Wpłaty na pokrycie kosztów nadzoru nad instytucjami pożyczkowymi.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 29 kwietnia 2024 r.
w sprawie wpłat na pokrycie kosztów nadzoru nad instytucjami pożyczkowymi

Na podstawie art. 59do ust. 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim (Dz. U. z 2023 r. poz. 1028, 1285, 1394 i 1723 oraz z 2024 r. poz. 653) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
terminy wnoszenia, wysokość i sposób obliczania rocznych wpłat wnoszonych przez instytucje pożyczkowe na pokrycie kosztów nadzoru nad instytucjami pożyczkowymi, zwanych dalej "wpłatą";
2)
sposób i terminy rozliczania należności z tytułu wpłaty;
3)
wzór deklaracji o wysokości należnej wpłaty za dany rok kalendarzowy.
§  2. 
1. 
Wysokość należnej wpłaty za dany rok kalendarzowy oblicza się według wzoru:

gdzie:

Kin - oznacza należną wpłatę,

Pin_1 - oznacza sumę przychodów instytucji pożyczkowej uzyskanych z działalności w zakresie udzielania kredytu konsumenckiego w roku kalendarzowym poprzedzającym rok, za który jest należna wpłata, a w przypadku instytucji pożyczkowej, której rok obrotowy nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym - za rok obrotowy zakończony w roku kalendarzowym poprzedzającym rok, za który jest należna wpłata,

S - oznacza stawkę obowiązującą w danym roku kalendarzowym, obliczaną zgodnie z ust. 3 i 6.

2. 
Jeżeli wysokość należnej wpłaty jest niższa niż równowartość w złotych 5000 euro, wysokość należnej wpłaty przyjmuje się w wysokości równowartości w złotych 5000 euro.
3. 
Stawkę (S) oblicza się według wzoru:

gdzie:

K - oznacza koszty nadzoru nad instytucjami pożyczkowymi do pokrycia w danym roku kalendarzowym, obliczane zgodnie z ust. 4,

Pin_1 - oznacza sumę przychodów wszystkich instytucji pożyczkowych, które prowadziły działalność w ostatnim dniu roku poprzedzającego dany rok kalendarzowy, uzyskanych z działalności w zakresie udzielania kredytu konsumenckiego w roku kalendarzowym poprzedzającym rok, za który jest należna wpłata, albo za rok obrotowy zakończony w roku kalendarzowym poprzedzającym rok, za który jest należna wpłata - w przypadku instytucji pożyczkowych, których rok obrotowy nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym.

4. 
Koszty nadzoru nad instytucjami pożyczkowymi do pokrycia w danym roku kalendarzowym (K) oblicza się według wzoru:

gdzie:

PKn - oznacza planowane koszty nadzoru, o których mowa w art. 19a ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 21 lipca 2006 r. o nadzorze nad rynkiem finansowym (Dz. U. z 2024 r. poz. 135), zwanej dalej "ustawą o nadzorze", ujęte w planie finansowym Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego, zwanym dalej "planem", na dany rok kalendarzowy, w części przypadającej na koszty nadzoru nad instytucjami pożyczkowymi,

Pin_1 - oznacza planowane koszty nadzoru, o których mowa w art. 19a ust. 2 pkt 1 ustawy o nadzorze, ujęte w planie na rok kalendarzowy poprzedzający rok, za który jest należna wpłata, w części przypadającej na koszty nadzoru nad instytucjami pożyczkowymi,

WKn-1 - oznacza wykonane koszty nadzoru, o których mowa w art. 19a ust. 2 pkt 1 ustawy o nadzorze, ujęte w planie na rok kalendarzowy poprzedzający rok, za który jest należna wpłata, w części przypadającej na koszty nadzoru nad instytucjami pożyczkowymi.

