Udzielanie i umarzania pożyczek ze środków budżetu państwa na gwarantowane przez Skarb Państwa pokrycie niektórych wydatków dokonywanych przez Korporację Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych Spółka Akcyjna.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 7 maja 2024 r.
w sprawie udzielania i umarzania pożyczek ze środków budżetu państwa na gwarantowane przez Skarb Państwa pokrycie niektórych wydatków dokonywanych przez Korporację Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych Spółka Akcyjna

Na podstawie art. 13 ust. 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o ubezpieczeniach gwarantowanych przez Skarb Państwa (Dz. U. z 2024 r. poz. 284) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa warunki i tryb udzielania i umarzania pożyczek ze środków budżetu państwa na gwarantowane przez Skarb Państwa pokrycie dokonywanych przez Korporację Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych Spółka Akcyjna wydatków z rachunku bankowego, o którym mowa w art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o ubezpieczeniach gwarantowanych przez Skarb Państwa, zwanych dalej "pożyczkami".
§  2. 
1. 
Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych Spółka Akcyjna, zwana dalej "Korporacją", występuje do ministra właściwego do spraw finansów publicznych z wnioskiem o udzielenie pożyczki, zwanym dalej "wnioskiem o pożyczkę", w przypadku gdy w jej uzasadnionej ocenie stan i prognozowane zasilenia rachunku bankowego, o którym mowa w art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o ubezpieczeniach gwarantowanych przez Skarb Państwa, zwanego dalej "rachunkiem", mogą nie zapewniać środków na pokrycie wydatków z rachunku.
2. 
Kwota wnioskowanej pożyczki nie może przekraczać kwoty wydatków z rachunku przewidywanych do pokrycia w okresie wskazanym we wniosku o pożyczkę, nie dłuższym niż 6 miesięcy, zwanym dalej "okresem pożyczkowym".
3. 
Korporacja występuje z wnioskiem o pożyczkę nie później niż 45 dni przed rozpoczęciem okresu pożyczkowego.
4. 
Wniosek o pożyczkę złożony po terminie, o którym mowa w ust. 3, pozostawia się bez rozpatrzenia.
§  3. 
1. 
Wniosek o pożyczkę zawiera co najmniej:
1)
datę jego sporządzenia;
2)
określenie okresu pożyczkowego;
3)
kwotę wnioskowanej pożyczki wraz z propozycją harmonogramu spłaty i oprocentowania pożyczki;
4)
szczegółową analizę prognozowanego stanu środków na rachunku w okresie od dnia wystawienia dokumentu bankowego, o którym mowa w ust. 2, do końca okresu pożyczkowego wraz ze wskazaniem przewidywanych w tym okresie obrotów na rachunku, w tym prognozowanych zasileń rachunku;
5)
łączną kwotę roszczeń z tytułu odszkodowań lub gwarancji ubezpieczeniowych przewidywanych do pokrycia z rachunku w okresie pożyczkowym;
6)
nazwę, siedzibę i przedmiot działalności ubezpieczających lub beneficjentów gwarancji, którym mogą być wypłacone odszkodowania lub kwoty gwarancji ubezpieczeniowych ze środków z pożyczki, a także nazwę, siedzibę i przedmiot działalności zleceniodawców gwarancji - w przypadku roszczeń z tytułu odszkodowań lub gwarancji ubezpieczeniowych, o których mowa w pkt 5, przekraczających kwotę 1 mln zł, zgłoszonych do Korporacji;
7)
łączną kwotę innych niż określone w pkt 5 wydatków z rachunku w okresie pożyczkowym;
8)
uzasadnienie konieczności wypłaty kwot, o których mowa w pkt 5 i 7;
9)
ocenę, że w okresie pożyczkowym stan i prognozowane zasilenia rachunku mogą nie zapewniać środków na pokrycie wydatków z rachunku w wysokości odpowiadającej sumie łącznych kwot, o których mowa w pkt 5 i 7, wraz z uzasadnieniem.
2. 
Do wniosku o pożyczkę dołącza się dokument bankowy potwierdzający stan środków na rachunku, wystawiony nie wcześniej niż 7 dni przed dniem złożenia wniosku o pożyczkę, według stanu na dzień jego wystawienia.
3. 
Minister właściwy do spraw finansów publicznych może wezwać Korporację do przedstawienia, w wyznaczonym terminie, nie krótszym niż 5 dni, dodatkowych danych, dokumentów lub wyjaśnień, niezbędnych do rozpatrzenia wniosku o pożyczkę.
4. 
W przypadku gdy wniosek o pożyczkę nie spełnia wymagań określonych w ust. 1 lub 2, minister właściwy do spraw finansów publicznych wzywa Korporację do usunięcia braków w terminie 14 dni.
5. 
