Decyzja 76/431/EWG ustanawiająca Komitet ds. Gospodarki Odpadami

DECYZJA KOMISJI
z dnia 21 kwietnia 1976 r.
ustanawiająca Komitet ds. Gospodarki Odpadami

(76/431/EWG)

(Dz.U.UE L z dnia 1 maja 1976 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą,

a także mając na uwadze, co następuje:

program działania Wspólnoty Europejskiej w dziedzinie ochrony środowiska naturalnego(1) podkreśla potrzebę ustanowienia wspólnotowej polityki dotyczącej odpadów przemysłowych i odpadów konsumpcyjnych;

szczególną uwagę zwrócić należy na ochronę zasobów naturalnych prowadząc stały wysiłek w celu unikania marnotrawstwa, w szczególności podejmując środki mające ułatwić przetwarzanie i utylizację odpadów;

w swojej rezolucji z dnia 3 marca 1975 r. dotyczącej energii i ochrony środowiska naturalnego(2) Rada uznała za szczególnie ważne promocję przetwarzania i utylizacji odpadów dla zachowania energii;

Komisja powinna zebrać opinie wysoko wykwalifikowanych osób z zakresu gospodarki odpadami,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Przy Komisji ustanawia się Komitet ds. Gospodarki Odpadami, zwany dalej "Komitetem".

Artykuł  2

Zadaniem Komitetu jest wydawanie opinii bądź na wniosek Komisji, bądź z własnej inicjatywy, na temat wszystkich problemów dotyczących:

a) formułowania polityki gospodarki odpadami z uwzględnieniem potrzeby zapewnienia jak najlepszego wykorzystania zasobów oraz bezpiecznego i skutecznego eliminowania odpadów;

b) różnych środków o charakterze technicznym, ekonomicznym, administracyjnym i prawnym, które mogą być środkiem zapobiegania produkcji odpadów lub zapewnienia ich utylizacji i przetwarzania albo pozbywania się odpadów;

c) stosowania dyrektyw dotyczących gospodarki odpadami i przygotowywania nowych projektów dyrektyw z tej dziedziny.

Artykuł  3
1. 1
Komitet składa się z 56 członków.
2.
Miejsca w Komitecie przydziela się w następujący sposób:

dwa dla Komisji;

dwa dla każdego z Państw Członkowskich.

Artykuł  4

Członkowie Komitetu mianowani są przez Komisję. Na każde z miejsc do obsadzenia, które przyznawane są Państwom Członkowskim, Komisja wybiera, po konsultacji z Państwem Członkowskim, członków spośród najlepszych krajowych ekspertów wysokiego szczebla posiadających odpowiednie kompetencje w dziedzinach, określonych w art. 2.

Artykuł  5

Mandat członka Komitetu trwa trzy lata. Nominacja jest odnawialna. Po upływie okresu trzech lat członkowie Komitetu dalej pełnią swoje funkcje, aż do ich zastąpienia lub odnowienia mandatu.

Mandat członka wygasa przed upływem okresu trzech lat w wyniku złożenia dymisji lub śmierci.

Członka Komitetu zastępuje się na okres pozostały do wygaśnięcia mandatu, jak przewidziano w art. 4.

Za pracę w Komitecie nie przysługuje wynagrodzenie.

Artykuł  6

Do celów informacyjnych Komisja publikuje listę członków Komitetu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Artykuł  7

Komitetowi przewodniczy przedstawiciel Komisji.

Artykuł  8

Przewodniczący może zaprosić do udziału w pracach Komitetu i grup roboczych określonych w art. 9 w charakterze eksperta każdą osobę posiadającą szczególne kompetencje w dziedzinie objętej tematem wpisanym do porządku obrad.

Eksperci uczestniczą jedynie w dyskusjach na tematy, do których zostali zaproszeni.

Artykuł  9

Komitet może tworzyć grupy robocze.

Artykuł  10
1.
Komitet i grupy robocze zwoływane są przez przewodniczącego Komitetu i zbierają się w siedzibie Komisji.
2.
Przedstawiciele departamentów Komisji uczestniczą w posiedzeniach Komitetu i grup roboczych.
3.
Służby sekretaryjne Komisji zapewniają obsługę sekretariatu Komitetu i grup roboczych.
Artykuł  11

Na posiedzeniach Komitetu nie przeprowadza się głosowań.

Komisja może, gdy oczekuje opinii Komitetu, wyznaczyć termin, w którym opinia powinna zostać wydana.

Artykuł  12

Bez uszczerbku dla postanowień art. 214 Traktatu, gdy przewodniczący Komitetu powiadomi ich, że opinia Komitetu lub przedstawiony problem dotyczy spraw, w których zachowana musi być poufność, członkowie Komitetu zobowiązani są do nierozpowszechniania informacji, które uzyskali podczas prac Komitetu i grup roboczych.

W takich wypadkach w obradach uczestniczą jedynie członkowie Komitetu i przedstawiciele służb Komisji.

Artykuł  13

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem 1 maja 1976 r.

Sporządzono w Brukseli, dnia 21 kwietnia 1976 r.

W imieniu Komisji
Carlo SCARASCIA MUGNOZZA
Wiceprzewodniczący

______

(1) Dz.U. C 112 z 20.12.1973, str. 28.

(2) Dz.U. C 168 z 25.7.1975, str. 2.

1 Art. 3 ust. 1:

- zmieniony przez art. 21 Aktu dotyczącego warunków przystąpienia Republiki Greckiej i dostosowań w Traktatach (Dz.U.04.90.864/19) z dniem 1 stycznia 1981 r.

- zmieniony przez art. 26 Aktu dotyczącego warunków przystąpienia Królestwa Hiszpanii i Republiki Portugalskiej oraz dostosowań w Traktatach (Dz.U.04.90.864/23) z dniem 1 stycznia 1986 r.

- zmieniony przez art. 20 Aktu dotyczącego warunków przystąpienia do Unii Europejskiej Republiki Czeskiej, Republiki Estońskiej, Republiki Cypryjskiej, Republiki Łotewskiej, Republiki Litewskiej, Republiki Węgierskiej, Republiki Malty, Rzeczypospolitej Polskiej, Republiki Słowenii i Republiki Słowackiej oraz dostosowań w Traktatach stanowiących podstawę Unii Europejskiej (Dz.U.UE.L.03.236.33) z dniem 1 maja 2004 r.

- zmieniony przez art. 1 ust. 2 rozporządzenia nr 1792/2006 z dnia 23 października 2006 r. (Dz.U.UE.L.06.362.1) zmieniającego nin. decyzję z dniem 1 stycznia 2007 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1976.115.73

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 76/431/EWG ustanawiająca Komitet ds. Gospodarki Odpadami
Data aktu: 21/04/1976
Data ogłoszenia: 01/05/1976
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 01/05/1976