Rozporządzenie 1883/78 ustanawiające ogólne reguły finansowania interwencji przez Europejski Fundusz Orientacji i Gwarancji Rolnej, Sekcja Gwarancji

ROZPORZĄDZENIE RADY (EWG) NR 1883/78
z dnia 2 sierpnia 1978 r.
ustanawiające ogólne reguły finansowania interwencji przez Europejski Fundusz Orientacji i Gwarancji Rolnej, Sekcja Gwarancji

.................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Tekst niniejszego aktu prawnego nie uwzględnia wszystkich zmian. Niektóre akty zmieniające nie zostały opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej - polskim wydaniu specjalnym, ponieważ instytucje UE uznały zmiany wynikające z nich za pochłonięte przez akty zmieniające opublikowane w kolejnych tomach tego wydawnictwa.

.................................................

RADA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą,

uwzględniając rozporządzenie Rady (EWG) nr 729/70 z dnia 21 kwietnia 1970 r. w sprawie finansowania wspólnej polityki rolnej(1), ostatnio zmienione rozporządzeniem (EWG) nr 2788/72(2), w szczególności jego art. 3 ust. 2,

uwzględniając wniosek Komisji,

uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego(3),

a także mając na uwadze, co następuje:

zgodnie z art. 3 ust. 2 rozporządzenia (EWG) nr 729/70 należy ustanowić ogólne reguły finansowania interwencji przez Wspólnotę;

w tym celu należy sporządzić wykaz środków odpowiadających koncepcji interwencji mającej na celu stabilizację rynków;

pożądane jest ustalenie, że wydatki wynikające ze środków interwencyjnych, dla których kwota jednostkowa jest określona w ramach wspólnej organizacji rynków, są w pełni pokrywane z funduszy wspólnotowych;

w przypadku środków interwencyjnych, co do których kwota jednostkowa nie jest określona w ramach wspólnej organizacji rynków, należy określić podstawowe zasady, w szczególności w odniesieniu do metody określania kwot, które mają być finansowane, finansowania wydatków wynikających z unieruchomienia funduszy niezbędnych do interwencyjnych zakupów produktów, wyceny zapasów przekazywanych z jednego roku budżetowego na następny oraz finansowania wydatków wynikających ze składowania oraz, w danym przypadku, z przetwórstwa;

różne pozycje wydatków i dochodów, które mają być przyjęte dla każdego sektora na podstawie tych reguł, powinny być przedmiotem bardziej szczegółowych przepisów; rozporządzenia dotyczące finansowania dla każdego sektora powinny zostać, w międzyczasie, utrzymane w mocy;

ogólne reguły wspólnotowego finansowania interwencji powinny zostać zawarte w jednym rozporządzeniu; rozporządzenie Rady (EWG) nr 2824/72 z dnia 28 grudnia 1972 r. określające ogólne zasady finansowania interwencji przez Sekcję Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej powinno zostać uchylone(4),

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1 1

Wykaz środków, które są zgodne z koncepcją interwencji przeznaczonej do stabilizacji rynków rolnych, w rozumieniu art. 3 ust. 1 rozporządzenia (EWG) nr 729/70, sporządzany jest przez Komisję zgodnie z procedurą przewidzianą w art. 13 niniejszego rozporządzenia i zostaje opublikowany w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich, seria L.

Artykuł  2

W przypadku gdy w ramach wspólnej organizacji rynku jednostkowa kwota jest określona dla środka interwencyjnego, powstałe wydatki są pokrywane w całości z funduszy wspólnotowych.

Artykuł 3

W przypadku gdy w ramach wspólnej organizacji rynku, jednostkowa kwota nie jest określona w odniesieniu do środka interwencyjnego, środek jest finansowany przez Sekcję Gwarancji EFOGR, zgodnie z przepisami zawartymi w art. 4-8.

Artykuł  4
1. 2
W przypadku gdy środek interwencyjny określony w art. 3 łączy się ze skupem i składowaniem produktów, finansowana kwota jest określana na podstawie rocznych zestawień rachunkowych sporządzanych przez służby lub podmioty wypłacające, w których różne pozycje wydatków i dochodów zostały odpowiednio zapisane po stronach ma i winien.

W przypadku podjęcia szczególnych środków dla zbytu masła z zapasów publicznych w ramach organizacji wspólnego rynku w sektorze mleka i przetworów mlecznych w 1987 r. i 1988 r. w odniesieniu do niniejszego przepisu finansowanie strat na sprzedaży rozpoczyna się w 1989 r. i jest ograniczone do 25% kwoty straty odnotowanej w trakcie danego roku budżetowego. Pozostałe 75% finansowane jest w ratach po 25% w ciągu kolejnych trzech lat budżetowych. Finansowanie to będzie miało miejsce, o ile nie zostanie uniemożliwione z nieuniknionych powodów, w trakcie pierwszych trzech miesięcy każdego przedmiotowego roku.

