Andora-Wspólnota Europejska. Protokół w sprawie zagadnień weterynaryjnych uzupełniający porozumienie w formie wymiany listów między Europejską Wspólnotą Gospodarczą a Księstwem Andory. Bruksela.1997.05.15.

PROTOKÓŁ
w sprawie zagadnień weterynaryjnych uzupełniający Porozumienie w formie wymiany listów między Europejską Wspólnotą Gospodarczą a Księstwem Andory

KSIĘSTWO ANDORY

i

WSPÓLNOTA EUROPEJSKA

UWZGLĘDNIAJĄC Porozumienie w formie wymiany listów między Europejską Wspólnotą Gospodarczą a Księstwem Andory, podpisaną w Luksemburgu dnia 28 czerwca 1990 roku,

PRAGNĄC utrzymać tradycyjny obrót handlowy żywymi zwierzętami i produktami zwierzęcymi między Andorą a Wspólnotą Europejską;

ZWAŻYWSZY że handel taki należy prowadzić zgodnie z przepisami weterynaryjnymi Wspólnoty;

ZWAŻYWSZY że w tym celu należy uzupełnić Porozumienie między Europejską Wspólnotą Gospodarczą a Księstwem Andory,

PRZYJMUJĄ NASTĘPUJĄCE POSTANOWIENIA:

Artykuł  1

Księstwo Andory zobowiązuje się stosować wspólnotowe zasady weterynaryjne w odniesieniu do poniższych obszarów:

I. Środki zapobiegawcze/powiadamianie o chorobach

II. Zdrowie zwierząt: handel i wprowadzanie do obrotu (z wyjątkiem państw trzecich)

III. Środki ochronne zdrowia zwierząt dla produktów mających na celu ochronę zdrowia zwierząt (z wyjątkiem państw trzecich)

IV. Środki ochronne zdrowia publicznego: zasady regulujące wprowadzanie do obrotu (z wyjątkiem państw trzecich)

V. Hormony, pozostałości, BST, zoonozy, pozostałości zwierzęce, pasze z zawartością substancji leczniczych

VI. Przywóz z państw trzecich

VII. Inspekcja, identyfikacja zwierząt, pomoc wzajemna

VIII. Nauka o zwierzętach (włączając postanowienia w odniesieniu do państw trzecich)

IX. Ochrona zwierząt

X. Kwestie instytucjonalne (dotyczące przede wszystkim procedur dla będącego w toku włączania dorobku wspólnotowego w dziedzinie weterynarii do prawa Andory).

Artykuł  2

Wykaz przepisów weterynaryjnych Wspólnoty, które mają być stosowane przez Andorę, zostaje sformułowany przez Wspólny Komitet powołany na mocy artykułu 17 Umowy między Europejską Wspólnotą Gospodarczą a Księstwem Andory.

W ramach Wspólnego Komitetu powołana zostaje podgrupa weterynaryjna. Bada ona okresowo sytuację dotyczącą prawa wspólnotowego mającego zastosowanie do Andory. Jeśli to niezbędne, podgrupa kieruje zalecenia do Wspólnego Komitetu w celu zmiany lub uaktualnienia wspomnianych przepisów prawnych.

Artykuł  3

Niniejszy Protokół stanowi integralną część Porozumienia.

Artykuł  4

Niniejszy Protokół zostanie zatwierdzony przez Umawiające się Strony zgodnie z ich procedurami wewnętrznymi. Wchodzi on w życie pierwszego dnia drugiego miesiąca następującego po notyfikacji zakończenia stosownych procedur przez Umawiające się Strony.

Artykuł  5

Niniejszy Protokół został sporządzony w dwóch egzemplarzach w językach: duńskim, niderlandzkim, angielskim, francuskim, fińskim, niemieckim, greckim, włoskim, portugalskim, hiszpańskim, szwedzkim i katalońskim i każdy z tych tekstów jest jednakowo autentyczny.

Hecho en Bruselas, el quince de mayo de mil novecientos noventa y siete.

Udfærdiget i Bruxelles den femtende maj nitten hundrede og syvoghalvfems.

Geschehen zu Brüssel am fünfzehnten Mai neunzehnhundertsiebenundneunzig.

Έγινε στις Βρυξέλλες, στις δεκαπέντε Μαου χίλια εννιακόσια ενενήντα επτά.

Done at Brussels on the fifteenth day of May in the year one thousand nine hundred and ninety-seven.

Fait à Bruxelles, le quinze mai mil neuf cent quatre-vingt-dix-sept.

Fatto a Bruxelles, addì quindici maggio millenovecentonovantasette.

Gedaan te Brussel, de vijftiende mei negentienhonderd zevenennegentig.

Feito em Bruxelas, em quinze de Maio de mil novecentos e noventa e sete.

Tehty Brysselissä viidentenätoista päivänä toukokuuta vuonna tuhatyhdeksänsataayhdeksänkymmentäseitsemän.

Som skedde i Bryssel den femtonde maj nittonhundranittiosju.

Fet a Brusselles, el quinze de maig de mil nou cents noranta set.

Por la Comunidad Europea

For Det Europæiske Fællesskab

Für die Europäische Gemeinschaft

Για την Ευρωπαϊκή Κοινότητα

For the European Community

Pour la Communauté européenne

Per la Comunità europea

Voor de Europese Gemeenschap

Pela Comunidade Europeia

Euroopan yhteisön puolesta

På Europeiska gemenskapens vägnar

(podpis pominięto)

Pel Govern del Principat d'Andorra

(podpis pominięto)

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1997.148.16

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Andora-Wspólnota Europejska. Protokół w sprawie zagadnień weterynaryjnych uzupełniający porozumienie w formie wymiany listów między Europejską Wspólnotą Gospodarczą a Księstwem Andory. Bruksela.1997.05.15.
Data aktu: 15/05/1997
Data ogłoszenia: 06/06/1997
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 01/03/1998