Rozporządzenie 31/96 w sprawie świadectwa zwolnienia z podatku akcyzowego

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 31/96
z dnia 10 stycznia 1996 r.
w sprawie świadectwa zwolnienia z podatku akcyzowego

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając dyrektywę Rady nr 92/12/EWG z dnia 25 lutego 1992 r. w sprawie ogólnych warunków dotyczących wyrobów objętych podatkiem akcyzowym, ich przechowywania, przepływu oraz kontrolowania 1 , ostatnio zmienione dyrektywą 94/74/WE 2 , w szczególności jej art. 23 ust. 1 lit. a),

a także mając na uwadze, co następuje:

państwa członkowskie mają zwolnić od podatku akcyzowego wyroby akcyzowe dostarczane siłom zbrojnym oraz organizacjom wymienionym w art. 23 ust. 1 dyrektywy 92/12/EWG; 3

zgodnie z art. 23 ust. 1a dyrektywy 92/12/EWG siłom zbrojnym i organizacjom wymienionym w art. 23 ust. 1 należy zezwolić na otrzymywanie wyrobów akcyzowych z innych państw członkowskich w procedurze zawieszenia poboru akcyzy na podstawie dokumentu towarzyszącego, pod warunkiem że dokumentowi temu towarzyszy świadectwo zwolnienia; niezbędne jest ustalenie formy oraz treści świadectwa zwolnienia; 4

państwom członkowskim należy zezwolić na objęcie przepisami niniejszego rozporządzenia innych podatków pośrednich; 5

środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu ds. Podatku Akcyzowego,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Dokument zamieszczony w Załączniku jest używany jako świadectwo zwolnienia w rozumieniu art. 23 ust. 1 lit. a) dyrektywy 92/12/EWG, z uwzględnieniem not wyjaśniających zamieszczonych w Załączniku.

Artykuł  2 6

Państwa członkowskie mogą dostosować świadectwo zwolnienia, o którym mowa w art. 1, w celu objęcia nim również innych podatków pośrednich i zagwarantowania zgodności zwolnienia z warunkami i ograniczeniami w przyznawaniu zwolnień w ich prawie krajowym.

Artykuł  3

Państwo Członkowskie, które chce dostosować świadectwo zwolnienia, informuje o tym Komisję oraz przedstawia Komisji wszystkie istotne lub niezbędne informacje. Komisja informuje pozostałe Państwa Członkowskie.

Artykuł  4

Świadectwo zwolnienia sporządza się w dwóch egzemplarzach:

jeden egzemplarz dla wysyłającego,
jeden egzemplarz towarzyszący administracyjnemu dokumentowi towarzyszącemu, określonemu w art. 18 dyrektywy 92/12/EWG.

Państwa Członkowskie mogą żądać dodatkowego egzemplarza do celów administracyjnych.

Artykuł  5 7
1. 
Uprawniony właściciel składu, dostarczający wyroby akcyzowe w procedurze zawieszenia poboru akcyzy siłom zbrojnym i organizacjom określonym w art. 23 ust. 1 dyrektywy 92/12/EWG, jest zobowiązany do przechowywania świadectwa zwolnienia z podatku akcyzowego jako części swojej dokumentacji.
2. 
Świadectwo zwolnienia z podatku akcyzowego, odpowiednio opieczętowane przez właściwe organy przyjmującego państwa członkowskiego, zostaje przekazane przez odbiorcę upoważnionemu właścicielowi składu do celów ust. 1.

Jeżeli jednak dostarczane wyroby akcyzowe są przeznaczone do użytku służbowego, państwa członkowskie mogą zwolnić odbiorcę z obowiązku stemplowania świadectwa zgodnie z warunkami ustalonymi przez nie.

Artykuł  6
1.  8
 Państwa członkowskie informują Komisje o służbach, które są odpowiedzialne za stemplowanie świadectwa zwolnienia z podatku akcyzowego.
2. 
Państwo Członkowskie, które zwalnia odbiorcę od obowiązku stemplowania świadectwa zgodnie z art. 5 ust. 2 akapit drugi, informuje o tym Komisję.
3. 
W ciągu miesiąca Komisja przekazuje pozostałym Państwom Członkowskim informacje otrzymane od Państw Członkowskich, zgodnie z ust. 1 i 2.
Artykuł  7

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie siódmego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.
Sporządzono w Brukseli, dnia 10 stycznia 1996 r.
W imieniu Komisji
Mario MONTI
Członek Komisji
..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  9  

Objaśnienia

1.
Świadectwo służy uprawnionemu prowadzącemu skład podatkowy jako dokument będący podstawą do zwolnienia z podatku przesyłek towarów do kwalifikujących się instytucji/osób fizycznych określonych w art. 12 ust. 1 dyrektywy 2008/118/WE. Sporządza się odpowiednio po jednym świadectwie dla każdego prowadzącego skład podatkowy. Ponadto prowadzący skład podatkowy zobowiązany jest do przechowywania niniejszego świadectwa jako części swojej dokumentacji zgodnie z przepisami mającymi zastosowanie w danym państwie członkowskim.
2.
a)
Ogólną specyfikację papieru, na jakim ma być spisywane świadectwo, określono w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich C 164 z dnia 1. 7. 1989.

Wszystkie egzemplarze sporządza się na białym papierze w formacie 210 milimetrów na 297 milimetrów z maksymalną tolerancją 5 milimetrów mniej lub 8 milimetrów więcej, jeśli chodzi o długość.