Strata na sprzedaży jest równa różnicy między wartością ilości przeniesionej, określonej w art. 1 ust. 1 lit. c) rozporządzenia (EWG) nr 3247/81(5), a wartością ilości zbytych na podstawie środka określonego w poprzedzającym akapicie.

Od niepokrytych kwot w odniesieniu do strat obliczonych w ten sposób naliczane są odsetki w wysokościach ustalonych zgodnie z art. 5.

2.
Finansowanie innych środków interwencyjnych określonych w art. 3 stanowi równowartość wydatków pomniejszonych o ewentualne dochody, wynikających z zastosowania środka interwencyjnego.
3.
Rada, stanowiąc większością kwalifikowaną na wniosek Komisji, w odniesieniu do środków interwencyjnych określonych w ust. 1, ustanawia zasady i warunki w odniesieniu do rocznych zestawień rachunkowych i, jeżeli to konieczne, w odniesieniu do środków interwencyjnych określonych w ust. 2, ustala pozycje, które mają być uwzględnione dla celów finansowania w przypadkach, gdy cele te nie zostały określone w ramach wspólnej organizacji rynku.

Do czasu ustalenia powyższych kwestii oraz z zastrzeżeniem przepisów sprzecznych z niniejszym rozporządzeniem, rozporządzenia (EWG) nr 786/69(6), (EWG) nr 787/69(7), (EWG) nr 788/69(8), (EWG) nr 2334/69(9), (EWG) nr 2305/70(10), (EWG) nr 2306/70(11), (EWG) nr 1697/71(12), (EWG) nr 272/72(13) i (EWG) nr 273/72(14) dotyczące finansowania wydatków interwencyjnych w różnych sektorach pozostają w mocy.

Artykuł  5 3

W przypadku funduszy pochodzących z Państw Członkowskich, wykorzystanych na interwencyjny zakup produktów, kwotę procentów podlegających zapłacie, które mają być sfinansowane ze środków Sekcji Gwarancji EFOGR, oblicza się według metody oraz stopy procentowej jednolitej w całej Wspólnoty, pozostającej do określenia zgodnie z procedurą przewidzianą w art. 13 rozporządzenia (EWG) nr 729/70. Stopa procentowa musi być reprezentatywna dla odsetek rzeczywiście płaconych.

Nie naruszając akapitu pierwszego, Komisja jest upoważniona do ustalenia jednolitej stopy procentowej na poziomie poniżej jej poziomu reprezentatywnego. Jeżeli stopa procentowa przyjęta przez Państwo Członkowskie jest niższa niż ustalona stopa procentowa, Komisja może ustalić jednolitą stopę procentową dla tego Państwa Członkowskiego na tym niższym poziomie.

Na zasadzie odstępstwa od akapitu pierwszego, jeżeli średnia stopa procentowa ponoszona przez państwo członkowskie w ciągu trzeciego miesiąca następującego po zakończeniu okresu referencyjnego wykorzystanego przez Komisję przy ustalaniu jednolitej stopy procentowej ponaddwukrotnie przewyższa jednolitą stopę procentową, Komisja może, w latach budżetowych 2007 i 2008, podczas finansowania kosztów odsetek ponoszonych przez to państwo członkowskie, pokryć kwotę odpowiadającą stopie procentowej ponoszonej przez państwo członkowskie, pomniejszoną o jednolitą stopę procentową.

Artykuł  6 4

Czynności fizyczne wynikające ze składowania oraz, w danym przypadku, z przetwarzania produktów interwencyjnych są finansowane przez Sekcję Gwarancji EFOGR za pomocą kwot ryczałtowych jednolitych w całej Wspólnocie, które zostaną ustalone zgodnie z procedurą przewidzianą w art. 13 rozporządzenia (EWG) nr 729/70 oraz, jeżeli to konieczne, po zbadaniu sprawy przez zainteresowany komitet zarządzający.

Nie naruszając na akapitu pierwszego, Komisja jest upoważniona w odniesieniu do lat budżetowych 1989-1992 do ustalenia jednolitych kwot standardowych na poziomie odpowiadającym trzech czwartym jednolitych kwot standardowych ustalonych na zwykłej podstawie.

Artykuł  7 5

W sprawozdaniach rocznych określonych w art. 4 ust. 1 ilości produktów składowanych, które mają zostać przeniesione na następny rok, co do zasady wycenia się według ceny skupu. Procedury ustalania cen ilości, które mają zostać przeniesione na następny rok budżetowy, ustala się dla różnych produktów na podstawie wartości księgowej zarejestrowanej przez agencje interwencyjne zgodnie z procedurą określoną w art. 13 rozporządzenia EWG nr 729/70.

