszelkie inne informacje statystyczne, jakie mają zostać ustalone przy zastosowaniu procedury przewidzianej w art. 32 ust. 2, które są wymagane zgodnie z Porozumieniem.

3. Komisja określi, zgodnie z procedurą ustanowioną w art. 32 ust. 2, rodzaj informacji statystycznych wymaganych na mocy niniejszej dyrektywy."

8. Załącznik I zastępuje się tekstem załącznika I do niniejszej dyrektywy, a załącznik IV zastępuje się tekstem załącznika III do niniejszej dyrektywy.

Artykuł  3

W dyrektywie 93/37/EWG wprowadza się następujące zmiany:

1. W art. 6:

A) ust. 1 i 2 otrzymują brzmienie:

"1. Niniejsza dyrektywa ma zastosowanie do:

a) zamówień publicznych na roboty budowlane, których wartość szacunkowa bez podatku VAT wynosi nie mniej niż równowartość w ecu 5.000.000 specjalnych praw ciągnienia (SRD);

b) zamówień publicznych na roboty budowlane, określonych w art. 2 ust. 1, których wartość szacunkowa bez podatku VAT wynosi nie mniej niż 5.000.000 ECU.

2. a) Wartość w ecu i w walutach krajowych progów, ustanowionych w ust. 1, podlega co do zasady rewizji co dwa lata, począwszy od dnia 1 stycznia 1996 r. Wyliczenie tej wartości jest oparte na średnich kursach dziennych ecu wyrażonych w SDR i na średnich kursach dziennych tych walut wyrażonych w ecu, w okresie dwudziestu czterech miesięcy kończącym się w ostatnim dniu sierpnia, poprzedzającego rewizji w dniu 1 stycznia.

Próg ustanowiony w ust. 1 i jego wartość wyrażona w ecu i walutach krajowych, są publikowane w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich na początku miesiąca listopada, następującym po wyżej wspomnianej rewizji.

b) Metoda wyliczenia ustanowiona w lit. a) podlega badaniu, na wniosek Komisji, przez Komitet Doradczy ds. Zamówień Publicznych, co do zasady dwa lata po jej pierwszym zastosowaniu."

B) Dodaje się ustęp w brzmieniu:

"6. Instytucje zamawiające zapewniają, że wszyscy dostawcy traktowani będą w niedyskryminujący sposób."

2. Artykuł 8 ust. 1 i 2 otrzymują brzmienie:

"1. Instytucja zamawiająca informuje każdego niedopuszczonego kandydata lub oferenta o przyczynach odrzucenia jego kandydatury lub oferty, w terminie piętnastu dni od otrzymania pisemnego wniosku, a każdego oferenta, który złożył ofertę dopuszczalną, o cechach i zaletach wybranej oferty, a także o nazwie oferenta, któremu udzielono zamówienia.

Instytucje zamawiające mogą jednakże zadecydować, że niektóre informacje dotyczące udzielania zamówień, określonych w akapicie pierwszym, nie są udostępniane, jeśli ich ujawnienie stanowiłoby przeszkodę w stosowaniu prawa lub byłoby sprzeczne z interesem publicznym, lub też naruszołyby uzasadnione interesy gospodarcze określonych przedsiębiorstw, publicznych lub prywatnych, czy też mogłoby zaszkodzić uczciwej konkurencji między przedsiębiorcami.

2. Instytucje zamawiające informują niezwłocznie kandydatów i oferentów - na piśmie, jeśli o to wnioskowano - o podjętych decyzjach dotyczących udzielenia zamówienia, podając przyczyny, dla których zdecydowały się one zrezygnować z udzielenia zamówienia, na którego realizację ogłosiły zaproszenia do składania ofert lub ponownie wszcząć procedurę. O takich decyzjach informują także Urząd Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich."

3. Artykuł 12 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Termin składania ofert, ustanowiony w ust. 1, może być zastąpiony terminem wystarczająco długim, aby umożliwić zainteresowanym złożenie odpowiednich ofert, i który, zgodnie z ogólną zasadą, nie jest krótszy niż trzydzieści sześć dni, ale w żadnym wypadku nie jest krótszy niż dwadzieścia dwa dni od daty ogłoszenia o zamówieniu, jeśli instytucje zamawiające przesłały ogłoszenie wstępne, przewidziane w art. 11 ust. 1, sformułowane zgodnie ze wzorem zamieszczonym w załączniku IV A (informacja wstępna), do Dziennika Urzędowego Wspólnot Europejskich, na co najmniej pięćdziesiąt dwa dni i co najwyżej dwanaście miesięcy przed datą przekazania do Dziennika Urzędowego Wspólnot Europejskich ogłoszenia o zamówieniu przewidzianego w art. 11 ust. 2, pod warunkiem że ogłoszenie wstępne zawierało przynajmniej informacje określone we wzorze ogłoszenia z załącznika IV B (procedura otwarta), o ile były one dostępne w chwili publikacji ogłoszenia."

4. Artykuł 13 ust. 4 otrzymuje brzmienie:

"4. Termin składania ofert ustanowiony w ust. 3 może być skrócony do dwudziestu sześciu dni, jeśli instytucje zamawiające przesłały ogłoszenie wstępne, przewidziane w art. 11 ust. 1, sformułowane zgodnie ze wzorem zamieszczonym w załączniku IV A (informacja wstępna), do Dziennika Urzędowego Wspólnot Europejskich, na co najmniej pięćdziesiąt dwa dni i co najwyżej dwanaście miesięcy przed datą przesłania do Dziennika Urzędowego Wspólnot Europejskich ogłoszenia o zamówieniu, przewidzianego w art. 11 ust. 2, pod warunkiem, że ogłoszenie wstępne zawierało przynajmniej informacje określone we wzorze ogłoszenia określonym w załączniku IV C (procedura ograniczona) lub gdy stosowne, w załączniku IV D (procedura negocjacyjna), o ile były one dostępne w chwili publikacji ogłoszenia."

5. W art. 18 istniejący tekst otrzymuje oznaczenie ust. 1 i dodaje się ustęp w brzmieniu:

"2. Oferty są składane na piśmie, bezpośrednio lub listownie. Państwa Członkowskie mogą upoważnić do składania ofert w inny sposób zapewniający:

- by każda oferta zawierała wszelkie informacje konieczne dla jej oceny,

- by została zachowana poufność ofert w czasie oczekiwania na ich ocenę,

- by, w miarę potrzeby, do celów dowodowych, złożenie takich ofert było potwierdzane, tak szybko jak to jest możliwe, na piśmie lub poprzez odesłanie uwierzytelnionego odpisu,

- że oferty są otwierane po upływie terminu przewidzianego do ich składania."

6. Dodaje się artykuł w brzmieniu:

"Artykuł 33a

Do celów udzielania zamówień publicznych przez instytucje zamawiające, Państwa Członkowskie stosują we wzajemnych stosunkach warunki równie korzystne jak te, które przyznają państwom trzecim wprowadzając w życie Porozumienie w sprawie Zamówień Rządowych, zawarte w ramach wielostronnych negocjacji Rundy Urugwajskiej(*), zwane dalej »Porozumieniem«. W tym celu Państwa Członkowskie konsultują się wzajemnie w ramach Komitetu Doradczego ds. zamówień publicznych, odnośnie środków, jakie należy podjąć na mocy Porozumienia.

_______

(*) Decyzja Rady 94/800/WE z dnia 22 grudnia 1994 r. dotycząca zawarcia w imieniu Wspólnoty Europejskiej, w dziedzinach wchodzących w zakresjej kompetencji, porozumień, będących wynikiem negocjacji wielostronnych w ramach Rundy Urugwajskiej (1986-1994) (Dz.U. L 336 z 23.12.1994, str. 1)."

7. Artykuł 34 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 34

1. W celu umożliwienia oceny skutków stosowania niniejszej dyrektywy, Państwa Członkowskie przesyłają Komisji, najpóźniej do dnia 31 października 1997 r. i następnie najpóźniej do dnia 31 października każdego roku, sprawozdanie statystyczne dotyczące zamówień publicznych na roboty budowlane, udzielonych przez instytucje zamawiające w roku poprzedzającym.

2. Sprawozdanie to zawiera przynajmniej:

a) w przypadku instytucji zamawiających wymienionych w załączniku I do dyrektywy 93/36/EWG:

- szacunkową łączną wartość zamówień udzielonych poniżej progu przez każdą instytucję zamawiającą,

- liczbę i wartość zamówień udzielonych powyżej progu, przez każdą instytucję zamawiającą, z podziałem, w miarę możliwości, według procedur, kategorii robót budowlanych zgodnych z nomenklaturą używaną w załączniku II i przynależności państwowej wykonawcy, któremu udzielono zamówienia, oraz w przypadku procedur negocjacyjnych, podzielonych dalej zgodnie z art. 7, wymieniając liczbę i wartość zamówień udzielonych poszczególnym Państwom Członkowskim oraz państwom trzecim;

b) w przypadku wszystkich innych instytucji zamawiających, objętych niniejszą dyrektywą, liczbę i wartość zamówień udzielonych powyżej progu, przez każdą kategorię instytucji zamawiających, z ich podziałem, w miarę możliwości, według procedur, kategorii robót budowlanych zgodnych z nomenklaturą używaną w załączniku II i przynależności państwowej wykonawcy, któremu udzielono zamówienia, podzielonych zgodnie z art. 7, z wyszczególnieniem liczby i wartość zamówień udzielonych poszczególnym Państwom Członkowskim oraz państwom trzecim;

c) w przypadku instytucji zamawiających wymienionych w załączniku I do dyrektywy 93/36/EWG, liczbę i całkowitą wartość zamówień udzielonych przez każdą instytucję zamawiającą, stosownie do odstępstw od Porozumienia; w przypadku wszystkich innych instytucji zamawiających, objętych niniejszą dyrektywą, całkowitą wartość zamówień udzielonych przez każdą kategorię instytucji zamawiających, stosownie do odstępstw od Porozumienia;

d) wszelkie inne informacje statystyczne, jakie mają zostać ustalone przy zastosowaniu procedury przewidzianej w art. 35 ust. 3, które są wymagane zgodnie z Porozumieniem.

3. Komisja określi, zgodnie z procedurą ustanowioną w art. 35 ust. 3, rodzaj informacji statystycznych wymaganych na mocy niniejszej dyrektywy."

8. Załącznik IV zastępuje się tekstem załącznika IV do niniejszej dyrektywy.

Artykuł  4
1.
Państwa Członkowskie wprowadzą w życie przepisy ustawowe, wykonawcze i administracyjne niezbędne do wykonania niniejszej dyrektywy, najpóźniej do dnia 13 października 1998 r. i niezwłocznie powiadamią o tym Komisję.

Przepisy przyjęte przez Państwa Członkowskie zawierają odniesienie do niniejszej dyrektywy lub odniesienie takie towarzyszy ich urzędowej publikacji. Metody dokonywania takiego odniesienia określane są przez Państwa Członkowskie.

2.
Państwa Członkowskie przekażą Komisji teksty podstawowych przepisów prawa krajowego, przyjętych w dziedzinie objętej niniejszą dyrektywą, a także tabelę korelacji między niniejszą dyrektywą i przyjętymi przepisami krajowymi.
Artykuł  5

Niniejsza dyrektywa skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 13 października 1997 r.
W imieniu Parlamentu Europejskiego W imieniu Rady
J. M. GIL-ROBLES R. GOEBBELS
Przewodniczący Przewodniczący

_______

(1) Dz.U. C 138 z 3.6.1995, str. 1.

(2) Dz.U. C 256 z 2.10.1995, str. 4 oraz Dz.U. C 212 z 22.7.1996, str. 13.

(3)Opinia Parlamentu Europejskiego z dnia 29 lutego 1996 r. (Dz.U. C 78 z 18.3.1996, str. 18), wspólne stanowisko Rady z dnia 20 grudnia 1996 r. (Dz.U. C 111 z 9.4.1997, str. 1) i decyzja Parlamentu Europejskiego z dnia 14 maja 1997 r. (Dz.U. C 167 z 2.6.1997). Decyzja Rady z dnia 24 lipca 1997 r.

(4) Dz.U. L 336 z 23.12.1994, str. 1.

(5)Dyrektywa Rady 92/50/EWG z dnia 18 czerwca 1992 r. odnosząca się do koordynacji procedur udzielania zamówień publicznych na usługi (Dz.U. L 209 z 24.7.1992, str. 1). Dyrektywa ostatnio zmieniona Aktem Przystąpienia z 1994 r.

(6)Dyrektywa Rady 93/36/EWG z dnia 14 czerwca 1993 r. koordynująca procedury udzielania zamówień publicznych na dostawy (Dz.U. L 199 z 9.8.1993, str. 1). Dyrektywa ostatnio zmieniona Aktem Przystąpienia z 1994 r.

