Zakwaterowanie w internatach i kwaterach internatowych oraz odpłatności za to zakwaterowanie.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 7 maja 2024 r.
w sprawie zakwaterowania w internatach i kwaterach internatowych oraz odpłatności za to zakwaterowanie

Na podstawie art. 53 ust. 5 ustawy z dnia 22 czerwca 1995 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2022 r. poz. 1623 oraz z 2023 r. poz. 1872) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
sposób ustalania opłat za zajmowanie miejsca w internacie albo kwaterze internatowej, terminy i sposób pobierania tych opłat, a także wzór kalkulacji rocznej kosztów utrzymania 1 m2 powierzchni użytkowej miejsca w internacie lub kwaterze internatowej;
2)
tryb przydzielania miejsc w internacie albo kwaterze internatowej oraz wzory dokumentów stanowiących podstawę przydzielania miejsca w internacie albo kwaterze internatowej;
3)
standard oraz wyposażenie internatów i kwater internatowych;
4)
tryb i sposób przyjmowania oraz zdawania kwatery internatowej i pokoju w internacie;
5)
tryb wyrażania zgody na pobyt opiekuna lub najbliższego członka rodziny, o którym mowa w art. 4 pkt 12 ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o weteranach działań poza granicami państwa (Dz. U. z 2023 r. poz. 2112), wraz z weteranem uprawnionym, o którym mowa w art. 51 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 22 czerwca 1995 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, zwanej dalej "ustawą", oraz wzory dokumentów stanowiących podstawę ubiegania się o zgodę;
6)
tryb wyrażania zgody na przedłużenie zakwaterowania, o którym mowa w art. 51 ust. 3a ustawy, w internacie albo kwaterze internatowej oraz wzory dokumentów stanowiących podstawę ubiegania się o zgodę.
§  2. 
1. 
Żołnierz zawodowy składa wniosek o przydział miejsca w internacie albo kwaterze internatowej do dyrektora oddziału regionalnego Agencji Mienia Wojskowego, zwanej dalej "Agencją", właściwego dla garnizonu, w którym żołnierz pełni służbę wojskową.
2. 
Wzór wniosku o przydział żołnierzowi zawodowemu miejsca w internacie albo kwaterze internatowej jest określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
3. 
Dyrektor oddziału regionalnego Agencji na wniosek żołnierza zawodowego wydaje skierowanie do zamieszkiwania w internacie albo kwaterze internatowej.
4. 
Wzór skierowania do zamieszkiwania żołnierza zawodowego w internacie albo kwaterze internatowej jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
§  3. 
1. 
Dyrektor oddziału regionalnego Agencji na wniosek pracownika, o którym mowa w art. 51 ust. 1 pkt 3 ustawy, wydaje skierowanie do zamieszkiwania w internacie albo kwaterze internatowej.
2. 
Pracownik do wniosku o przydział miejsca w internacie albo kwaterze internatowej załącza zaświadczenie pracodawcy o miejscu pracy, rodzaju umowy o pracę oraz okresie, na jaki umowa ta została zawarta.
3. 
Wzór wniosku o przydział pracownikowi miejsca w internacie albo kwaterze internatowej jest określony w załączniku nr 3 do rozporządzenia.
§  4. 
1. 
Dyrektor oddziału regionalnego Agencji na wniosek o przydział dziecku miejsca w internacie albo kwaterze internatowej złożony przez żołnierza zawodowego albo pracownika, o którym mowa w art. 51 ust. 1 pkt 3 ustawy, w przypadkach, o których mowa w art. 53a ust. 1 pkt 1 i art. 51 ust. 1a ustawy, wydaje dziecku żołnierza albo pracownika skierowanie do zamieszkiwania w internacie albo kwaterze internatowej.
2. 
Wzór wniosku o przydział dziecku miejsca w internacie albo kwaterze internatowej jest określony w załączniku nr 4 do rozporządzenia.
§  5. 
Wzór skierowania do zamieszkiwania pracownika zatrudnionego w jednostce organizacyjnej podległej Ministrowi Obrony Narodowej lub przez niego nadzorowanej, dziecka żołnierza lub dziecka pracownika, o którym mowa odpowiednio w § 3 ust. 1 oraz § 4 ust. 1, w internacie albo kwaterze internatowej jest określony w załączniku nr 5 do rozporządzenia.
§  6. 
1. 
W przypadku ubiegania się o przydział miejsca w internacie albo kwaterze internatowej:
1)
przez weterana uprawnionego,
2)
przez weterana uprawnionego wraz z opiekunem lub najbliższym członkiem rodziny

- weteran uprawniony składa do dyrektora oddziału regionalnego Agencji wniosek o przydział miejsca w internacie albo kwaterze internatowej wraz z kopią legitymacji weterana albo weterana poszkodowanego.