Artykuł  8 6
1.
W przypadku gdy dla danego produktu szacunkowa cena sprzedaży dla produktów objętych publicznym składowaniem interwencyjnym jest niższa niż jego cena skupu, stosuje się stopę amortyzacji na dzień skupu odpowiedniego produktu. Taką stopę ustala się dla każdego produktu zgodnie z procedurą przewidzianą w art. 13 rozporządzenia (EWG) nr 729/70 przed rozpoczęciem każdego roku.
2.
Stopa amortyzacji nie przekracza różnicy między ceną skupu a dającą się przewidzieć ceną sprzedaży odpowiedniego produktu.
3.
Komisja może ograniczyć amortyzację w momencie skupu do części stopy obliczonej zgodnie z ust. 2. Część ta nie może być mniejsza niż 70 % amortyzacji ustalanej na podstawie przepisów ust. 1.

W takich przypadkach Komisja dokonuje drugiego odpisu amortyzacyjnego na koniec roku budżetowego, zgodnie z metodą wskazaną w ust. 5.

4.
Od 1989 r. do 1992 r. dokonuje się nadzwyczajnych odpisów amortyzacyjnych na początku każdego roku na podstawie środków przewidzianych w odpowiednich budżetach Wspólnoty, aby do roku 1992 znormalizować sytuację składowania.
5.
W przypadku odpisów określonych w ust. 3 akapit drugi i w ust. 4 Komisja ustala, zgodnie z procedurą przewidzianą w art. 13 rozporządzenia (EWG) nr 729/70, ogólne kwoty amortyzacji w podziale na produkty i na Państwa Członkowskie.
Artykuł  9

Jeżeli to konieczne, szczegółowe przepisy wykonawcze do niniejszego rozporządzenia przyjmuje się zgodnie z procedurą przewidzianą w art. 13 rozporządzenia (EWG) nr 729/70.

Artykuł 10

Rozporządzenie (EWG) nr 2824/72 traci moc.

Artykuł  11

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie następnego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się w odniesieniu do poniesionych wydatków, począwszy od 1 stycznia 1978 r. Jednakże, art. 7 stosuje się od 1 stycznia 1979 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 2 sierpnia 1978 r.

W imieniu Rady
K. von DOHNANYI
Przewodniczący

_______

(1) Dz.U. L 94 z 28.4.1970, str. 13.

(2) Dz.U. L 295 z 30.12.1972, str. 1.

(3) Dz.U. C 131 z 5. 6.1978, str. 70.

(4) Dz.U. L 298 z 31.12.1972, str. 5.

(5) Dz.U. L 327 z 14.11.1981, str. 1.

(6) Dz.U. L 105 z 2.5.1969, str.1.

(7) Dz.U. L 105 z 2.5.1969, str.4.

(8) Dz.U. L 105 z 2.5.1969, str.7.

(9) Dz.U. L 298 z 27.11.1969, str. 1.

(10) Dz.U. L 249 z 17.11.1970, str. 1.

(11) Dz.U. L 249 z 17.11.1970, str. 4.

(12) Dz.U. L 175 z 4.8.1971, str. 1.

(13) Dz.U. L 35 z 9.2.1972, str. 1.

(14) Dz.U. L 35 z 9.2.1972, str. 3.

ZAŁĄCZNIK 7

ŚRODKI OKREŚLONE W ART. 1

I. ZBOŻA I RYŻ

A. Zboża

1. Skup i wynikające z niego transakcje realizowane przez agencję interwencyjną na podstawie art. 7 ust. 1, 2 i 3 rozporządzenia (EWG) nr 2727/75.

2. Szczególne i specjalne środki interwencyjne przewidziane w art. 8 ust. 1 i 2 rozporządzenia (EWG) nr 2727/75.

3. Płatności prolongowane w odniesieniu do zapasów pozostałych na koniec roku obrotowego, przewidziane w art. 9 rozporządzenia (EWG) nr 2727/75.

4. Pomoc produkcyjna w odniesieniu do pszenicy twardej, przewidziana w art. 10 rozporządzenia (EWG) nr 2727/75.

5. Refundacje produkcyjne i premie w odniesieniu do skrobi ziemniaczanej, przewidziane w art. 11 rozporządzenia (EWG) nr 2727/75.

6. Subsydia przewidziane w art. 23 rozporządzenia (EWG) nr 2727/75.

B. Ryż

1. Skup i wynikające z niego transakcje realizowane przez agencję interwencyjną na podstawie art. 5 ust. 1, 2 i 3 rozporządzenia (EWG) nr 1418/76.

