Rozporządzenie Komisji (EWG) nr 1953/89 z dnia 30 czerwca 1989 r zmieniające rozporządzenie (EWG) nr 3143/85 w sprawie sprzedaży po obniżonych cenach masła pochodzącego ze skupu interwencyjnego przeznaczonego do bezpośredniego spożycia w postaci koncentratu masła

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (EWG) NR 1953/89
z dnia 30 czerwca 1989 r
zmieniające rozporządzenie (EWG) nr 3143/85 w sprawie sprzedaży po obniżonych cenach masła pochodzącego ze skupu interwencyjnego przeznaczonego do bezpośredniego spożycia w postaci koncentratu masła

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą,

uwzględniając rozporządzenie (EWG) nr 804/68 z dnia 27 czerwca 1988 r. w sprawie wspólnej organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych(1), ostatnio zmienione rozporządzeniem (EWG) nr 763/89(2), w szczególności jego art. 6 ust. 7,

a także mając na uwadze, co następuje:

rozporządzenie Komisji (EWG) nr 3143/85(3), ostatnio zmienione rozporządzeniem (EWG) nr 1560/89(4), wprowadziło program sprzedaży koncentratu masła po obniżonych cenach; zastosowanie tego środka przyczyniło się do zmniejszenia zapasów masła pochodzącego z skupu interwencyjnego;

obecna sytuacja na rynku masła i wielkość zapasów interwencyjnych powoduje bardzo dużą liczbę wniosków o ilości wystawione na sprzedaż; uwzględniając najlepsze zagwarantowanie zarządzania zapasami interwencyjnymi, równość dostępu do produktów i równość w traktowaniu nabywców, należy stworzyć udogodnienia, dzięki którym limitowana ilość masła pochodzącego ze skupu interwencyjnego może zostać sprzedana w ramach procedury obejmującej dwa kolejne etapy, z których pierwszy dotyczy sprzedaży w drodze przetargu, drugi zaś sprzedaży po cenach ustalonych z wyprzedzeniem w oparciu o stawkę ryczałtową i z uwzględnieniem stałego zmniejszania zapasów, należy powiadomić o wygaśnięciu terminu określonego w art. 1 ust. 2 rozporządzenia (EWG) nr 3143/85;

ze względu na ceny, po których jest sprzedawane masło, kwota zabezpieczenia dotycząca miejsca przeznaczenia powinna zostać zmniejszona;

Komitet Zarządzający ds. Mleka i Przetworów Mlecznych nie wydał opinii w terminie wyznaczonym przez jego przewodniczącego,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W rozporządzeniu (EWG) nr 3143/85 wprowadza się następujące zmiany:

1) "3. Powiadomienie o wygaśnięciu określone w ust. 2 obowiązuje z mocą od dnia 1 lipca 1989 r.";

2) W art. 2 ust. 4 tiret pierwsze "285 ECU" zastępuje się "250 ECU".

3) Dodaje się art. 2a w brzmieniu:

"Artykuł 2a

1. Masło określone w art. 1 akapit pierwszy może również zostać sprzedane w dwóch kolejnych etapach, z których pierwszy obejmuje sprzedaż w drodze przetargu, drugi zaś sprzedaż po cenach ustalonych z wyprzedzeniem w oparciu o stawkę ryczałtową.

2. W pierwszym etapie masło zostaje wystawione na sprzedaż w drodze przetargu. Załączniki do rozporządzeń odnoszących się do sprzedaży masła zastępują ogłoszenie o zaproszeniu do składania ofert.

Informacje dotyczące ilości i miejsc magazynowania masła można uzyskać pod adresami podanymi w Załączniku do wspomnianego wyżej rozporządzenia odnoszących się do sprzedaży masła. Ponadto, agencje interwencyjne mogą umieścić ogłoszenia o przetargu w swoich siedzibach, jak też ogłosić o tym korzystając z innych środków.

Proponowane ceny ofertowe nie mogą być niższe pod rygorem odrzucenia oferty od ceny minimalnej określonej w ust. 3.

3. Agencje interwencyjne przydzielą ilości wystawione do sprzedaży tym oferentom, którzy w swoich ofertach proponują cenę wyższą od lub równą cenie minimalnej ustalonej w Załączniku do rozporządzenia odnoszącego się do sprzedaży masła.