(7)Dyrektywa Rady 93/37/EWG z dnia 14 czerwca 1993 r. dotycząca koordynacji procedur udzielania zamówień publicznych na roboty budowlane (Dz.U. L 199 z 9.8.1993, str. 54). Dyrektywa ostatnio zmieniona Aktem Przystąpienia z 1994 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

"ZAŁĄCZNIK I

WYKAZ INSTYTUCJI ZAMAWIAJACYCH, DO KTÓRYCH MA ZASTOSOWNIE POROZUMIENIE, ZGODNIE Z JEGO ZAŁĄCZNIKEM I

(INSTYTUCJE ADMINISTRACJI CENTRALNEJ)

BELGIA

A. - L’État Fédéral:

– Services du Premier ministre

– Ministère des affaires économiques

– Ministère des affaires étrangères, du commerce extérieur et de la Coopération au développement

– Ministère de l’agriculture

– Ministère des classes moyennes

– Ministère des communications et de l’infrastructure

– Ministère de la défense nationale (1)

– Ministère de l’emploi et du travail

– Ministère des finances

– Ministère de l’intérieur et de la fonction publique

– Ministère de la justice

– Ministère de la santé publique et de l’environnement

– la poste (2)

– la Régie des bâtiments

– le Fonds des routes

B. - L’Office national de sécurité sociale

– L’Institut national d’assurances sociales pour travailleurs indépendants

– L’Institut national d’assurances maladie-invalidité

– L’Office national des pensions

– La Caisse auxiliaire d’assurance maladie-invalidité

– Le Fonds des maladies professionnelles

– L’Office national de l’emploi

DANIA

1. Folketinget - Rigsrevisionen
2. Statsministeriet
3. Udenrigsministeriet - 2 departementer
4. Arbejdsministeriet - 5 styrelser og institutioner
5. Boligministeriet - 7 styrelser og institutioner
6. Erhvervsministeriet - 7 styrelser og institutioner
7. Finansministeriet - 3 styrelser og institutioner
8. Forskningsministeriet - 1 styrelse
9. Forsvarsministeriet (3) - adskillige institutioner
10.Indenrigsministeriet - 2 styrelser
11.Justitsministeriet - 2 direktorater og adskillige

politimyndigheder og domstole

12.Kirkeministeriet - 10 stiftsøvrigheder
13.Kulturministeriet - 3 institutioner samt adskillige

statsejede museer og højere

uddannelsesinstitutioner

14.Landbrugs - og

fiskeriministeriet

- 23 direktorater og institutioner
15.Miljø - og energiministeriet - 6 styrelser og Forsøgsanlægget Risø
16.Skatteministeriet - 1 styrelse
17.Socialministeriet - 4 styrelser og institutioner
18.Sundhedsministeriet - Adskillige institutioner inklusive

Statens Seruminstitut

19.Trafikministeriet - 12 styrelser og institutioner
20.Undervisningsministeriet - 6 direktorater samt 12 universiteter og

andre højere læreanstalter

21.Økonomiministeriet - Danmarks statistik

REPUBLIKA FEDERALNA NIEMIEC

Wykaz centralnych podmiotów zamawiających

1. Auswärtiges Amt

2. Bundesministerium für Arbeit und Sozialordnung

3. Bundesministerium für Bildung und Wissenschaft

4. Bundesministerium für Ernährung, Landwirtschaft und Forsten

5. Bundesministerium der Finanzen

6. Bundesministerium für Forschung und Technologie

7. Bundesministerium des Innern (nur zivile Güter)

8. Bundesministerium für Gesundheit

9. Bundesministerium für Frauen und Jugend

10. Bundesministerium für Familie und Senioren

11. Bundesministerium der Justiz

12. Bundesministerium für Raumordnung, Bauwesen und Städtebau

13. Bundesministerium für Post und Telekommunikation (4)

14. Bundesministerium für Wirtschaft

15. Bundesministerium für wirtschaftliche Zusammenarbeit

16. Bundesministerium der Verteidigung (4)

17. Bundesministerium für Umwelt, Naturschutz und Reaktorsicherheit

18. Bundesministerium für Verkehr

Uwaga

Na mocy obowiązujących regulacji krajowych, organy zawarte w tym wykazie, zgodnie ze szczególnymi procedurami, udzielać będą zamówień niektórym grupom, w celu usunięcia trudności spowodowanych przez ostatnią wojnę.

HISZPANIA

Wykaz podmiotów

1. Ministerio de Asuntos Exteriores

2. Ministerio de Justicia

3. Ministerio de Defensa(5)

4. Ministerio de Economía y Hacienda

5. Ministerio del Interior

6. Ministerio de Obras Públicas, Transportes y Medio Ambiente

7. Ministerio de Educación y Ciencia

8. Ministerio de Trabajo y Seguridad Social

9. Ministerio de Industria y Energía

10. Ministerio de Agricultura, Pesca y Alimentación

11. Ministerio de la Presidencia

12. Ministerio para las Administraciones Públicas

13. Ministerio de Cultura

14. Ministerio de Comercio y Turismo

15. Ministerio de Sanidad y Consumo

16. Ministerio de Asuntos Sociales

FRANCJA

1. Główne podmioty zamawiające

A. Budget général

– Services du Premier ministre

– Ministère des affaires sociales, de la santé et de la ville

– Ministère de l’intérieur et de l’aménagement du territoire

– Ministère de la justice

– Ministère de la défense

– Ministère des affaires étrangères

– Ministère de l’éducation nationale

– Ministère de l’économie

– Ministère de l’industrie, des postes et télécommunications et du commerce extérieur

– Ministère de l’équipement, des transports et du tourisme

– Ministère des entreprises et du développement économique, chargé des petites et moyennes entreprises et du commerce et de l’artisanat

– Ministère du travail, de l’emploi et de la formation professionnelle

– Ministère de la culture et de la francophonie

– Ministère du budget

– Ministère de l’agriculture et de la pêche

– Ministère de l’enseignement supérieur et de la recherche

– Ministère de l’environnement

– Ministère de la fonction publique

– Ministère du logement

– Ministère de la coopération

– Ministère des départements et territoires d’outre-mer

– Ministère de la jeunesse et des sports

– Ministère de la communication

– Ministère des anciens combattants et victimes de guerre

B. Budget annexe

On peut notamment signaler:

– Imprimerie nationale

C. Comptes spéciaux du Trésor

On peut notamment signaler:

– Fonds forestier national

– Soutien financier de l’industrie cinématographique et de l’industrie des programmes audiovisuels

– Fonds national d’aménagement foncier et d’urbanisme

– Caisse autonome de la reconstruction

2. Podmioty państwowej administracji publicznej

– Académie de France à Rome

– Académie de marine

– Académie des sciences d’outre-mer

– Agence centrale des organismes de sécurité sociale (ACOSS)

– Agences financières de bassins

– Agence nationale pour l’amélioration des conditions de travail (ANACT)

– Agence nationale pour l’amélioration de l’habitat (ANAH)

– Agence nationale pour l’emploi (ANPE)

– Agence nationale pour l’indemnisation des français d’outre-mer (ANIFOM)

– Assemblée permanente des chambres d’agriculture (APCA)

– Bibliothèque nationale

– Bibliothèque nationale et universitaire de Strasbourg

– Bureau d’études des postes et télécommunications d’outre-mer (BEPTOM)

– Caisse des dépôts et consignations

– Caisse nationale des allocations familiales (CNAF)

– Caisse nationale d’assurance maladie des travailleurs salariés (CNAM)

– Caisse nationale d’assurance - vieillesse des travailleurs salariés (CNAVTS)

– Caisse nationale des autoroutes (CNA)

– Caisse nationale militaire de sécurité sociale (CNMSS)

– Caisse nationale des monuments historiques et des sites

– Caisse nationale des télécommunications (6)

– Caisse de garantie du logement social

– Casa de Velasquez

– Centre d’enseignement zootechnique de Rambouillet

– Centre d’études du milieu et de pédagogie appliquée du ministère de l’agriculture

– Centre d’études supérieures de sécurité sociale

– Centres de formation professionnelle agricole

– Centre national d’art et de culture Georges Pompidou

– Centre national de la cinématographie française

– Centre national d’études et de formation pour l’enfance inadaptée

– Centre national d’études et d’expérimentation du machinisme agricole, du génie rural, des eaux et des forêts

– Centre national et de formation pour l’adaptation scolaire et l’éducation spécialisée (CNEFASES)

– Centre national de formation et de perfectionnement des professeurs d’enseignement ménager agricole

– Centre national des lettres

– Centre national de documentation pédagogique

– Centre national des œuvres universitaires et scolaires (CNOUS)

– Centre national d’ophtalmologie des Quinze - Vingts

– Centre national de préparation au professorat de travaux manuels éducatifs et d’enseignement ménager

– Centre national de promotion rurale de Marmilhat

– Centre national de la recherche scientifique (CNRS)

– Centre régional d’éducation populaire d’Ile-de-France

– Centres d’éducation populaire et de sport (CREPS)

– Centres régionaux des œuvres universitaires (CROUS)

– Centres régionaux de la propriété forestière

– Centre de sécurité sociale des travailleurs migrants

– Chancelleries des universités

– Collège de France

– Commission des opérations de bourse

– Conseil supérieur de la pêche

– Conservatoire de l’espace littoral et des rivages lacustres

– Conservatoire national des arts et métiers

– Conservatoire national supérieur de musique

– Conservatoire national supérieur d’art dramatique

– Domaine de Pompadour

– École centrale - Lyon

– École centrale des arts et manufactures

– École française d’archéologie d’Athènes

– École française d’Extrême-Orient

– École française de Rome

– École des hautes études en sciences sociales

– École nationale d’administration

– École nationale de l’aviation civile (ENAC)

– École nationale des Chartes

– École nationale d’équitation

– École nationale du génie rural des eaux et des forêts (ENGREF)

– Écoles nationales d’ingénieurs

– École nationale d’ingénieurs des industries des techniques agricoles et alimentaires

– Écoles nationales d’ingénieurs des travaux agricoles

– École nationale des ingénieurs des travaux ruraux et des techniques sanitaires

– École nationale des ingénieurs des travaux des eaux et forêts (ENITEF)

– École nationale de la magistrature

– Écoles nationales de la marine marchande

– École nationale de la santé publique (ENSP)

– École nationale de ski et d’alpinisme

– École nationale supérieure agronomique - Montpellier

– École nationale supérieure agronomique - Rennes

– École nationale supérieure des arts décoratifs

– École nationale supérieure des arts et industries - Strasbourg

– École nationale supérieure des arts et industries textiles - Roubaix

– Écoles nationales supérieures d’arts et métiers

– École nationale supérieure des beaux-arts

– École nationale supérieure des bibliothécaires

– École nationale supérieure de céramique industrielle

– École nationale supérieure de l’électronique et de ses applications (ENSEA)

– École nationale supérieure d’horticulture

– École nationale supérieure des industries agricoles alimentaires

– École nationale supérieure du paysage (rattachée à l’école nationale supérieure d’horticulture)

– École nationale supérieure des sciences agronomiques appliquées (ENSSA)

– Écoles nationales vétérinaires

– École nationale de voile

– Écoles normales d’instituteurs et d’institutrices

– Écoles normales nationales d’apprentissage

– Écoles normales supérieures

– École polytechnique

– École technique professionelle agricole et forestière de Meymac (Corrèze)

– École de sylviculture - Crogny (Aube)

– École de viticulture et d’œnologie de la Tour Blanche (Gironde)

– École de viticulture - Avize (Marne)

– Établissement national de convalescents de Saint-Maurice

– Établissement national des invalides de la marine (ENIM)

– Établissement national de bienfaisance Koenigs-Wazter

– Fondation Carnegie

– Fondation Singer-Polignac

– Fonds d’action sociale pour les travailleurs immigrés et leurs familles

– Hôpital-hospice national Dufresne-Sommeiller

– Institut de l’élevage et de médecine vétérinaire des pays tropicaux (IEMVPT)

– Institut français d’archéologie orientale du Caire

– Institut géographique national

– Institut industriel du Nord

– Institut international d’administration publique (IIAP)

– Institut national agronomique de Paris-Grignon

– Institut national des appellations d’origine des vins et eaux - de - vie (INAOVEV)

– Institut national d’astronomie et de géophysique (INAG)

– Institut national de la consommation (INC)

– Institut national d’éducation populaire (INEP)

– Institut national d’études démographiques (INED)

– Institut national des jeunes aveugles-Paris

– Institut national des jeunes sourds - Bordeaux

– Institut national des jeunes sourds - Chambéry

– Institut national des jeunes sourds - Metz

– Institut national des jeunes sourds - Paris

– Institut national de physique nucléaire et de physique des particules (I. N2. P3)

– Institut national de promotion supérieure agricole

– Institut national de la propriété industrielle

– Institut national de la recherche agronomique (INRA)

– Institut national de recherche pédagogique (INRP)

– Institut national de la santé et de la recherche médicale (INSERM)

– Institut national des sports

– Instituts nationaux polytechniques

– Instituts nationaux des sciences appliquées

– Institut national supérieur de chimie industrielle de Rouen

– Institut national de recherche en informatique et en automatique (INRIA)

– Institut national de recherche sur les transports et leur sécurité (INRETS)

– Instituts régionaux d’administration

– Institut supérieur des matériaux et de la construction mécanique de Saint - Ouen

– Musée de l’armée

– Musée Gustave Moreau

– Musée de la marine

– Musée national J. J. Henner

– Musée national de la Légion d’Honneur

– Musée de la poste

– Muséum national d’histoire naturelle

– Musée Auguste-Rodin

– Observatoire de Paris

– Office de coopération et d’accueil universitaire

– Office français de protection des réfugiés et apatrides

– Office national des anciens combattants

– Office national de la chasse

– Office national d’information sur les enseignements et les professions (ONISEP)

– Office national d’immigration (ONI)

– Institut français de recherche scientifique pour le développement en coopération (ORSTOM)

– Office universitaire et culturel français pour l’Algérie

– Palais de la découverte

– Parcs nationaux

– Réunion des musées nationaux

– Syndicat des transports parisiens

– Thermes nationaux - Aix-les-Bains

– Universités

3. Inne państwowe podmioty publiczne

– Union des groupements d’achats publics (UGAP)

