Zmiana do Protokołu Montrealskiego w sprawie substancji zubożających warstwę ozonową. Kopenhaga.1992.11.25.

ZMIANA DO PROTOKOŁU MONTREALSKIEGO W SPRAWIE SUBSTANCJI ZUBOŻAJĄCYCH WARSTWĘ OZONOWĄ

Artykuł  1

ZMIANA

A.

Artykuł 1 ustęp 4

W artykule 1 ustęp 4 Protokołu sformułowanie "lub w załączniku B" zostaje zastąpione sformułowaniem "załączniku B, załączniku C lub załączniku E".

B.

Artykuł 1 ustęp 9

Ustęp 9 artykułu 1 Protokołu zostaje usunięty.

C.

Artykuł 2 ustęp 5

W artykule 2 ustęp 5 Protokołu po sformułowaniu "artykuły od 2A do 2E" zostają dodane słowa "i artykuł 2 H".

D.

Artykuł 2 ustęp 5a

Po ustępie 5 artykułu 2 Protokołu zostaje wprowadzony następujący ustęp:

"5a. Każda Strona niedziałająca w ramach artykułu 5 ustęp 1 może, na jeden lub większą liczbę okresów kontrolnych, przenieść na inną taką Stronę dowolną część swojego wyliczonego poziomu zużycia określonego w artykule 2 F, pod warunkiem że wyliczony poziom zużycia substancji kontrolowanych z grupy I załącznika A dla Strony przenoszącej taką część swojego wyliczonego poziomu zużycia nie przekraczał 0,25 kilograma na mieszkańca w 1989 roku i że łączne zsumowane wyliczone poziomy zużycia danych Stron nie przekraczają limitów zużycia określonych w artykule 2 F. Każda z zainteresowanych Stron powiadomi sekretariat o takim przeniesieniu zużycia, określając warunki takiego przeniesienia oraz okres, na jaki ono obowiązuje.".

E.

Artykuł 2 ustęp 8 litera a) i ustęp 11

W ustępie 8 litera a) i ustępie 11 artykułu 2 Protokołu w każdym miejscu sformułowanie "Artykuły od 2A do 2E" zostaje zastąpione słowami "Artykuły od 2A do 2 H".

F.

Artykuł 2 ustęp 9 litera a) pkt i)

W artykule 2 ustęp 9 litera a) pkt i) Protokołu sformułowanie "i/lub załącznik B" zostaje zastąpione słowami ",załącznik B, załącznik C i/lub załącznik E".

G.

Artykuł 2 F: Chlorofluorowe pochodne węglowodorów

Po artykule 2E Protokołu zostaje wprowadzony następujący artykuł:

"Artykuł 2F

Chlorofluorowe pochodne węglowodorów

1. Każda ze Stron zagwarantuje, że w 12-miesięcznym okresie rozpoczynającym się 1 stycznia 1996 roku i w każdym późniejszym 12-miesięcznym okresie jej wyliczony poziom zużycia substancji kontrolowanych z grupy I załącznika C nie przekroczy rocznie sumy:

a) 3,1 % jej wyliczonego poziomu zużycia w 1989 roku substancji kontrolowanych z grupy I załącznika A; oraz

b) jej wyliczonego poziomu zużycia w 1989 roku substancji kontrolowanych z grupy I załącznika C.

2. Każda ze Stron zagwarantuje, że w 12-miesięcznym okresie rozpoczynającym się 1 stycznia 2004 roku i w każdym późniejszym 12-miesięcznym okresie jej wyliczony poziom zużycia substancji kontrolowanych z grupy I załącznika C nie przekroczy rocznie 65 % sumy, o której mowa w ustępie 1 niniejszego artykułu.

3. Każda ze Stron zagwarantuje, że w 12-miesięcznym okresie rozpoczynającym się 1 stycznia 2010 roku i w każdym późniejszym 12-miesięcznym okresie jej wyliczony poziom zużycia substancji kontrolowanych z grupy I załącznika C nie przekroczy rocznie 35 % sumy, o której mowa w ustępie 1 niniejszego artykułu.

4. Każda ze Stron zagwarantuje, że w 12-miesięcznym okresie rozpoczynającym się 1 stycznia 2015 roku i w każdym późniejszym 12-miesięcznym okresie jej wyliczony poziom zużycia substancji kontrolowanych z grupy I załącznika C nie przekroczy rocznie 10 % sumy, o której mowa w ustępie 1 niniejszego artykułu.

