Przeznaczanie i kierowanie osób podlegających obowiązkowi odbycia obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej do służby w formacjach uzbrojonych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 27 marca 2024 r.
w sprawie przeznaczania i kierowania osób podlegających obowiązkowi odbycia obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej do służby w formacjach uzbrojonych

Na podstawie art. 593 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. z 2024 r. poz. 248) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa tryb postępowania w sprawie przeznaczania i kierowania osób podlegających obowiązkowi odbycia obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej do służby w formacjach uzbrojonych.
§  2. 
1. 
Szef wojskowego centrum rekrutacji po otrzymaniu wniosku, o którym mowa w art. 590 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny, zwanej dalej "ustawą", przekazuje ten wniosek niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 3 dni, do kierującego formacją uzbrojoną, w której osoba podlegająca obowiązkowi odbycia obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej, zwana dalej "osobą", chce pełnić służbę zastępczą, wraz ze swoją opinią wskazującą na zasadność lub brak zasadności przeznaczenia tej osoby do służby w formacji uzbrojonej, biorąc pod uwagę konieczność uzupełnienia Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w pierwszej kolejności.
2. 
Kierujący formacją uzbrojoną, w przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku, sporządza informację o przeznaczeniu tej osoby do służby w formacji uzbrojonej, zwaną dalej "informacją o przeznaczeniu", zawierającą:
1)
imię i nazwisko oraz numer PESEL osoby;
2)
nazwę i adres jednostki organizacyjnej formacji uzbrojonej, w której osoba ma pełnić służbę;
3)
termin stawienia się osoby do służby.
3. 
Informację o przeznaczeniu, nie później niż 30 dni przed planowanym terminem skierowania osoby do służby w formacji uzbrojonej, kierujący formacją uzbrojoną przesyła do osoby oraz do szefa wojskowego centrum rekrutacji właściwego ze względu na miejsce pobytu stałego osoby lub jej pobytu czasowego trwającego ponad 3 miesiące.
§  3. 
1. 
Szef wojskowego centrum rekrutacji:
1)
kieruje osobę do jednostki organizacyjnej formacji uzbrojonej w terminie określonym w informacji o przeznaczeniu;
2)
powiadamia pisemnie w postaci papierowej kierującego formacją uzbrojoną oraz kierującego jednostką organizacyjną formacji uzbrojonej o skierowaniu osoby do służby w tej jednostce;
3)
przesyła kierującemu jednostką organizacyjną formacji uzbrojonej dokumenty ewidencyjne osoby skierowanej do służby w tej jednostce.
2. 
Podstawą skierowania osoby do służby w formacji uzbrojonej jest wystawiona przez szefa wojskowego centrum rekrutacji karta skierowania, w której zamieszcza się następujące dane:
1)
siedzibę wystawiającego skierowanie i datę wystawienia karty skierowania;
2)
podstawę prawną skierowania osoby do służby w formacji uzbrojonej;
3)
nazwę organu, który sporządził informację o przeznaczeniu;
4)
imię i nazwisko osoby;
5)
numer PESEL;
6)
nazwę formacji uzbrojonej oraz nazwę i adres jednostki organizacyjnej formacji uzbrojonej, w której ma stawić się osoba;
7)
termin stawienia się osoby do służby;
8)
pieczęć urzędową szefa wojskowego centrum rekrutacji;
9)
datę doręczenia osobie karty skierowania potwierdzoną podpisem tej osoby.
3. 
Szef wojskowego centrum rekrutacji stwierdza przeznaczenie osoby w ewidencji wojskowej.
§  4. 
Kartę skierowania doręcza się nie później niż 14 dni przed terminem stawienia się do służby określonym w karcie.
§  5. 
1. 