2. Specjalne środki interwencyjne przewidziane w art. 6 rozporządzenia (EWG) nr 1418/76.

3. Płatności prolongowane w odniesieniu do zapasów pozostałych na koniec roku obrotowego przewidziane w art. 8 rozporządzenia (EWG) nr 1418/76.

4. Refundacje produkcyjne przewidziane w art. 9 rozporządzenia (EWG) nr 1418/76.

5. Subsydia do dostaw ryżu wspólnotowego do francuskiego departamentu zamorskiego Réunion, przewidziane w art. 11a rozporządzenia (EWG) nr 1418/76.

II. CUKIER

1. Koszty składowania przewidziane w art. 8 ust. 2 rozporządzenia (EWG) nr 1785/81.

2. Skup i wynikające z niego transakcje realizowane przez agencję interwencyjną na podstawie art. 9 ust. 1 oraz art. 11 i 34 rozporządzenia (EWG) nr 1785/81.

3. Premie do cukru nienadającego się do spożycia przez ludzi, przewidziane w art. 9 ust. 2 rozporządzenia (EWG) nr 1785/81.

4. Refundacje produkcyjne przewidziane w art. 9 ust. 3 rozporządzenia (EWG) nr 1785/81.

5. Środki podjęte w celu dopuszczenia do obrotu, na podstawie art. 9 ust. 4 rozporządzenia (EWG) nr 1785/81, cukru wyprodukowanego we francuskich departamentach zamorskich.

6. Specjalne środki interwencyjne podjęte w celu wsparcia gwarantowanych dostaw, przewidziane w art. 10 rozporządzenia (EWG) nr 1785/81.

7. Subsydia przywozowe przewidziane w art. 18 ust. 2 rozporządzenia (EWG) nr 1785/81.

8. Kwota określona w art. 6 rozporządzenia (EWG) nr 1789/81, pobierana z tytułu cukru pochodzącego z minimalnych zapasów wprowadzonych do obrotu innych niż te określone zgodnie z ustanowionymi regułami.

III. OLIWA Z OLIWEK

1. Pomoc produkcyjna przewidziana w art. 5 ust. 1 rozporządzenia nr 136/66/EWG.

2. Pomoc dla konsumpcji przewidziana w art. 11 ust. 1 rozporządzenia nr 136/66/EWG.

3. Kampanie promocyjne i inne projekty do wspierania spożycia oliwy z oliwek, przewidziane w art. 11 ust. 6 rozporządzenia nr 136/66/EWG.

4. Skup i wynikające z niego transakcje realizowane przez agencję interwencyjną na podstawie art. 12 ust. 1 i 2 rozporządzenia (EWG) nr 136/66/EWG.

5. Środki przewidziane w art. 13 rozporządzenia (EWG) nr 136/66/EWG (zapasy buforowe).

6. Refundacje produkcyjne w odniesieniu do oliwy z oliwek wykorzystywanej do produkcji konserwowanych ryb i warzyw, przewidziane w art. 20a rozporządzenia (EWG) nr 136/66/EWG.

7. Umowy składu przewidziane w art. 20d ust. 3 rozporządzenia (EWG) nr 136/66/EWG.

8. Kwota korygująca przyznawana lub pobierana w handlu między Grecją a pozostałymi Państwami Członkowskimi, przewidziana w art. 3 rozporządzenia (EWG) nr 2919/82.

IV. NASIONA OLEISTE ORAZ ROŚLINY O WYSOKIEJ ZAWARTOŚCI BIAŁKA

A. Nasiona oleiste

A.1. Rzepik, rzepak i ziarna słonecznika

1. Skup i wynikające z niego transakcje realizowane przez agencję interwencyjną na podstawie art. 26 ust. 1 rozporządzenia (EWG) nr 136/66/EWG.

2. Pomoc w odniesieniu do zebranych i przetworzonych nasion oleistych przewidziana w art. 27 ust. 1 rozporządzenia (EWG) nr 136/66/EWG.

3. Pomoc na wprowadzenie do obrotu na początku kampanii, przewidziana w art. 27 ust. 2 rozporządzenia (EWG) nr 136/66/EWG.

4. Wszystkie środki wprowadzające odstępstwa przyjęte na podstawie art. 36 rozporządzenia (EWG) nr 136/66/EWG.

5. Zróżnicowane kwoty przyznawane lub pobierane przy przetwarzaniu nasion rzepiku, rzepaku lub ziarna słonecznika, przewidziane w rozporządzeniu (EWG) nr 1569/72.

