Dyrektywa 93/51/EWG ustanawiająca zasady przemieszczania niektórych roślin, produktów roślinnych i innych przedmiotów przez strefę chronioną oraz przemieszczania takich roślin, produktów roślinnych i innych przedmiotów pochodzących ze strefy chronionej oraz przemieszczanych w jej obrębie

DYREKTYWA KOMISJI 93/51/EWG
z dnia 24 czerwca 1993 r.
ustanawiająca zasady przemieszczania niektórych roślin, produktów roślinnych i innych przedmiotów przez strefę chronioną oraz przemieszczania takich roślin, produktów roślinnych i innych przedmiotów pochodzących ze strefy chronionej oraz przemieszczanych w jej obrębie

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą,

uwzględniając dyrektywę Rady 77/93/EWG z dnia 21 grudnia 1976 r. w sprawie środków ochronnych przed wprowadzeniem do Wspólnoty organizmów szkodliwych dla roślin lub produktów roślinnych i przed ich rozprzestrzenianiem się we Wspólnocie(1), ostatnio zmienioną dyrektywą 93/19/EWG(2), w szczególności jej art. 6 ust. 7 tiret pierwsze i drugie,

a także mając na uwadze, co następuje:

stosowanie wspólnotowego systemu ochrony zdrowia w odniesieniu do Wspólnoty jako obszaru bez wewnętrznych granic obejmuje uznanie "stref chronionych" ustanowionych dla niektórych roślin, produktów roślinnych i innych przedmiotów w odniesieniu do jednego lub większej liczby organizmów szkodliwych;

zgodnie z przepisami dyrektywy 77/93/EWG z dniem 1 czerwca 1993 r. rośliny, produkty roślinne i inne przedmioty wymienione w załączniku V część A sekcja II nie mogą zostać wprowadzone do określonej strefy chronionej lub nie mogą być tam przemieszczane, chyba że "paszport" roślin ważny dla tej strefy i urzędowo wydany zgodnie z przepisami art. 10 ust. 1 danej dyrektywy jest dołączony do nich, do ich opakowań lub do pojazdów je transportujących; przepisów tych nie stosuje się, jeśli spełnione są pewne gwarancje w odniesieniu do przemieszczania roślin, produktów roślinnych i innych przedmiotów przez strefę chronioną ustanowioną dla danych roślin, produktów roślinnych i innych w odniesieniu do jednego lub większej liczby organizmów szkodliwych; takie przepisy mogą być spełniane przez mniej surowe warunki niż te określone w art. 6 ust. 4 danej dyrektywy w odniesieniu do takich roślin, produktów roślinnych i innych przedmiotów pochodzących z lub przemieszczanych w ramach takiej strefy chronionej;

w przypadku braku ogólnie akceptowanych gwarancji należy je ustanowić, uwzględniając typowe warunki, zgodnie z którymi odbywa się to wspomniane przemieszczenie, tak aby zapewnić odpowiednie bezpieczeństwo zdrowia roślin;

środki przewidziane w niniejszej dyrektywie są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Zdrowia Roślin,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DYREKTYWĘ:

Artykuł  1
1.
Państwa Członkowskie stanowią, że podczas przemieszczania roślin, produktów roślinnych i innych przedmiotów określonych w załączniku V część A sekcja II do dyrektywy 77/93/EWG, pochodzących spoza strefy chronionej ustanowionej dla danych roślin, produktów roślinnych i innych przedmiotów w odniesieniu do jednego lub większej liczby organizmów szkodliwych zgodnie z art. 2 ust. 1 lit. h) dyrektywy 77/93/EWG, przez taką strefę z miejscami przeznaczeniem poza strefą oraz bez ważnego dla takiej strefy "paszportu" roślin, spełnione są warunki ustanowione w ust. 2.
2.
Następujące warunki muszą być spełnione:

a) opakowanie lub, w miarę potrzeby, pojazdy transportujące rośliny, produkty roślinne i inne przedmioty, określone w ust. 1, są czyste i wolne od odpowiednich organizmów określonych w ust. 1 oraz takiego charakteru, aby zapewnić, że nie istnieje ryzyko rozprzestrzeniania się organizmów szkodliwych;

