Decyzja 78/688/EWG ustanawiająca Komitet Doradczy ds. Kształcenia Lekarzy Dentystów

DECYZJA RADY
z dnia 25 lipca 1978 r.
ustanawiająca Komitet Doradczy ds. Kształcenia Lekarzy Dentystów

(78/688/EWG)

(Dz.U.UE L z dnia 24 sierpnia 1978 r.)

RADA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą,

uwzględniając projekt decyzji przedstawiony przez Komisję,

a także mając na uwadze, co następuje:

w swojej rezolucji z dnia 6 czerwca 1974 r. dotyczącej wzajemnego uznawania dyplomów, świadectw oraz innych dokumentów potwierdzających posiadanie kwalifikacji Rada opowiedziała się za ustanawianiem komitetów doradczych;

w kontekście wzajemnego uznawania dyplomów, świadectw innych dokumentów potwierdzających posiadanie kwalifikacji w dentystyce istotne jest zapewnienie porównywalnie wysokiego poziomu kształcenia;

aby przyczynić się do osiągnięcia tego celu, wskazane jest powołanie komitetu doradczego, który będzie doradzał Komisji,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

W ramach Komisji tworzy się Komitet Doradczy ds. Kształcenia Lekarzy Dentystów, zwany dalej "Komitetem".

Artykuł  2
1.
Zadaniem Komitetu jest pomoc w zapewnieniu porównywalnie wysokiego poziomu kształcenia lekarzy dentystów w obrębie Wspólnoty, zarówno w odniesieniu do kształcenia ogólnych lekarzy dentystów, jak lekarzy dentystów specjalistów.
2.
Komitet realizuje to zadanie w szczególności za pomocą następujących środków:

– wymiany wyczerpujących informacji w zakresie metod kształcenia oraz programu, poziomu i struktury kursów teoretycznych i praktycznych prowadzonych w Państwach Członkowskich,

– dyskusji i konsultacji mającej na celu rozwijanie wspólnego podejścia do poziomu, jaki ma zostać osiągnięty w kształceniu lekarzy dentystów oraz, w stosownym przypadku, struktury i tematyki takiego kształcenia,

– dokonywania oceny dostosowania kształcenia lekarzy dentystów do nowych zjawisk w dentystyce oraz w metodach nauczania.

3.
Komitet przekazuje Komisji i Państwom Członkowskim swoje opinie i zalecenia, w tym, jeżeli uzna to za właściwe, propozycje ewentualnych zmian artykułów dotyczących kształcenia lekarzy dentystów w dyrektywach 78/686/EWG (1) i 78/687/EWG (2).
4.
Komitet doradza także Komisji we wszystkich kwestiach poruszonych przez Komisję w związku z kształceniem lekarzy dentystów.
Artykuł  3
1.
W skład Komitetu wchodzi po trzech ekspertów z każdego Państwa Członkowskiego, z czego:

– jeden ekspert spośród lekarzy dentystów czynnych zawodowo,

– jeden ekspert z odpowiednich wydziałów uniwersytetów lub porównywalnych instytucji,

- jeden ekspert z właściwych władz Państwa Członkowskiego.

2.
Każdy członek Komitetu ma swojego zastępcę. Zastępcy mogą uczestniczyć w posiedzeniach Komitetu.
3.
Członkowie i zastępcy, wymienieni w ust. 1 i 2, są wyznaczani przez Państwa Członkowskie. Członkowie wymienieni w ust. 1 tiret pierwszym i drugim oraz ich zastępcy są wyznaczani na wniosek osób czynnych zawodowo oraz na wniosek odpowiednich wydziałów uniwersytetów lub porównywalnych instytucji. Wyznaczeni w ten sposób członkowie i zastępcy są mianowani przez Radę.
Artykuł  4
1.
Kadencja członków Komitetu trwa trzy lata. Po upływie tego okresu członkowie Komitetu pełnią swoją funkcję do czasu powołania na ich miejsce nowych członków lub do czasu przedłużenia ich kadencji.
2.
Kadencja członka może zostać zakończona przed upływem okresu trzech lat wskutek rezygnacji lub śmierci lub z powodu zastąpienia go przez inną osobę, zgodnie z procedurą ustanowioną w art. 3. Nowa osoba mianowana jest na okres pozostały do zakończenia kadencji.
Artykuł  5

Komitet wybiera przewodniczącego i dwóch wiceprzewodniczących spośród swoich członków. Komitet uchwala swój regulamin wewnętrzny. Porządek dzienny posiedzeń jest opracowywany przez przewodniczącego Komitetu w konsultacji z Komisją.

Artykuł  6

Komitet może tworzyć grupy robocze oraz zapraszać i dopuszczać obserwatorów i ekspertów w celu uzyskiwania ich pomocy w związku ze wszystkimi szczególnymi aspektami swojej pracy.

Artykuł  7

Komisja zapewnia obsługę sekretariatu Komitetu.

Sporządzono w Brukseli, dnia 25 lipca 1978 r.

W imieniu Rady
K. VON DOHNANYI
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 233 z 24.8.1978, str. 1.

(2) Dz.U. L 233 z 24.8.1978, str. 10.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1978.233.15

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 78/688/EWG ustanawiająca Komitet Doradczy ds. Kształcenia Lekarzy Dentystów
Data aktu: 25/07/1978
Data ogłoszenia: 24/08/1978
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 25/07/1978