Dyrektywa 95/6/WE zmieniająca załączniki I i II do dyrektywy Rady 66/402/EWG w sprawie obrotu materiałem siewnym roślin zbożowych

DYREKTYWA KOMISJI 95/6/WE
z dnia 20 marca 1995 r.
zmieniająca załączniki I i II do dyrektywy Rady 66/402/EWG w sprawie obrotu materiałem siewnym roślin zbożowych

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając dyrektywę Rady 66/402/EWG z dnia 14 czerwca 1966 r. w sprawie obrotu materiałem siewnym roślin zbożowych(1), ostatnio zmienioną dyrektywą 93/2/EWG(2), w szczególności jej art. 21a,

a także mając na uwadze, co następuje:

mieszańce żyta włączone są w zakres dyrektywy 66/402/EWG, jednakże ta dyrektywa nie ustanawia warunków, które mają być spełnione przez uprawy oraz materiał siewny mieszańców żyta;

w celu ustanowienia takich warunków, przyjęta została decyzja Komisji 89/374/EWG z dnia 2 czerwca 1989 r. w sprawie organizacji tymczasowego doświadczenia na mocy dyrektywy Rady 66/402/EWG w sprawie obrotu materiałem siewnym roślin zbożowych w celu ustalenia warunków, jakie mają spełniać uprawy i materiał siewny mieszańców żyta(3), ostatnio zmieniona decyzją 92/520/EWG(4);

badania zostały zakończone dnia 30 czerwca 1994 r.;

na podstawie wyników tych badań można teraz ustalić warunki, które mają spełniać przez uprawy oraz materiał siewny mieszańców żyta i załączniki I i II do dyrektywy 66/402/EWG powinny zostać odpowiednio zmienione;

środki przewidziane w niniejszej dyrektywie są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Nasion i Materiału Rozmnożeniowego dla Rolnictwa, Ogrodnictwa i Leśnictwa,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DYREKTYWĘ:

Artykuł  1

Załączniki I i II do dyrektywy 66/402/EWG są zmienione zgodnie z Załącznikiem do niniejszej dyrektywy.

Artykuł  2
1.
Państwa Członkowskie wprowadzają w życie przepisy ustawowe, wykonawcze i administracyjne niezbędne do wykonania niniejszej dyrektywy nie później niż do dnia 30 czerwca 1995 r. Niezwłocznie powiadamiają o tym Komisję.

Przepisy przyjęte przez Państwa Członkowskie zawierają odniesienie do niniejszej dyrektywy lub odniesienie takie towarzyszy ich urzędowej publikacji. Metody dokonywania takiego odniesienia określane są przez Państwa Członkowskie.

2.
Państwa Członkowskie przekazują Komisji teksty podstawowych przepisów prawa krajowego, które przyjmują w dziedzinach objętych niniejszą dyrektywą.
Artykuł  3

Niniejsza dyrektywa wchodzi w życie dwudziestego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Artykuł  4

Niniejsza dyrektywa skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 20 marca 1995 r.
W imieniu Komisji
Franz FISCHLER
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 125 z 11.7.1966, str. 2309/66.

(2) Dz.U. L 54 z 5.3.1993, str. 20.

(3) Dz.U. L 166 z 16.6.1989, str. 66.

(4) Dz.U. L 325 z 11.11.1992, str. 25.

ZAŁĄCZNIK

1. W załączniku I wprowadza się następujące zmiany:

a) W pkt 2 i 3 po wyrazach Secale cereale dodaje się wyrazy "innych niż mieszańce".

b) Dodaje się art. 3a w brzmieniu:

"3a. Mieszańce żyta.

a) Rośliny uprawne spełniają następujące normy, w zakresie odległości między sąsiadującymi źródłami pyłków, które mogą powodować niepożądane obce zapylenie.