5. Każda ze Stron zagwarantuje, że w 12-miesięcznym okresie rozpoczynającym się 1 stycznia 2020 roku i w każdym późniejszym 12-miesięcznym okresie jej wyliczony poziom zużycia substancji kontrolowanych z grupy I załącznika C nie przekroczy rocznie 0,5 % sumy, o której mowa w ustępie 1 niniejszego artykułu.

6. Każda ze Stron zagwarantuje, że w 12-miesięcznym okresie rozpoczynającym się 1 stycznia 2030 roku i w każdym późniejszym 12-miesięcznym okresie jej wyliczony poziom zużycia substancji kontrolowanych z grupy I załącznika C nie będzie większy niż zero.

7. Od 1 stycznia 1996 roku każda ze Stron będzie starać się zagwarantować, że:

a) stosowanie substancji kontrolowanych z grupy I załącznika C ogranicza się do tych zastosowań, w których nie są dostępne inne, bardziej odpowiednie z punktu widzenia ochrony środowiska substancje alternatywne;

b) stosowanie substancji kontrolowanych z grupy I załącznika C nie wykracza poza obszary zastosowań aktualnie przestrzegane dla substancji kontrolowanych z załączników A, B i C, poza rzadkimi przypadkami ochrony ludzkiego życia i ludzkiego zdrowia; oraz

c) substancje kontrolowane z grupy I załącznika C są wybierane do zastosowań w sposób, który minimalizuje zubażanie ozonu, oprócz brania pod uwagę innych względów środowiskowych, ochronnych i ekonomicznych.".

H.

Artykuł 2G: Chlorobromowe pochodne węglowodorów

Po artykule 2 F Protokołu wprowadzony zostaje następujący artykuł:

"Artykuł 2G

Chlorobromowe pochodne węglowodorów

1. Każda ze Stron zagwarantuje, że w 12-miesięcznym okresie rozpoczynającym się 1 stycznia 1996 roku i w każdym późniejszym 12-miesięcznym okresie jej wyliczony poziom zużycia substancji kontrolowanych z grupy II załącznika C nie będzie wyższy niż zero. Niniejszy ustęp obowiązuje zależnie od zakresu, w jakim Strony postanowią zezwolić na poziom produkcji lub zużycia, który jest niezbędny do zastosowań, które uzgodniły jako kluczowe.".

I.

Artykuł 2 H: Bromek metylu

Po artykule 2G Protokołu wprowadzony zostaje następujący artykuł:

"Artykuł 2H

Bromek metylu

Każda ze Stron zagwarantuje, że w 12-miesięcznym okresie rozpoczynającym się 1 stycznia 1995 roku i w każdym późniejszym 12-miesięcznym okresie jej wyliczony poziom zużycia substancji kontrolowanej z załącznika E nie przekroczy rocznie jej wyliczonego poziomu zużycia w 1991 roku. Każda ze Stron produkująca substancję zagwarantuje, że w tych samych okresach jej wyliczony poziom produkcji substancji nie przekroczy rocznie jej wyliczonego poziomu produkcji w 1991 roku. Aby jednak zaspokoić podstawowe zapotrzebowanie krajowe Stron działających w ramach artykułu 5 ustęp 1, ich wyliczony poziom produkcji może przekroczyć ten limit o wartość do 10 % ich wyliczonego poziomu produkcji w 1991 roku. Wyliczone poziomy zużycia i produkcji z niniejszego artykułu nie obejmują ilości wykorzystywanych przez Stronę do celów kwarantanny i wysyłki wstępnej.".

J.

Artykuł 3

W artykule 3 Protokołu sformułowanie "od 2A do 2E" zostaje zastąpione sformułowaniem "od 2A do 2 H", a sformułowanie "lub załącznik B" zostaje w każdym miejscu zastąpione słowami "załącznik B, załącznik C lub załącznik E".

K.

Artykuł 4 ustęp 1b

Po ustępie 1a artykułu 4 Protokołu zostaje wprowadzony następujący ustęp:

"1b. W przeciągu jednego roku od daty wejścia w życie niniejszego ustępu każda ze Stron wprowadzi zakaz importu wszelkich substancji kontrolowanych z grupy II załącznika C z wszystkich państw niebędących stroną niniejszego Protokołu.".