A.2. Inne nasiona oleiste

1. Pomoc w odniesieniu do nasion soi, przewidziana w art. 2 rozporządzenia (EWG) nr 1614/79.

2. Pomoc w odniesieniu do siemienia lnianego, przewidziana w art. 2 rozporządzenia (EWG) nr 569/76.

3. Pomoc w odniesieniu do ziarna rącznika, przewidziana w art. 2 rozporządzenia (EWG) nr 2874/77.

4. Dodatkowa pomoc w odniesieniu do ziarna rącznika, przewidziana w art. 1 rozporządzenia (EWG) nr 1610/79.

B. Rośliny o wysokiej zawartości białka

B.1. Groch, fasola i łubin

1. Pomoc w odniesieniu do produktów wspólnotowych wykorzystywanych do produkcji pasz, przewidziana w art. 3 ust. 1 rozporządzenia (EWG) nr 1431/82.

2. Pomoc w odniesieniu do produktów wspólnotowych wykorzystywanych do spożycia przez ludzi oraz zwierzęta, przewidziana w art. 3 ust. 2 rozporządzenia (EWG) nr 1431/82.

B.2. Susz paszowy

1. Stawka ryczałtowa pomocy produkcyjnej, przewidziana w art. 3 rozporządzenia (EWG) nr 1117/78.

2. Dodatkowa pomoc przewidziana w art. 5 rozporządzenia (EWG) nr 1117/78.

V. ROŚLINY WŁÓKNISTE I JEDWABNIKI

A. Len włóknisty i konopie

1. Pomoc produkcyjna przewidziana w art. 4 rozporządzenia (EWG) nr 1308/70.

2. Pomoc w odniesieniu do prywatnego składowania, przewidziana w art. 5 rozporządzenia (EWG) nr 1308/70.

3. Środki zachęcające do stosowania włókien lnianych, przewidziane w art. 1 rozporządzenia (EWG) 2511/80 i art. 1 rozporządzenia (EWG) nr 1423/82.

B. Jedwabniki

Pomoc dla hodowli jedwabników, przewidziana w art. 2 rozporządzenia (EWG) nr 845/72.

VI. OWOCE I WARZYWA

A. Świeże owoce i warzywa

1. Rekompensata finansowa przyznawana organizacjom producentów, przewidziana w art. 18 rozporządzenia (EWG) nr 1035/72.

2. Rekompensata dla producentów niezrzeszonych, określona w art. 18a rozporządzenia (EWG) nr 1035/72.

3. Skup przewidziany w art. 19 i 19a rozporządzenia (EWG) nr 1035/72 w sytuacji poważnego kryzysu na rynku wspólnotowym.

4. Środki w celu zbycia produktów wycofanych z rynku, przewidziane w art. 21 ust. 1 i 3 rozporządzenia (EWG) nr 1035/72.

5. Rekompensaty przyznane rolnikom na podstawie art. 21 ust. 2 rozporządzenia (EWG) nr 1035/72.

6. Rekompensata finansowa, mająca wspierać obrót wspólnotowymi owocami cytrusowymi, przewidziana w art. 6 i 8 rozporządzenia (EWG) nr 2511/69.

7. Rekompensata finansowa zachęcająca do przetwarzania niektórych odmian pomarańczy, przewidziana w art. 3 rozporządzenia (EWG) nr 2601/69.

8. Rekompensata finansowa przeznaczona do wspierania obrotu produktami przetworzonymi z cytryn, przewidziana w rozporządzeniu (EWG) nr 1035/77.

B. Owoce i warzywa przetworzone

1. Pomoc produkcyjna w odniesieniu do ananasa w puszkach, przewidziana w art. 1 rozporządzenia (EWG) nr 525/77.

2. Pomoc produkcyjna w odniesieniu do niektórych przetworów owocowych i warzywnych, przewidziana w art. 3 rozporządzenia (EWG) nr 516/77.

3. Specjalne środki w odniesieniu do suszonych winogron i suszonych fig, przewidziane w art. 4 ust. 4 rozporządzenia (EWG) nr 516/77.

4. Pomoc w odniesieniu do składowania i rekompensata finansowa dla suszonych winogron i suszonych fig, przewidziana w art. 4 ust. 5 i 6 rozporządzenia (EWG) nr 516/77 oraz art. 10 rozporządzenia (EWG) nr 2194/81 (zbiory od 1981 do 1983 r.).

5. Pomoc w odniesieniu do ponownego składowania suszonych winogron odmiany sułtanki, przewidziana w art. 10a rozporządzenia (EWG) nr 2194/81.

6. Rekompensata finansowa przewidziana w art. 1 ust. 4 rozporządzenia (EWG) nr 1603/83.

VII. PRODUKTY SEKTORA UPRAWY WINOROŚLI

1. Pomoc w odniesieniu do prywatnego składowania wina stołowego, moszczu winnego i sfermentowanego moszczu winnego, przewidziana w art. 7 rozporządzenia (EWG) nr 337/79.

