Język postępowania: rumuński(2023/C 164/37)
(Dz.U.UE C z dnia 8 maja 2023 r.)
Sąd odsyłający
Judecätoria Sectorului 6 Bucureęti
Strony w postępowaniu głównym
Strona powodowa: M.-A.A.
Strona pozwana: Directia de Evidentä a Persoanelor Cluj, Directia pentru Evidenta Persoanelor §i Administrarea Bazelor de Date din Ministerul Afacerilor Interne, Municipiul Cluj-Napoca
Interwenient: Consiliul National pentru Combaterea Discriminärii, Asociatia Accept
Pytania prejudycjalne
1) Czy okoliczność, że w art. 43 lit. i) i art. 57 Legea nr. 119/1996 privind actele de stare civilä (ustawy nr 119/1996 o aktach stanu cywilnego) nie uznaje się zmian w adnotacjach dotyczących płci i imienia w aktach stanu cywilnego, dokonanych przez transpłciowego mężczyznę mającego podwójne obywatelstwo (rumuńskie i innego państwa członkowskiego) w innym państwie członkowskim w drodze postępowania w sprawie prawnego uznania płci, oraz wymaga się od obywatela rumuńskiego wszczęcia od początku odrębnego postępowania sądowego w Rumunii przeciwko miejscowemu urzędowi stanu cywilnego - które to postępowanie zostało uznane przez Europejski Trybunał Praw Człowieka za niejasne i nieprzewidywalne (wyrok ETPC z dnia 19 stycznia 2021 r. w sprawie X i Y przeciwko Rumunii; skargi nr 2145/16 i nr 20607/16) i które może doprowadzić do wydania decyzji sprzecznej z decyzją przyjętą przez inne państwo członkowskie - stoi na przeszkodzie korzystaniu z prawa do obywatelstwa Unii (art. 20 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej) lub prawa obywatela Unii do swobodnego przemieszczania się i pobytu (art. 21 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej i art. 45 Karty praw podstawowych Unii Europejskiej) w warunkach godności, równości wobec prawa i niedyskryminacji (art. 2 Traktatu o Unii Europejskiej; art. 18 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej oraz art. 1, 20 i 21 Karty praw podstawowych Unii Europejskiej), z poszanowaniem prawa do życia prywatnego i rodzinnego (art. 7 Karty praw podstawowych Unii Europejskiej)?
2) Czy wystąpienie Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej ma wpływ na odpowiedź na powyższe pytanie, w szczególności (i) w przypadku gdy postępowanie w sprawie zmiany stanu cywilnego rozpoczęło się przed brexitem i zakończyło się w okresie przejściowym, oraz (ii) czy wpływ brexitu oznacza, że dana osoba może korzystać z praw związanych z obywatelstwem europejskim, w tym z prawa do swobodnego przemieszczania się i pobytu jedynie na podstawie rumuńskich dokumentów tożsamości lub dokumentów podróży, w których występuje ona jako kobieta i z imieniem żeńskim, wbrew uznanej już prawnie tożsamości płciowej?