L.

Artykuł 4 ustęp 2b

Po ustępie 2a artykułu 4 Protokołu zostaje wprowadzony następujący ustęp:

"2b. Po upływie jednego roku od daty wejścia w życie niniejszego ustępu każda ze Stron wprowadzi zakaz eksportu wszelkich substancji kontrolowanych z grupy II załącznika C do wszystkich państw niebędących stroną niniejszego Protokołu.".

M.

Artykuł 4 ustęp 3b

Po ustępie 3a artykułu 4 Protokołu wprowadzony zostaje następujący ustęp:

"3b. W przeciągu trzech lat od daty wejścia w życie niniejszego ustępu Strony - stosując procedury określone w artykule 10 Konwencji - opracują w załączniku wykaz produktów zawierających substancje kontrolowane z grupy II załącznika C. Strony, które nie zgłoszą zastrzeżeń do załącznika zgodnie z tymi procedurami, wprowadzą - w ciągu roku od wejścia w życie Załącznika - zakaz importu tych produktów z wszystkich państw niebędących stroną niniejszego Protokołu.".

N.

Artykuł 4 ustęp 4b

Po ustępie 4a Protokołu wprowadzony zostaje następujący ustęp:

"4b. W ciągu pięciu lat od daty wejścia w życie niniejszego ustępu Strony określą wykonalność wprowadzenia zakazu lub ograniczenia importu z państw niebędących stroną niniejszego Protokołu produktów wytworzonych z udziałem substancji kontrolowanych z grupy II załącznika C, ale niezawierających tych substancji. Jeżeli uznają to za wykonalne, Strony - stosując procedury określone w artykule 10 Konwencji - opracują w Załączniku wykaz takich produktów. Strony, które nie zgłoszą zastrzeżeń do Załącznika zgodnie z tymi procedurami, wprowadzą - w ciągu roku od wejścia w życie Załącznika - zakaz lub ograniczenie importu tych produktów z wszystkich krajów niebędących stroną niniejszego Protokołu.".

O.

Artykuł 4 ustępy 5, 6 i 7

W ustępach 5, 6 i 7 artykułu 4 Protokołu sformułowanie "substancje kontrolowane" zostaje zastąpione słowami "substancje kontrolowane z załączników A i B oraz z grupy II załącznika C".

P.

Artykuł 4 ustęp 8

W artykule 4 ustęp 8 Protokołu sformułowanie "o którym mowa w ustępach 1, 1a, 3, 3 a, 4 i 4a, i eksport, o którym mowa w ustępach 2 i 2a" zostaje zastąpione słowami "i eksport, o którym mowa w ustępach od 1 do 4b niniejszego artykułu"; po sformułowaniu "Artykuły od 2A do 2E" zostaje dodane wyrażenie "Artykuł 2G".

Q.

Artykuł 4 ustęp 10

Po ustępie 9 artykułu 4 Protokołu zostaje wprowadzony następujący ustęp:

"10. Do 1 stycznia 1996 roku Strony rozważą, czy wprowadzić zmiany do niniejszego Protokołu w celu rozciągnięcia środków przewidzianych w niniejszym artykule na handel substancjami kontrolowanymi z grupy I załącznika C i z załącznika E z państwami niebędącymi stroną niniejszego Protokołu.".

R.

Artykuł 5 ustęp1

Na końcu ustępu 1 artykułu 5 Protokołu zostają dodane następujące słowa:

"pod warunkiem że wszelkie dalsze zmiany do poprawek lub zmian przyjętych na Drugim Zgromadzeniu Stron odbytym w Londynie dnia 29 czerwca 1990 roku będą obowiązywać Strony działające w ramach niniejszego ustępu po dokonaniu przeglądu przewidzianego w ustępie 8 niniejszego artykułu i będą oparte na wynikach tego przeglądu.".

S.