GRECJA

Wykaz podmiotów

1. Ministry of National Economy

2. Ministry of Education and Religion

3. Ministry of Commerce

4. Ministry of Industry, Energy and Technology

5. Ministry of Merchant Marine

6. Ministry to the Prime Minister

7. Ministry of the Aegean

8. Ministry of Foreign Affairs

9. Ministry of Justice

10. Ministry of the Interior

11. Ministry of Labour

12. Ministry of Culture and Sciences

13. Ministry of Environment, Planning and Public Works

14. Ministry of Finance

15. Ministry of Transport and Communications

16. Ministry of Health and Social Security

17. Ministry of Macedonia and Thrace

18. Army General Staff

19. Navy General Staff

20. Airforce General Staff

21. Ministry of Agriculture

22. General Secretariat for Press and Information

23. General Secretariat for Youth

24. General State Laboratory

25. General Secretariat for Further Education

26. General Secretariat of Equality

27. General Secretariat for Social Security

28. General Secretariat for Greeks Living Abroad

29. General Secretariat for Industry

30. General Secretariat for Research and Technology

31. General Secretariat for Sports

32. General Secretariat for Public Works

33. National Statistical Service

34. National Welfare Organization

35. Workers' Housing Organization

36. National Printing Office

37. Greek Atomic Energy Commission

38. Greek Highway Fund

39. University of Athens

40. University of the Aegean

41. University of Thessaloniki

42. University of Thrace

43. University of Ioannina

44. University of Patras

45. Polytechnic School of Crete

46. Sivitanidios Technical School

47. University of Macedonia

48. Eginitio Hospital

49. Areteio Hospital

50. National Centre of Public Administration

51. Hellenic Post (EL. TA.)

52. Public Material Management Organization

53. Farmers' Insurance Organization

54. School Building Organization

IRLANDIA

1. Główne podmioty zamawiające

Office of Public Works

2. Inne służby

– President’s Establishment

– Houses of the Oireachtas (Parliament)

– Department of the Taoiseach (Prime Minister)

– Office of the Tanaiste (Deputy Prime Minister)

– Central Statistics Office

– Department of Arts, Culture and the Gaeltacht

– National Gallery of Ireland

– Department of Finance

– State Laboratory

– Office of the Comptroller and Auditor General

– Office of the Attorney General

– Office of the Director of Public Prosecutions

– Valuation Office

– Civil Service Commission

– Office of the Ombudsman

– Office of the Revenue Commissioners

– Department of Justice

– Commissioners of Charitable Donations and Bequests for Ireland

– Department of the Environment

– Department of Education

– Department of the Marine

– Department of Agriculture, Food and Forestry

– Department of Enterprise and Employment

– Department of Trade and Tourism

– Department of Defence (7)

– Department of Foreign Affairs

– Department of Social Welfare

– Department of Health

– Department of Transport, Energy and Communications

WŁOCHY

Podmioty zamawiające

1. Ministry of the Treasury (8)

2. Ministry of Finance (9)

3. Ministry of Justice

4. Ministry of Foreign Affairs

5. Ministry of Education

6. Ministry of the Interior

7. Ministry of Public Works

8. Ministry for Coordination (International Relations and EC Agricultural Policies)

9. Ministry of Industry, Trade and Craft Trades

10. Ministry of Employment and Social Security

11. Ministry of Health

12. Ministry of Cultural Affairs and the Environment

13. Ministry of Defence (8)

14. Budget and Economic Planning Ministry

15. Ministry of Foreign Trade

16. Ministry of Posts and Telecommunications (10)

17. Ministry of the Environment

18. Ministry of University and Scientific and Technological Research

LUKSEMBURG

1. Ministère d’État: Service central des imprimés et des fournitures de l’État

2. Ministère de l’agriculture: Administration des services techniques de l’agriculture

3. Ministère de l’éducation nationale: Lycées d’enseignement secondaire et d’enseignement secondaire technique

4. Ministère de la famille et de la solidarité sociale: maisons de retraite

5. Ministère de la force publique: Armée (11) - Gendarmerie - Police

6. Ministère de la justice: Établissements pénitentiaires

7. Ministère de la santé publique: Hôpital neuropsychiatrique

8. Ministère des travaux publics: bâtiments publics - Ponts et chaussées

9. Ministère des Communications: Centre informatique de l’État

10. Ministère de l’environnement: Commissariat général à la protection des eaux

NIDERLANDY

Wykaz podmiotów

Ministerstwa i organy administracji centralnej

1. Ministry of General Affairs - Ministerie van Algemene Zaken

– Advisory Council on Government Policy - Bureau van de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid

– National Information Office - Rijksvoorlichtingsdienst

2. Ministry of the Interior - Ministerie van Binnenlandse Zaken

– Government Personnel Information System Service - Dienst Informatievoorziening Overheidspersoneel

– Redundancy Payment and Benefits Agency - Dienst Uitvoering Ontslaguitkeringsregelingen

– Public Servants Medical Expenses Agency - Dienst Ziektekostenvoorziening Overheidspersoneel

– RPD Advisory Service - RPD Advies

– Central Archives and Interdepartmental Text Processing - CAS/ITW

3. Ministry of Foreign Affairs and Directorate - General for Development Cooperation of the Ministry of Foreign Affairs - Ministerie van Buitenlandse Zaken en Ministerie voor Ontwikkelingssamenwerking

4. Ministry of Defence - Ministerie van Defensie (12)

– Directorate of material Royal Netherlands Navy - Directie materieel Koninklijke Marine

– Directorate of material Royal Netherlands Army - Directie materieel Koninklijke Landmacht

– Directorate of material Royal Netherlands Air Force - Directie materieel Koninklijke Luchtmacht

5. Ministry of Economic Affairs - Ministerie van Economische Zaken

– Economic Investigation Agency - Economische Controledienst

– Central Plan Bureau - Centraal Planbureau

– Netherlands Central Bureau of Statistics - Centraal Bureau voor de Statistiek

– Senter - Senter

– Industrial Property Office - Bureau voor de Industriële Eigendom

– Central Licensing Office for Import and Export - Centrale Dienst voor de In- en Uitvoer

– State Supervision of Mines - Staatstœzicht op de Mijnen

– Geological Survey of the Netherlands - Rijks Geologische Dienst

6. Ministry of Finance - Ministerie van Financiën

– State Property Department - Dienst der Domeinen

– Directorates of the State Tax Department - Directies der Rijksbelastingen

– State Tax Department/Fiscal Intelligence and Information Department - Belastingdienst/FIOD

– State Tax Department/Computer Centre - Belastingdienst/Automatiseringscentrum

– State Tax Department/Training - Belastingdienst/Opleidingen

7. Ministry of Justice - Ministerie van Justitie

– Education and Training Organization, Directorate General for the Protection of Young People and the care of Offenders - Opleidings - en vormingsorganisatie Directoraat - Generaal Jeugdbescherming en Delinquentenzorg

– Child Care and Protection Board - Raden voor de Kinderbescherming in de provincies

– State Institutions for Child care and Protection - Rijksinrichtingen voor de Kinderbescherming in de provincies

– Prisons - Penitentiaire inrichtingen in de provincie

– State Institutions for Persons Placed under Hospital Order - Rijksinrichtingen voor TBS - verpleging in de provincies

– Internal Facilities Service of the Directorate for Young Offenders and Young Peoples Institute - Dienst Facilitaire Zaken van de Directie Delinquentenzorg en Jeugdinrichtingen

– Legal Aid Department - Dienst Gerechtelijke Ondersteuning in de arrondissementen

– Central Collection Office for the Courts - Centraal Ontvangstkantoor der Gerechten

– Central Debt Collection Agency of the Ministry of Justice - Centraal Justitie Incassobureau

– National Criminal Investigation Department - Rijksrecherche

– Forensic Laboratory - Gerechtelijk Laboratorium

– National Police Services Force - Korps Landelijke Politiediensten

– District offices of the Immigration and Naturalization Service - Districtskantoren Immigratie - en Naturalisatiedienst

8. Ministry of Agriculture, Nature Management and Fisheries - Ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij

– National Forest Service - Staatsbosbeheer

– Agricultural Research Service - Dienst Landbouwkundig Onderzoek

– Agricultural Extension Service - Dienst Landbouwvoorlichting

– Land Development Service - Landinrichtingsdienst

– National Inspection Service for Animals and Animal Protection - Rijksdienst voor de Keuring van Vee en Vlees

– Plant Protection Service - Plantenziektenkundige Dienst

– General Inspection Service - Algemene Inspectiedienst

– National Fisheries Research Institute - Rijksinstituut voor Visserijonderzoek

– Government Institute for Quality Control of Agricultural Products - Rijkskwaliteit Instituut voor Land- en Tuinbouwprodukten

– National Institute for Nature Management - Instituut voor Bos - en Natuuronderzoek

– Game Fund - Jachtfonds

9. Ministry of Education and Science - Ministerie van Onderwijs en Wetenschappen

– Royal Library - Koninklijke Bibliotheek

– Institute for Netherlands History - Instituut voor Nederlandse Geschiedenis

– Netherlands State Institute for War Documentation - Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie

– Institute for Educational Research - Instituut voor Onderzoek van het Onderwijs

– National Institute for Curriculum Development - Instituut voor de Leerplan Ontwikkeling

10. Ministry of Social Affairs and Employment - Ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid

– Wages Inspection Service - Loontechnische dienst

– Inspectorate for Social Affairs and Employment - Inspectie en Informatie Sociale Zaken en Werkgelegenheid

– National Social Assistance Consultancies Services - Rijksconsulentschappen Sociale Zekerheid

– Steam Equipment Supervision Service - Dienst voor het Stoomwezen

– Conscientious Objectors Employment Department - Tewerkstelling erkend gewetensbezwaarden militaire dienst

– Directorate for Equal Opportunities - Directie Emancipatie

11. Ministry of Transport, Public Works and Water Management - Ministerie van Verkeer en Waterstaat

– Directorate - General for Transport - Directoraat - Generaal Vervoer

– Directorate - General for Public Works and Water Management - Directoraat - Generaal Rijkswaterstaat

– Directorate - General for Civil Aviation - Directoraat - Generaal Rijksluchtvaartdienst

– Telecommunications and Post Department - Hoofddirectie Telecommunicatie en Post

– Regional Offices of the Directorates - General and General Management, Inland Waterway Navigation Service - De regionale organisatie van de directoraten - generaal en de hoofddirectie Vaarwegmarkeringsdienst

12. Ministry of Housing, Physical Planning and Environment - Ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer

– Directorate - General for Environment Management - Directoraat - Generaal Milieubeheer

– Directorate - General for Public Housing - Directoraat - Generaal van de Volkshuisvesting

– Government Buildings Agency - Rijksgebouwendienst

– National Physical Planning Agency - Rijksplanologische Dienst

13. Ministry of Welfare, Health and Cultural Affairs - Ministerie van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur

– Social and Cultural Planning Office - Sociaal en Cultureel Planbureau

– Inspectorate for Child and Youth Care and Protection Services - Inspectie Jeugdhulpverlening en Jeugdbescherming

– Medical Inspectorate of Health Care - Inspecties van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid

– Cultural Castle Council - Rijksdienst Kastelenbeheer

– National Archives Department - Rijksarchiefdienst

– Department for the Conservation of Historic Buildings and Sites - Rijksdienst voor de Monumentenzorg

– National Institute of Public Health and Environmental Protection - Rijksinstituut voor Milieuhygiëne

– National Archeological Field Survey Commission - Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek

– Netherlands Office for Fine Arts - Rijksdienst Beeldende Kunst

14. Cabinet for Netherlands Antillean and Aruban Affairs - Kabinet voor Nederlands - Antilliaanse en Arubaanse zaken

15. Higher Colleges of State - Hogere Colleges van Staat

16. Council of State - Raad van State

17. Netherlands Court of Audit - Algemene Rekenkamer

18. National Ombudsman - Nationale Ombudsman

AUSTRIA

1. Bundeskanzleramt - Amtswirtschaftsstelle

2. Bundesministerium für auswärtige Angelegenheiten

3. Bundesministerium für Gesundheit und Konsumentenschutz

4. Bundesministerium für Finanzen

a) Amtswirtschaftsstelle

b) Abteilung VI/5 (EDV - Beschaffung des Bundesministeriums für Finanzen und des Bundesrechenamtes)

c) Abteilung III/1 (Beschaffung von technischen Geräten, Einrichtungen und Sachgütern für die Zollwache)

5. Bundesministerium für Jugend und Familie - Amtswirtschaftsstelle

6. Bundesministerium für wirtschaftliche Angelegenheiten

7. Bundesministerium für Inneres

a) Abteilung I/5 (Amtswirtschaftsstelle)

b) EDV - Zentrum (Beschaffung von elektronischen Datenverarbeitungssystemen (Hardware))

c) Abteilung II/3 (Beschaffung von technischen Geräten und Einrichtungen für die Bundespolizei)

d) Abteilung I/6 (Beschaffung von Sachgütern (mit Ausnahme der von der Abteilung II/3 zu beschaffenden Sachgüter) für die Bundespolizei)

e) Abteilung IV/8 (Beschaffung von Fluggeräten)