2. 
Wzór wniosku weterana uprawnionego o przydział miejsca w internacie albo kwaterze internatowej jest określony w załączniku nr 6 do rozporządzenia.
3. 
Wzór wniosku weterana uprawnionego o przydział miejsca w internacie albo kwaterze internatowej wraz z opiekunem lub najbliższym członkiem rodziny jest określony w załączniku nr 7 do rozporządzenia.
4. 
W przypadku ubiegania się o przedłużenie zakwaterowania w internacie albo kwaterze internatowej na okres powyżej 3 miesięcy w roku kalendarzowym weteran uprawniony składa do dyrektora oddziału regionalnego Agencji wniosek o przydział miejsca w internacie albo kwaterze internatowej wraz z kopią legitymacji weterana albo weterana poszkodowanego i oświadczeniem o okresach korzystania z zakwaterowania w internacie albo kwaterze internatowej w danym roku kalendarzowym oraz potwierdza konieczność przedłużenia zakwaterowania, w tym okres tego przedłużenia.
5. 
Wzór oświadczenia weterana uprawnionego o okresach korzystania z zakwaterowania w internacie albo kwaterze internatowej jest określony w załączniku nr 8 do rozporządzenia.
§  7. 
1. 
Dyrektor oddziału regionalnego Agencji rozpoznaje wnioski, o których mowa w § 3, 4 i 6, w terminie 7 dni od dnia ich złożenia.
2. 
W przypadku wniosku, do którego nie dołączono dokumentów wymaganych na podstawie § 3 i 6, dyrektor oddziału regionalnego Agencji wzywa do uzupełnienia tego wniosku w terminie do 7 dni od dnia doręczenia wezwania, a po bezskutecznym upływie tego terminu sprawę pozostawia bez rozpoznania.
§  8. 
1. 
Dyrektor oddziału regionalnego Agencji wydaje weteranowi uprawnionemu odpowiednio skierowanie do zamieszkiwania w internacie albo kwaterze internatowej albo skierowanie do zamieszkiwania w internacie albo kwaterze internatowej wraz z opiekunem lub najbliższym członkiem rodziny.
2. 
Wzór skierowania do zamieszkiwania weterana uprawnionego w internacie albo kwaterze internatowej jest określony w załączniku nr 9 do rozporządzenia.
3. 
Wzór skierowania do zamieszkiwania weterana uprawnionego wraz z opiekunem lub najbliższym członkiem rodziny w internacie albo kwaterze internatowej jest określony w załączniku nr 10 do rozporządzenia.
§  9. 
1. 
Pokój w internacie i kwaterze internatowej wyposaża się co najmniej w tapczan, szafę ubraniową, regał lub komodę, krzesło, stół, szafkę przyłóżkową, lampkę nocną, żyrandol, kosz na śmieci i lustro, pościel i bieliznę pościelową oraz firany i zasłony lub żaluzje albo rolety.
2. 
Pomieszczenia wspólnego użytkowania wyposaża się co najmniej:
1)
kuchnię w internacie - w kuchnię gazową lub elektryczną, szafki kuchenne, stół, taborety kuchenne, lodówkę, kuchenkę mikrofalową i komplet naczyń kuchennych, w tym garnki, patelnie, czajniki;
2)
kuchnię w kwaterze internatowej - w kuchnię gazową lub elektryczną, szafki kuchenne, stół, taborety kuchenne, lodówkę i komplet naczyń kuchennych, w tym garnki, patelnie, czajniki;
3)
świetlicę w internacie - w telewizor, radioodbiornik, stolik pod telewizor, stół albo stolik, fotele lub krzesła;
4)
pralnię w internacie - w pralkę automatyczną, miejsce do suszenia, deskę do prasowania i żelazko.
§  10. 
1. 
Przyjęcie albo zdanie miejsca w internacie albo kwaterze internatowej następuje na podstawie protokołu sporządzonego przez upoważnionego przedstawiciela dyrektora oddziału regionalnego Agencji i podpisanego przez osobę przyjmującą albo zdającą miejsce.
2. 
Osobą przyjmującą albo zdającą miejsce przydzielone dziecku:
1)
żołnierza na podstawie art. 51 ust. 1a oraz art. 53a ust. 1 pkt 1 ustawy - jest żołnierz zawodowy;
2)
pracownika na podstawie art. 53a ust. 1 pkt 1 ustawy - jest pracownik.
3. 
Wzór protokołu przyjęcia albo zdania miejsca w internacie albo kwaterze internatowej jest określony w załączniku nr 11 do rozporządzenia.
4. 
W protokole określa się przedmioty wyposażenia pokoju w internacie albo kwaterze internatowej, a także stan techniczny wyposażenia pokoju w internacie albo kwatery internatowej oraz znajdujących się w nich urządzeń.
5. 
Protokół sporządza się w dwóch egzemplarzach, po jednym dla zdającego i przyjmującego.
6. 
O zamiarze zwolnienia miejsca w internacie albo kwaterze internatowej osoba, która zajmuje to miejsce, zawiadamia na piśmie dyrektora oddziału regionalnego Agencji co najmniej na 14 dni przed planowanym terminem zwolnienia, a weteran uprawniony - co najmniej na 3 dni przed planowanym terminem zwolnienia.
7. 
W dniu sporządzenia protokołu zwalniane miejsce w internacie albo kwaterze internatowej oraz pomieszczenia przynależne opróżnia się ze wszystkich rzeczy niestanowiących wyposażenia tego miejsca i tych pomieszczeń.
8. 