Świadectwo zwolnienia sporządza się w dwóch egzemplarzach:

(i)
jeden egzemplarz do zachowania przez wysyłającego,
(ii)
jeden egzemplarz dołączany do administracyjnego dokumentu towarzyszącego
b)
Niewykorzystane miejsce w rubryce 5.B należy przekreślić w sposób uniemożliwiający dalsze wpisy.
c)
Dokument musi być wypełniony czytelnie oraz w sposób uniemożliwiający usunięcie zapisów. Niedozwolone jest wymazywanie i nanoszenie nowych zapisów na istniejące. Dokument wypełnia się w języku uznawanym przez przyjmujące państwo członkowskie.
d)
Jeżeli opis towarów (rubryka 5.B świadectwa) odwołuje się do formularza zamówienia sporządzonego w języku innym niż język uznawany przez przyjmujące państwo członkowskie, kwalifikująca się instytucja/osoba fizyczna musi załączyć odpowiednie tłumaczenie.
e)
Z drugiej strony, jeżeli świadectwo sporządzone jest w języku innym niż język uznawany przez państwo członkowskie prowadzącego skład podatkowy, kwalifikująca się instytucja/osoba fizyczna musi do niego załączyć tłumaczenie informacji dotyczących towarów z rubryki 5.B.
f)
Pod pojęciem uznawanego języka rozumie się jeden z języków urzędowo używanych w danym państwie członkowskim lub jakikolwiek inny język urzędowy Unii, co do którego państwo członkowskie oświadczy, iż może on być używany do tego celu.
3.
Składając oświadczenie w rubryce 3 świadectwa, kwalifikująca się instytucja/osoba fizyczna podaje informacje konieczne do oceny wniosku o przyznanie zwolnienia w przyjmującym państwie członkowskim.
4.
Składając oświadczenie w rubryce 4 świadectwa, instytucja potwierdza informacje zawarte w rubrykach 1 oraz 3 lit. a) dokumentu oraz zaświadcza, że kwalifikująca się osoba fizyczna jest pracownikiem tej instytucji.
5.
a)
odesłanie do formularza zamówienia (rubryka 5.B świadectwa) musi zawierać przynajmniej datę oraz numer zamówienia. Formularz zamówienia powinien zawierać wszystkie elementy, które figurują w rubryce 5 świadectwa. W przypadku gdy świadectwo ma zostać opatrzone pieczęcią właściwego organu przyjmującego państwa członkowskiego, wówczas formularz zamówienia jest również opatrywany pieczęcią.
b)
Wskazanie numeru akcyzowego nadanego uprawnionemu prowadzącemu skład podatkowy, jak określono w art. 19 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Rady nr 389/2012 10 , nie jest obowiązkowe.
c)
Waluty należy wskazać przy użyciu trzyliterowego kodu zgodnie z międzynarodową normą ISO 4217 ustaloną przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną.
6.
Wspomniane wyżej oświadczenie kwalifikującej się instytucji/osoby fizycznej poświadcza się urzędowo w rubryce 6 pieczęcią właściwego organu przyjmującego państwa członkowskiego. Organ ten może uzależnić zatwierdzenie od zgody innego organu w tym samym państwie członkowskim. Uzyskanie takiej zgody zależy do właściwego organu podatkowego.
7.
W celu uproszczenia procedury właściwy organ może zwolnić kwalifikującą się instytucję z obowiązku zwracania się z prośbą o pieczęć w przypadku zwolnienia do celów służbowych. Kwalifikująca się instytucja powinna wskazać takie zwolnienie w rubryce 7 świadectwa.
1 Dz.U. L 76 z 23.3.1992, str. 1
2 Dz.U. L 365 z 31.12.1994, str. 46
3 Motyw zmieniony przez pkt 2 sprostowania z dnia 16 kwietnia 2009 r. (Dz.U.UE.L.96.8.11/1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 stycznia 1996 r.
4 Motyw zmieniony przez pkt 3 sprostowania z dnia 16 kwietnia 2009 r. (Dz.U.UE.L.96.8.11/1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 stycznia 1996 r.
5 Motyw zmieniony przez pkt 4 sprostowania z dnia 16 kwietnia 2009 r. (Dz.U.UE.L.96.8.11/1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 stycznia 1996 r.
6 Art. 2 zmieniony przez pkt 5 sprostowania z dnia 16 kwietnia 2009 r. (Dz.U.UE.L.96.8.11/1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 stycznia 1996 r.
7 Art. 5 zmieniony przez pkt 6 i 7 sprostowania z dnia 16 kwietnia 2009 r. (Dz.U.UE.L.96.8.11/1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 stycznia 1996 r.
8 Art. 6 ust. 1 zmieniony przez pkt 8 sprostowania z dnia 16 kwietnia 2009 r. (Dz.U.UE.L.96.8.11/1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 stycznia 1996 r.
9 Załącznik:

- zmieniony przez pkt 9-22 sprostowania z dnia 16 kwietnia 2009 r. (Dz.U.UE.L.96.8.11/1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 stycznia 1996 r. Zmiany nie zostały naniesione na tekst.

- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2022/829 z dnia 25 maja 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.147.28) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2022 r.

10 Rozporządzenie Rady (UE) nr 389/2012 z dnia 2 maja 2012 r. w sprawie współpracy administracyjnej w dziedzinie podatków akcyzowych oraz uchylenia rozporządzenia (WE) nr 2073/2004 (Dz.U. L 121 z 8.5.2012, s. 1).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1996.8.11

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 31/96 w sprawie świadectwa zwolnienia z podatku akcyzowego
Data aktu: 10/01/1996
Data ogłoszenia: 11/01/1996
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 18/01/1996