Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27 czerwca 2024 r. w sprawie kaucji gwarancyjnej składanej przez operatorów platform

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW 1
z dnia 27 czerwca 2024 r.
w sprawie kaucji gwarancyjnej składanej przez operatorów platform

Na podstawie art. 75y ust. 7 ustawy z dnia 9 marca 2017 r. o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami (Dz. U. z 2023 r. poz. 241 oraz z 2024 r. poz. 879) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa sposób i tryb przyjmowania i zwrotu kaucji gwarancyjnej składanej przez operatorów platform.
§  2. 
Kaucję gwarancyjną przyjmuje się:
1)
na rachunek urzędu obsługującego:
a)
Szefa Krajowej Administracji Skarbowej albo
b)
inny organ Krajowej Administracji Skarbowej upoważniony na podstawie art. 11b ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. z 2023 r. poz. 615, z późn. zm. 2 ) - w przypadku upoważnienia tego organu do wykonywania zadań związanych z przyjmowaniem kaucji gwarancyjnej

- zwanego dalej "jednostką KAS", w przypadku gdy kaucja gwarancyjna jest składana w formie depozytu pieniężnego;

2)
w jednostce KAS, w postaci dokumentu poświadczającego udzielenie gwarancji bankowych - w przypadku gdy kaucja gwarancyjna jest składana w formie gwarancji bankowych;
3)
w jednostce KAS, w postaci imiennego świadectwa depozytowego wydanego przez bank lub dom maklerski, potwierdzającego dokonanie blokady obligacji Skarbu Państwa, w którym została zawarta klauzula określająca, że obligacje mogą być odblokowane za zgodą:
a)
Szefa Krajowej Administracji Skarbowej albo
b)
innego organu Krajowej Administracji Skarbowej upoważnionego na podstawie art. 11b ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej -w przypadku upoważnienia tego organu do wykonywania zadań związanych z przyjmowaniem kaucji gwarancyjnej

- w przypadku gdy kaucja gwarancyjna jest składana w formie obligacji Skarbu Państwa co najmniej o trzyletnim terminie wykupu.

§  3. 
Organ, który przyjmuje kaucję gwarancyjną, wydaje składającemu tę kaucję na piśmie potwierdzenie jej przyjęcia, przy czym w przypadku kaucji gwarancyjnej składanej w formie depozytu pieniężnego potwierdzenie jest wydawane po przedstawieniu polecenia przelewu depozytu pieniężnego na rachunek jednostki KAS i po otrzymaniu dowodu potwierdzającego wpływ depozytu na ten rachunek.
§  4. 
1. 
Zwrotu kaucji gwarancyjnej dokonuje organ, który ją przyjął, na wniosek podmiotu, który ją złożył, po przedstawieniu dowodu wystąpienia przesłanki określonej w art. 75y ust. 5 ustawy z dnia 9 marca 2017 r. o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami.
2. 
Zwrot kaucji gwarancyjnej następuje:
1)
przelewem na rachunek wnioskodawcy wskazany we wniosku - w przypadku kaucji gwarancyjnej złożonej w formie depozytu pieniężnego;
2)
przez zwrot dokumentu poświadczającego udzielenie gwarancji bankowych, za pokwitowaniem - w przypadku kaucji gwarancyjnej złożonej w formie gwarancji bankowych;
3)
przez udzielenie zgody na odblokowanie obligacji przez organ, który przyjął kaucję gwarancyjną - w przypadku kaucji gwarancyjnej złożonej w formie obligacji Skarbu Państwa co najmniej o trzyletnim terminie wykupu.
§  5. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2024 r.
1 Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2023 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. poz. 2710).
2 Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2023 r. poz. 556, 588, 641, 658, 760, 996, 1059, 1193, 1195, 1234, 1598, 1723 i 1860 oraz z 2024 r. poz. 850, 863 i 879.

Zmiany w prawie

Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024
Od 1 grudnia wakacje składkowe dla przedsiębiorców

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z 9 maja 2024 roku przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku. Niewpłacone składki będą finansowane z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 listopada, a pierwsi przedsiębiorcy będą mogli z nich skorzystać w grudniu.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024