Artykuł 5 ustęp 1a

Po ustępie 1 artykułu 5 Protokołu zostaje dodany następujący ustęp:

"1a. Strony, biorąc pod uwagę przegląd, o którym mowa w ustępie 8 niniejszego artykułu, oceny dokonane stosownie do artykułu 6 oraz wszelkie inne istotne informacje, podejmą do 1 stycznia 1996 roku decyzję, z zastosowaniem procedury określonej w ustępie 9 artykułu 2:

a) w odniesieniu do ustępów od 1 do 6 artykułu 2 F, jaki rok bazowy, poziomy wyjściowe, harmonogramy kontrolne i data wygaszenia dla zużycia substancji kontrolowanych z grupy I załącznika C będą obowiązywać Strony działające w ramach ustępu 1 niniejszego artykułu;

b) w odniesieniu do artykułu 2G, jaka data wygaszenia produkcji i zużycia substancji kontrolowanych z grupy II załącznika C będzie obowiązywać Strony działające w ramach ustępu 1 niniejszego artykułu; oraz

c) w odniesieniu do artykułu 2 H, jaki rok bazowy, poziomy wyjściowe i harmonogramy kontrolne dla zużycia i produkcji substancji kontrolowanych z załącznika E będą obowiązywać Strony działające w ramach ustępu 1 niniejszego artykułu.".

T.

Artykuł 5 ustęp 4

W artykule 5 ustęp 4 Protokołu sformułowanie "Artykuły od 2A do 2E" zostaje zastąpione sformułowaniem "Artykuły od 2A do 2 H.".

U.

Artykuł 5 ustęp 5

W artykule 5 ustęp 5 Protokołu po słowach "określone w artykułach od 2A do 2E" zostają dodane słowa ", i wszelkie środki kontrolne z artykułów od 2 F do 2 H, które zostaną postanowione stosownie do ustępu 1a niniejszego artykułu,".

V.

Artykuł 5 ustęp 6

W artykule 5 ustęp 6 Protokołu po słowach "zobowiązania określone w artykułach od 2A do 2E" zostają dodane słowa "albo dowolne lub wszystkie zobowiązania z artykułów od 2 F do 2 H, które zostaną postanowione stosownie do ustępu 1 bis niniejszego artykułu,".

W.

Artykuł 6

W artykule 6 Protokołu zostają usunięte następujące słowa:

"artykuły od 2A do 2E oraz sytuacja dotycząca produkcji, importu i eksportu substancji przejściowych z grupy I załącznika C" i zostają one zastąpione słowami "artykuły od 2A do 2 H.".

X.

Artykuł 7 ustęp 2 i ustęp 3

Ustępy 2 i 3 artykułu 7 Protokołu otrzymują następujące brzmienie:

"2. Każda ze Stron dostarczy do sekretariatu dane statystyczne na temat swojej produkcji, importu i eksportu każdej substancji kontrolowanej:

- z załączników B i C, za rok 1989,

- z załącznika E, za rok 1991,

lub możliwie najlepsze szacunki takich danych, jeśli dane faktyczne nie są dostępne, nie później niż trzy miesiące od daty, z którą weszły w życie dla danej Strony postanowienia Protokołu dotyczące substancji z załączników B, C i E, odpowiednio.

3. Każda ze Stron dostarczy do sekretariatu dane statystyczne na temat swojej rocznej produkcji (jak ją zdefiniowano w ustępie 5 artykułu 1) każdej substancji kontrolowanej wymienionej w załącznikach A, B, C i E, a także oddzielnie dla każdej substancji na temat:

- ilości wykorzystanych jako surowce,

- ilości zniszczonych przy użyciu technologii zatwierdzonych przez Strony,

- importu i eksportu do krajów będących Stronami i krajów niebędących Stronami, odpowiednio,

za rok, w którym dla tej Strony weszły w życie postanowienia dotyczące substancji z załączników A, B, C i E, odpowiednio, i za każdy rok następny. Dane będą przekazywane nie później niż dziewięć miesięcy od zakończenia roku, do których dane te się odnoszą.".

Y.

Artykuł 7 ustęp 3a

Po ustępie 3 artykułu 7 Protokołu zostaje wprowadzony następujący ustęp:

"3a. Każda ze Stron dostarczy do sekretariatu odrębne dane statystyczne na temat swojego rocznego importu i eksportu każdej substancji kontrolowanej wymienionej w grupie II załącznika A i w grupie I załącznika C, która została poddana recyklingowi.".

Z.

Artykuł 7 ustęp 4

W artykule 7 ustęp 4 Protokołu słowa "w ustępach 1, 2 i 3" zostają zastąpione słowami "w ustępach 1, 2, 3 i 3a".

AA.

Artykuł 9 ustęp 1 litera a)

W artykule 9 ustęp 1 litera a) Protokołu zostają usunięte następujące słowa: "i przejściowe".

BB.