8. Bundesministerium für Justiz - Amtswirtschaftsstelle

9. Bundesministerium für Landesverteidigung (13)

10. Bundesministerium für Land - und Forstwirtschaft

11. Bundesministerium für Arbeit und Soziales - Amtswirtschaftsstelle

12. Bundesministerium für Unterricht und kulturelle Angelegenheiten

13. Bundesministerium für öffentliche Wirtschaft und Verkehr

14. Bundesministerium für Wissenschaft, Forschung und Kunst

15. Österreichisches Statistisches Zentralamt

16. Österreichische Staatsdruckerei

17. Bundesamt für Eich - und Vermessungswesen

18. Bundesversuchs - und Forschungsanstalt - Arsenal (BVFA)

19. Bundesstaatliche Prothesenwerkstätten

20. Austro Control GmbH - Österreichische Gesellschaft für Zivilluftfahrt mit beschränkter Haftung

21. Bundesprüfanstalt für Kraftfahrzeuge

22. Generaldirektion für die Post - und Telegraphenverwaltung (nur Postwesen)

23. Bundesministerium für Umwelt - Amtswirtschaftsstelle

PORTUGALIA

Prime Minister’s Office

Legal Centre

Centre for Studies and Training (Local Government)

Government Computer Network Management Centre

National Council for Civil Defence Planning

Permanent Council for Industrial Conciliation

Department for Vocational and Advanced Training

Ministerial Department with special responsibility for Macao

Ministerial Department responsible for Community Service by Conscientious Objectors

Institute for Youth

National Administration Institute

Secretariat General, Prime Minister’s Office

Secretariat for Administrative Modernization

Social Services, Prime Minister’s Office

Ministry of Home Affairs

Directorate - General for Roads

Ministerial Department responsible for Studies and Planning

Civilian administrations

Customs Police

Republican National Guard

Police

Secretariat General

Technical Secretariat for Electoral Matters

Customs and Immigration Department

Intelligence and Security Department

National Fire Service

Ministry of Agriculture

Control Agency for Community Aid to Olive Oil Production

Regional Directorate for Agriculture (Beira Interior)

Regional Directorate for Agriculture (Beira Litoral)

Regional Directorate for Agriculture (Entre Douro e Minho)

Regional Directorate for Agriculture (Trás - os - Montes)

Regional Directorate for Agriculture (Alentejo)

Regional Directorate for Agriculture (Algarve)

Regional Directorate for Agriculture (Ribatejo e Oeste)

General Inspectorate and Audit Office (Management Audits)

Viticulture Institute

National Agricultural Research Institute

Institute for the Regulation and Guidance of Agricultural Markets

Institute for Agricultural Structures and Rural Development

Institute for Protection of Agri - food Production

Institute for Forests

Institute for Agricultural Markets and Agri - Foods Industry

Secretariat General

IFADAP (Financial Institute for the Development of Agriculture and Fishing) (14)

INGA (National Agricultural Intervention and Guarantee Institute) (14)

Ministry of the Environment and Natural Resources

Directorate - General for Environment

Institute for Environmental Promotion

Institute for the Consumer

Institute for Meteorology

Secretariat General

Institute for Natural Conservancy

Ministerial Department for the Improvement of the Estoril Coast

Regional Directorates for Environment and Natural Resources

Water Institute

Ministry of Trade and Tourism

Commission responsible for the Application of Economic Penalties

Directorate - General for Competition and Prices

Directorate - General for Inspection (Economic Affairs)

Directorate - General for Tourism

Directorate - General for Trade

Tourism Fund

Ministerial Department responsible for Community Affairs

ICEP (Portuguese Foreign Trade Institute)

General Inspectorate for Gambling

National Institute for Training in Tourism

Regional Tourist Boards

Secretariat General

Enatur (National Tourism Enterprise) - Public enterprise (14)

Ministry of Defence (15)

National Security Authority

National Council for Emergency Civil Planning

Directorate - General for Armaments and Defence Equipment

Directorate - General for Infrastructure

Directorate - General for Personnel

Directorate - General for National Defence Policy

Secretariat General

Office of the Chief of Staff of the Armed Forces (15)

Administrative Council of the Office of the Chief of Staff of the Armed Forces

Commission of Maintenance of NATO Infrastructure

Executive Commission of NATO Infrastructure

Social Works of the Armed Forces

Office of the Chief of Staff, Airforce (15)

Airforce Logistics and Administrative Commando

General Workshop for Aeronautical Equipment

Office of the Chief of Staff, Army (15)

Logistics Department

Directorate for Army Engineering

Directorate for Army Communications

Service Directorate for Fortifications and Army Works

Service Directorate for the Army Physical Education

Service Directorate Responsible for the Army Computer

Service Directorate for Intendancy

Service Directorate for Equipment

Service Directorate for Health

Directorate for Transport

Main Army Hospital

General Workshop of Uniforms and Equipment

General Workshop of Engineering Equipment

Bakery

Army Laboratory for Chemical and Pharmaceutical Products

Office of the Chief of Staff, Navy (15)

Directorate for Naval Facilities

Directorate - General for Naval Equipment

Directorate for Instruction and Training

Directorate of the Service of Naval Health

The Navy Hospital

Directorate for Supplies

Directorate for Transport

Directorate of the Service of Maintenance

Armed Computer Service

Continent Naval Commando

Açores Naval Commando

Madeira Naval Commando

Commando of Lisbon Naval Station

Army Centre for Physical Education

Administrative Council of Central Navy Administration

Naval War Height Institute

Directorate - General for the Navy

Directorate - General for Lighthouses and School for Lighthouse Keepers

The Hydrographic Institute

Vasco da Gama Aquarium

The Alfeite Arsenal

Ministry of Education

Secretariat General

Department for Planning and Financial Management

Department for Higher Education

Department for Secondary Education

Department for Basic Education

Department for Educational Resources Management

General Inspectorate of Education

Bureau for the Launching and Coordination of the School Year

Regional Directorate for Education (North)

Regional Directorate for Education (Centre)

Regional Directorate for Education (Lisbon)

Regional Directorate for Education (Alentejo)

Regional Directorate for Education (Algarve)

Camões Institute

Institute for Innovation in Education Antonio Aurélio da Costa Ferreira

Institute for Sports

Department of European Affairs

Ministry of Education Press

Ministry of Employment and Social Security

National Insurance and Occupational Health Fund

Institute for Development and Inspection of Labour Conditions

Social Welfare Funds

Casa Pia de Lisboa (16)

National Centre for Pensions

Regional Social Security Centres

Commission on Equal Opportunity and Rights for Women

Statistics Department

Studies and Planning Department

Department of International Relations and Social Security Agreements

European Social Fund Department

Department of European Affairs and External Relations

Directorate - General for Social Works

Directorate - General for the Family

Directorate - General for Technical Support to Management

Directorate - General for Employment and Vocational Training

Directorate - General for Social Security Schemes

Social Security Financial Stabilization Fund

General Inspectorate for Social Security

Social Security Financial Management Institute

Employment and Vocational Training Institute

National Institute for Workers’ Leisure Time

Secretariat General

National Secretariat for Rehabilitation

Social Services

Santa Casa de Misericordia de Lisboa (16)

Ministry of Finance

ADSE (Directorate - General for the Protection of Civil Servants)

Legal Affairs Office

Directorate - General for Public Administration

Directorate - General for Public Accounts and General Budget Supervision

Directorate - General for the State Loans Board

Directorate - General for the Customs Service

Directorate - General for Taxation

Directorate - General for State Assets

Directorate - General for the Treasury

Ministerial Department responsible for Economic Studies

Ministerial Department responsible for European Affairs

GAFEEP (Ministerial Department responsible for Studies on the Funding of the State and Public Enterprises)

General Inspectorate for Finance

Institute for Information Technology

State Loans Board

Secretariat General

SOFE (Social Services of the Ministry of Finance)

Ministry of Industry and Energy

Regional Delegation for Industry and Energy (Lisbon and Tagus Valley)

Regional Delegation for Industry and Energy (Alentejo)

Regional Delegation for Industry and Energy (Algarve)

Regional Delegation for Industry and Energy (Centre)

Regional Delegation for Industry and Energy (North)

Directorate - General for Industry

Directorate - General for Energy

Geological and Mining Institute

Ministerial Department responsible for Studies and Planning

Ministerial Department responsible for Oil Exploration and Production

Ministerial Department responsible for Community Affairs

National Industrial Property Institute

Portuguese Institute for Quality

Ineti (National Institute for Industrial Engineering and Technology)

Secretariat General

Pedip Manager’s Department

Legal Affairs Office

Commission for Emergency Industrial Planning

Commission for Emergency Energy Planning

IAPMEI (Institute for support of small and medium - sized enterprises and investments)

Ministry of Justice

Centre for Legal Studies

Social Action and Observation Centres

The High Council of the Judiciary (Conselho Superior de Magistratura)

Central Registry

Directorate - General for Registers and Other Official Documents

Directorate - General for Computerized Services

Directorate - General for Legal Services

Directorate - General for the Prison Service

Directorate - General for the Protection and Care of Minors Prison Establishments

Ministerial Department responsible for European Law

Ministerial Department responsible for Documentation and Comparative Law

Ministerial Department responsible for Studies and Planning

Ministerial Department responsible for Financial Management

Ministerial Department responsible for Planning and Coordinating Drug Control

São João de Deus Prison Hospital

Corpus Christi Institute

Guarda Institute

Institute for the Rehabilitation of Offenders

São Domingos Benfica Institute

National Police and Forensic Science Institute

Navarro Paiva Institute

Padre António Oliveira Institute

São Fiel Institute

São José Institute

Vila Fernando Institute

Criminology Institutes

Forensic Medicine Institutes

Criminal Investigation Department

Secretariat General

Social Services

Ministry of Public Works, Transport and Communications

Council for Public and Private Works Markets

Directorate - General for Civil Aviation

Directorate - General for National Buildings and Monuments

Directorate - General for Road and Rail Transport

Ministerial Department responsible for River Crossings (Tagus)

Ministerial Department for Investment Coordination

Ministerial Department responsible for the Lisbon Railway Junction

Ministerial Department responsible for the Oporto Railway Junction

Ministerial Department responsible for Navigation on the Douro

Ministerial Department responsible for the European Communities

General Inspectorate for Public Works, Transport and Communications

Independent Executive for Roads

National Civil Engineering Laboratory

Social Works Department of the Ministry of Public Works, Transport and Communications

Secretariat General

Institute for Management and Sales of State Housing

CTT - Post and Telecommunications of Portugal SA (17)

Ministry of Foreign Affairs

Directorate - General for Consular Affairs and for Financial Administration

Directorate - General for the European Communities

Directorate - General for Cooperation

Institute for Portuguese Emigrants and Portuguese Communities Abroad

Institute for Economic Cooperation

Secretariat General

Ministry of Territorial Planning and Management

Academy of Science

Legal Affairs Office

National Centre for Geographical Data

Regional Coordination Committee (Centre)

Regional Coordination Committee (Lisbon and Tagus Valley)

Regional Coordination Committee (Alentejo)

Regional Coordination Committee (Algarve)

Regional Coordination Committee (North)

Central Planning Department

Ministerial Department for European Issues and External Relations

Directorate - General for Local Government

Directorate - General for Regional Development

Directorate - General for Town and Country Planning

Ministerial Department responsible for Coordination of the Alqueva Project

General Inspectorate for Territorial Administration

National Statistical Institute

António Sergio Cooperative Institute

Institute for Scientific and Tropical Research

Geographical and Land Register Institute

National Scientific and Technological Research Board

Secretariat General

Ministry of the Sea

Directorate - General for Fishing

Directorate - General for Ports, Navigation and Maritime Transport

Portuguese Institute for Maritime Exploration

Maritime Administration for North, Centre and South

National Institute for Port Pilotage

Institute for Port Labour

Port Administration of Douro and Leixões

Port Administration of Lisbon

Port Administration of Setúbal and Sesimbra

Port Administration of Sines

Independent Executive for Ports

Infante D. Henrique Nautical School

Portuguese Fishing School and School of Sailing and Marine Craft

Secretariat General

Ministry of Health

Regional Health Administrations

Health Centres

Mental Health Centres

Histocompatibility Centres

Regional Alcoholism Centres

Department for Studies and Health Planning

Health Human Resource Department

Directorate - General for Health

Directorate - General for Health Installations and Equipment

National Institute for Chemistry and Medicaments

Support Centres for Drug Addicts

Institute for Computer and Financial Management of Health Services

Infirmary Technical Schools

Health Service Technical Colleges

Central Hospitals

District Hospitals

General Inspectorate of Health

National Institute of Emergency Care

Dr Ricardo Jorge National Health Institute

Dr Jacinto De Magalhaes Institute of Genetic Medicine

Dr Gama Pinto Institute of Opthalmology

Portuguese Blood Institute

General Practitioners Institutes

Secretariat General

Service for Prevention and Treatment of Drug Dependence

Social Services, Ministry of Health

FINLANDIA

Wykaz podmiotów zamawiających
Oikeuskanslerinvirasto Office of the Chancellor of Justice
Kauppa - ja teollisuusministeriö Ministry of Trade and Industry
Kuluttajavirasto National Consumer Administration
Elintarvikeviras National Food Administration
Kilpailuviras Office of Free Competition
Kilpailuneuvosto Council of Free Competition
Kuluttaja - asiamiehen toimis Office of the Consumer Ombudsman
Kuluttajavalituslautakun Consumer Complaints Board
Patentti - ja rekisterihallitu National Board of Patents and Registration
Liikenneministeriö Ministry of Transport and Communications
Telehallintokesku Telecommunications Administration Centre
Maa- ja metsätalousministeriö Ministry of Agriculture and Forestry
Maanmittauslaitos National Land Survey of Finland
Oikeusministeriö Ministry of Justice
Tietosuojavaltuutetun toimisto The Office of the Data Protection Ombudsman
Tuomioistuinlaitos Korkein oikeus
- Courts of Law
- Korkein hallinto-oikeus
- Hovioikeudet
- Käräjäoikeudet
- Lääninoikeudet
- Markkinatuomioistuin
- Työtuomioistuin
- Vakuutusoikeus
- Vesioikeudet
Vankeinhoitolaitos Prison Administration
Opetusministeriö Ministry of Education
Opetushallitus National Board of Education
Valtion elokuvatarkastamo National Office of Film Censorship
Puolustusministeriö Ministry of Defense
Puolustusvoimat (18) Defence Forces
Sisäasiainministeriö Ministry of the Interior
Väestörekisterikeskus Population Register Centre
Keskusrikospoliisi Central Criminal Police
Liikkuva poliisi Mobile Police
Rajavartiolaitos (18) Frontier Guard
Sosiaali- ja terveysministeriö Ministry of Social Affairs and Health
Työttömyysturvalautakunta Unemployment Appeal Board
Tarkastuslautakunta Appeals Tribunal
Lääkelaitos National Agency for Medicines
Terveydenhuollon oikeusturvakeskus National Board of Medicolegal Affairs
Tapaturmavirasto State Accident Office
Säteilyturvakeskus Finnish Centre for Radiation and Nuclear Safety
Valtion turvapaikan hakijoiden

vastaanottokeskukset

Reception Centres for Asylum Seekers
Työministeriö Ministry of Labour
Valtakunnansovittelijain toimisto National Conciliators' Office
Työneuvosto Labour Council
Ulkoasiainministeriö Ministry for Foreign Affairs
Valtiovarainministeriö Ministry of Finance
Valtiontalouden tarkastusvirasto State Economy Controller's Office
Valtiokonttori State Treasury Office
Valtion työmarkkinalaitos

