Tajlandia-Europejska Wspólnota Gospodarcza. Protokół odnawiający Umowę o współpracy w sprawie produkcji, wprowadzania do obrotu i handlu maniokiem. Bruksela.1990.11.15.

PROTOKÓŁ
odnawiający Umowę o współpracy między Królestwem Tajlandii i Europejską Wspólnotą Gospodarczą w sprawie produkcji, obrotu i handlu maniokiem

RADA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH

z jednej strony,

RZĄD KRÓLESTWA TAJLANDII

z drugiej strony,

UWZGLĘDNIAJĄC konsultacje przeprowadzone na wniosek Rządu Królestwa Tajlandii na mocy artykułu 1 Protokołu, podpisanego w dniu 23 maja 1986 roku, odnawiającego Umowę o współpracy między Europejską Wspólnotą Gospodarczą i Królestwem Tajlandii w sprawie produkcji, obrotu i handlu maniokiem, zwaną dalej "Umową o współpracy";

BIORĄC POD UWAGĘ fakt, że od wejścia w życie Umowy o współpracy, Królestwo Tajlandii zostało Umawiającą się Stroną Układu ogólnego w sprawie taryf celnych i handlu (GATT);

UZNAJĄC, że Umowa o współpracy była właściwie stosowana;

BIORĄC POD UWAGĘ, że nie wszystkie cele rozwoju i dywersyfikacji rolnictwa mogły być zrealizowane w Tajlandii podczas wstępnego dziewięcioletniego okresu oraz, że dlatego też należy kontynuować podejmowanie wysiłków w tym obszarze, włączając, jeśli to konieczne, badanie na szczeblu ministerialnym;

POTWIERDZAJĄC wolę dalszego wykonywania Umowy o współpracy;

POSTANOWIŁY odnowić Umowę o współpracy, uzupełnioną i zmienioną na mocy niniejszego Protokołu w odniesieniu do odpowiednich postanowień artykułu 1, 3, 6 i 9 Umowy, oraz w tym celu powołały swoich pełnomocników:

RADA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH

RZĄD KRÓLESTWA TAJLANDII

KTÓRZY, po wymianie swoich pełnomocnictw uznanych za należyte i sporządzone we właściwej formie,

UZGODNILI, CO NASTĘPUJE:

Artykuł  1

Umowę o współpracy przedłuża się na kolejny okres czteroletni, począwszy od dnia 1 stycznia 1991 roku.

Umowa o współpracy ma następnie zastosowanie przez kolejne okresy czteroletnie, w oparciu o ilości ustanowione dla okresu czteroletniego od dnia 1 stycznia 1991 roku do dnia 31 grudnia 1994 roku, o ile nie zostanie wypowiedziana przez którąkolwiek ze stron co najmniej jeden rok przed wygaśnięciem wstępnego lub każdego następnego okresu czteroletniego. Wypowiedzenie Umowy o współpracy staje się skuteczne w końcu okresu czteroletniego, w którym zostało ono notyfikowane.

Jednakże przed notyfikacją wypowiedzenia Umowy, którakolwiek ze stron powinna rozpocząć konsultacje z drugą stroną w celu ustalenia wzajemnie akceptowanych rozwiązań lub uzgodnienia zmian, które mogłyby umożliwić utrzymanie w mocy Umowy o współpracy.

Artykuł  2
1.
W okresie czteroletnim od dnia 1 stycznia 1991 roku do dnia 31 grudnia 1994 roku, oraz w każdym następnym okresie czteroletnim, całkowita ilość objęta wywozem wynosi 21 milionów ton na poszczególny okres. Jednakże wywóz w jednym roku nie może przekroczyć ilości całkowitej 5.750.000 ton.
2.
W celu utrzymania ciągłości dostaw manioku na przełomie lat 1990 i 1991 oraz na przełomie kolejnych okresów przedłużenia, począwszy od roku 1995, oraz z zastrzeżeniem rocznej maksymalnej ilości określonej w ustępie 1, mogą zostać wydane certyfikaty eksportowe obejmujące dodatkową ilość wynoszącą do 750.000 ton na wywóz przez Królestwo Tajlandii w ostatnich sześciu miesiącach 1990 roku, oraz do 650.000 ton w ostatnich sześciu miesiącach 1994 roku i w ostatnim roku każdego kolejno następującego okresu czteroletniego.

Ilości te zostaną wliczone do ilości objętych wywozem określonych na kolejny następujący okres czteroletni.

Artykuł  3
1.
Dla uzgodnionych ilości Wspólnota stosuje nadal maksymalną przywozową opłatę wyrównawczą w wysokości 6 % ad valorem na korzenie manioku i produkty obecnie przywożone na mocy Umowy o współpracy obejmujące twarde śruty pochodzące z procesu, w którym korzenie manioku są wstępnie przetwarzane do postaci mączki, przed otrzymaniem śruty. Stwierdza się, że usprawnienia technologiczne w przetwarzaniu manioku mające na celu ułatwienie jego transportu lub rozwiązanie problemów środowiskowych, powinny podlegać przeglądowi w ramach wspólnej grupy roboczej ustanowionej na mocy artykułu 7 Umowy o współpracy.
2.
Wejście w życie nowego zharmonizowanego systemu taryfowej klasyfikacji towarów nie spowoduje uszczerbku dla postanowień ustępu 1.
3.
Postanowienia niniejszego artykułu nie mają jednakże wpływu, ani nie przesądzają przyszłej definicji:

a) produktów objętych wstępnym związaniem Wspólnoty GATT, które jest obecnie zawieszone; albo

b) produktów objętych obecnymi ustaleniami GATT, polegającymi na tymczasowym zawieszeniu związania Wspólnoty GATT, które zostało zastąpione przez kontyngenty taryfowe.

4.
Jakakolwiek przyszła definicja lub wykładnia związania Wspólnoty GATT lub ustaleń tymczasowego zawieszenia określonego w ustępie 3, nie ma wpływu na Umowę o współpracy.
Artykuł  4

Wspólnota potwierdza dalsze realizowanie pomocy przewidzianej w artykule 6 Umowy o współpracy.

Artykuł  5

Niniejszy Protokół sporządzono w dwóch kopiach w językach: duńskim, niderlandzkim, angielskim, francuskim, niemieckim, greckim, włoskim, portugalskim, hiszpańskim i tajskim, przy czym każdy tekst jest na równi autentyczny.

W imieniu

W imieniu

Rady Wspólnot Europejskich

Królestwa Tajlandii

Ray MAC SHARRY

Amaret SILA-ON

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1990.347.24

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Tajlandia-Europejska Wspólnota Gospodarcza. Protokół odnawiający Umowę o współpracy w sprawie produkcji, wprowadzania do obrotu i handlu maniokiem. Bruksela.1990.11.15.
Data aktu: 15/11/1990
Data ogłoszenia: 12/12/1990
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 01/01/1991