Jeżeli w trakcie sporządzania protokołu w internacie albo kwaterze internatowej stwierdzono pozostawienie rzeczy, uszkodzenie elementów i wyposażenia lub urządzeń technicznych, przedstawiciel Agencji, który sporządza protokół, informuje osobę, która zwalnia miejsce w internacie albo kwaterze internatowej, o obowiązku usunięcia rzeczy lub pokrycia kosztów naprawy uszkodzeń zgodnie z art. 74 ust. 4 ustawy z dnia 10 lipca 2015 r. o Agencji Mienia Wojskowego (Dz. U. z 2024 r. poz. 98).
9. 
W dniu sporządzenia protokołu przedstawiciel Agencji przyjmuje od osoby, która zwalnia miejsce w internacie albo kwaterze internatowej, klucze do tego miejsca.
10. 
Za datę zwolnienia miejsca w internacie albo kwaterze internatowej przyjmuje się dzień sporządzenia protokołu.
§  11. 
1. 
Informację o stawce opłat za zajmowanie miejsca w internacie albo kwaterze internatowej dyrektor oddziału regionalnego Agencji przedstawia do ostatniego dnia lutego każdego roku kalendarzowego, z mocą od dnia 1 kwietnia danego roku. W przypadku zmiany wysokości poniesionych kosztów utrzymania 1 m2 powierzchni użytkowej stawka opłat może być korygowana częściej niż raz w roku, z tym że nowa stawka opłat obowiązuje od pierwszego dnia kalendarzowego miesiąca następującego po dniu skorygowania stawki opłat. O zmianie wysokości stawki opłat zawiadamia się osoby zajmujące miejsca w internacie albo kwaterze internatowej nie później niż w terminie 30 dni przed planowaną datą zmiany stawki opłat. Jeżeli z przeprowadzonej kalkulacji wynika, że stawka opłat będzie niższa od stawki dotychczas obowiązującej, osoby te można zawiadomić o tym fakcie nie później niż w terminie 7 dni przed planowaną datą zmiany stawki opłat.
2. 
Wzór kalkulacji rocznej kosztów utrzymania 1 m2 powierzchni użytkowej miejsca w internatach albo kwaterach internatowych jest określony w załączniku nr 12 do rozporządzenia.
3. 
Kalkulację kosztów utrzymania 1 m2 powierzchni użytkowej:
1)
miejsca w internatach - ustala się na podstawie kosztów utrzymania wszystkich internatów oddziału regionalnego Agencji;
2)
kwater internatowych - ustala się na podstawie kosztów utrzymania wszystkich kwater internatowych oddziału regionalnego Agencji;
3)
kwater internatowych położonych w budynkach wspólnot lub spółdzielni mieszkaniowych oraz w budynkach pochodzących z najmu lub leasingu od osób trzecich - kalkuluje się oddzielnie dla każdej wspólnoty lub spółdzielni, każdego budynku lub każdej grupy budynków.
4. 
Do powierzchni użytkowej wlicza się powierzchnię pokoju, przedpokoju, łazienki i innych pomieszczeń przynależnych do tego pokoju. Jeżeli pokój, przedpokój, łazienka i inne pomieszczenia przynależne są przeznaczone do użytkowania przez kilka osób, powierzchnię użytkową ustala się proporcjonalnie do liczby miejsc w pokoju.
5. 
W przypadku remontu w internacie przy kalkulacji kosztów utrzymania 1 m2 powierzchni użytkowej koszty remontu rozkłada się w równych częściach na 5 lat następujących po roku kalendarzowym, w którym przeprowadzono remont.
§  12. 
1. 
Dzienną opłatę za zajmowanie miejsca w internacie albo kwaterze internatowej przez osoby, o których mowa w art. 51 ust. 1 pkt 3, art. 53a ust. 1 i art. 53c ustawy, oraz dziecko, o którym mowa w art. 51 ust. 1a ustawy, ustala się:
1)
w pokoju jednoosobowym - w wysokości dziennego kosztu utrzymania 1 m2 powierzchni użytkowej miejsca w danym internacie albo kwaterze internatowej pomnożonego przez powierzchnię użytkową zajmowanego miejsca;
2)
w pokoju dwuosobowym lub wieloosobowym - w wysokości dziennego kosztu utrzymania 1 m2 powierzchni użytkowej miejsca w danym internacie albo kwaterze internatowej pomnożonego przez powierzchnię użytkową przypadającą proporcjonalnie do ilości miejsc.
2. 
Opłatę za zajmowanie miejsca w internacie albo kwaterze internatowej przez osoby, o których mowa w art. 51 ust. 1 pkt 3, art. 53a ust. 1 i art. 53c ustawy, stanowi iloczyn dziennej opłaty za zajmowanie miejsca w internacie albo kwaterze internatowej oraz liczby dni zajmowania miejsca w internacie albo kwaterze internatowej w danym miesiącu.
§  13. 
Opłatę za zajmowanie miejsca w internacie albo kwaterze internatowej pobiera się od dnia protokolarnego przyjęcia miejsca w internacie albo kwaterze internatowej do dnia protokolarnego zdania tego miejsca.
§  14. 
Opłatę za zajmowanie miejsca w internacie albo kwaterze internatowej uiszcza się do piętnastego dnia każdego miesiąca za miesiąc bieżący lub w przypadku korzystania z tego miejsca krócej niż miesiąc - w terminie 3 dni od dnia protokolarnego zdania miejsca. Za datę wpłaty przyjmuje się dzień wpływu opłaty na rachunek bankowy Agencji.
§  15. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 1