Verohallinto

Tullihallinto
Valtion vakuusrahasto
Ympäristöministeriö Ministry of Environment
Vesi - ja ympäristöhallitus National Board of Waters and Environment

SZWECJA

Wykaz podmiotów zamawiających
A
Akademien för de fria konsterna Royal Academy of Fine Arts
Allmänna advokatbyråerna (28) Public Law-Service Offices (28)
Allmänna reklamationsnämnden National Board for Consumer Complaints
Arbetarskyddsstyrelsen National Board of Occupational Safety and Health
Arbetsdomstolen Labour Court
Arbetsgivarverk, statens National Agency for Government Employers
Arbetslivscentrum Centre for Working Life
Arbetslivsfonden Working Lives Fund
Arbetsmarknadsstyrelsen National Labour Market Board
Arbetsmiljöfonden Work Environment Fund
Arbetsmiljöinstitutet National Institute of Occupational Health
Arbetsmiljönämnd, statens Board of Occupational Safety and Health for Government Employees
Arkitekturmuseet Museum of Architecture
Arkivet för ljud och bild National Archive of Recorded Sound and Moving Images
Arrendenämnder (12) Regional Tenancies Tribunals (12)
B
Barnmiljörådet National Child Environment Council
Beredning för utvärdering av medicinsk metodik, statens Swedish Council on Technology Assessment in Health Care
Beredningen för internationell tekniskt - ekonomiskt samarbete Agency for International Technical and Economic Cooperation
Besvärsnämnden för rättshjälp Legal Aid Appeals Commission
Biblioteket, Kungl. Royal Library
Biografbyrå, statens National Board of Film Censors
Biografiskt lexikon, svenskt Dictionary of Swedish Biography
Bokföringsnämnden Swedish Accounting Standards Board
Bostadsdomstolen Housing Appeal Court
Bostadskreditnämnd, statens (BKN) National Housing Credit Guarantee Board
Boverket National Housing Board
Brottsförebyggande rådet National Council for Crime Prevention
Brottsskadenämnden Criminal Injuries Compensation Board
C
Centrala försöksdjursnämnden Central Committee for Laboratory Animals
Centrala studiestödsnämnden National Board of Student Aid
Centralnämnden för fastighetsdata Central Board for Real-estate Data
D
Datainspektionen Data Inspection Board
Departementen Ministries (Government Departments)
Domstolsverket National Courts Administration
E
Elsäkerhetsverket National Electrical Safety Board
Expertgruppen för forskning om regional utveckling Expert Group on Regional Studies
Exportkreditnämnden Export Credits Guarantee Board
F
Fideikommissnämnden Entailed Estates Council
Finansinspektionen Financial Supervisory Authority
Fiskeriverket National Board of Fisheries
Flygtekniska försöksanstalten Aeronautical Research Institute
Folkhälsoinstitutet National Institute of Public Health
Forskningsrådsnämnden Council for Planning and Coordination of Research
Fortifikationsförvaltningen (19) Fortifications Administration
Frivårdens behandlingscentral Probation Treatment Centre
Förlikningsmannaexpedition statens National Conciliators' Office
Försvarets civilförvaltning (19) Civil Administration of the Defence Forces
Försvarets datacenter (19) Defence Data - processing Centre
Försvarets forskningsanstalt (19) National Defence Research Establishment
Försvarets förvaltningsskola (19) Defence Forces' Administration School
Försvarets materielverk (19) Defence Material Administration
Försvarets radioanstalt (19) National Defence Radio Institute
Försvarets sjukvårdsstyrelse (19) Medical Board of the Defence Forces
Försvarshistoriska museer, statens (19) Swedish Museums of Military History
Försvarshögskolan (19) National Defence College
Försäkringskassorna Social Insurance Offices
Försäkringsdomstolarna Social Insurance Courts
Försäkringsöverdomstolen Supreme Social Insurance Court
G
Geologiska undersökning, Sveriges Geological Survey of Sweden
Geotekniska institut, statens Geotechnical Institute
Glesbygdsmyndigheten National Rural Area Development Authority
Grafiska institutet och institutet för högre kommunikations- och reklamutbildning Graphic Institute and the Graduate School of Communications
H
Handelsflottans kultur - och fritidsråd Swedish Government Seamen's Service
Handelsflottans pensionsanstalt Merchant Pensions Institute
Handikappråd, statens National Council for the Disabled
Haverikommission, statens Board of Accident Investigation
Hovrätterna (6) Courts of Appeal (6)
Humanistisk-samhällsvetenskapliga forskningsrådet Council for Research in the Humanities and Social Sciences
Hyresnämnder (12) Regional Rent Tribunals (12)
Häktena (30) Remand Prisons (30)
Hälso- och sjukvårdens ansvarsnämnd Committee on Medical Responsibility
Högsta domstolen Supreme Court
I
Inskrivningsmyndigheten för företagsinteckningar Register Authority for Floating Charges
Institut för byggnadsforskning, statens Council for Building Research
Institut för psykosocial miljömedicin, statens National Institute for Psycho - social Factors and Health
Institutet för rymdfysik Swedish Institute of Space Physics
Invandrarverk, statens Swedish Immigration Board
J
Jordbruksverk, statens Swedish Board of Agriculture
Justitiekanslern Office of the Chancellor of Justice
Jämställdhetsombudsmannen och jämställdhetsdelegationen Office of the Equal Opportunities Ombudsman and the Equal Opportunities Commission
K
Kabelnämnden/Närradionämnden Swedish Cable Authority/Swedish Community Radio Authority
Kammarkollegiet National Judicial Board of Public Lands and Funds
Kammarrätterna (4) Administrative Courts of Appeal (4)
Kemikalieinspektionen National Chemicals Inspectorate
Kommerskollegium National Board of Trade
Koncessionsnämnden för miljö-skydd National Franchise Board for Environment Protection
Konjunkturinstitutet National Institute of Economic Research
Konkurrensverket Swedish Competition Authority
Konstfackskolan College of Arts, Crafts and Design
Konsthögskolan College of Fine Arts
Konstmuseer, statens National Art Museums
Konstnärsnämnden Arts Grants Committee
Konstråd, statens National Art Council
Konsumentverket National Board for Consumer Policies
Krigsarkivet (19) Armed Forces Archives
Kriminaltekniska laboratorium, statens National Laboratory of Forensic Science
Kriminalvårdens regionkanslier (7) Correctional Region Offices (7)
Kriminalvårdsanstalterna (78) National/Local Institutions (78)
Kriminalvårdsnämnden National Paroles Board
Kriminalvårdsstyrelsen National Prison and Probation Administration
Kronofogdemyndigheterna (24) Enforcement Services (24)
Kulturråd, statens National Council for Cultural Affairs
Kustbevakningen (19) Swedish Coast Guard
Kärnkraftinspektion, statens Nuclear - power Inspectorate
L
Lantmäteriverk, statens Central Office of the National Land Survey
Livrustkammaren/Skoklosters slott/Hallwylska museet Royal Armoury
Livsmedelsverk, statens National Food Administration
Lotterinämnden Gaming Board
Läkemedelsverket Medical Products Agency
Läns- och distriktsåklagarmyndigheterna County Public Prosecution Authority and District Prosecution Authority
Länsarbetsnämnderna (24) County Labour Boards (24)
Länsrätterna (25) County Administrative Courts (25)
Länsstyrelserna (24) County Administrative Boards (24)
Lone - och pensionsverk, statens National Government Employee Salaries and Pensions Board
M
Marknadsdomstolen Market Court
Maskinprovningar, statens National Machinery Testing Institute
Medicinska forskningsrådet Medical Research Council
Meteorologiska och hydrologiska institut, Sveriges Swedish Meteorological and Hydrological Institute
Militärhögskolan (19) Armed Forces Staff and War College
Musiksamlingar, statens Swedish National Collections of Music
N
Naturhistoriska riksmuseet Museum of Natural History
Naturvetenskapliga forskningsrådet Natural Science Research Council
Naturvårdsverk, statens National Environmental Protection Agency
Nordiska Afrikainstitutet Scandinavian Institute of African Studies
Nordiska hälsovårdshögskolan Nordic School of Public Health
Nordiska institutet för samhällsplanering Nordic Institute for Studies in Urban and Regional Planning
Nordiska museet, stiftelsen Nordic Museum
Nordiska rådets svenska delegation Swedish Delegation of the Nordic Council
Notarienämnden Recorders Committee
Nämnden för internationella adoptionsfrågor National Board for Intra-country Adoptions
Nämnden för offentlig upphandling National Board for Public Procurement
Nämnden för statens gruvegendom State Mining Property Commission
Nämnden för statliga förnyelsefonder National Fund for Administrative Development and Training for Government Employees
Nämnden för utställning av nutida svensk konst i utlandet Swedish National Committee for Contemporary Art Exhibitions Abroad
Närings - och teknikutvecklingsverket National Board for Industrial and Technical Development
O
Ombudsmannen mot etnisk diskriminering och nämnden mot etnisk diskriminering Office of the Ethnic Discrimination Ombudsman/Advisory Committee on Questions Concerning Ethnic Discrimination
P
Patentbesvärsrätten Court of Patent Appeals
Patent- och registreringsverket Patents and Registration Office
Person- och adressregisternämnd, statens Coordinated Population and Address Register
Polarforskningssekretariatet Swedish Polar Research Secretariat
Presstödsnämnden Press Subsidies Council
Psykologisk-pedagogiska bibliotek, statens National Library for Psychology and Education
R
Radionämnden Broadcasting Commission
Regeringskansliets förvaltningskontor Central Services Office for the Ministries
Regeringsrätten Supreme Administrative Court
Riksantikvarieämbetet och statens historiska museer Central Board of National Antiquities and National Historical Museums
Riksarkivet National Archives
Riksbanken Bank of Sweden
Riksdagens förvaltningskontor Administration Department of the Swedish Parliament
Riksdagens ombudsmän, JO The Parliamentary Ombudsmen
Riksdagens revisorer The Parliamentary Auditors
Riksförsäkringsverket National Social Insurance Board
Riksgäldskontoret National Debt Office
Rikspolisstyrelsen National Police Board
Riksrevisionsverket National Audit Bureau
Riksskatteverket National Tax Board
Riksutställningar, Stiftelsen Travelling Exhibitions Service
Riksåklagaren Office of the Prosecutor - General
Rymdstyrelsen National Space Board
Råd för byggnadsforskning, statens Council for Building Research
Rådet för grundläggande högskoleutbildning Council for Renewal of Undergraduate Education
Räddningsverk, statens National Rescue Services Board
Rättshjälpsnämnden Regional Legal-aid Commission
Rättsmedicinalverket National Board of Forensic Medicine
S
Sameskolstyrelsen och sameskolor Sami (Lapp) School Board and Sami (Lapp) Schools
Sjöfartsverket National Maritime Administration
Sjöhistoriska museer, statens National Maritime Museums
Skattemyndigheterna (24) Local Tax Offices (24)
Skogs- och jordbrukets forskningsråd Swedish Council for Forestry and Agricultural Research
Skogsstyrelsen National Board of Forestry
Skolverk, statens National Agency for Education
Smittskyddsinstitutet Swedish Institute for Infectious Disease Control
Socialstyrelsen National Board of Health and Welfare
Socialvetenskapliga forskningsrådet Swedish Council for Social Research
Sprängämnesinspektionen National Inspectorate of Explosives and Flammables
Statistiska centralbyrån Statistics Sweden
Statskontoret Agency for Administrative Development
Stiftelsen WHO Collaborating Centre on International Drug Monitoring
Strålskyddsinstitut, statens National Institute of Radiation Protection
Styrelsen för internationell utveckling, SIDA Swedish International Development Authority
Styrelsen för Internationellt Näringslivsbistånd, SWEDECORP Swedish International Enterprise Development
Styrelsen för psykologiskt försvar (19) National Board of Psychological Defence
Styrelsen för Sverigebilden Image Sweden
Styrelsen för teknisk ackreditering Swedish Board for Technical Accreditation
Styrelsen för u - landsforskning, SAREC Swedish Agency for Research Cooperation with Developing Countries
Svenska institutet, stiftelsen Swedish Institute
T
Talboks- och punktskriftsbiblioteket Library of Talking Books and Braille Publications
Teknikvetenskapliga forskningsrådet Swedish Research Council for Engineering Sciences
Tekniska museet, stiftelsen National Museum of Science and Technology
Tingsrätterna (97) District and City Courts (97)
Tjänsteförslagsnämnden för domstolsväsendet Judges Nomination Proposal Committee
Transportforskningsberedningen Transport Research Board
Transportrådet Board of Transport
Tullverket Swedish Board of Customs
U
Ungdomsråd, statens State Youth Council
Universitet och högskolor Universities and University Colleges
Utlänningsnämnden Aliens Appeals Board
Utsädeskontroll, statens National Seed-testing and Certification Institute
V
Vatten- och avloppsnämnd, statens National Water Supply and Sewage Tribunal
Vattenöverdomstolen Water Rights Court of Appeal
Verket för högskoleservice (VHS) National Agency for Higher Education
Veterinärmedicinska anstalt, statens National Veterinary Institute
Väg- och trafikinstitut, statens Road and Traffic Research Institute
Värnpliktsverket (19) Armed Forces' Enrolment Board
Växtsortnämnd, statens National Plant Variety Board
Y
Yrkesinspektionen Labour Inspectorate
Å
Åklagarmyndigheterna Public Prosecution Authorities
Ö
Överbefälhavaren

