Decyzja 78/688/EWG ustanawiająca Komitet Doradczy ds. Kształcenia Lekarzy Dentystów

DECYZJA RADY
z dnia 25 lipca 1978 r.
ustanawiająca Komitet Doradczy ds. Kształcenia Lekarzy Dentystów

(78/688/EWG)

(Dz.U.UE L z dnia 24 sierpnia 1978 r.)

RADA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą,

uwzględniając projekt decyzji przedstawiony przez Komisję,

a także mając na uwadze, co następuje:

w swojej rezolucji z dnia 6 czerwca 1974 r. dotyczącej wzajemnego uznawania dyplomów, świadectw oraz innych dokumentów potwierdzających posiadanie kwalifikacji Rada opowiedziała się za ustanawianiem komitetów doradczych;

w kontekście wzajemnego uznawania dyplomów, świadectw innych dokumentów potwierdzających posiadanie kwalifikacji w dentystyce istotne jest zapewnienie porównywalnie wysokiego poziomu kształcenia;

aby przyczynić się do osiągnięcia tego celu, wskazane jest powołanie komitetu doradczego, który będzie doradzał Komisji,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

W ramach Komisji tworzy się Komitet Doradczy ds. Kształcenia Lekarzy Dentystów, zwany dalej "Komitetem".

Artykuł  2
1.
Zadaniem Komitetu jest pomoc w zapewnieniu porównywalnie wysokiego poziomu kształcenia lekarzy dentystów w obrębie Wspólnoty, zarówno w odniesieniu do kształcenia ogólnych lekarzy dentystów, jak lekarzy dentystów specjalistów.
2.
Komitet realizuje to zadanie w szczególności za pomocą następujących środków:

– wymiany wyczerpujących informacji w zakresie metod kształcenia oraz programu, poziomu i struktury kursów teoretycznych i praktycznych prowadzonych w Państwach Członkowskich,

– dyskusji i konsultacji mającej na celu rozwijanie wspólnego podejścia do poziomu, jaki ma zostać osiągnięty w kształceniu lekarzy dentystów oraz, w stosownym przypadku, struktury i tematyki takiego kształcenia,

– dokonywania oceny dostosowania kształcenia lekarzy dentystów do nowych zjawisk w dentystyce oraz w metodach nauczania.

3.
Komitet przekazuje Komisji i Państwom Członkowskim swoje opinie i zalecenia, w tym, jeżeli uzna to za właściwe, propozycje ewentualnych zmian artykułów dotyczących kształcenia lekarzy dentystów w dyrektywach 78/686/EWG (1) i 78/687/EWG (2).
4.
Komitet doradza także Komisji we wszystkich kwestiach poruszonych przez Komisję w związku z kształceniem lekarzy dentystów.
Artykuł  3
1.
W skład Komitetu wchodzi po trzech ekspertów z każdego Państwa Członkowskiego, z czego:

– jeden ekspert spośród lekarzy dentystów czynnych zawodowo,

– jeden ekspert z odpowiednich wydziałów uniwersytetów lub porównywalnych instytucji,

- jeden ekspert z właściwych władz Państwa Członkowskiego.

2.
Każdy członek Komitetu ma swojego zastępcę. Zastępcy mogą uczestniczyć w posiedzeniach Komitetu.
3.
Członkowie i zastępcy, wymienieni w ust. 1 i 2, są wyznaczani przez Państwa Członkowskie. Członkowie wymienieni w ust. 1 tiret pierwszym i drugim oraz ich zastępcy są wyznaczani na wniosek osób czynnych zawodowo oraz na wniosek odpowiednich wydziałów uniwersytetów lub porównywalnych instytucji. Wyznaczeni w ten sposób członkowie i zastępcy są mianowani przez Radę.
Artykuł  4
1.
Kadencja członków Komitetu trwa trzy lata. Po upływie tego okresu członkowie Komitetu pełnią swoją funkcję do czasu powołania na ich miejsce nowych członków lub do czasu przedłużenia ich kadencji.
2.
Kadencja członka może zostać zakończona przed upływem okresu trzech lat wskutek rezygnacji lub śmierci lub z powodu zastąpienia go przez inną osobę, zgodnie z procedurą ustanowioną w art. 3. Nowa osoba mianowana jest na okres pozostały do zakończenia kadencji.
Artykuł  5

Komitet wybiera przewodniczącego i dwóch wiceprzewodniczących spośród swoich członków. Komitet uchwala swój regulamin wewnętrzny. Porządek dzienny posiedzeń jest opracowywany przez przewodniczącego Komitetu w konsultacji z Komisją.

Artykuł  6

Komitet może tworzyć grupy robocze oraz zapraszać i dopuszczać obserwatorów i ekspertów w celu uzyskiwania ich pomocy w związku ze wszystkimi szczególnymi aspektami swojej pracy.

Artykuł  7

Komisja zapewnia obsługę sekretariatu Komitetu.

Sporządzono w Brukseli, dnia 25 lipca 1978 r.

W imieniu Rady
K. VON DOHNANYI
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 233 z 24.8.1978, str. 1.

(2) Dz.U. L 233 z 24.8.1978, str. 10.

Zmiany w prawie

Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku 8-10 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 18.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024