2. Pomoc w odniesieniu do ponownego składowania wina stołowego, przewidziana w art. 10 rozporządzenia (EWG) nr 337/79.

3. Destylacja prewencyjna przewidziana w art. 11 rozporządzenia (EWG) nr 337/79.

4. Dodatkowe środki zastrzeżone dla posiadaczy długoterminowych umów składu, przewidziane w art. 12a rozporządzenia (EWG) nr 337/79.

5. Środki przeznaczone do wspierania rozszerzenia rynków wina stołowego, przewidziane w art. 12b rozporządzenia (EWG) nr 337/79.

6. Pomoc w odniesieniu do koncentratu moszczu winnego i sfermentowanego moszczu winnego wykorzystywanego w celu zwiększenia zawartości alkoholu, przewidziana w art. 14 rozporządzenia (EWG) nr 337/79.

7. Pomoc w odniesieniu do moszczu winnego wykorzystywanego do produkcji soku z winogron, win brytyjskich, win irlandzkich i innych podobnych napojów, przewidziana w art. 14a rozporządzenia (EWG) nr 337/79.

8. Destylacja wina stołowego i każdy inny właściwy środek przewidziany w art. 15 rozporządzenia (EWG) nr 337/79.

9. Pomoc przyznana, jak również część wydatków poniesionych przez agencje interwencyjne, w odniesieniu do destylacji, przewidziana w art. 39 oraz 40 rozporządzenia (EWG) nr 337/79, finansowana przez EFOGR, Sekcja Gwarancji.

10. Środki w celu zbycia produktów destylacji, przewidziane w art. 39 i 40, podjęte na podstawie art. 40a rozporządzenia (EWG) nr 337/79.

11. Pomoc przyznana w odniesieniu do obowiązkowej destylacji wina stołowego, przewidziana w art. 41 rozporządzenia (EWG) nr 337/79.

12. Skup alkoholu i wynikające z tego transakcje realizowane przez agencję interwencyjną na podstawie art. 41 i 41a rozporządzenia (EWG) nr 337/79.

13. Środki przeznaczone do promowania stosowania innych metod niż destylacja, przewidziane w art. 41c rozporządzenia (EWG) nr 337/79.

14. Środki interwencyjne w odniesieniu do produktów innych niż wino stołowe, przewidziane w art. 57 rozporządzenia (EWG) nr 337/79.

15. Środki wprowadzające odstępstwa, wynikające z klęsk żywiołowych, przewidziane w art. 62 rozporządzenia (EWG) nr 337/79.

VIII. SUROWIEC TYTONIOWY

1. Premia przewidziana w art. 3 i 4 rozporządzenia (EWG) nr 727/70.

2. Skup i wynikające z niego transakcje realizowane przez agencję interwencyjną na podstawie art. 5, 6 i 7 rozporządzenia (EWG) nr 727/79.

IX. POZOSTAŁE SEKTORY LUB PRODUKTY ROLNE

A. Nasiona

Pomoc produkcyjna przewidziana w art. 3 rozporządzenia (EWG) nr 2358/71.

B. Chmiel

Pomoc produkcyjna przewidziana w art. 12 rozporządzenia (EWG) nr 1696/71.

C. Pszczelarstwo

1. Pomoc przewidziana w art. 1 rozporządzenia (EWG) nr 1196/81.

2. Programy badawcze ad hoc nad warrozą, przewidzianą w art. 2a rozporządzenia (EWG) nr 1196/81.

X. MLEKO I PRZETWORY MLECZNE

A. Mleko odtłuszczone

1. Skup mleka odtłuszczonego w proszku i wynikające z tego transakcje realizowane przez agencję interwencyjną na podstawie art. 7 ust. 1 i 2 rozporządzenia (EWG) nr 806/68.

2. Pomoc w odniesieniu do prywatnego składowania mleka odtłuszczonego w proszku, przewidziana w art. 7 ust. 3 rozporządzenia (EWG) nr 804/68.

3. Pomoc w odniesieniu do mleka odtłuszczonego i mleka odtłuszczonego w proszku wykorzystywanego w paszach dla zwierząt, przewidziana w art. 10 rozporządzenia (EWG) nr 804/68.

4. Pomoc w odniesieniu do odtłuszczonego mleka przetworzonego w kazeinę lub kazeiniany, przewidziana w art. 11 rozporządzenia (EWG) nr 804/68.

B. Masło

1. Skup masła i wynikające z tego transakcje realizowane przez agencję interwencyjną na podstawie art. 6 ust. 1 oraz art. 6 ust. 3 akapit pierwszy lub akapit drugi zdanie pierwsze rozporządzenia (EWG) nr 804/68.