W przypadku nieusunięcia braków w terminie, o którym mowa w ust. 4, lub nieprzedstawienia w wyznaczonym terminie dodatkowych danych, dokumentów lub wyjaśnień, o których mowa w ust. 3, wniosek o pożyczkę pozostawia się bez rozpatrzenia.
§  4. 
Pożyczka może być wykorzystana wyłącznie w okresie pożyczkowym.
§  5. 
1. 
Umowę pożyczki z Korporacją zawiera, w imieniu Skarbu Państwa, minister właściwy do spraw finansów publicznych.
2. 
Umowa pożyczki określa kwotę pożyczki, wysokość oprocentowania pożyczki oraz sposób i termin jej spłaty.
3. 
Z tytułu udzielonej pożyczki nie pobiera się opłat i prowizji.
§  6. 
1. 
Na wniosek Korporacji pożyczka może zostać umorzona w całości albo części wraz z odsetkami, w przypadku gdy stan i prognozowane zasilenia rachunku nie wystarczą na spłatę pożyczki w całości albo części wraz z odsetkami.
2. 
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, jest składany do ministra właściwego do spraw finansów publicznych i zawiera co najmniej:
1)
kwotę wnioskowanego umorzenia;
2)
szczegółową analizę przewidywanego stanu środków na rachunku w okresie od dnia wystawienia dokumentu bankowego, o którym mowa w ust. 3, do dnia wymagalności ostatniej objętej wnioskiem, o którym mowa w ust. 1, należności z tytułu pożyczki, ze wskazaniem przewidywanych w tym okresie obrotów na rachunku, w tym prognozowanych zasileń rachunku;
3)
uzasadnienie umorzenia pożyczki.
3. 
Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, dołącza się dokument bankowy potwierdzający stan środków na rachunku, wystawiony nie wcześniej niż 7 dni przed dniem złożenia tego wniosku, według stanu na dzień jego wystawienia.
4. 
Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, stosuje się odpowiednio przepisy § 3 ust. 3-5.
5. 
W przypadku pozytywnego stanowiska ministra właściwego do spraw finansów publicznych w sprawie umorzenia pożyczki minister ten przekazuje kopię wniosku, o którym mowa w ust. 1, i kopie załączonych do niego dokumentów oraz stanowisko w sprawie umorzenia pożyczki ministrowi właściwemu do spraw gospodarki, który w terminie 14 dni od dnia ich otrzymania przedstawia stanowisko w sprawie umorzenia pożyczki.
6. 
W przypadku pozytywnego stanowiska ministra właściwego do spraw gospodarki, o którym mowa w ust. 5, minister właściwy do spraw finansów publicznych zawiera z Korporacją, w imieniu Skarbu Państwa, umowę w sprawie umorzenia pożyczki.
§  7. 
1. 
Wnioski o pożyczkę oraz wnioski o umorzenie pożyczki, złożone i nierozpatrzone przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, rozpatruje się zgodnie z przepisami rozporządzenia, przy czym wnioski te należy dostosować do wymogów określonych odpowiednio w § 3 ust. 1 i 2 oraz § 6 ust. 2 i 3 w terminie 14 dni od dnia wejścia w życie rozporządzenia. Do wniosków o pożyczkę nie stosuje się przepisu § 2 ust. 3.
2. 
Wnioski o pożyczkę oraz wnioski o umorzenie pożyczki, o których mowa w ust. 1, niedostosowane do wymogów rozporządzenia w terminie, o którym mowa w ust. 1, pozostawia się bez rozpatrzenia.
§  8. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia. 1
1 Zakres spraw uregulowany w niniejszym rozporządzeniu był poprzednio uregulowany w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 3 lutego 2004 r. w sprawie warunków i trybu udzielania przez Skarb Państwa poręczeń kredytów bankowych zaciągniętych przez Korporację Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych Spółka Akcyjna oraz udzielania i umarzania pożyczek ze środków budżetu państwa (Dz. U. poz. 210, z 2010 r. poz. 873 oraz z 2022 r. poz. 1449), które utraciło moc z dniem 28 września 2023 r. w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 13 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach eksportowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1859).

Zmiany w prawie

Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy bez poprawek Senatu

Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

Renata Krupa-Dąbrowska 10.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 09.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2024.734

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Udzielanie i umarzania pożyczek ze środków budżetu państwa na gwarantowane przez Skarb Państwa pokrycie niektórych wydatków dokonywanych przez Korporację Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych Spółka Akcyjna.
Data aktu: 07/05/2024
Data ogłoszenia: 16/05/2024
Data wejścia w życie: 24/05/2024