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR

WNIOSEK O PRZYDZIAŁ ŻOŁNIERZOWI ZAWODOWEMU MIEJSCA W INTERNACIE ALBO KWATERZE INTERNATOWEJ

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR

Skierowanie nr z dnia do zamieszkiwania żołnierza zawodowego w internacie albo kwaterze internatowej1)

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR

WNIOSEK O PRZYDZIAŁ PRACOWNIKOWI MIEJSCA W INTERNACIE ALBO KWATERZE INTERNATOWEJ

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  4

WZÓR

WNIOSEK O PRZYDZIAŁ DZIECKU MIEJSCA W INTERNACIE ALBO KWATERZE INTERNATOWEJ

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  5

WZÓR

Skierowanie nr ........ z dnia ........... do zamieszkiwania pracownika zatrudnionego w jednostce organizacyjnej podległej Ministrowi Obrony Narodowej lub przez niego nadzorowanej, dziecka żołnierza lub dziecka pracownika1) w internacie albo kwaterze internatowej1)

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  6

WZÓR

WNIOSEK WETERANA UPRAWNIONEGO1) O PRZYDZIAŁ MIEJSCA W INTERNACIE ALBO KWATERZE INTERNATOWEJ

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  7

WZÓR

WNIOSEK WETERANA UPRAWNIONEGO1) O PRZYDZIAŁ MIEJSCA W INTERNACIE ALBO KWATERZE INTERNATOWEJ WRAZ Z OPIEKUNEM LUB NAJBLIŻSZYM CZŁONKIEM RODZINY2)

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  8

WZÓR

OŚWIADCZENIE WETERANA UPRAWNIONEGO o okresach korzystania z zakwaterowania w internacie albo kwaterze internatowej

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  9

WZÓR

Skierowanie nr ........ z dnia ......... do zamieszkiwania weterana uprawnionego w internacie albo kwaterze internatowej1)

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  10

WZÓR

Skierowanie nr ......... z dnia ..........do zamieszkiwania weterana uprawnionego wraz z opiekunem lub najbliższym członkiem rodziny w internacie albo kwaterze internatowej1)

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  11

WZÓR

PROTOKÓŁ PRZYJĘCIA ALBO ZDANIA1) MIEJSCA W INTERNACIE ALBO KWATERZE INTERNATOWEJ1)

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  12

WZÓR

Kalkulacja roczna kosztów utrzymania 1 m2 powierzchni użytkowej miejsca w internatach albo kwaterach internatowych Oddziału Regionalnego Agencji Mienia Wojskowego w

wzór

1 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 29 maja 2020 r. w sprawie zakwaterowania w internatach i kwaterach internatowych oraz odpłatności za to zakwaterowanie (Dz. U. poz. 1104), które utraciło moc z dniem 30 marca 2024 r. zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o Agencji Mienia Wojskowego oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1872).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2024.896

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zakwaterowanie w internatach i kwaterach internatowych oraz odpłatności za to zakwaterowanie.
Data aktu: 07/05/2024
Data ogłoszenia: 18/06/2024
Data wejścia w życie: 03/07/2024