Dyrektywa 78/549/EWG w sprawie zbliżenia ustawodawstw Państw Członkowskich dotyczących osłon kół pojazdów silnikowych

DYREKTYWA RADY
z dnia 12 czerwca 1978 r.
w sprawie zbliżenia ustawodawstw Państw Członkowskich dotyczących osłon kół pojazdów silnikowych

(78/549/EWG)

(Dz.U.UE L z dnia 26 czerwca 1978 r.)

RADA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą,, w szczególności jego art. 100,

uwzględniając wniosek Komisji,

uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego(1),

uwzględniając opinię Komitetu Ekonomiczno-Społecznego(2),

a także mając na uwadze, co następuje:

wymagania techniczne, które muszą spełniać pojazdy silnikowe na mocy ustawodawstw krajowych, dotyczą między innymi osłon kół pojazdów silnikowych;

wymagania te są różne w poszczególnych Państwach Członkowskich; dlatego niezbędne jest, aby wszystkie Państwa Członkowskie przyjęły takie same wymagania, dodatkowo albo w miejsce istniejących przepisów, w szczególności w celu umożliwienia wprowadzenia w odniesieniu do każdego typu pojazdu procedury homologacji typu EWG, będącej przedmiotem dyrektywy Rady 70/156/EWG z dnia 6 lutego 1970 r. w sprawie zbliżania ustawodawstw Państw Członkowskich odnoszących się do homologacji typu pojazdów silnikowych i ich przyczep(3), ostatnio zmienionej dyrektywą 78/547/EWG(4);

zbliżanie ustawodawstw dotyczących pojazdów silnikowych pociąga za sobą wzajemne uznawanie przez Państwa Członkowskie kontroli przeprowadzanych przez każde z nich na podstawie wspólnych wymagań,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DYREKTYWĘ:

Artykuł  1 1

Do celów niniejszej dyrektywy "pojazd" oznacza każdy pojazd silnikowy z kategorii M1 (określony w załączniku II do dyrektywy 70/156/EWG) przeznaczony do użytkowania na drodze, posiadający przynajmniej cztery koła i rozwijający maksymalną prędkość konstrukcyjną powyżej 25 km/h.

Artykuł  2

Żadne Państwo Członkowskie nie może odmówić przyznania homologacji typu EWG lub homologacji krajowej typu pojazdu z przyczyn odnoszących się do osłon kół, jeżeli spełniają one wymagania ustanowione w załączniku I.

Artykuł  3

Żadne Państwo Członkowskie nie może odmówić lub zakazać sprzedaży, rejestracji, wprowadzenia do eksploatacji lub użytkowania jakiegokolwiek pojazdu z przyczyn odnoszących się do osłon kół, jeżeli spełniają one wymagania ustanowione w załączniku I.

Artykuł  4

Jakiekolwiek zmiany niezbędne dla dostosowania przepisów wymienionych w załącznikach, aby uwzględnić postęp techniczny, są przyjęte zgodnie z procedurą ustanowioną w art. 13 dyrektywy 70/156/EWG.

Artykuł  5
1.
Państwa Członkowskie wprowadzają w życie przepisy niezbędne w celu osiągnięcia zgodności z niniejszą dyrektywą w terminie 18 miesięcy od jej notyfikowania i niezwłocznie powiadomią o tym Komisję.
2.
Państwa Członkowskie zapewniają, że Komisja zostanie powiadomiona o tekstach podstawowych przepisów prawa krajowego, które przyjmą w zakresie objętym niniejszą dyrektywą.
Artykuł  6

Niniejsza dyrektywa skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Luksemburgu, dnia 12 czerwca 1978 r.

W imieniu Rady
K. OLESEN
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. C 118 z 16.5.1977, str. 29.

(2) Dz.U. C 114 z 11.5.1977, str. 6.

(3) Dz.U. L 42 z 23.2.1970, str. 1.