2. Pomoc w odniesieniu do prywatnego składowania masła i śmietany, przewidziana w art. 6 ust. 2 rozporządzenia (EWG) nr 804/68.

3. Specjalne środki na zbywanie masła, przewidziane w art. 6 ust. 3 akapit drugi zdanie drugie rozporządzenia (EWG) nr 804/68.

C. Pozostałe środki

1. Dodatkowa opłata wyrównawcza przewidziana w art. 5c rozporządzenia (EWG) nr 804/68.

2. Skup serów Grana Padano i Parmigiano Reggiano i wynikające z niego transakcje realizowane przez agencję interwencyjną na podstawie art. 8 ust. 1 i 2 rozporządzenia (EWG) nr 804/68.

3. Pomoc w odniesieniu do prywatnego składowania serów Grana Padano, Parmigiano Reggiano i Provolone, przewidziana w art. 8 ust. 3 rozporządzenia (EWG) nr 804/68.

4. Środki interwencyjne w odniesieniu do serów długo dojrzewających, przewidziane w art. 9 rozporządzenia (EWG) nr 804/68.

5. Środki odnoszące się do obniżenia nadwyżek przetworów mlecznych, przewidziane w art. 12 rozporządzenia (EWG) nr 804/68.

6. Wspólnotowa pomoc przyznawana w odniesieniu do przetworów mlecznych dostarczanych uczniom w instytucjach oświatowych, na podstawie art. 26 ust. 1 rozporządzenia (EWG) nr 804/68.

7. Premia z tytułu niewprowadzania do obrotu mleka i przetworów mlecznych oraz przestawienie się z produkcji mlecznej na mięsną, przewidziana w art. 1 rozporządzenia (EWG) nr 1078/77(1),

8. Opłata z tytułu współodpowiedzialności i środki w celu rozszerzenia rynku przetworów mlecznych, na podstawie art. 1 i 4 rozporządzenia (EWG) nr 1079/77.

9. Środki przeznaczone na wsparcie dochodów drobnych producentów mleka, przewidziane w art. 2a rozporządzenia (EWG) nr 1079/77.

XI. WOŁOWINA I CIELĘCINA

1. Pomoc w odniesieniu do prywatnego składowania przewidziana w art. 5 ust. 1 lit. a) rozporządzenia (EWG) nr 805/68.

2. Skup i wynikające z niego transakcje realizowane przez agencję interwencyjną na podstawie art. 5, 6 i 7 rozporządzenia (EWG) nr 805/68.

3. Wyjątkowe środki wsparcia rynku, przewidziane w art. 23 rozporządzenia (EWG) nr 805/68.

4. Premia za cielę, przewidziana w art. 1 rozporządzenia (EWG) nr 1201/82 zmienionego rozporządzeniem (EWG) nr 1215/83 oraz w art. 1 rozporządzenia (EWG) nr 1064/84.

5. Premia ubojowa w przypadku uboju niektórych sztuk bydła dorosłego, przewidziana w art. 1 rozporządzenia (EWG) nr 1200/82, zmienionego rozporządzeniem (EWG) nr 1217/83.

6. Premia z tytułu uboju niektórych dorosłych sztuk bydła, przewidziana w art. 1 rozporządzenia (EWG) nr 1063/84, oraz kwota równoważna, przewidziana w art. 3 tego samego rozporządzenia.

7. Premie za prowadzenie hodowli krów mamek, przewidziana w art. 1 i art. 3 ust. 1 rozporządzenia (EWG) nr 1357/80.

8. Dodatkowe dopłaty do dopłat do hodowli krów mamek, przewidziana w rozporządzeniu (EWG) nr 1199/82 zmienionym rozporządzeniem (EWG) nr 870/84.

XII. MIĘSO BARANIE I MIĘSO KOZIE

1. Premie przyznawane producentom mięsa baraniego, mające zrekompensować utratę dochodów, przewidziane w art. 5 rozporządzenia (EWG) nr 1837/80.

2. Pomoc w odniesieniu do prywatnego składowania przewidziana w art. 6 ust. 1 lit. a) rozporządzenia (EWG) nr 1837/80.

3. Skup i wynikające z niego transakcje realizowane przez agencję interwencyjną na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b) rozporządzenia (EWG) nr 1837/80.

4. Zmienna premia ubojowa za owce, przewidziana w art. 9 ust. 1 rozporządzenia (EWG) nr 1837/80.

5. Wyjątkowe środki wsparcia rynku, przewidziane w art. 22 rozporządzenia (EWG) nr 1837/80.

XIII. WIEPRZOWINA

1. Pomoc w odniesieniu do prywatnego składowania, przewidziana w art. 3 akapit pierwszy tiret pierwsze rozporządzenia (EWG) nr 2759/75.