Artykuł 10 ustęp1

W artykule 10 ustęp 1 Protokołu po słowach "Artykuły od 2A do 2E" zostają dodane słowa ",i wszelkie środki kontrolne z artykułów od 2 F do 2 H, postanowione stosownie do ustępu 1a artykułu 5.".

CC.

Artykuł 11 ustęp 4 litera g)

W artykule 11 ustęp 4 litera g) Protokołu zostają usunięte następujące słowa: "i sytuacja odnośnie do substancji przejściowych".

DD.

Artykuł 17

W artykule 17 Protokołu sformułowanie "Artykuły od 2A do 2E" zostają zastąpione sformułowaniem "Artykuły od 2A do 2 H".

EE.

Załączniki

1.

ZAŁĄCZNIK C

Załącznik C do Protokołu otrzymuje następujące brzmienie:

"ZAŁĄCZNIK C

Substancje kontrolowane

Grupa Substancja Liczba izomerów Potencjał zubażania warstwy ozonowej(1)
Grupa I
CHFCl2 (HCFC-21)(2) 1 0,04
CHF2Cl (HCFC-22)(2) 1 0,055
CH2FCl (HCFC-31) 1 0,02
C2HFCl4 (HCFC-121) 2 0,01-0,04
C2HF2Cl3 (HCFC-122) 3 0,02-0,08
C2HF3Cl2 (HCFC-123) 3 0,02-0,06
CHCl2CF3 (HCFC-123)(2) - 0,02
C2HF4Cl (HCFC-124) 2 0,02-0,04
CHFClCF3 (HCFC-124)(2) - 0,022
C2H2FCl3 (HCFC-131) 3 0,007-0,05
C2H2F2Cl2 (HCFC-132) 4 0,008-0,05
C2H2F3Cl (HCFC-133) 3 0,02-0,06
C2H3FCl2 (HCFC-141) 3 0,005-0,07
CH3CFCl2 (HCFC-141b)(2) - 0,11
C2H3F2Cl (HCFC-142) 3 0,008-0,07
CH3CF2Cl (HCFC-142b)(2) - 0,065
C2H4FCl (HCFC-151) 2 0,003-0,005
C3HFCl6 (HCFC-221) 5 0,015-0,07
C3HF2Cl5 (HCFC-222) 9 0,01-0,09
C3HF3Cl4 (HCFC-223) 12 0,01-0,08
C3HF4Cl3 (HCFC-224) 12 0,01-0,09
C3HF5Cl2 (HCFC-225)(HCFC- 9 0,02-0,07
CF3CF2CHCl2 225ca)(2) - 0,025
CF2ClCF2CHClF (HCFC-2225cb)(2) - 0,033
C3HF6Cl (HCFC-226) 5 0,02-0,10
C3H2FCl5 (HCFC-231) 9 0,05-0,09
C3H2F2Cl4 (HCFC-232) 16 0,008-0,10
C3H2F3Cl3 (HCFC-233) 18 0,007-0,23
C3H2F4Cl2 (HCFC-234) 16 0,01-0,28
C3H2F5Cl (HCFC-235) 9 0,03-0,52
C3H3FCl4 (HCFC-241) 12 0,004-0,09
C3H3F2Cl3 (HCFC-242) 18 0,005-0,13
C3H3F3Cl2 (HCFC-243) 18 0,007-0,12
C3H3F4Cl (HCFC-244) 12 0,009-0,14
C3H4FCl3 (HCFC-251) 12 0,001-0,01
C3H4F2Cl2 (HCFC-252) 16 0,005-0,04
C3H4F3Cl (HCFC-253) 12 0,003-0,03
C3H5FCl2 (HCFC-261) 9 0,002-0,02
C3H5F2Cl (HCFC-262) 9 0,002-0,02
C3H6FCl (HCFC-271) 5 0,001-0,03
Grupa II
CHFBr2 1 1,00
CHF2Br (HBFC-222B1) 11 0,74
CH2FBr 2 0,73
C2HFBr4 3 0,3-0,8
C2HF2Br3 3 0,5-1,8
C2HF3Br2 2 0,4-1,6
C2HF4Br 2 0,7-1,2
C2H2FBr3 3 0,1-1,1
C2H2F2Br2 4 0,2-1,5
C2H2F3Br 3 0,7-1,6
C2H3FBr2 3 0,1-1,7
C2H3F2Br 3 0,2-1,1
C2H4FBr 2 0,07-0,1
C3HFBr6 5 0,3-1,5
C3HF2Br5 9 0,2-1,9
C3HF3Br4 12 0,3-1,8
C3HF4Br3 12 0,5-2,2
C3HF5Br2 9 0,9-2,0
C3HF6Br 5 0,7-3,3
C3H2FBr5 9 0,1-1,9
C3H2F2Br4 16 0,2-2,1
C3H2F3Br3 18 0,2-5,6
C3H2F4Br2 16 0,3-7,5
C3H2F5Br 8 0,9-14
C3H3FBr4 12 0,08-1,9
C3H3F2Br3 18 0,1-3,1
C3H3F3Br2 18 0,1-2,5
C3H3F4Br 12 0,3-4,4
C3H4FBr3 12 0,03-0,3
C3H4F2Br2 16 0,1-1,0
C3H4F3Br 12 0,07-0,8
C3H5FBr2 9 0,04-0,4
C3H5F2Br 9 0,07-0,8
C3H6FBr 5 0,02-0,7
(1) Gdy potencjał zubażania warstwy ozonowej jest podany jako przedział, do