(4) Dz.U. L 168 z 26.6.1978, str. 39.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I 2

OGÓLNE WYMAGANIA, SZCZEGÓLNE WYMAGANIA, STOSOWANIE ŁAŃCUCHÓW, WNIOSEK O HOMOLOGACJĘ TYPU EWG, UDZIELENIE HOMOLOGACJI TYPU EWG, ZMIANY DO HOMOLOGACJI, ZGODNOŚĆ PRODUKCJI

1. OGÓLNE WYMAGANIA

1.1. Pojazd silnikowy musi posiadać osłony kół (części nadwozia, błotniki itd.).

1.2. Osłony kół muszą być tak zaprojektowane, aby chronić w możliwie największym stopniu innych użytkowników dróg przed odrzucanymi kamieniami, błotem, lodem, śniegiem i wodą oraz aby ograniczyć niebezpieczeństwo grożące tym użytkownikom spowodowane kontaktem z kołami w ruchu.

2. SPECJALNE WYMAGANIA

2.1. Osłony kół muszą spełniać następujące wymagania, gdy pojazd jest gotowy do jazdy (patrz załącznik II pozycja 2.6), podczas przewożenia jednego pasażera na przednim siedzeniu, a koła są w położeniu na wprost:

2.1.1. W części utworzonej przez płaszczyzny promieniowe pod kątem 30° do przodu i 50° do tyłu ze środka kół (rysunek 1) całkowita szerokość q) osłony koła musi być wystarczająca co najmniej do przykrycia całkowitej szerokości opony b) z uwzględnieniem punktów zewnętrznych zespołu opona/- koło zgodnie z opisem producenta oraz według Dodatku do załącznika III ppkt 1.3. W przypadku kół bliźniaczych uwzględnia się całkowitą szerokość dwóch opon t).

2.1.1.1. Do celów określenia szerokości, określonych w 2.1.1, nie uwzględnia się znakowania (oznakowania) i dekoracji, ochronnych obręczy lub ożebrowań na ścianach opony.

2.1.2. Tył osłony koła nie może się kończyć powyżej płaszczyzny poziomej 150 mm powyżej osi obrotu kół (pomiar na środku kół), a dodatkowo przecięcie brzegu osłony koła z tą płaszczyzną (punkt A, rysunek1) musi znajdować się na zewnątrz środkowej podłużnej płaszczyzny opony lub, w przypadku kół bliźniaczych, środkowej podłużnej płaszczyzny opony zewnętrznej.

2.1.3. Obrys i położenie osłon koła są takie, że znajdują się możliwie blisko opony; w szczególności będą one spełniać następujące wymagania w odniesieniu do części utworzonej przez płaszczyzny promieniowe, określonej w 2.1.1:

2.1.3.1. występ - usytuowany w płaszczyźnie pionowej osi opony - o głębokości p) zewnętrznej krawędzi osłony koła, zmierzonej w pionowej podłużnej płaszczyźnie przechodzącej przez środek opony, musi wynosić co najmniej 30 mm. Głębokość p) może być zmniejszana stopniowo do zera przy płaszczyznach promieniowych określonych w 2.1.1;

2.1.3.2. odległość c) między niższą krawędzią osłony koła a osią przechodzącą przez środek kół nie może przekraczać 2r, gdzie "r" jest statycznym promieniem opony.

2.1.4. W przypadku pojazdów mających regulowaną wysokość zawieszenia wyżej wymienione wymagania muszą być spełnione, gdy pojazd znajduje się w normalnej pozycji gotowej do jazdy określonej przez jego producenta.

2.2. Osłony kół mogą się składać z kilku części, pod warunkiem że po złożeniu nie ma żadnych przerw między poszczególnymi częściami oraz wewnątrz nich.

2.3. Osłony kół muszą być mocno zamocowane. Jednakże mogą być odłączalne albo jako podzespół, albo w częściach.

3. STOSOWANIE ŁAŃCUCHÓW

3.1. W przypadku pojazdów, w których tylko dwa koła są napędzane, producent musi zaświadczyć, że pojazd został tak zaprojektowany, aby można było zastosować przynajmniej jeden typ łańcucha śniegowego na co najmniej jednym typie opon homologowanych dla kół napędowych tego typu pojazdu. Jeden zespół łańcuch/opona/koło odpowiedni dla pojazdu musi być określony przez producenta i przedstawiony w Dodatku do załącznika III ppkt 1.2.

