Rozporządzenie 3073/95 określające normę jakości ryżu

ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) NR 3073/95
z dnia 22 grudnia 1995 r.
określające normę jakości ryżu

RADA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie Komisji (WE) nr 3072 z dnia 22 grudnia 1995 r. w sprawie wspólnej organizacji rynku ryżu(1), w szczególności jego art. 3 ust. 1,

uwzględniając wniosek Komisji,

a także mając na uwadze, co następuje:

cena interwencyjna ryżu niełuskanego powinna odpowiadać określonej normie jakości; jakość tę określa rozporządzenie Rady (EWG) nr 1423/76 z dnia 21 czerwca 1976 r. określające normy jakości ryżu i ryżu łamanego(2);

tendencje popytu na ryż, w odniesieniu do jakości, na rynku Wspólnoty, a także wytyczne realizowane w ramach wspólnej organizacji rynku sprawiają, że jest właściwe ponowne określenie norm jakości z uwzględnieniem zarówno cech jakościowych produkcji Wspólnoty, jak i najbardziej reprezentatywnych cech jakościowych ryżu przywożonego; z czynników tych, a także z innych elementów reformy wspólnej organizacji rynku wynika, że należy zaostrzyć wymogi oraz zastąpić system wprowadzony wyżej wymienionym rozporządzeniem,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Norma jakości ryżu niełuskanego, dla którego ustalana jest cena interwencyjna, zostaje określona w sposób następujący:

a) ryż o dobrej i właściwej jakości handlowej, bez zapachu;

b) zawartość wilgoci: 14 % w roku 1996/97 oraz 13 % w roku 1997/98 i w latach następnych;

c) uzysk ryżu całkowicie bielonego - 63 % w masie całych ziaren (z tolerancją 3 % dla ziaren uszkodzonych), który to procent odnosi się do wagi ziaren całkowicie bielonego ryżu niepogorszonej jakości:

rok 1996/97

1997/98

i później

- kredowe ziarna ryżu niełuskanego

(CN 1006 10)

- w ryżu objętym kodem CN 1006 10 27

2 %

1,5 %

- w ryżu objętym kodami CN innymi niż CN 1006 10

27 oraz CN 1006 10 98

2,5 %

2 %

- ziarno czerwono prążkowane:

1 %

- ziarno kropkowane:

0,50 %

- ziarno plamkowane:

0,25 %

- ziarno żółte:

0,02 %

- ziarno bursztynowe:

0,05 %.

Artykuł  2

Do celów niniejszego rozporządzenia stosuje się definicję ziaren o niepogorszonej jakości zawartą w Załączniku.

Artykuł  3

Rozporządzenie (EWG) nr 1423/76 traci moc. Odniesienia do rozporządzenia (EWG) 1423/76 należy traktować jako odniesienia do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  4

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 września 1996 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 22 grudnia 1995 r.

W imieniu Komisji
L. ATIENZA SERNA
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 329/33 z 30.12.1995, str. 18.

(2) Dz.U. L 166 z 25.6.1976, str. 20. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 3290/94 (Dz.U. L 349 z 31.12.1994, str. 105).

ZAŁĄCZNIK

DEFINICJA ZIARNA I ZIARNA ŁAMANEGO O NIEPOGORSZONEJ JAKOŚCI

A. Ziarno całe:

ziarno, w którym tylko części końcówek zostały usunięte, bez względu na cechy wykazywane na każdym etapie szlifowania.

B. Ziarno uszkodzone:

ziarno, w którym cały koniec został usunięty.

C. Ziarno łamane lub ryż łamany:

ziarno, w którym została usunięta część większa niż koniec. Ziarno łamane dzieli się na:

– ziarno łamane duże (części ziarna o długości nie mniejszej niż połowa długości ziarna, lecz niestanowiące całego ziarna),

– ziarno łamane średnie (kawałki ziarna o długości nie mniejszej niż jedna czwarta długości ziarna, lecz mniejsze niż minimalny rozmiar "ziarna dużego łamanego"),

– ziarno łamane drobne (kawałki ziarna mniejsze niż jedna czwarta ziarna, lecz zbyt duże, aby przechodziły przez sito o oczkach 1,4 mm),

– niniejsza definicja obejmuje swoim zakresem kawałki (małe odłamki czy cząstki ziarna przechodzące przez sito o oczkach 1,4 mm) i ziarno połamane (kawałki powstałe w wyniku podłużnego przełamania się ziarna).

D. Ziarno zielone:

ziarno, które nie dojrzało w pełni.

E. Ziarno wykazujące naturalne deformacje:

naturalne deformacje oznaczają deformacje, nawet spowodowane czynnikami dziedzicznymi, w stosunku do cech morfologicznych typowych dla odmiany.

F. Ziarno kredowe:

ziarno, którego nie mniej niż trzy czwarte powierzchni ma wygląd matowo-kredowy.

G. Ziarno z czerwonymi prążkami:

ziarno wykazujące wzdłużne czerwone paski o różnej intensywności, stanowiące pozostałość owocni.

H. Ziarno kropkowane:

ziarno wykazujące wyraźne małe krążki ciemnego koloru o mniej lub bardziej regularnym kształcie; do ziarna plamistego zalicza się także ziarno wykazujące niewielkie czarne prążki tylko na powierzchni; prążki i plamki nie mogą mieć żółtej lub ciemnej otoczki.

I. Ziarno plamkowane:

ziarno, które na niewielkiej części powierzchni ma wyraźnie zmieniony kolor naturalny; plamy mogą mieć różny kolor (czarniawy, czerwonawy, brązowy); głębokie czarne prążki są uznawane za plamy. Jeśli kolor plam jest wystarczająco określony (czarny, różowy, czerwonawo-brązowy), aby je natychmiast zauważyć, i jeśli one pokrywają nie mniej niż połowę powierzchni ziarna, ziarno należy zakwalifikować do ziarna żółtego.

J. Ziarno żółte:

ziarno żółte stanowi ziarno, na którym w całości lub części dokonała się, z przyczyn innych niż suszenie, zmiana naturalnego koloru i które przybrało kolor cytrynowy lub pomarańczowo-żółty.

K. Ziarno bursztynowe:

ziarno bursztynowe stanowi ziarno, które z powodów innych niż suszenie doznało jednolitej zmiany koloru na całej powierzchni; zmiany te powodują zmianę koloru ziarna na jasny bursztynowo-żółty.

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024