W przypadku gdy osoba, której doręczono kartę skierowania, nie może stawić się do służby w formacji uzbrojonej w terminie określonym w karcie skierowania, niezwłocznie zawiadamia o tym szefa wojskowego centrum rekrutacji oraz kierującego jednostką organizacyjną formacji uzbrojonej - osobiście lub za pośrednictwem innej osoby, telefonicznie, z wykorzystaniem innego środka łączności lub drogą pocztową - i jednocześnie przekazuje szefowi wojskowego centrum rekrutacji dokumenty usprawiedliwiające niemożność stawienia się do służby w formacji uzbrojonej, wytworzone w postaci papierowej lub w postaci elektronicznej opatrzonej stosownym kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym. W takich przypadkach za datę zawiadomienia uważa się odpowiednio datę stempla pocztowego albo datę raportu transmisji pojedynczej.
2. 
Po ustaniu przyczyny uniemożliwiającej stawienie się do służby w formacji uzbrojonej osoba zgłasza się niezwłocznie do szefa wojskowego centrum rekrutacji w celu przedstawienia dokumentów usprawiedliwiających niemożność stawienia się, o ile nie przedstawiła tych dokumentów w sposób określony w ust. 1. W przypadku gdy nie wytworzono dokumentów usprawiedliwiających niemożność stawienia się osoby do służby, osoba składa pisemne wyjaśnienie z podaniem przyczyn niestawienia się do służby.
3. 
Niedotrzymanie terminu, o którym mowa w ust. 1, jest uzasadnione, jeżeli osoba z przyczyn od niej niezależnych nie mogła zawiadomić szefa wojskowego centrum rekrutacji oraz kierującego jednostką organizacyjną formacji uzbrojonej o niemożności stawienia się do służby.
4. 
Szef wojskowego centrum rekrutacji po otrzymaniu dokumentów, o których mowa w ust. 1, lub wyjaśnienia, o którym mowa w ust. 2, zawiadamia kierującego formacją uzbrojoną oraz kierującego jednostką organizacyjną formacji uzbrojonej, w której miała stawić się osoba, o przyczynie niestawienia się osoby do służby.
5. 
Jeżeli osoba nie stawiła się do służby w formacji uzbrojonej w terminie i miejscu określonych w karcie skierowania, kierujący jednostką organizacyjną formacji uzbrojonej, w której miała stawić się osoba, po 24 godzinach od upływu tego terminu zawiadamia o tym szefa wojskowego centrum rekrutacji.
6. 
Jeżeli osoba stawiła się do służby w formacji uzbrojonej po terminie określonym w karcie skierowania i po przesłaniu zawiadomienia przez kierującego jednostką organizacyjną formacji uzbrojonej, o którym mowa w ust. 1, kierujący jednostką organizacyjną formacji uzbrojonej powiadamia szefa wojskowego centrum rekrutacji o stawieniu się tej osoby do służby.
§  6. 
Szef wojskowego centrum rekrutacji, kierujący formacją uzbrojoną oraz kierujący jednostką organizacyjną formacji uzbrojonej zawiadamiają się pisemnie w postaci papierowej o:
1)
wycofaniu przez osobę wniosku o przeznaczenie do służby zastępczej w formacji uzbrojonej przed terminem stawienia się do tej służby;
2)
odmowie przyjęcia karty skierowania do służby w formacji uzbrojonej;
3)
niestawieniu się osoby do służby w formacji uzbrojonej bez uzasadnionej przyczyny.
§  7. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 1
1 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 7 kwietnia 2011 r. w sprawie trybu postępowania w sprawie przeznaczania i kierowania osób do służby w formacjach uzbrojonych niewchodzących w skład Sił Zbrojnych oraz przebiegu tej służby (Dz. U. poz. 487), które utraciło moc z dniem 24 października 2023 r. zgodnie z art. 821 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. z 2024 r. poz. 248).

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2024.477

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Przeznaczanie i kierowanie osób podlegających obowiązkowi odbycia obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej do służby w formacjach uzbrojonych.
Data aktu: 27/03/2024
Data ogłoszenia: 29/03/2024
Data wejścia w życie: 13/04/2024