b) niezwłocznie po zapakowaniu opakowanie lub, w miarę potrzeby, pojazdy transportujące rośliny, produkty roślinne i inne przedmioty muszą zostać zabezpieczone zgodnie z surowszymi normami zdrowia roślin w celu zagwarantowania, że nie ma żadnego ryzyka rozprzestrzenienia się organizmów szkodliwych w odpowiedniej strefie chronionej oraz że tożsamość ich pozostanie bez zmian, a także aby nie zostały zakwestionowane przez odpowiedzialne urzędowe organy, określone w dyrektywie 77/93/EWG, oraz że pozostaną zabezpieczone podczas transportu przez daną strefę chronioną;

c) roślinom, produktom roślinnym i innym przedmiotom, określonym w ust. 1, towarzyszą dokumenty zazwyczaj używane do celów handlowych, wskazujące, że dane produkty pochodzą spoza odpowiedniej strefy chronionej i ich miejsce przeznaczenia leży poza odpowiednią strefą chronioną.

3.
Jeśli podczas urzędowej kontroli, zorganizowanej na podstawie art. 11 ust. 7 dyrektywy 77/93/EWG i przeprowadzanej w miejscu leżącym w ramach danej strefy, uznaje się, że nie są spełnione wymagania ustanowione na mocy w art. 1 ust. 2, podejmuje się niezwłocznie następujące środki urzędowe, jeśli jest to właściwe, i bez uszczerbku dla środków podejmowanych w przypadku niespełniania przez rośliny, produkty roślinne i inne przedmioty warunków przewidzianych w dyrektywie 77/93/EWG:

– plombowanie opakowania,

– transport, pod urzędową kontrolą, roślin, produktów roślinnych i innych przedmiotów do miejsca przeznaczenia znajdującego się poza odpowiednią strefą chronioną.

Artykuł  2
1.
Państwa Członkowskie stanowią, że łagodniejsze warunki stosuje się do tych roślin, produktów roślinnych i innych przedmiotów wymienionych w załączniku V część A sekcja II do dyrektywy 77/93/EWG, pochodzących z lub przemieszczanych w ramach strefy chronionej ustanowionej dla danych roślin, produktów roślinnych i innych przedmiotów w odniesieniu do jednego lub większej liczby organizmów szkodliwych.
2.
Do celów ust. 1 mogą być stosowane następujące łagodniejsze warunki:

urzędowe badania określone w art. 6 ust. 4 danej dyrektywy mogą być spełniane przez warunki ustanowione w szczegółowych zasadach dotyczących przeprowadzania badań w dyrektywie Komisji 92/70/EWG z dnia 30 lipca 1992 r. do celów uznawania stref chronionych we Wspólnocie(3).

Artykuł  3
1.
Państwa Członkowskie wprowadzą w życie przepisy ustawowe, wykonawcze i administracyjne niezbędne do niniejszej dyrektywy w terminie określonym w art. 3 ust. 1 dyrektywy Rady 91/683/EWG(4).

Przepisy przyjęte przez Państwa Członkowskie zawierają odniesienie do niniejszej dyrektywy lub odniesienie takie towarzyszy ich urzędowej publikacji. Metody dokonywania takiego odniesienia określane są przez Państwa Członkowskie.

2.
Państwa Członkowskie niezwłocznie przekażą Komisji przepisy prawa krajowego, przyjęte w dziedzinach objętych niniejszą dyrektywę. Komisja poinformuje o tym inne Państwa Członkowskie.
Artykuł  4

Niniejsza dyrektywa skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 24 czerwca 1993 r.
W imieniu Komisji
René STEICHEN
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 26 z 31.1.1977, str. 20.

(2) Dz.U. L 96 z 22.4.1993, str. 33.

(3) Dz.U. L 250 z 29.8.1992, str. 37.

(4) Dz.U. L 376 z 31.12.1991, str. 29.

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1993.205.24

Rodzaj: Dyrektywa
Tytuł: Dyrektywa 93/51/EWG ustanawiająca zasady przemieszczania niektórych roślin, produktów roślinnych i innych przedmiotów przez strefę chronioną oraz przemieszczania takich roślin, produktów roślinnych i innych przedmiotów pochodzących ze strefy chronionej oraz przemieszczanych w jej obrębie
Data aktu: 24/06/1993
Data ogłoszenia: 17/08/1993
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 24/07/1993