3.2. W przypadku pojazdów, w których cztery koła są napędzane, łącznie z pojazdami, w których jedna oś napędowa może być odłączana ręcznie lub automatycznie, producent musi zaświadczyć, że pojazd został tak zaprojektowany, aby można było zastosować przynajmniej jeden typ łańcucha śniegowego na co najmniej jednym typie kół i opon homologowanych dla przynajmniej jednej osi napędowej tego typu pojazdu, która nie może być odłączana. Jeden zespół łańcuch/opona/koło, który jest odpowiedni dla pojazdu i kół napędowych, na które te łańcuchy mogą być zamocowane, jest określany przez producenta i podany w Dodatku do załącznika III ppkt 1.2.

3.3. Do każdego pojazdu mieszczącego się w serii zgodnej z homologowanym typem pojazdu EWG musi być dołączona instrukcja dotycząca typu lub typów łańcuchów, które mogą być stosowane.

4. WNIOSEK O UDZIELENIE HOMOLOGACJI EWG

4.1. Wniosek o homologację typu EWG pojazdu, na podstawie art. 3 ust. 4 dyrektywy 70/156/EWG, w odniesieniu do osłony kół jest przedstawiany przez producenta

4.2. Wzór dokumentu informacyjnego znajduje się w załączniku II

4.2.1. (skreślony).

4.2.2. (skreślony).

4.3. Pojazd reprezentatywny dla typu, który ma być homologowany, musi być przedstawiony służbie technicznej odpowiedzialnej za przeprowadzanie badań homologacji.

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

Rysunek 1

grafika

5. UDZIELANIE HOMOLOGACJI TYPU EWG

5.1. Jeżeli odpowiednie wymagania zostają spełnione, homologacji typu EWG, na podstawie art. 4 ust.. 3 dyrektywy 70/156/EWG, udziela się.

5.2. Wzór świadectwa homologacji typu EWG znajduje się w załączniku III.

5.3. Numer homologacji przyznaje się każdemu typowi homologowanego pojazdu zgodnie z załącznikiem VII do dyrektywy 70/156/EWG. To samo Państwo Członkowskie nie udziela takiego samego numeru innemu typowi pojazdu.

6. ZMIANY TYPU ORAZ ZMIANY HOMOLOGACJI

6.1. W przypadku modyfikacji typu pojazdu homologowanemu zgodnie z niniejszą dyrektywą będą mieć zastosowanie przepisy art. 5 dyrektywy 70/156/EWG.

7. ZGODNOŚĆ PRODUKCJI

7.1. Środki zapewniające zgodność produkcji stosuje się zgodnie z przepisami zawartymi w art. 10 dyrektywy 70/156/EWG.

ZAŁĄCZNIK  II 3

Dokument informacyjny nr.......

na mocy załącznika I do dyrektywy Rady 70/156/EWG dotyczącym homologacji typu EWG pojazdu w odniesieniu do osłon kół, dyrektywą 78/549/EWG, ostatnio zmienioną dyrektywą..../.../EWG.

Jeśli ma to zastosowanie, należy dostarczyć w trzech egzemplarzach, wraz ze spisem treści, następujące informacje. Rysunki w odpowiedniej skali, dostatecznie szczegółowe, należy dostarczać w formacie A4 lub na folderze formatu A4. Fotografie, jeśli zostały załączone, muszą być dostatecznie szczegółowe.

Jeżeli układy, części lub oddzielne zespoły techniczne posiadają elektroniczne urządzenia sterowania, musi być dostarczona informacja dotycząca ich działania.

0. OGÓLNIE

0.1. Marka (nazwa handlowa producenta):

0.2. Typ i ogólne oznaczenie(-a) handlowe:

0.3. Sposób identyfikacji typu, jeżeli oznaczono na pojeździeb

0.3.1. Położenie tego oznakowania:

0.4. Kategoria pojazduc:

0.5. Nazwa i adres producenta:

0.8. Adres(-y) montowni:

1. OGÓLNE CECHY KONSTRUKCYJNE POJAZDU

1.1. Zdjęcia i/lub rysunki przedstawiciela typu pojazdu:

1.3. Liczba osi oraz kół:

1.3.1. Liczba i położenie osi z kołami bliźniaczymi.

2. MASY I WYMIARYe (w kg i mm) (dotyczy rysunków, stosownie)

2.4. Zakres wymiarów pojazdu (całkowitych)

2.4.1. Dla podwozia bez nadwozia

2.4.1.3. Wysokość (nieobciążony)(1) (dla zawieszenia regulowanego na wysokość podać normalną pozycję do jazdy):

2.4.2. Dla podwozia z nadwoziem

2.4.2.3. Wysokość (nieobciążony)(1) (dla zawieszenia regulowanego na wysokość podać normalną pozycję do jazdy):

2.6. Masa pojazdu z nadwoziem gotowego do jazdy lub masa podwozia z kabiną, jeżeli producent nie montuje nadwozia (łącznie z płynem chłodzącym, olejami, paliwem, narzędziami, kołem zapasowym i kierowcą)(o) (maksimum i minimum dla każdej wersji):