celów Protokołu będzie wykorzystywana wyższa wartość z takiego

przedziału. Potencjał zubażania warstwy ozonowej podany jako pojedyncza

wartość został określony na podstawie obliczeń opartych na pomiarach

laboratoryjnych. Wartości podane jako przedział są oparte na szacunkach

i są mniej pewne. Przedział dotyczy grupy izomerów. Górna wartość

przedziału to szacunek potencjału zubażania warstwy ozonowej izomeru o

najwyższym potencjale zubażania warstwy ozonowej, zaś dolna wartość

przedziału to szacunek potencjału zubażania warstwy ozonowej izomeru o

najniższym potencjale zubażania warstwy ozonowej.

(2) Wskazuje substancje najważniejsze z komercyjnego punktu widzenia z

wartościami potencjału zubażania warstwy ozonowej podanymi obok do

wykorzystania dla celów Protokołu."

2.

ZAŁĄCZNIK E

Do Protokołu dodany zostaje następujący Załącznik:

"ZAŁĄCZNIK E

Substancje kontrolowane

Grupa Substancja Potencjał zubażania warstwy ozonowej
Grupa I Bromek metylu
CH3Br 0,7"

Artykuł  2

ZWIĄZEK ZE ZMIANĄ Z 1990 ROKU

Żadne państwo ani regionalna organizacja integracji gospodarczej nie może złożyć instrumentu ratyfikacji, przyjęcia lub zatwierdzenia niniejszej zmiany, jeżeli wcześniej nie złożyła lub nie złoży równocześnie takiego instrumentu dotyczącego zmiany przyjętej na Drugim zgromadzeniu Stron w Londynie z dnia 29 czerwca 1990 roku.

Artykuł  3

WEJŚCIE W ŻYCIE

1.
Niniejsza zmiana wchodzi w życie dnia 1 stycznia 1994 roku, pod warunkiem że złożonych zostanie przynajmniej 20 instrumentów ratyfikacji, przyjęcia lub zatwierdzenia tej zmiany przez państwa lub regionalne organizacje integracji gospodarczej, które są Stronami Protokołu Montrealskiego w sprawie substancji, które zubażają warstwę ozonową. W przypadku gdy warunek ten nie zostanie spełniony do tej daty, zmiana wchodzi w życie dziewięćdziesiątego dnia od daty, z którą zostanie spełniony.
2.
Do celów ustępu 1 wszelkie takie instrumenty złożone przez organizacje regionalnej integracji gospodarczej będą liczone jako dodatkowe wobec instrumentów złożonych przez państwa członkowskie takiej organizacji.
3.
Po wejściu w życie niniejszej zmiany, jak to przewidziano w ustępie 1, dla wszystkich pozostałych Stron Protokołu wchodzi ona w życie dziewięćdziesiątego dnia od daty złożenia przez nie instrumentu ratyfikacji, przyjęcia lub zatwierdzenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1994.33.3

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Zmiana do Protokołu Montrealskiego w sprawie substancji zubożających warstwę ozonową. Kopenhaga.1992.11.25.
Data aktu: 25/11/1992
Data ogłoszenia: 07/02/1994
Data wejścia w życie: 14/06/1994