Decyzja 89/4/EWG w sprawie Komitetu Doradczego ds. Rybołówstwa

DECYZJA KOMISJI
z dnia 21 grudnia 1988 r.
w sprawie Komitetu Doradczego ds. Rybołówstwa

(89/4/EWG)

(Dz.U.UE L z dnia 07 stycznia 1989 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą,

a także mając na uwadze, co następuje:

Komitet Doradczy ds. Rybołówstwa został ustanowiony na mocy decyzji Komisji 71/128/EWG z dnia 25 lutego 1971 r.(1), której tekst został zastąpiony tekstem decyzji 73/429/EWG z dnia 31 października 1973 r.(2);

w związku z przystąpieniem nowych Państw Członkowskich do Wspólnoty uważa się za pożądane, aby zmienić zasady ustalające podział miejsc w wyżej wymienionym komitecie;

ponadto tekst wyżej wymienionej decyzji wymaga wprowadzenia pewnych niewielkich zmian, zatem ze względu na jego jasność konieczne jest przygotowanie całkowicie nowej wersji tekstu,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Tekst decyzji 73/429/EWG ustanawiającej Komitet Doradczy ds. Rybołówstwa otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 1

1. Przy Komisji ustanawia się Komitet Doradczy ds. Rybołówstwa, zwany dalej »Komitetem«.

2. Komitet jest złożony z przedstawicieli następujących grup interesów: producentów i spółdzielców sektora rybołówstwa, instytucji kredytowych działających w sektorze rybołówstwa, pracowników tego sektora oraz konsumentów.

Artykuł 2

1. Komitet może udzielać Komisji konsultacji w sprawie każdego problemu dotyczącego działania rozporządzeń odnoszących się do wspólnej polityki rybołówstwa, a w szczególności w sprawie środków, jakie ma przyjąć Komisja na mocy tych rozporządzeń, jak również w sprawie wszystkich problemów społecznych pojawiających się w sektorze rybołówstwa z wyłączeniem tych, które dotyczą - jako partnerów społecznych - pracodawców i pracowników.

2. Przewodniczący Komitetu może wskazać Komisji potrzebę konsultowania Komitetu w każdej sprawie leżącej w zakresie jego kompetencji, w której nie skierowano do niego wniosku o wydanie opinii. W szczególności uczyni to na wniosek jednej z grup interesów reprezentowanych w Komitecie.

Artykuł 3

1. Komitet składa się z 45 członków.

2. Miejsca w Komitecie rozdzielone są w następujący sposób:

- 21 dla przedstawicieli producentów produktów rybołówstwa,

- trzy dla przedstawicieli spółdzielni z sektora rybołówstwa,

- jedno dla przedstawiciela banków komercyjnych finansujących działalność morską,

- dwa dla przedstawicieli specjalistycznych spółdzielczych instytucji kredytowych,

- pięć dla przedstawicieli handlu produktami rybołówstwa,

- pięć dla przedstawicieli gałęzi przemysłu związanych z rybołówstwem,

- pięć dla przedstawicieli pracowników sektora rybołówstwa,

- trzy dla przedstawicieli konsumentów.

Artykuł 4

1. Członkowie Komitetu są mianowani przez Komisję na wniosek organizacji handlowych i pracowniczych utworzonych na poziomie wspólnotowym, które są najbardziej reprezentatywne spośród grup interesów określonych w art. 1 ust. 2; przedstawiciele konsumentów są mianowani na wniosek Komitetu Doradczego ds. Konsumentów.

Organizacje te proponują nazwiska dwóch kandydatów różnej narodowości na każde miejsce w Komitecie.

2. Kadencja członków Komitetu trwa trzy lata. Ich mandaty są odnawialne. Za wykonywane funkcje nie przysługuje członkom wynagrodzenie.

Po upływie trzyletniego okresu członkowie Komitetu pełnią swoje funkcje do chwili ich zastąpienia lub odnowienia ich mandatów.

Kadencja członka Komitetu może zakończyć się przed upływem trzech lat w wyniku jego śmierci lub rezygnacji.

Kadencja może również zakończyć się przed czasem, w przypadku gdy organ reprezentowany przez danego członka zażąda jego zastąpienia.

Osoba mająca zastąpić takiego członka zostanie mianowana, zgodnie z procedurą określoną w ust. 1, na okres pozostający do zakończenia jego kadencji.

3. Lista członków Komitetu zostanie opublikowana przez Komisję do celów informacyjnych w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich

Artykuł 5

Komitet wybiera, większością dwóch trzecich głosów obecnych członków, przewodniczącego i dwóch wiceprzewodniczących na okres trzech lat.

Spośród swoich pozostałych członków Komitet może, taką samą większością głosów, wybrać dalszych członków biura. W takim przypadku w skład biura wchodzi, z wyjątkiem przewodniczącego, co najwyżej jeden przedstawiciel każdej reprezentowanej w Komitecie grupy interesów.

Biuro przygotowuje i organizuje pracę Komitetu.

Artykuł 6

Na żądanie jednej z reprezentowanych grup interesów przewodniczący może zaprosić delegata tej grupy do wzięcia udziału w posiedzeniach Komitetu. Delegat może również na takich samych warunkach zaprosić do wzięcia udziału w pracach Komitetu w charakterze eksperta dowolną osobę posiadającą szczególny autorytet w jednej z dziedzin należących do porządku obrad. Eksperci biorą udział w dyskusjach wyłącznie nad tematami, w związku z którymi zostali zaproszeni.

Artykuł 7

Komitet może utworzyć grupy robocze, których zadaniem jest pomaganie Komitetowi w wykonywaniu jego pracy.

Artykuł 8

1. Posiedzenia Komitetu zwołuje Komisja. Odbywają się one w jej siedzibie. Biuro spotyka się na wezwanie przewodniczącego i w porozumieniu z Komisją.

2. Przedstawiciele zainteresowanych służb Komisji biorą udział w posiedzeniach Komitetu, biura oraz grup roboczych.

3. Komisja zapewnia obsługę sekretariatu Komitetu, biura oraz grup roboczych.

Artykuł 9

Komitet omawia sprawy, w których Komisja zażądała opinii. Nie przeprowadza się głosowania.

Żądając opinii Komitetu, Komisja może ustalić termin, w jakim opinię należy wydać.

Stanowiska zainteresowanych grup interesów zostają włączone do sprawozdania przedkładanego Komisji.

W przypadku osiągnięcia przez Komitet jednomyślnej zgody w sprawie wydawanej opinii, formułuje on wspólne wnioski i dołącza je do sprawozdania.

Artykuł 10

Bez uszczerbku dla postanowień art. 214 Traktatu, w przypadku gdy Komisja poinformuje członków Komitetu, że żądana opinia lub podnoszona kwestia mają charakter poufny, są oni zobowiązani nie ujawniać informacji, które nabyli w związku z pracą Komitetu lub jego grup roboczych.

W takich przypadkach prawo wzięcia udziału w posiedzeniach mają wyłącznie członkowie Komitetu oraz przedstawiciele zainteresowanych służb Komisji."

Artykuł  2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie w dniu 21 grudnia 1988 r.

Sporządzono w Brukseli, dnia 21 grudnia 1988 r.

W imieniu Komisji
António CARDOSO E CUNHA
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 68 z 22.3.1971, str. 18.

(2) Dz.U. L 355 z 24.12.1973, str. 61.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1989.5.33

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 89/4/EWG w sprawie Komitetu Doradczego ds. Rybołówstwa
Data aktu: 21/12/1988
Data ogłoszenia: 07/01/1989
Data wejścia w życie: 21/12/1988