6. ZAWIESZENIE

6.6. Opony i koła

6.6.1. Zespół(-oły) opona/koło (dla opon podać oznaczenie rozmiaru, wskaźnik minimalnej możliwości obciążenia, symbol kategorii minimalnej prędkości; dla kół podać rozmiar(-y) i wygięcie(-a) obręczy)

6.6.1.1. Osie

6.6.1.1.1. Oś 1:

6.6.1.1.2. Oś 2:

6.6.1.1.3. Oś 3:

6.6.1.1.4. Oś 4:

6.6.4. Zespół łańcuch/opona/koło na przedniej i/lub tylnej osi, które jest odpowiednie dla typu pojazdu, zgodnie z zaleceniami producenta.

9. NADWOZIE

9.16. Osłony kół

9.16.1. Krótki opis pojazdu w zakresie jego osłon kół:

9.16.2. Szczegółowe rysunki osłon kół i ich usytuowanie w pojeździe, pokazujące wymiary określone w załącznika I rysunek 1 do dyrektywy 78/549/EWG z uwzględnieniem zewnętrznych punktów zespołów opona/koło.

ZAŁĄCZNIK  III 4

Dodatek 

do świadectwa homologacji typu EWG nr....

dotyczącego homologacji typu pojazdu w odniesieniu do dyrektywy nr 78/549/EWG, ostatnio zmienionej dyrektywą..../..../EWG

1. Informacje dodatkowe

1.1. Krótki opis pojazdu w zakresie osłon kół:

1.2. Zespół łańcuch/opona/koło na przedniej i/lub tylnej osi określony przez producenta:

1.3. Zespół(-y) opona/koło, łącznie z wygięciami określonymi przez producenta:

5. Uwagi.

______

Numery punktów i przypisów zastosowanych w niniejszym dokumentu informacyjnym odpowiadają numerom punktów i przypisów określonych w załączniku I do dyrektywy 70/156/EWG, ostatnio zmienionej przez dyrektywę nr 92/53/EWG.

Punkty niewłaściwe do celów niniejszej dyrektywy pominięto.

(1) Niepotrzebne skreślić.

(2) Jeżeli środki identyfikacji typu zawierają znaki nieodpowiednie dla opisu typu pojazdu, części lub oddzielnego zespołu technicznego objętych niniejszym dokumentem informacyjnym/świadectwem homologacji typu, takie znaki są przedstawiane w dokumentacji symbolem "?" (np. ABC??123??).

(3) Jak określono w załączniku II A do dyrektywy 70/156/EWG.

1 Art. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 1 dyrektywy Komisji nr 94/78/WE z dnia 21 grudnia 1994 r. (Dz.U.UE.L.94.354.10) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 20 stycznia 1995 r.
2 Załącznik I zmieniony przez art. 1 pkt 2 dyrektywy Komisji nr 94/78/WE z dnia 21 grudnia 1994 r. (Dz.U.UE.L.94.354.10) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 20 stycznia 1995 r.
3 Załącznik II zmieniony przez art. 1 pkt 2 dyrektywy Komisji nr 94/78/WE z dnia 21 grudnia 1994 r. (Dz.U.UE.L.94.354.10) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 20 stycznia 1995 r.
4 Załącznik III dodany przez art. 1 pkt 3 dyrektywy Komisji nr 94/78/WE z dnia 21 grudnia 1994 r. (Dz.U.UE.L.94.354.10) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 20 stycznia 1995 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1978.168.45

Rodzaj: Dyrektywa
Tytuł: Dyrektywa 78/549/EWG w sprawie zbliżenia ustawodawstw Państw Członkowskich dotyczących osłon kół pojazdów silnikowych
Data aktu: 12/06/1978
Data ogłoszenia: 26/06/1978
Data wejścia w życie: 15/06/1978, 01/05/2004