Decyzja 93/619/WE odnosząca się do ustanowienia Komitetu Naukowego, Technicznego oraz Gospodarczego ds. Rybołówstwa

DECYZJA KOMISJI
z dnia 19 listopada 1993 r.
odnosząca się do ustanowienia Komitetu Naukowego, Technicznego oraz Gospodarczego ds. Rybołówstwa

(93/619/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 02 grudnia 1993 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

a także mając na uwadze, co następuje:

wdrożenie wspólnotowego systemu rybołówstwa i akwakultury wymaga wsparcia ze strony wysoko wykwalifikowanego personelu naukowego, w szczególności w zakresie stosowania biologii morskiej oraz rybołówstwa, technologii połowów, ekonomiki rybołówstwa oraz podobnych dyscyplin, w związku z wymaganiami badań w zakresie połowów i akwakultury;

należy uzyskać takie wsparcie od stałego komitetu powołanego w ramach Komisji;

uprawnienia obecnego Komitetu Naukowo-Technicznego ds. Rybołówstwa, ustanowionego decyzją Komisji 79/572/EWG (1), zmienioną Aktem Przystąpienia Hiszpanii i Portugalii, powinny zostać odpowiednio zmienione i, w trosce o przejrzystość, powinna zostać zmieniona również wspomniana decyzja,

NINIEJSZYM STANOWI:

Artykuł  1

Komisja ustanawia niniejszym Naukowy, Techniczny i Ekonomiczny Komitet ds. Rybołówstwa, zwany dalej "Komitetem".

Artykuł  2
1.
Komisja może konsultować się z Komitetem w sprawie wszystkich problemów związanych z uregulowaniami dotyczącymi dostępu do stref oraz zasobów rybołówstwa Wspólnoty, a także prowadzenia czynności eksploatacyjnych.
2.
Komitet sporządza roczne sprawozdanie na temat sytuacji zasobów połowowych oraz na temat rozwoju rybołówstwa, z odniesieniem do czynników biologicznych, technicznych oraz ekonomicznych. Komitet składa również sprawozdanie na temat wpływu sytuacji zasobów połowowych na gospodarkę.
3.
Komitet sporządza coroczne sprawozdanie na temat pracy oraz wymogów dotyczących koordynacji badań naukowych, technicznych oraz ekonomicznych dla sektora rybołówstwa i akwakultury.
4.
Komitet może zwrócić uwagę Komisji na każdy z problemów określonych w ust. 1, 2 oraz 3.
Artykuł  3

Komitet składa się z nie więcej niż 28 członków.

Artykuł  4

Komisja nominuje członków Komitetu spośród wysoko wykwalifikowanych naukowców, kompetentnych w dziedzinach określonych w art. 2.

Artykuł  5

Komitet dokonuje wyboru przewodniczącego oraz dwóch wiceprzewodniczących z grona swoich członków. Ich wybór dokonywany jest poprzez zwykłą większość głosujących członków.

Artykuł  6
1.
Kadencja członka, przewodniczącego oraz wiceprzewodniczącego wynosi dwa lata i jest odnawialna. Jednakże nie dopuszcza się, aby ponowny wybór przewodniczącego oraz wiceprzewodniczących następował bezpośrednio po pełnieniu przez nich swoich funkcji w ciągu dwóch następujących po sobie dwuletnich okresów. Pełnienie obowiązków nie podlega wynagrodzeniu.

Po wygaśnięciu dwuletniego okresu członkowie, przewodniczący oraz wiceprzewodniczący pełnią swoją funkcję do czasu zastąpienia ich przez inne osoby bądź odnowienia ich kadencji.

2.
W przypadku gdy członek, przewodniczący lub wiceprzewodniczący nie może kontynuować swojej kadencji, bądź w razie dobrowolnego zrzeczenia się, zostaje on zastąpiony na pozostałą część kadencji, na podstawie art. 4 lub 5, zależnie od okoliczności.
Artykuł  7
1.
Dopuszcza się, aby Komitet, działając we współpracy z urzędnikami Komisji, tworzył wewnętrzne grupy robocze.
2.
Zadaniem grup roboczych będzie składanie sprawozdań Komitetowi w sprawach przez niego wyznaczonych.
Artykuł  8
1.
Komitet oraz grupy robocze zbierają się na żądanie przedstawiciela Komisji.
2.
Przedstawiciel Komisji, jak również pozostali pracownicy oraz pełnomocnicy Komisji, biorą udział w spotkaniach Komitetu oraz grup roboczych.
3.
Komisja może wezwać do uczestnictwa w spotkaniach osoby posiadające szczególną wiedzę fachową w zakresie przedmiotu stanowiącego przedmiot badań.
4.
Komisja zapewni obsługę sekretariatu dla Komitetu oraz grup roboczych.
Artykuł  9
1.
Podczas obrad Komitet zajmuje się formułowaniem opinii na żądanie Komisji. Formułowanie opinii nie odbywa się w trybie głosowania.

Dopuszcza się, aby przy żądaniu opinii przedstawiciel Komisji ustalił termin wydania opinii.

2.
W przypadku jednomyślnego uzgodnienia żądanej opinii przez członków Komitetu Komitet opracowuje wspólne wnioski. W razie braku jednomyślności różne stanowiska prezentowane w toku obrad zostają włączone do sprawozdania sporządzonego na odpowiedzialność przedstawiciela Komisji.
Artykuł  10

Stosownie do przepisów art. 214 Traktatu nie dopuszcza się, aby członkowie Komitetu ujawniali informacje, które uzyskali w wyniku prac Komitetu, w każdym przypadku gdy przedstawiciel Komisji powiadamia, iż żądana opinia dotyczy spraw poufnych.

W razie zaistnienia takich okoliczności na spotkaniach obecni są jedynie członkowie Komitetu, przedstawiciel Komisji oraz inni pracownicy i pełnomocnicy Komisji.

Artykuł  11
1.
Niniejszym decyzja 79/572/EWG traci moc.
2.
Członkowie Naukowo-Technicznego Komitetu ds. Rybołówstwa, na mocy decyzji uchylonej w ust. 1, pozostają członkami Komitetu do czasu zakończenia ich kadencji.
3.
Przepisy art. 6 stosują się, mutatis mutandis, w czasie zakończenia kadencji członków, określonych w ust. 2.

Sporządzono w Brukseli, dnia 19 listopada 1993 r.

W imieniu Komisji
Yannis PALEOKRASSAS
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 156 z 23.6.1979, str. 29.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1993.297.25

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 93/619/WE odnosząca się do ustanowienia Komitetu Naukowego, Technicznego oraz Gospodarczego ds. Rybołówstwa
Data aktu: 19/11/1993
Data ogłoszenia: 02/12/1993
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 19/11/1993