Rośliny uprawne Minimalna odległość
1 2
- dla produkcji elitarnego materiału

siewnego

- w przypadku gdy stosuje się

męską sterylność

1.000 m
- w przypadku gdy nie stosuje się

męskiej sterylności

600 m
- dla produkcji kwalifikowanego

materiału siewnego

500 m

b) Rośliny uprawne mają odpowiednią tożsamość i czystość w zakresie cech charakterystycznych składników, włączając męską sterylność.

W szczególności, rośliny uprawne spełniają następujące normy lub inne wymagania:

i) liczba roślin gatunków uprawnych, które są wyraźnie rozpoznawalne jako rośliny nieprawdziwe w stosunku do odmian, nie może przekroczyć:

- jednej na 30 m2 przy produkcji elitarnego materiału siewnego,

- jednej na 10 m2 przy produkcji kwalifikowanego materiału siewnego, przy czym normę tę stosuje się w urzędowych inspekcjach polowych wyłącznie w odniesieniu do komponentu matecznego,

ii) w przypadku elitarnego materiału siewnego, gdy stosowana jest męska sterylność, poziom sterylności męskiego komponentu sterylnego powinien wynosić przynajmniej 98 %.

c) W odpowiednim przypadku kwalifikowany materiał siewny produkowany jest w uprawie mieszanej żeńskiego męskiego komponentu sterylnego z komponentem ojcowskim, który odtwarza męską płodność."

2. W załączniku II wprowadza się następujące zmiany:

a) W pkt 1, wyrazy "odmiany mieszańcowe Sorghum spp. Zea Mays" zastępuje się wyrazami "odmiany mieszańcowe Cecale Cereale, Sorghum spp. i Zea Mays".

b) W pkt 1 dodaje się co następuje:

"C. Mieszańce żyta

Materiału siewnego nie uznaje się za kwalifikowany materiał siewny, o ile nie zostaną uwzględnione wyniki urzędowego, pokontrolnego testu, na próbkach elitarnego materiału siewnego pobranego urzędowo, przeprowadzonego podczas okresu wzrostu nasion poddanych do akceptacji jako kwalifikowany materiał siewny w celu określenia, czy elitarny materiał siewny spełnia wymogi elitarnego materiału siewnego, ustanowione w niniejszej decyzji w odniesieniu do tożsamości i czystości cech charakterystycznych komponentów, włączając męską sterylność."

c) Punkt 3 otrzymuje brzmienie:

"3. Szkodliwe organizmy, które obniżają przydatność materiału siewnego, są na możliwie najniższym poziomie.

W szczególności, materiał siewny spełnia następujące normy w odniesieniu do Claviceps purpurea (maksymalna liczba sclerotia lub fragmentów sclerotia w próbie o wadze określonej w kolumnie 3 załącznika III).

Kategoria Claviceps purpurea
1 2
Rośliny uprawne inne niż mieszańce żyta:
- elitarny materiał siewny 1
- kwalifikowany materiał siewny 3
Mieszańce żyta:
- elitarny materiał siewny 1
- kwalifikowany materiał siewny 4(a)
(a) Obecność pięciu sztuk sclerotia lub fragmentów sclerotia w próbie

opisanej wagi jest uważana za zgodną ze standardami, jeśli druga próba

tej samej wagi zawiera nie więcej niż cztery sztuki sclerotia lub

fragmentów sclerotia."

Zmiany w prawie

Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Od piątku nowe sankcje UE w obszarze transportu drogowego

2 sierpnia br. wchodzą w życie nowe zasady dotyczące przedsiębiorstw transportu drogowego, w związku z przyjęciem kolejnego pakietu sankcji wobec Białorusi - przypomina resort finansów. Przedsiębiorstwa transportu drogowego zostały zobowiązane do ujawniania właściwym organom krajowym na ich żądanie swojej struktury własnościowej.

Krzysztof Koślicki 01.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1995.67.30

Rodzaj: Dyrektywa
Tytuł: Dyrektywa 95/6/WE zmieniająca załączniki I i II do dyrektywy Rady 66/402/EWG w sprawie obrotu materiałem siewnym roślin zbożowych
Data aktu: 20/03/1995
Data ogłoszenia: 25/03/1995
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 14/04/1995