Decyzja 76/431/EWG ustanawiająca Komitet ds. Gospodarki Odpadami

DECYZJA KOMISJI
z dnia 21 kwietnia 1976 r.
ustanawiająca Komitet ds. Gospodarki Odpadami

(76/431/EWG)

(Dz.U.UE L z dnia 1 maja 1976 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą,

a także mając na uwadze, co następuje:

program działania Wspólnoty Europejskiej w dziedzinie ochrony środowiska naturalnego(1) podkreśla potrzebę ustanowienia wspólnotowej polityki dotyczącej odpadów przemysłowych i odpadów konsumpcyjnych;

szczególną uwagę zwrócić należy na ochronę zasobów naturalnych prowadząc stały wysiłek w celu unikania marnotrawstwa, w szczególności podejmując środki mające ułatwić przetwarzanie i utylizację odpadów;

w swojej rezolucji z dnia 3 marca 1975 r. dotyczącej energii i ochrony środowiska naturalnego(2) Rada uznała za szczególnie ważne promocję przetwarzania i utylizacji odpadów dla zachowania energii;

Komisja powinna zebrać opinie wysoko wykwalifikowanych osób z zakresu gospodarki odpadami,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Przy Komisji ustanawia się Komitet ds. Gospodarki Odpadami, zwany dalej "Komitetem".

Artykuł  2

Zadaniem Komitetu jest wydawanie opinii bądź na wniosek Komisji, bądź z własnej inicjatywy, na temat wszystkich problemów dotyczących:

a) formułowania polityki gospodarki odpadami z uwzględnieniem potrzeby zapewnienia jak najlepszego wykorzystania zasobów oraz bezpiecznego i skutecznego eliminowania odpadów;

b) różnych środków o charakterze technicznym, ekonomicznym, administracyjnym i prawnym, które mogą być środkiem zapobiegania produkcji odpadów lub zapewnienia ich utylizacji i przetwarzania albo pozbywania się odpadów;

c) stosowania dyrektyw dotyczących gospodarki odpadami i przygotowywania nowych projektów dyrektyw z tej dziedziny.

Artykuł  3
1. 1
Komitet składa się z 56 członków.
2.
Miejsca w Komitecie przydziela się w następujący sposób:

dwa dla Komisji;

dwa dla każdego z Państw Członkowskich.

Artykuł  4

Członkowie Komitetu mianowani są przez Komisję. Na każde z miejsc do obsadzenia, które przyznawane są Państwom Członkowskim, Komisja wybiera, po konsultacji z Państwem Członkowskim, członków spośród najlepszych krajowych ekspertów wysokiego szczebla posiadających odpowiednie kompetencje w dziedzinach, określonych w art. 2.

Artykuł  5

Mandat członka Komitetu trwa trzy lata. Nominacja jest odnawialna. Po upływie okresu trzech lat członkowie Komitetu dalej pełnią swoje funkcje, aż do ich zastąpienia lub odnowienia mandatu.

Mandat członka wygasa przed upływem okresu trzech lat w wyniku złożenia dymisji lub śmierci.

Członka Komitetu zastępuje się na okres pozostały do wygaśnięcia mandatu, jak przewidziano w art. 4.

Za pracę w Komitecie nie przysługuje wynagrodzenie.

Artykuł  6

Do celów informacyjnych Komisja publikuje listę członków Komitetu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Artykuł  7

Komitetowi przewodniczy przedstawiciel Komisji.

Artykuł  8

Przewodniczący może zaprosić do udziału w pracach Komitetu i grup roboczych określonych w art. 9 w charakterze eksperta każdą osobę posiadającą szczególne kompetencje w dziedzinie objętej tematem wpisanym do porządku obrad.

Eksperci uczestniczą jedynie w dyskusjach na tematy, do których zostali zaproszeni.

Artykuł  9

Komitet może tworzyć grupy robocze.

Artykuł  10
1.
Komitet i grupy robocze zwoływane są przez przewodniczącego Komitetu i zbierają się w siedzibie Komisji.
2.
Przedstawiciele departamentów Komisji uczestniczą w posiedzeniach Komitetu i grup roboczych.
3.
Służby sekretaryjne Komisji zapewniają obsługę sekretariatu Komitetu i grup roboczych.
Artykuł  11

Na posiedzeniach Komitetu nie przeprowadza się głosowań.

Komisja może, gdy oczekuje opinii Komitetu, wyznaczyć termin, w którym opinia powinna zostać wydana.

Artykuł  12

Bez uszczerbku dla postanowień art. 214 Traktatu, gdy przewodniczący Komitetu powiadomi ich, że opinia Komitetu lub przedstawiony problem dotyczy spraw, w których zachowana musi być poufność, członkowie Komitetu zobowiązani są do nierozpowszechniania informacji, które uzyskali podczas prac Komitetu i grup roboczych.

W takich wypadkach w obradach uczestniczą jedynie członkowie Komitetu i przedstawiciele służb Komisji.

Artykuł  13

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem 1 maja 1976 r.

Sporządzono w Brukseli, dnia 21 kwietnia 1976 r.

W imieniu Komisji
Carlo SCARASCIA MUGNOZZA
Wiceprzewodniczący

______

(1) Dz.U. C 112 z 20.12.1973, str. 28.

(2) Dz.U. C 168 z 25.7.1975, str. 2.

1 Art. 3 ust. 1:

- zmieniony przez art. 21 Aktu dotyczącego warunków przystąpienia Republiki Greckiej i dostosowań w Traktatach (Dz.U.04.90.864/19) z dniem 1 stycznia 1981 r.

- zmieniony przez art. 26 Aktu dotyczącego warunków przystąpienia Królestwa Hiszpanii i Republiki Portugalskiej oraz dostosowań w Traktatach (Dz.U.04.90.864/23) z dniem 1 stycznia 1986 r.

- zmieniony przez art. 20 Aktu dotyczącego warunków przystąpienia do Unii Europejskiej Republiki Czeskiej, Republiki Estońskiej, Republiki Cypryjskiej, Republiki Łotewskiej, Republiki Litewskiej, Republiki Węgierskiej, Republiki Malty, Rzeczypospolitej Polskiej, Republiki Słowenii i Republiki Słowackiej oraz dostosowań w Traktatach stanowiących podstawę Unii Europejskiej (Dz.U.UE.L.03.236.33) z dniem 1 maja 2004 r.

- zmieniony przez art. 1 ust. 2 rozporządzenia nr 1792/2006 z dnia 23 października 2006 r. (Dz.U.UE.L.06.362.1) zmieniającego nin. decyzję z dniem 1 stycznia 2007 r.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024