Dla celów akapitu pierwszego agencje interwencyjne przyjmują najpierw ofertę lub oferty uwzględniające cenę najwyższą w stosunku do wspomnianej ceny minimalnej. Kolejne ilości są przydzielane oferentom określonym w akapicie pierwszym zgodnie z oferowanymi przez nich cenami, rozpoczynając od tej, która jest najwyższa w stosunku do przedmiotowej ceny minimalnej.

W przypadkach otrzymania kilku ofert o tej samej cenie, w wyniku czego dostępne ilości są niewystarczające, agencja interwencyjna przydzieli je proporcjonalnie.

Każdy oferent zostanie powiadomiony przez odpowiednią agencję interwencyjną o przyjęciu lub odrzuceniu jego oferty, najpóźniej w ciągu czterech dni roboczych po upływie terminu ustalonego dla składania ofert w odpowiedzi na przedmiotowe zaproszenie.

Po zakończeniu określonej powyżej sprzedaży w drodze przetargu agencje interwencyjne umieszczą w swoich siedzibach ogłoszenie o wszelkich ilościach pozostałych, które są dostępne.

4. W drugim etapie określonym w ust. 1 ilości pozostałe, które są dostępne po zakończeniu sprzedaży w drodze przetargu określonej w ust. 2 i 3 zostaną wystawione na sprzedaż po cenie minimalnej ustalonej w Załączniku do rozporządzenia odnoszącego się do sprzedaży masła.

W tym celu wnioski o zakup zostaną przedłożone na warunkach przewidzianych w rozporządzeniu odnoszącym się do sprzedaży masła.

5. Zabezpieczenie mające na celu zagwarantowanie przetworzenia masła na koncentrat masła, opakowany w postaci produktu końcowego w opakowanie zbiorcze i przekazany do handlu detalicznego we Wspólnocie zgodnie z warunkami określonymi w niniejszym rozporządzeniu, jest przedkładane przez nabywcę właściwemu organowi Państwa Członkowskiego, w którym przetwarzanie to ma miejsce przed przekazaniem do handlu detalicznego.

Przetwarzanie masła i miejsce przeznaczenia określone w akapicie pierwszym stanowią podstawowe wymogi w rozumieniu art. 20 rozporządzenia (EWG) nr 2220/85.

6. Masło jest usuwane nie później niż 15 dni po dniu, w którym oferta przetargowa określona w ust. 3 akapit czwarty lub wniosek o zakup określony w ust. 4 akapit drugi został przyjęty.

7. Agencje interwencyjne powiadamiają Komisję w terminie określonym w ust. 3 akapit czwarty w odniesieniu do każdego zaproszenia o składaniu ofert, ilościach, o które wnioskowano, i odpowiadających im oferowanych cenach oraz o ilościach przydzielonych i cenach sprzedaży faktycznie zastosowanych, zgodnie z ust. 3.

8. Przepisy niniejszego rozporządzenia stosuje się w przypadku sprzedaży prywatnych, jeśli rozporządzenie odnoszące się do sprzedaży odnosi się do niniejszego rozporządzenia.

9. Dla celów stosowania:

- art. 4 ust. 4, termin 90 dni dla przetworzenia i opakowania jest obliczany ze skutkiem od ostatecznej daty przyjęcia oferty określonej w ust. 3 akapit czwarty,

- art. 6 'przesyłka' oznacza ilość koncentratu masła wyprodukowanego z masła, zidentyfikowanego o doniesieniu do całej oferty lub jej części, o jednorodnej jakości i produkowanego stale w tych samych zakładach przetwórczych."

Artykuł 2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie z dniem jego opublikowania w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 30 czerwca 1989 r.
W imieniu Komisji
Ray MAC SHARRY
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 148 z 28.6.1968, str. 13.

(2) Dz.U. L 84 z 29.3.1989, str. 1.

(3) Dz.U. L 298 z 12.11.1985, str. 9.

(4) Dz.U. L 153 z 6.6.1989, str. 16.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1989.187.102

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie Komisji (EWG) nr 1953/89 z dnia 30 czerwca 1989 r zmieniające rozporządzenie (EWG) nr 3143/85 w sprawie sprzedaży po obniżonych cenach masła pochodzącego ze skupu interwencyjnego przeznaczonego do bezpośredniego spożycia w postaci koncentratu masła
Data aktu: 30/06/1989
Data ogłoszenia: 01/07/1989
Data wejścia w życie: 01/07/1989, 01/05/2004