Överstyrelsen för civil beredskap

Supreme Commander of the Armed Forces

National Board of Civil Emergency Preparedness

ZJEDNOCZONE KRÓLESTWO

Cabinet Office

Chessington Computer Centre

Civil Service College

Recruitment and Assessment Service

Civil Service Occupational Health Service

Office of Public Services and Science

Parliamentary Counsel Office

The Government Centre on Information Systems (CCTA)

Central Office of Information

Charity Commission

Crown Prosecution Service

Crown Estate Commissioners (Vote Expenditure only)

Customs and Excise Department

Department for National Savings

Department for Education

Higher Education Funding Council for England

Department of Employment

Employment Appeals Tribunal

Industrial Tribunals

Office of Manpower Economics

Department of Health

Central Council for Education and Training in Social Work

Dental Practice Board

English National Board for Nursing, Midwifery and Health Visitors

National Health Service Authorities and Trust

Prescriptions Pricing Authority

Public Health Laboratory Service Board

United Kingdom Central Council for Nursing, Midwifery and Health Visiting

Department of National Heritage

British Library

British Museum

Historic Buildings and Monuments Commission for England (English Heritage)

Imperial War Museum

Museums and Galleries Commission

National Gallery

National Maritime Museum

National Portrait Gallery

Natural History Museum

Royal Commission on Historical Manuscripts

Royal Commission on Historical Monuments of England

Royal Fine Arts Commission (England)

Science Museum

Tate Gallery

Victoria and Albert Museum

Wallace Collection

Department of Social Security

Medical Boards and Examining Medical Officers (War Pensions)

Regional Medical Service

Independent Tribunal Service

Disability Living Allowance Advisory Board

Occupational Pensions Board

Social Security Advisory Committee

Department of the Environment

Building Research Establishment Agency

Commons Commissioners

Countryside Commission

Valuation Tribunal

Rent Assessment Panels

Royal Commission on Environmental Pollution

The Buying Agency

Department of the Procurator General and Treasury Solicitor

Legal Secretariat to the Law Officers

Department of Trade and Industry

Laboratory of the Government Chemist

National Engineering Laboratory

National Physical Laboratory

National Weights and Measures Laboratory

Domestic Coal Consumers’Council

Electricity Committees

Gas Consumers’ Council

Central Transport Consultative Committees

Monopolies and Mergers Commission

Patent Office

Department of Transport

Coastguard Services

Transport and Road Research Laboratory

Export Credits Guarantee Department

Foreign and Commonwealth Office

Wilton Park Conference Centre

Government Actuary’s Department

Government Communications Headquarters

Home Office

Boundary Commissions for England

Gaming Board for Great Britain

Inspectors of Constabulary

Parole Board and Local Review Committees

House of Commons

House of Lords

Inland Revenue, Board of

Intervention Board for Agricultural Produce

Lord Chancellor’s Department

Combined Tax Tribunal

Council on Tribunals

Immigration Appellate Authorities

Immigration Adjudicators

Immigration Appeals Tribunal

Lands Tribunal

Law Commission

Legal Aid Fund (England and Wales)

Pensions Appeals Tribunals

Public Trust Office

Office of the Social Security Commissioners

Supreme Court Group (England and Wales)

Court of Appeal: Criminal

Circuit Offices and Crown, County and Combined Courts (England and Wales)

Transport Tribunal

Ministry of Agriculture, Fisheries and Food

Agricultural Development and Advisory Service

Agricultural Dwelling House Advisory Committees

Agricultural Land Tribunals

Agricultural Wages Board and Committees

Cattle Breeding Centre

Plant Variety Rights Office

Royal Botanic Gardens, Kew

Ministry of Defence (20)

Meteorological Office

Procurement Executive

National Audit Office

National Investment and Loans Office

Northern Ireland Court Service

Coroners Courts

County Courts

Court of Appeal and High Court of Justice in Northern Ireland

Crown Court

Enforcement of Judgments Office

Legal Aid Fund

Magistrates Court

Pensions Appeals Tribunals

Northern Ireland, Department of Agriculture

Northern Ireland, Department for Economic Development

Northern Ireland, Department of Education

Northern Ireland, Department of the Environment

Northern Ireland, Department of Finance and Personnel

Northern Ireland, Department of Health and Social Services

Northern Ireland Office

Crown Solicitor’s Office

Department of the Director of Public Prosecutions for Northern Ireland

Northern Ireland Forensic Science Laboratory

Office of Chief Electoral Officer for Northern Ireland

Police Authority for Northern Ireland

Probation Board for Northern Ireland

State Pathologist Service

Office of Fair Trading

Office of Population Censuses and Surveys

National Health Service Central Register

Office of the Parliamentary Commissioner for Administration and Health

Service Commissioners

Ordnance Survey

Overseas Development Administration

Natural Resources Institute

Paymaster General’s Office

Postal Business of the Post Office

Privy Council Office

Public Record Office

Registry of Friendly Societies

Royal Commission on Historical Manuscripts

Royal Hospital, Chelsea

Royal Mint

Scotland, Crown Office and Procurator Fiscal Service

Scotland, Registers of Scotland

Scotland, General Register Office

Scotland, Lord Advocate’s Department

Scotland, Queen’s and Lord Treasurer’s Remembrancer

Scottish Courts Administration

Accountant of Court’s Office

Court of Justiciary

Court of Session

Lands Tribunal for Scotland

Pensions Appeal Tribunals

Scottish Land Court

Scottish Law Commission

Sheriff Courts

Social Security Commissioners’ Office

The Scottish Office Central Services

The Scottish Office Agriculture and Fisheries Department

Crofters Commission

Red.Deer Commission

Royal Botanic Garden, Edinburgh

The Scottish Office Industry Department

The Scottish Office Education Department

National Galleries of Scotland

National Library of Scotland

National Museums of Scotland

Scottish Higher Education Funding Council

The Scottish Office Environment Department

Rent Assessment Panel and Committees

Royal Commission on the Ancient and Historical Monuments of Scotland

Royal Fine Art Commission for Scotland

The Scottish Office Home and Health Departments

HM Inspectorate of Constabulary

Local Health Councils

National Board for Nursing, Midwifery and Health Visiting for Scotland

Parole Board for Scotland and Local Review Committees

Scottish Council for Postgraduate Medical Education

Scottish Crime Squad

Scottish Criminal Record Office

Scottish Fire Service Training School

Scottish National Health Service Authorities and Trusts

Scottish Police College

Scottish Record Office

HM Stationery Office (HMSO)

HM Treasury

Forward

Welsh Office

Royal Commission of Ancient and Historical Monuments in Wales

Welsh National Board for Nursing, Midwifery and Health Visiting

Local Government Boundary Commission for Wales

Valuation Tribunals (Wales)

Welsh Higher Education Finding Council

Welsh National Health Service Authorities and Trusts

Welsh Rent Assessment Panels.

_______

(1) Non-warlike materials contained in Annex II.

(2) Postal business covered by the Law of 24 December 1993.

(3) De i bilag II indeholdte ikke - krigslignende materialer.

(4) Mit Ausnahme von Telekommunikationsausrüstung.

(5) Material que no sea de guerra incluido en el Anexo II.

(6) Postal services only.

(7) Non-warlike materials contained in Annex II.

(8) Ente centrale d’acquisto per la maggiore parte degli altri ministeri ed enti.

(9) Esclusi gli acquisti effettuati dal monopolio dei sali e tabacchi.

(10) Soltanto i servizi postali.

(11) Matériel non de guerre contenu à l’annexe II.

(12) Niet voor oorlogsdoeleinden bestemd materiaal vermeld in bijlage II.

(13) Material außer Kriegsmaterial gemäß Anhang II.

(14) Authority under joint Ministry of Finance and Ministry of Agriculture control.

(15) Material não bélico constante do anexo II.

(16) Authority under joint control of the Ministry of Employment and Social Security and the Ministry of Health Control.

(17) Unicamente serviços postais.

(18) Liitteeseen II sisältyvät muut kuin sotatarvikket.

(19) Icke-krigsmateriel förtecknas i bilaga II.

(20) Non-warlike materials provided for in Annex II."

ZAŁĄCZNIK  II

"ZAŁĄCZNIK III

WZORY OGŁOSZEŃ O ZAMÓWIENIACH NA USŁUGI

A. INFORMACJA WSTĘPNA

1. Nazwa, adres, adres telegraficzny, numery telefonu, teleksu i faksu instytucji zamawiającej oraz, jeśli są różne, urzędu, w którym można uzyskać dodatkowe informacje.

2. Przewidywana całkowita kwota zamówień w każdej kategorii usług, wymienionej w załączniku I A.

3. Przewidywana data wszczęcia procedur o udzielenie zamówień, według kategorii.

4. Inne informacje.

5. Data wysłania ogłoszenia.

6. Data otrzymania ogłoszenia przez Urząd Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich.

7. Informacja, czy zamówienie jest objęte Porozumieniem.

B. PROCEDURY OTWARTE

1. Nazwa, adres, adres telegraficzny, numery telefonu, teleksu i faksu instytucji zamawiającej.

2. Kategoria usługi i jej opis. Numer referencyjny CPC. Ilość, łącznie z ewentualnymi prawami opcji dotyczącymi dalszych zamówień i jeśli jest znany, prognozowany termin, do jakiego można te prawa wykonać. W przypadku zleceń regularnych lub ciągłych w trakcie danego okresu, prognozowane terminy, jeśli są znane, poszczególnych wezwań do składania ofert na świadczenie usług.

3. Miejsce realizacji dostawy.

4. a) Wskazanie, czy na mocy przepisów ustawowych, wykonawczych lub administracyjnych, realizacja usługi jest zastrzeżona dla określonego zawodu.

b) Odniesienie do przepisów ustawowych, wykonawczych lub administracyjnych.

c) Wskazanie, czy osoby prawne powinny podać nazwiska i kwalifikacje zawodowe pracowników odpowiedzialnych za realizację usługi.

5. Wskazanie dotyczące możliwości złożenia przez usługodawców oferty na realizację części branych pod uwagę usług.

6. W stosownym przypadku, zakaz modyfikacji.

7. Termin zakończenia usługi lub okres obowiązywania umowy o świadczenie usług i, w miarę możliwości, termin rozpoczęcia lub wykonania usługi.

8. a) Nazwa i adres urzędu, do którego można występować z wnioskami o wydanie niezbędnych dokumentów.

b) W stosownym przypadku, ostateczny termin przedstawienia takich wniosków.

c) W stosownym przypadku, wysokość i warunki płatności za takie dokumenty.

9. a) Ostateczny termin składania ofert.

b) Adres, na jaki są przesłane oferty.

c) Język lub języki, w jakich są sporządzone oferty.

10. a) Osoby, które mogą być obecne przy otwieraniu ofert.

b) Dzień, czas i miejsce otwarcia ofert.

11. W stosownym przypadku - wymagane wadia i gwarancje.

12. Główne warunki finansowania i płatności lub odniesień do odpowiednich przepisów.

13. W stosownym przypadku, forma prawna, jaką musi przyjąć grupa usługodawców, której udzielono zamówienia.

14. Informacje dotyczące sytuacji usługodawcy oraz informacje i formalności niezbędne dla oceny czy spełnia on minimalne wymogi ekonomiczne i techniczne.

15. Okres, w jakim oferent związany jest swoją ofertą.

16. Kryteria udzielania zamówienia i, jeśli to możliwe, kolejność przyznanego im znaczenia. Kryteria inne niż kryterium najniższej ceny są wymieniane, jeśli nie zostały podane w dokumentach zamówienia.

17. Inne informacje.

18. Datay) opublikowania ogłoszenia wstępnego w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich lub wzmianka o jego nieopublikowaniu.

