(2021/C 63 A/01)(Dz.U.UE C z dnia 23 lutego 2021 r.)
Informacje o Sekretariacie Wspólnoty Energetycznej
Podstawę Wspólnoty Energetycznej stanowi Traktat o Wspólnocie Energetycznej, który wszedł w życie w 2006 r. i jest wiążący dla Unii Europejskiej oraz dziewięciu umawiających się stron spoza UE: Albanii, Bośni i Hercegowiny, Kosowa * , Gruzji, Mołdawii, Czarnogóry, Macedonii Północnej, Serbii i Ukrainy. Obecnie status obserwatorów mają Armenia, Norwegia i Turcja.
Sekretariat Wspólnoty Energetycznej jest jedną z instytucji utworzonych na mocy Traktatu o Wspólnocie Energetycznej. Jako jedyna instytucja zatrudniająca stały personel (37 pracowników w 2020 r.), Sekretariat m.in. zapewnia wsparcie administracyjne pozostałym instytucjom Wspólnoty Energetycznej (Radzie Ministerialnej, Stałej Grupie Wysokiego Szczebla, Radzie Regulacyjnej i Forom) oraz dokonuje przeglądu właściwego wypełniania przez strony ich zobowiązań wynikających z Traktatu.
Sekretariat zarządza budżetem Wspólnoty Energetycznej, wynoszącym w 2020 r. około 4,8 mln EUR. UE jest głównym płatnikiem do tego budżetu, a jej udział wynosi około 95 %.
Językiem roboczym Wspólnoty Energetycznej jest język angielski.
Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej: https://www.energy-community.org/aboutus/whoweare.html.
Stanowisko dyrektora Sekretariatu
Zgodnie z zasadami rekrutacji, warunków pracy i równomiernej reprezentacji geograficznej personelu Sekretariatu Wspólnoty Energetycznej 1 , dyrektor Sekretariatu jest powoływany aktem proceduralnym Rady Ministerialnej Wspólnoty Energetycznej na wniosek Komisji Europejskiej na odnawialną trzyletnią kadencję.
Dyrektor stoi na czele Sekretariatu i zarządza nim oraz jest przedstawicielem prawnym Wspólnoty Energetycznej reprezentującym ją w kontaktach zewnętrznych. Dyrektor odpowiada przed Radą Ministerialną Wspólnoty Energetycznej.
Kandydat, który pomyślnie przejdzie procedurę naboru, będzie odpowiedzialny za przedstawienie wizji działań Sekretariatu i wytyczenie ścieżki jego rozwoju. Oczekuje się, że kandydat odegra wiodącą i inspirującą rolę w skutecznym planowaniu i realizacji programu prac Wspólnoty Energetycznej.
Będzie on odpowiedzialny za zapewnienie sprawnej koordynacji między instytucjami, organami i zainteresowanymi stronami Wspólnoty Energetycznej na rzecz osiągnięcia jej celów.
Obowiązki dyrektora będą obejmować:
Pożądane cechy i umiejętności
Kandydaci będą oceniani w oparciu o następujące kryteria naboru:
* Użycie tej nazwy nie wpływa na stanowiska w sprawie statusu Kosowa i jest zgodne z rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ 1244 (1999) oraz z opinią Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie Deklaracji niepodległości Kosowa.
2 Doświadczenie zawodowe jest uwzględniane wyłącznie wtedy, gdy stanowi faktyczny stosunek pracy zdefiniowany jako rzeczywista, prawdziwa praca, wykonywana za wynagrodzeniem i w charakterze pracownika (każdy rodzaj umowy) lub usługodawcy. Działalność zawodowa wykonywana w niepełnym wymiarze będzie uwzględniana proporcjonalnie do poświadczonej liczby godzin przepracowanych w pełnym wymiarze. Urlop macierzyński/rodzicielski/adopcyjny jest uwzględniany, jeżeli udzielono go w ramach umowy o pracę. Studia doktoranckie - nawet bez wynagrodzenia - zalicza się do okresu doświadczenia zawodowego w maksymalnym wymiarze trzech lat, o ile zakończyły się uzyskaniem stopnia doktora. Dany okres może być uwzględniony tylko raz.
3 W swoich życiorysach kandydaci powinni wyszczególnić w odniesieniu do wszystkich lat, podczas których zdobywali doświadczenie w zarządzaniu: 1) nazwy zajmowanych stanowisk kierowniczych i pełnione funkcje; 2) liczbę pracowników nadzorowanych na tych stanowiskach; 3) wielkość budżetów, którymi zarządzali; 4) liczbę szczebli organizacyjnych w hierarchii powyżej i poniżej ich stanowisk oraz 5) liczbę osób na równorzędnych stanowiskach.
6 Więcej szczegółowych informacji można znaleźć w regulaminie pracowniczym Wspólnoty Energetycznej na stronie internetowej:
7 Jego wysokość podlega zatwierdzeniu przez Radę Ministerialną.
8 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1725 z dnia 23 października 2018 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez instytucje, organy i jednostki organizacyjne Unii i swobodnego przepływu takich danych (Dz.U. L 295 z 21.11.2018, s. 39).