Indie-Europejska Wspólnota Gospodarcza. Umowa w sprawie cukru trzcinowego.

UMOWA
między Europejską Wspólnotą Gospodarczą a Republiką Indii w sprawie cukru trzcinowego

RADA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

z jednej strony,

RZĄD REPUBLIKI INDII,

z drugiej strony,

PRAGNĄC zapewnić zachowanie istniejącego handlu cukrem między Republiką Indii i Europejską Wspólnotą Gospodarczą, zwaną dalej "Wspólnotą", opartego na solidnej i sprawiedliwej podstawie,

MAJĄC NA UWADZE wspólną deklarację w sprawie rozwoju stosunków handlowych z Cejlonem, Indiami, Malezją, Pakistanem i Singapurem, załączoną do Aktu Końcowego Traktatu o Przystąpieniu Królestwa Danii, Irlandii i Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej do Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej oraz do Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej, w szczególności jej postanowienia dotyczące wywozu cukru z Indii do Wspólnoty;

UWZGLĘDNIAJĄC umowę o współpracy w zakresie handlu między Europejską Wspólnotą Gospodarczą a Republiką Indii,

ZDECYDOWALI SIĘ, w duchu wzajemnej współpracy, zawrzeć niniejszą umowę:

Artykuł  1
1.
Wspólnota zobowiązuje się przez czas nieokreślony do zakupu i przywozu, po cenach gwarantowanych, określonej ilości pochodzącego z Indii cukru trzcinowego, surowego lub białego, i który państwo to zobowiązuje się dostarczyć.
2.
Wdrożenie niniejszej umowy jest przeprowadzane w ramach zarządzania wspólną organizacją rynku cukru i w zgodzie z istniejącymi wspólnotowymi regułami pochodzenia dostosowanymi do Indii.
Artykuł  2
1.
Bez uszczerbku dla postanowień art. 7, żadne zmiany w niniejszej umowie nie mogą wchodzić w życie przez okres pięciu lat od wejścia w życie niniejszej umowy. Zgodnie z powyższym takie zmiany mogą być wprowadzone i mogą wejść w życie po tym czasie, w czasie uzgodnionym.
2.
Warunki wdrożenia gwarancji określonej w art. 1 zostaną ponownie zbadane przed zakończeniem siódmego roku ich stosowania.
Artykuł  3
1.
Ilość cukru trzcinowego określona w art. 1, wyrażona w tonach białego cukru, zwana dalej "ilością uzgodnioną", do dostarczenia w każdym okresie dostawy określonym w art. 4 ust. 1 zdanie pierwsze, wynosi 25.000 ton 1 .
2.
Z zastrzeżeniem art. 7, ilość ta nie może zostać zmniejszona bez zgody rządu Republiki Indii.
3.
W odniesieniu do okresu do dnia 31 lipca 1975 r. uzgodniona ilość cukru białego wynosi 22.000 ton.
Artykuł  4
1.
W okresie od dnia 1 sierpnia 1975 roku do dnia 30 czerwca 1976 roku włącznie, a następnie w każdym dwunastomiesięcznym okresie, od dnia 1 lipca do 30 czerwca włącznie, zwanym dalej "okresem dostawy", Indie zobowiązują się dostarczyć ilość określoną w art. 3 ust. 1 z zastrzeżeniem jakichkolwiek dostosowań wynikających ze stosowania art. 7. Podobne zobowiązanie stosuje się do ilości określonej w art. 3 ust. 3 w odniesieniu do okresu do dnia 31 lipca 1975 roku, który jest także uznawany za okres dostawy.
2.
Ilości, które mają być dostarczone do dnia 31 lipca 1975 roku, określone w art. 3 ust. 3, zawierają dostawy po drodze z portu załadunku.
3.
Dostawy cukru trzcinowego z Indii w każdym okresie dostawy mogą korzystać z cen gwarantowanych stosowanych w kolejnym okresie dostawy.
Artykuł  5
1.
Biały lub surowy cukier trzcinowy wprowadzany jest do obrotu wspólnotowego po cenach swobodnie negocjowanych przez sprzedających i kupujących.
2.
Wspólnota nie interweniuje, jeżeli i kiedy Państwo Członkowskie zezwala na ceny sprzedaży w granicach swojego terytorium przekraczające wspólnotową cenę progową.
3.
Wspólnota zobowiązuje się do zakupu, po cenach gwarantowanych, ilości białego lub surowego cukru, w ramach uzgodnionej ilości, który nie może być wprowadzany do obrotu we Wspólnocie po cenach równych lub wyższych niż cena gwarantowana.
4.
Cena gwarantowana, wyrażona w jednostkach rozliczeniowych, odnosi się do niepakowanego cukru, CIF porty europejskie Wspólnoty, i ustalana jest w odniesieniu do standardowej jakości cukru. Cena negocjowana jest co roku, na podstawie zakresu cen uzyskanego we Wspólnocie z uwzględnieniem wszystkich odpowiednich czynników ekonomicznych oraz uzgadniana najpóźniej do dnia 1 maja poprzedzającego okres dostawy, do którego będzie miała zastosowanie.
5.
Na okres od dnia 18 lipca 1975 do dnia 30 czerwca 1976 roku ceny gwarantowane są następujące:

a) w odniesieniu do cukru surowego: 25,53 jednostki rozliczeniowej na 100 kilogramów;

b) w odniesieniu do cukru białego: 31,72 jednostki rozliczeniowej na 100 kilogramów.

Artykuł  6

Zakup po cenach gwarantowanych, określonych w art. 5 ust. 3, zapewniony jest poprzez agencje interwencyjne lub inne instytucje wyznaczone przez Wspólnotę.

Artykuł  7
1.
Jeśli w trakcie jakiegokolwiek okresu dostawy Indie nie dostarczą uzgodnionej ilości w całości z powodu działania siły wyższej, Komisja Wspólnot Europejskich, na wniosek Indii, zezwoli na dodatkowy okres dostawy.
2.
Jeżeli w trakcie jakiegokolwiek okresu dostawy Indie nie dostarczą uzgodnionej ilości w całości z powodów innych niż siła wyższa, ilość ta zostaje zmniejszona w odniesieniu do każdego kolejnego okresu dostawy o niedostarczoną ilość.
Artykuł  8
1.
Na wniosek Indii lub Wspólnoty konsultacje odnoszące się do wszystkich środków niezbędnych do stosowania niniejszej umowy mają miejsce na forum Wspólnego Komitetu określonego w ust. 2.
2.
Niniejszym ustanawia się Wspólny Komitet, składający się z przedstawicieli Umawiających się Stron.
3.
Okresowe przeglądy przewidziane w niniejszej umowie odbywają w uzgodnionych ramach instytucjonalnych.
Artykuł  9

Niniejsza Umowa ma zastosowanie do terytoriów europejskich, do których stosuje się Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą, na warunkach określonych we wspomnianym Traktacie, oraz do terytoriów, do których odnosi się Konstytucja Republiki Indii.

Artykuł  10

Niniejsza umowa wchodzi w życie z dniem 18 lipca 1975 roku.

Artykuł  11

Po upływie pięciu lat do daty wejścia w życie niniejszej umowy może ona zostać wypowiedziana przez Wspólnotę lub Indie drugiej Umawiającej się Stronie w formie pisemnej z zachowaniem dwuletniego okresu wypowiedzenia.

Artykuł  12

Niniejsza Umowa jest zawarta w dwóch egzemplarzach w języku duńskim, niderlandzkim, angielskim, francuskim, niemieckim, włoskim, przy czym każdy z tych tekstów jest jednakowo autentyczny.

1 Z dniem 1 lipca 1983 r. ilość cukru określoną w art. 3 ust. 1 została ustalona na 10.000 ton (wartość cukru białego), zgodnie z Porozumieniem w formie wymiany listów między Europejską Wspólnotą Gospodarczą a Republiką Indii w sprawie przywrócenia temu krajowi uzgodnionej ilości cukru preferencyjnego (Dz.U.UE.L.84.120.2).

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1975.190.36

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Indie-Europejska Wspólnota Gospodarcza. Umowa w sprawie cukru trzcinowego.
Data aktu: 18/07/1975
Data ogłoszenia: 23/07/1975
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 18/07/1975