19. Data wysłania ogłoszenia.

20. Data otrzymania ogłoszenia przez Urząd Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich.

21. Wskazanie, czy zamówienie objęte jest Porozumieniem.

C. PROCEDURY OGRANICZONE

1. Nazwa, adres, adres telegraficzny, numery telefonu, teleksu i faksu instytucji zamawiającej.

2. Kategoria usługi i jej opis. Numer referencyjny CPC. Ilość, łącznie z ewentualnymi prawami opcji dotyczącymi dalszych zamówień i jeśli jest znany, prognozowany termin, do jakiego można te prawa wykonać. W przypadku zleceń regularnych lub ciągłych w trakcie danego okresu, prognozowane terminy, jeśli są znane, poszczególnych wezwań do składania ofert na świadczenie usług.

3. Miejsce realizacji dostawy.

4. a) Wskazanie, czy na mocy przepisów ustawowych, wykonawczych lub administracyjnych, realizacja usługi jest zastrzeżona dla określonego zawodu.

b) Odniesienie do przepisów ustawowych, wykonawczych lub administracyjnych.

c) Wskazanie, czy osoby prawne powinny podać nazwiska i kwalifikacje zawodowe pracowników odpowiedzialnych za realizację usługi.

5. Wskazanie dotyczące możliwości złożenia przez usługodawcę oferty na realizację części branych pod uwagę usług.

6. Przewidywana liczba lub największa i najmniejsza liczba usługodawców, którzy zostaną zaproszeni do składania ofert.

7. W stosownym przypadku, zakaz modyfikacji.

8. Termin zakończenia usługi lub okres obowiązywania umowy o świadczenie usług i w miarę możliwości, termin rozpoczęcia lub wykonania usługi.

9. W stosownym przypadku, forma prawna, jaką musi przyjąć grupa usługodawców, której udzielono zamówienia.

10. a) W stosownym przypadku, uzasadnienie zastosowania procedury przyspieszonej.

b) Ostateczny termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu.

c) Adres, na który należy wysłać te wnioski.

d) Język lub języki, w jakich są sporządzone wnioski.

11. Ostateczny termin wysyłania zaproszeń do składania ofert.

12. W stosownym przypadku, wymagane wadia i gwarancje.

13. Informacje dotyczące sytuacji, w jakiej znajduje się usługodawca oraz informacje i formalności niezbędne dla oceny czy spełnia żądane od usługodawcy minimalne wymogi ekonomiczne i techniczne.

14 Kryteria udzielania zamówienia i, jeśli to możliwe, kolejność przyznanego im znaczenia, jeśli nie zostały podane w zaproszeniu do składania ofert.

15. Inne informacje.

16. Datay) opublikowania ogłoszenia wstępnego w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich lub wzmianka o jego nieopublikowaniu.

17. Data wysłania ogłoszenia.

18. Data otrzymania ogłoszenia przez Urząd Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich.

19. Wskazanie, czy zamówienie objęte jest Porozumieniem.

D. PROCEDURY NEGOCJACYJNE

1. Nazwa, adres, adres telegraficzny, numery telefonu, teleksu i faksu instytucji zamawiającej.

2. Kategoria usługi i jej opis. Numer referencyjny CPC. Ilość, łącznie z ewentualnymi prawami opcji dotyczącymi dalszych zamówień i jeśli jest znany, prognozowany termin, do jakiego można te prawa wykonać. W przypadku zleceń regularnych lub ciągłych w trakcie danego okresu, prognozowane terminy, jeśli są znane, poszczególnych wezwań do składania ofert na świadczenie usług.

3. Miejsce realizacji dostawy.

4. a) Wskazanie, czy na mocy przepisów ustawowych, wykonawczych lub administracyjnych, realizacja usługi jest zastrzeżona dla określonego zawodu.

b) Odniesienie do przepisów ustawowych, wykonawczych lub administracyjnych.

c) Wskazanie, czy osoby prawne powinny podać nazwiska i kwalifikacje zawodowe pracowników odpowiedzialnych za realizację usługi.

5. Wskazanie dotyczące możliwości złożenia przez usługodawcę oferty na realizację części branych pod uwagę usług.

6. Przewidywana liczba lub najwyższa i najniższa liczba usługodawców, którzy zostaną zaproszeni do składania ofert.

7. W stosownym przypadku, zakaz modyfikacji.

8. Termin zakończenia usługi lub okres obowiązywania umowy o świadczenie usług i w miarę możliwości, termin rozpoczęcia lub wykonania usługi.

9. W stosownym przypadku, forma prawna, jaką musi przyjąć grupa usługodawców, której udzielono zamówienia.

10. a) W stosownym przypadku, uzasadnienie zastosowania procedury przyspieszonej.

b) Ostateczny termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postepowaniu.

c) Adres, na który należy wysłać te wnioski.

d) Język lub języki, w jakich są sporządzone wnioski.

11. W stosownym przypadku, wymagane wadia i gwarancje.

12. Informacje dotyczące sytuacji usługodawcy oraz informacje i formalności niezbędne dla oceny czy spełnia on żądane od usługodawcyminimalne wymogi ekonomiczne i techniczne.

13. W stosownym przypadku, nazwy i adresy usługodawców już wybranych przez instytucję zamawiającą.

14. Inne informacje.

15. Data wysłania ogłoszenia.

16. Data otrzymania ogłoszenia przez Urząd Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich.

17. Datay) uprzednich publikacji w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

18. Wskazanie, czy zamówienie objęte jest Porozumieniem.

E. OGŁOSZENIE O UDZIELENIU ZAMÓWIENIA

1. Nazwa i adres instytucji zamawiającej.

2. Wybrana procedura udzielenia zamówienia. W przypadku procedury negocjacyjnej bez uprzedniej publikacji ogłoszenia o przetargu, należy dołączyć uzasadnienie (art. 11 ust. 3).

3. Kategoria usługi i jej opis. Numer referencyjny CPC. Ilość wykonanych usług.

4. Data udzielenia zamówienia.

5. Kryteria udzielenia zamówienia.

6. Liczba otrzymanych ofert.

7. Nazwa i adres usługodawcy(ów).

8. Zapłacona cena zapłacona lub rozpiętość zapłaconych cen (minimum/maksimum).

9. Wartość wybranej oferty lub najdroższej i najtańszej oferty uwzględnionych przy udzielaniu zamówienia.

10. W stosownym przypadku, wartość i część zamówienia, która może być zlecona do wykonania osobom trzecim.

11. Inne informacje.

12. Data opublikowania ogłoszenia o zamówieniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

13. Data wysłania ogłoszenia.

14. Data otrzymania ogłoszenia przez Urząd Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich.

15. W przypadku zamówień na usługi wymienione w załączniku I B, zgoda instytucji zamawiającej na opublikowanie ogłoszenia (art. 16 ust. 3)."

ZAŁĄCZNIK  III

"ZAŁĄCZNIK IV

WZORY OGŁOSZEŃ O ZAMÓWIENIACH NA DOSTAWY

A. INFORMACJA WSTĘPNA

1. Nazwa, adres, adres telegraficzny, numery telefonu, teleksu i faksu instytucji zamawiającej i, jeśli są różne, urzędu, w którym można uzyskać dodatkowe informacje.

2. Rodzaj i ilość lub wartość produktów, jakie mają być dostarczone. Numer referencyjny klasyfikacji produktów wg rodzajów działalności (CPA).

3. Szacowana data otwarcia procedur udzielania zamówienia lub zamówień (jeśli jest znana).

4. Inne informacje.

5. Data wysłania ogłoszenia.

6. Data otrzymania ogłoszenia przez Urząd Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich.

7. Wskazanie, czy zamówienie jest objęte Porozumieniem.

B. PROCEDURY OTWARTE

1. Nazwa, adres, adres telegraficzny, numery telefonu, teleksu i faksu instytucji zamawiającej.

2 a) Wybrana procedura udzielenia zamówienia.

b) Rodzaj zamówienia, w odniesieniu do którego wnioskuje się o składanie ofert

3. a) Miejsce realizacji dostawy.

b) Rodzaj towarów, jakie mają być dostarczone, łącznie z informacją, czy zbierane oferty mają dotyczyć sprzedaży, leasingu, najmu, dzierżawy lub sprzedaży na raty czy też równocześnie kilku z nich. Numer referencyjny CPA.

c) Ilość produktów jaka ma być dostarczona, z podaniem wszelkich praw opcji dotyczących dalszych zamówień, i jeśli jest znany, prognozowany termin do którego można te prawa opcji wykonać. W przypadku zamówień regularnych i ciągłych w danym okresie, podać także, jeśli znana, informację o przewidywanych terminach poszczególnych wezwań do składania ofert na dostawy.

d) Wskazanie dotyczące możliwości składania przez dostawców ofert na realizację części branych pod uwagę dostaw.

4. Termin zakończenia dostaw lub okres obowiązywania umowy dostawy i w miarę możliwości, termin rozpoczęcia lub wykonania dostaw.

5. a) Nazwa i adres urzędu, do którego można występować z wnioskami o wydanie dokumentów zamówienia i dokumentów dodatkowych.

b) W stosownym przypadku, ostateczny termin przedstawienia takich wniosków.

c) W stosownym przypadku, wysokość i warunki płatności za takie dokumenty.

6. a) Ostateczny termin składania ofert.

b) Adres, na jaki są przesłane oferty.

c) Język lub języki, w jakich są sporządzone oferty.

7. a) Osoby, które mogą być obecne przy otwieraniu ofert.

b) Dzień, czas i miejsce otwarcia ofert.

8. W stosownym przypadku, wymagane wadia i gwarancje.

9. Podstawowe warunki finansowania i płatności lub odniesienia do właściwych przepisów.

10. W stosownym przypadku, forma prawna, jaką musi przyjąć grupa dostawców, której udzielono zamówienia.

11. Informacje dotyczące sytuacji dostawcy oraz informacje i formalności niezbędne dla oceny czy spełnia on żądane od usługodawcy minimalne wymogi ekonomiczne i techniczne.

12. Okres, w jakim oferent związany jest swoją ofertą.

13. Kryteria udzielania zamówienia i, jeśli to możliwe, kolejność przyznanego im znaczenia. Kryteria inne niż kryterium najniższej ceny są wymieniane, jeśli nie zostały podane w dokumentach zamówienia.

14. W stosownym przypadku, zakaz modyfikacji.

15. Inne informacje.

16. Datay) opublikowania ogłoszenia wstępnego w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich lub wzmianka o jego nieopublikowaniu.

17. Data wysłania ogłoszenia.

18. Data otrzymania ogłoszenia przez Urząd Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich.

19. Wskazanie, czy zamówienie objęte jest Porozumieniem.

C. PROCEDURY OGRANICZONE

1. Nazwa, adres, adres telegraficzny, numery telefonu, teleksu i faksu instytucji zamawiającej.

2. a) Wybrana procedura udzielenia zamówienia.

b) W stosownym przypadku, uzasadnienie zastosowania procedury przyspieszonej.

c) Rodzaj zamówienia, w odniesieniu do którego wnioskuje się o składanie ofert.

3. a) Miejsce realizacji dostawy.

b) Rodzaj towarów, jakie mają być dostarczone, łącznie z informacją, czy zbierane oferty mają dotyczyć sprzedaży, leasingu, najmu, dzierżawy lub sprzedaży na raty czy też równocześnie kilku z nich. Numer referencyjny CPA.

c) Ilość towarów jaka ma być dostarczona, z podaniem wszelkich praw opcji dotyczących dalszych zamówień, i jeśli jest znany, przewidywany termin do którego można te prawa opcji wykonać. W przypadku zamówień regularnych i ciągłych w danym okresie, podać także, jeśli znana, informację o przewidywanych terminach poszczególnych wezwań do składania ofert na dostawy.

d) Wskazanie dotyczące możliwości składania przez dostawców ofert na realizację części branych pod uwagę dostaw.

4. Termin zakończenia dostaw lub okres obowiązywania umowy dostawy i w miarę możliwości, termin rozpoczęcia lub wykonania dostaw.

5. W stosownym przypadku, forma prawna, jaką musi przyjąć grupa dostawców, której udzielono zamówienia.

6. a) Ostateczny termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu.

b) Adres, na który należy wysłać wnioski.

c) Język lub języki, w jakich są sporządzone wnioski.

7. Ostateczny termin wysyłania zaproszeń do składania ofert.

8. W stosownym przypadku, wymagane wadia i gwarancje.

9. Informacje dotyczące sytuacji dostawcy oraz informacje i formalności niezbędne dla oceny czy spełnia on żądane od usługodawcyminimalne wymogi ekonomiczne i techniczne.

10. Kryteria udzielania zamówienia, jeśli nie zostały podane w zaproszeniu do składania ofert.

11. Przewidywana liczba lub grupa dostawców, którzy zostaną zaproszeni do składania ofert.

12. W stosownym przypadku, zakaz modyfikacji.

13. Inne informacje.

14. Datay) opublikowania ogłoszenia wstępnego w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich lub wzmianka o jego nieopublikowaniu.