2. Skup i wynikające z niego transakcje realizowane przez agencję interwencyjną na podstawie art. 3, 4, 5 i 6 rozporządzenia (EWG) nr 2759/75.

3. Pomoc w odniesieniu do prywatnego składowania, przewidziana w art. 20 rozporządzenia (EWG) nr 2759/75.

XIV. PRZEPISY WSPÓLNE DLA KILKU SEKTORÓW

1. Pieniężne kwoty wyrównawcze pobierane i przyznawane w handlu między Państwami Członkowskimi na podstawie rozporządzenia (EWG) nr 974/71.

2. Kwoty wyrównawcze przystąpienia przyznawane w handlu między Państwami Członkowskimi a Grecją na podstawie art. 43 i 61 Aktu Przystąpienia z 1979 r.

XV. PRODUKTY RYBOŁÓWSTWA

1. Rekompensata finansowa przyznawana przez Państwa Członkowskie organizacjom producentów, przewidziana w art. 13 rozporządzenia (EWG) nr 3796/81.

2. Swobodna dystrybucja produktów wycofanych z rynku na podstawie art. 13 rozporządzenia (EWG) nr 3796/81.

3. Premia z tytułu prolongowania, przewidziana w art. 14 ust. 1 rozporządzenia (EWG) nr 3796/81.

4. Specjalna premia z tytułu prolongowania w odniesieniu do sardeli i sardynek, przewidziana w art. 14 ust. 3 rozporządzenia (EWG) nr 3796/81.

5. Pomoc w odniesieniu do prywatnego składowania, przewidziana w art. 16 rozporządzenia (EWG) nr 3796/81.

6. Rekompensata przyznawana wspólnotowym producentom tuńczyka, przewidziana w art. 17 rozporządzenia (EWG) nr 3796/81.

7. Rekompensata przyznawana wspólnotowym producentom tuńczyka i homara, przewidziana w art. 18 rozporządzenia (EWG) nr 3796/81.

XVI. ŚRODEK, W ODNIESIENIU DO KTÓREGO ZASTOSOWANO PRZEPISY ROZPORZĄDZENIA (EWG) NR 729/70, "MUTATIS MUTANDIS"

Pomoc w odniesieniu do nieodziarnionej bawełny, przewidziana w art. 5 rozporządzenia (EWG) nr 2169/81.

______

(1) Finansowanie EFOGR: 60 % przez Sekcję Gwarancji, a w 40 % przez Sekcję Orientacji.

1 Art. 1 zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2095/87 z dnia 13 lipca 1987 r. (Dz.U.UE.L.87.196.3) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 lipca 1987 r.
2 Art. 4 ust. 1 zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 801/87 z dnia 16 marca 1987 r. (Dz.U.UE.L.87.79.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 grudnia 1986 r.
3 Art. 5:

- zmieniony przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia nr 2050/88 z dnia 24 czerwca 1988 r. (Dz.U.UE.L.88.185.6) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 października 1988 r.

- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 1571/93 z dnia 14 czerwca 1993 r. (Dz.U.UE.L.93.154.46) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 października 1992 r.

- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 1259/96 z dnia 25 czerwca 1996 r. (Dz.U.UE.L.96.163.10) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 października 1995 r.

- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 695/2005 z dnia 26 kwietnia 2005 r. (Dz.U.UE.L.05.114.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 października 2004 r.

- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 734/2007 z dnia 11 czerwca 2007 r. (Dz.U.UE.L.07.169.5) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 października 2006 r.

4 Art. 6:

- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 787/89 z dnia 20 marca 1989 r. (Dz.U.UE.L.89.85.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1987 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia nr 2050/88 z dnia 24 czerwca 1988 r. (Dz.U.UE.L.88.185.6) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 października 1988 r.

5 Art. 7 zmieniony przez art. 1 pkt 3 rozporządzenia nr 2050/88 z dnia 24 czerwca 1988 r. (Dz.U.UE.L.88.185.6) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 października 1988 r.
6 Art. 8 zmieniony przez art. 1 pkt 3 rozporządzenia nr 2050/88 z dnia 24 czerwca 1988 r. (Dz.U.UE.L.88.185.6) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 października 1988 r.
7 Załącznik zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 1716/84 z dnia 18 czerwca 1984 r. (Dz.U.UE.L.84.163.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 lipca 1984 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1978.216.1

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 1883/78 ustanawiające ogólne reguły finansowania interwencji przez Europejski Fundusz Orientacji i Gwarancji Rolnej, Sekcja Gwarancji
Data aktu: 02/08/1978
Data ogłoszenia: 05/08/1978
Data wejścia w życie: 01/01/1978, 01/01/1979, 01/05/2004, 06/08/1978