5. 
Do ustalenia stawki przyjmuje się dane za:
1)
rok kalendarzowy poprzedzający rok, za który jest należna wpłata,
2)
rok obrotowy zakończony w roku kalendarzowym poprzedzającym rok, za który jest należna wpłata - w przypadku instytucji pożyczkowych, których rok obrotowy nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym

- przekazane Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie art. 59dg ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim, które Komisja Nadzoru Finansowego posiada w dniu 30 września danego roku kalendarzowego.

6. 
W przypadku gdy wysokość stawki obliczona zgodnie z ust. 3 przekracza 0,5 %, do obliczenia należnej wpłaty przyjmuje się stawkę w wysokości 0,5 %.
§  3. 
Do dnia 31 października każdego roku kalendarzowego Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego podaje do publicznej wiadomości, w drodze komunikatu ogłaszanego w Dzienniku Urzędowym Komisji Nadzoru Finansowego:
1)
wysokość stawki obowiązującej w danym roku kalendarzowym;
2)
wysokość kosztów nadzoru nad instytucjami pożyczkowymi do pokrycia w danym roku kalendarzowym, ze wskazaniem wartości poszczególnych zmiennych przyjętych do ich ustalenia zgodnie z § 2 ust. 4;
3)
sumę przychodów wszystkich instytucji pożyczkowych, które prowadziły działalność w ostatnim dniu roku poprzedzającego dany rok kalendarzowy, uzyskanych z działalności w zakresie udzielania kredytu konsumenckiego w roku kalendarzowym poprzedzającym rok, za który jest należna wpłata, albo za rok obrotowy zakończony w roku kalendarzowym poprzedzającym rok, za który jest należna wpłata - w przypadku instytucji pożyczkowych, których rok obrotowy nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym.
§  4. 
1. 
Instytucja pożyczkowa wnosi należną wpłatę do dnia 30 listopada danego roku kalendarzowego na rachunek bankowy Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego.
2. 
Instytucja pożyczkowa rozpoczynająca działalność wnosi pierwszą należną wpłatę za rok kalendarzowy następujący po roku, w którym rozpoczęła działalność.
§  5. 
1. 
Deklaracja o wysokości należnej wpłaty jest przekazywana w postaci dokumentu elektronicznego, za pośrednictwem systemu teleinformatycznego udostępnionego nieodpłatnie na stronie internetowej Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego, w terminie nie dłuższym niż 10 dni od dnia upływu terminu, o którym mowa w § 4 ust. 1.
2. 
Deklarację, o której mowa w ust. 1, sporządza się na formularzu, zgodnie z wzorem określonym w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
§  6. 
1. 
W 2024 r. instytucja pożyczkowa, która prowadziła działalność w zakresie udzielania kredytu konsumenckiego przed dniem 1 stycznia 2024 r., wnosi należną wpłatę w wysokości równowartości w złotych 5000 euro do dnia 30 listopada 2024 r. na rachunek bankowy Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego.
2. 
Deklaracja o wysokości należnej wpłaty, o której mowa w ust. 1, jest przekazywana w postaci dokumentu elektronicznego, za pośrednictwem systemu teleinformatycznego udostępnionego nieodpłatnie na stronie internetowej Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego, w terminie nie dłuższym niż 10 dni od dnia upływu terminu, o którym mowa w ust. 1.
3. 
Deklarację, o której mowa w ust. 2, sporządza się na formularzu, zgodnie z wzorem określonym w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
4. 
W 2024 r. przepisu § 3 nie stosuje się.
§  7. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

DEKLARACJA INSTYTUCJI POŻYCZKOWEJ O WYSOKOŚCI NALEŻNEJ WPŁATY NA POKRYCIE KOSZTÓW NADZORU ZA ROK ........

ZAŁĄCZNIK Nr  2

DEKLARACJA INSTYTUCJI POŻYCZKOWEJ O WYSOKOŚCI NALEŻNEJ WPŁATY NA POKRYCIE KOSZTÓW NADZORU ZA 2024 R.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024