15. Data wysłania ogłoszenia.

16. Data otrzymania ogłoszenia przez Urząd Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich.

17. Wskazanie, czy zamówienie objęte jest Porozumieniem.

D. PROCEDURY NEGOCJACYJNE

1. Nazwa, adres, adres telegraficzny, numery telefonu, teleksu i faksu instytucji zamawiającej.

2. a) Wybrana procedura udzielenia zamówienia.

b) W stosownym przypadku, uzasadnienie zastosowania procedury przyspieszonej.

c) W stosownym przypadku, rodzaj zamówienia, w odniesieniu do którego wnioskuje się o składanie ofert

3. a) Miejsce realizacji dostawy.

b) Rodzaj towarów, jakie mają być dostarczone, łącznie z informacją, czy zbierane oferty mają dotyczyć sprzedaży, leasingu, najmu, dzierżawy lub sprzedaży na raty czy też równocześnie kilku z nich. Numer referencyjny CPA.

c) Ilość towarów jaka ma być dostarczona, z podaniem wszelkich opcji dotyczących dalszych zamówień, i jeśli jest znany, przewidywany termin do którego można skorzystać z tych opcji. W przypadku zamówień regularnych i ciągłych w danym okresie, podać także, jeśli znana, informację o przewidywanych terminach poszczególnych wezwań do składania ofert na dostawy.

d) Wskazanie dotyczące możliwości składania ofert na realizację części branych pod uwagę dostaw.

4. Termin zakończenia dostaw lub okres obowiązywania umowy o dostawę i w miarę możliwości, termin rozpoczęcia lub wykonania dostaw.

5. W stosownym przypadku, forma prawna, jaką musi przyjąć grupa dostawców, której udzielono zamówienia.

6. a) Ostateczny termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu.

b) Adres, na który należy wysłać wnioski.

c) Język lub języki, w jakich są sporządzone wnioski.

7. W stosownym przypadku, wymagane wadia i gwarancje.

8. Informacje dotyczące sytuacji dostawcy oraz informacje i formalności konieczne dla oceny czy spełnia on żądane od usługodawcyminimalne wymogi ekonomiczne i techniczne.

9. Przewidywana liczba lub grupa dostawców usług, którzy zostaną zaproszeni do składania ofert.

10. W stosownym przypadku, zakaz modyfikacji.

11. W stosownych przypadkach, nazwy i adresy dostawców już wybranych przez instytucję zamawiającą.

12. W stosownych przypadkach, datay) poprzednich publikacji w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

13. Inne informacje.

14. Data wysłania ogłoszenia.

15. Data otrzymania ogłoszenia przez Urząd Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich.

16. Wskazanie, czy zamówienie objęte jest Porozumieniem.

E. OGŁOSZENIE O UDZIELENIU ZAMÓWIENIA

1. Nazwa i adres instytucji zamawiającej.

2. Wybrana procedura udzielenia zamówienia. W przypadku procedury negocjacji bez uprzedniej publikacji ogłoszenia o przetargu, należy dołączyć uzasadnienie (art. 6 ust. 3).

3. Data udzielenia zamówienia.

4. Kryteria udzielenia zamówienia.

5. Liczba otrzymanych ofert.

6. Nazwa i adres dostawcy(-ów).

7. Rodzaj i ilość dostarczonych produktów, w danym przypadku, przez dostawcę. Numer referencyjny CPA.

8. Cena lub rozpiętość zapłaconych cen (minimum/maksimum).

9. Wartość wybranej oferty lub ofert lub najdroższej i najtańszej oferty uwzględnionych przy udzielaniu zamówienia.

10. W stosownym przypadku, wartość i część zamówienia, która może być przekazana do wykonania osobom trzecim.

11. Inne informacje.

12. Data opublikowania ogłoszenia o zamówieniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

13. Data wysłania ogłoszenia.

14. Data otrzymania ogłoszenia przez Urząd Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich."

ZAŁĄCZNIK  IV

"ZAŁĄCZNIK IV

WZORY OGŁOSZEŃ O ZAMÓWIENIACH NA ROBOTY BUDOWLANE

A. INFORMACJA WSTĘPNA

1. Nazwa, adres, adres telegraficzny, numery telefonu, teleksu i faksu instytucji zamawiającej.

2. a) Miejsce realizacji.

b) Rodzaj i zakres robót budowlanych jakie mają zostać wykonane, a tam, gdzie wykonanie obiektu budowlanego jest podzielone na części, główne cechy każdej części robót budowlanychw odniesieniu do obiektu budowlanego.

c) Jeśli jest dostępna, szacowana skala kosztów planowanych robót budowlanych.

3. a) Szacunkowa data otwarcia procedur udzielania zamówienia lub zamówień.

b) Jeśli informacja ta jest znana, szacunkowa data rozpoczęcia robót budowlanych.

c) Jeśli informacje te są znane, szacunkowy harmonogram zakończenia robót budowlanych.

4. Jeśli informacje te są znane, warunki finansowania robót budowlanych oraz rewizji ceny lub odniesienia do przepisów, w których je zawarto.

5. Inne informacje.

6. Data wysłania ogłoszenia.

7. Data otrzymania ogłoszenia przez Urząd Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich.

8. Wskazanie, czy zamówienie objęte jest Porozumieniem.

B. PROCEDURY OTWARTE

1. Nazwa, adres, adres telegraficzny, numery telefonu, teleksu i faksu instytucji zamawiającej.

2. a) Wybrana procedura udzielenia zamówienia.

b) Rodzaj zamówienia, w odniesieniu do którego wnioskuje się o składanie ofert

3. a) Miejsce realizacji

b) Rodzaj i zakres robót budowlanych jakie mają zostać wykonane, ogólny charakter obiektu budowlanego, łącznie z ewentualnymi prawami opcji dotyczącymi dalszych robót budowlanych i jeśli jest znany, przewidywany termin, w jakim prawa te mogą zostać wykonane.

c) Jeśli obiekt budowlany lub zamówienie podzielono na kilka części, wielkość poszczególnych części oraz możliwość składania oferty na jedną, kilka lub na wszystkie części.

d) Informacje dotyczące celu obiektu budowlanego lub zamówienia, jeśli obejmuje ono również sporządzanie projektów.

4. Termin ukończenia robót budowlanych lub okres obowiązywania umowy o roboty budowlane i w miarę możliwości, termin rozpoczęcia robót budowlanych.

5. a) Nazwa i adres urzędu, od którego można żądać dokumentów zamówienia i dokumentów dodatkowych.

b) W stosownym przypadku, wysokość i warunki płatności za takie dokumenty.

6. a) Ostateczny termin składania ofert.

b) Adres, na który należy przesyłać oferty.

c) Język lub języki, w jakich są sporządzone oferty.

7. a) W stosownym przypadku, osoby, które mogą być obecne przy otwieraniu ofert.

b) Dzień, czas i miejsce otwarcia ofert.

8. Wymagane wadium i gwarancje.

9. Główne warunki finansowania i płatności lub odniesienie do właściwych przepisów.

10. W stosownym przypadku, forma prawna, jaką musi przyjąć grupa wykonawców, której udzielono zamówienia.

11. Informacje dotyczące sytuacji wykonawcy oraz minimalne wymogi ekonomiczne i techniczne stawiane wykonawcy

12. Okres, w jakim oferent związany jest swoją ofertą.

13. Kryteria udzielania zamówienia. Kryteria inne niż kryterium najniższej ceny są wymieniane, jeśli nie zostały podane w dokumentach zamówienia.

14. W stosownym przypadku, zakaz modyfikacji.

15. Inne informacje.

16. Data opublikowania ogłoszenia wstępnego w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich lub wzmianka o jego niepublikowaniu.

17. Data wysłania ogłoszenia.

18. Data otrzymania ogłoszenia przez Urząd Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich.

19. Wskazanie, czy zamówienie objęte jest Porozumieniem.

C. PROCEDURY OGRANICZONE

1. Nazwa, adres, numer telefonu, adres telegraficzny, numery teleksu i faksu instytucji zamawiającej.

2. a) Wybrana procedura udzielenia zamówienia.

b) W stosownym przypadku, uzasadnienie zastosowania procedury przyspieszonej.

c) Rodzaj zamówienia, w odniesieniu do którego wnioskuje się o składanie ofert

3. a) Miejsce realizacji.

b) Rodzaj i zakres robót budowlanych jakie mają zostać wykonane, ogólny charakter obiektu budowlanego, łącznie z ewentualnymi prawami opcji dotyczącymi dalszych robót budowlanych i jeśli jest znany, przewidywany termin, w jakim prawa te mogą zostać wykonane.

c) Jeśli obiekt budowlany lub zamówienie podzielono na kilka części, wielkość poszczególnych części oraz możliwość składania oferty na jedną, kilka lub na wszystkie części.

d) Informacje dotyczące celu obiektu budowlanego lub zamówienia, jeśli obejmuje ono również sporządzanie projektów.

4. Termin ukończenia robót budowlanych lub okres obowiązywania umowy o roboty budowlane i w miarę możliwości, termin rozpoczęcia robót budowlanych.

5. W stosownym przypadku, forma prawna, jaką musi przyjąć grupa wykonawców, której udzielono zamówienia.

6. a) Ostateczny termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu.

b) Adres, na który należy przesyłać wnioski.

c) Język lub języki, w jakich muszą być sporządzone wnioski.

7. Ostateczny termin wysyłania zaproszeń do składania ofert.

8. Wymagane wadium i gwarancje.

9. Główne warunki finansowania i płatności lub odniesienie do właściwych przepisów.

10. Informacje dotyczące sytuacji wykonawcy oraz minimalne wymogi ekonomiczne i techniczne stawiane wykonawcy.

11. Kryteria udzielania zamówień, jeśli nie podano ich w zaproszeniu do składania ofert.

12. W stosownym przypadku, zakaz modyfikacji.

13. Inne informacje.

14. Data opublikowania ogłoszenia wstępnego w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich lub wzmianka o jego nieopublikowaniu.

15. Data wysłania ogłoszenia.

16. Data otrzymania ogłoszenia przez Urząd Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich.

17. Wskazanie, czy zamówienie objęte jest Porozumieniem.

D. PROCEDURY NEGOCJACYJNE

1. Nazwa, adres, numer telefonu, adres telegraficzny, numery teleksu i faksu instytucji zamawiającej.

2. a) Wybrana procedura udzielania zamówienia.

b) W stosownym przypadku, uzasadnienie zastosowania procedury przyspieszonej.

c) Rodzaj zamówienia, w odniesieniu do którego wnioskuje się o składanie ofert

3. a) Miejsce realizacji.

b) Rodzaj i zakres robót budowlanych jakie mają zostać wykonane, ogólna charakterysyka obiektu budowlanego, łącznie z ewentualnymi prawami opcji dotyczącymi dalszych robót budowlanych i jeśli jest znany, przewidywany termin, w jakim prawa te mogą zostać wykonane.

c) Jeśli obiekt budowlany lub zamówienie są podzielone na kilka części, wielkość poszczególnych części oraz możliwość składania oferty na jedną, kilka lub na wszystkie części.

d) Informacje dotyczące celu obiektu budowlanego lub zamówienia, jeśli obejmuje ono również sporządzanie projektów.

4. Termin ukończenia robót budowlanych lub okres obowiązywania umowy o roboty budowlane i w miarę możliwości, termin rozpoczęcia robót budowlanych.

5. W stosownym przypadku, forma prawna, jaką musi przyjąć grupa wykonawców, którym udzielono zamówienia.

6. a) Ostateczny termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu.

b) Adres, na który należy przesyłać wnioski.

c) Język lub języki, w jakich mają być sporządzone wnioski.

7. Wymagane wadium i gwarancje.

8. Główne warunki finansowania i płatności lub odniesienie do właściwych przepisów.

9. Informacje dotyczące sytuacji wykonawcy oraz informacje i formalności niezbędne w celu dokonania oceny minimalnych wymogów ekonomicznych i technicznych stawianych wykonawcy.

10. W stosownym przypadku, zakaz modyfikacji.

11. W stosownym przypadku, nazwa i adres wykonawców już wybranych przez instytucję zamawiającą.

12. Data(-y) poprzednich publikacji w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

13. Inne informacje.

14. Data opublikowania ogłoszenia wstępnego w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

15. Data wysłania ogłoszenia.

16. Data otrzymania ogłoszenia przez Urząd Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich.

17. Data(-y) poprzedniej publikacji w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

18. Wskazanie, czy zamówienie objęte jest Porozumieniem.

E. OGŁOSZENIE O UDZIELENIU ZAMÓWIENIA

1. Nazwa i adres instytucji zamawiającej.

2. Wybrana procedura udzielania zamówień. W przypadku procedur negocjacyjnych bez uprzedniej publikacji ogłoszenia o przetargu, należy dołączyć uzasadnienie (art. 7 ust. 4).

3. Data udzielenia zamówienia.

4. Kryteria udzielania zamówienia.

5. Liczba otrzymanych ofert.

6. Nazwy i adresy wykonawcy(ów), którego(ych) oferta została wybrana.

7. Rodzaj i zakres/ilość wykonanych robót budowlanych, ogólna charakterystyka gotowego obiektu budowlanego.

8. Zapłacona cena lub rozpiętość zapłaconych cen (minimum/maksimum).

9. Wartość wybranej oferty lub ofert lub też najdroższej i najtańszej oferty uwzględnionych przy udzielaniu zamówienia.

10. W stosownym przypadku, wartość i część zamówienia, jaka może być przekazana do wykonania osobom trzecim.

11. Inne informacje.

12. Data publikacji ogłoszenia o zamówieniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

13. Data wysłania ogłoszenia.

14. Data otrzymania ogłoszenia przez Urząd Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich."

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1997.328.1

Rodzaj: Dyrektywa
Tytuł: Dyrektywa 97/52/WE zmieniająca dyrektywy: 92/50/EWG, 93/36/EWG i 93/37/EWG dotyczące koordynacji procedur udzielania zamówień publicznych, odpowiednio: na usługi, dostawy i roboty budowlane
Data aktu: 13/10/1997
Data ogłoszenia: 28/11/1997
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 18/12/1997