Karty daktyloskopijne.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI 1
z dnia 28 stycznia 2020 r.
w sprawie kart daktyloskopijnych

Na podstawie art. 20 ust. 1o ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2024 r. poz. 145) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
wzory kart daktyloskopijnych, na których dane daktyloskopijne są pobierane przez upoważnione podmioty i przekazywane Komendantowi Głównemu Policji w celu przetwarzania w zbiorach danych daktyloskopijnych;
2)
tryb i sposób przekazywania kart daktyloskopijnych Komendantowi Głównemu Policji przez obowiązane do tego służby, instytucje państwowe oraz organy władzy publicznej.
§  2. 
Użyte w rozporządzeniu określenia i skróty oznaczają:
1)
KSIP - Krajowy System Informacyjny Policji;
2)
Daktyl III - pomocniczy skorowidz daktyloskopijny dla podmiotów, które nie mają dostępu do KSIP;
3)
Kodeks postępowania karnego - ustawę z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks postępowania karnego (Dz. U. z 2024 r. poz. 37);
4)
Pobyt - system teleinformatyczny, w którym jest prowadzony krajowy zbiór rejestrów, ewidencji i wykazu w sprawach cudzoziemców, o którym mowa w art. 449 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (Dz. U. z 2023 r. poz. 519, 185 i 547);
5)
podmioty obowiązane - służby, instytucje państwowe oraz organy władzy publicznej zobowiązane do przekazywania kart daktyloskopijnych Komendantowi Głównemu Policji;
6)
ustawa - ustawę z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji;
7)
CLKP - Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji.
§  3. 
1. 
Wzór karty daktyloskopijnej palców, na której pobiera się odciski linii papilarnych od osób, o których mowa w art. 21h ust. 2 pkt 1 lit. a-f ustawy, jest określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
2. 
Wzór karty daktyloskopijnej dłoni, na której pobiera się odciski linii papilarnych dłoni od osób, o których mowa w art. 21h ust. 2 pkt 1 lit. a-f ustawy, jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
3. 
Wzór karty daktyloskopijnej palców cudzoziemca, na której pobiera się odciski linii papilarnych od osób, o których mowa w art. 21h ust. 2 pkt 1 lit. g ustawy, jest określony w załączniku nr 3 do rozporządzenia.
4. 
Wzór karty daktyloskopijnej palców, na której pobiera się odciski linii papilarnych od osób, o których mowa w art. 192a § 1 Kodeksu postępowania karnego, jest określony w załączniku nr 4 do rozporządzenia.
5. 
Wzór karty daktyloskopijnej dłoni, na której pobiera się odciski linii papilarnych dłoni od osób, o których mowa w art. 192a § 1 Kodeksu postępowania karnego, jest określony w załączniku nr 5 do rozporządzenia.
6. 
Wzór karty daktyloskopijnej palców, na której pobiera się odciski linii papilarnych od osób, o których mowa w art. 20 ust. 1l ustawy, jest określony w załączniku nr 6 do rozporządzenia.
7. 
Wzór karty daktyloskopijnej dłoni, na której pobiera się odciski linii papilarnych dłoni od osób, o których mowa w art. 20 ust. 1l ustawy, jest określony w załączniku nr 7 do rozporządzenia.
§  4. 
1. 
Podmiot obowiązany przekazuje wraz z kartami daktyloskopijnymi, które zawierają obrazy linii papilarnych, dane osoby daktyloskopowanej, rejestrując ją odpowiednio w KSIP, Pobyt lub Daktyl III.
2. 
Osoby, o których mowa w art. 21h ust. 2 pkt 1 lit. g ustawy, są rejestrowane automatycznie w bazie Pobyt po dokonaniu rejestracji na urządzeniu do elektronicznego daktyloskopowania. Dane, które nie zarejestrowały się automatycznie w bazie Pobyt, podmiot obowiązany rejestruje nie później niż w ciągu 72 godzin od momentu pobrania obrazów linii papilarnych.
3. 
Podmioty obowiązane, które nie mają upoważnienia do rejestrowania danych w KSIP, przekazujące Komendantowi Głównemu Policji dane daktyloskopijne pobrane od osób, o których mowa w art. 21h ust. 2 pkt 1 lit. a-c, e oraz f ustawy, rejestrują dane tych osób w Daktyl III.
4. 
Podmioty, o których mowa w ust. 3, które nie mają dostępu do Daktyl III, przekazują karty daktyloskopijne do CLKP bez rejestracji.
§  5. 
1. 
Jeżeli obrazy linii papilarnych pobrano za pomocą urządzenia do elektronicznego daktyloskopowania, kartę daktyloskopijną utworzoną za pomocą tego urządzenia w formie pliku elektronicznego przesyła się z użyciem systemu teleinformatycznego do CLKP.
2. 
W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości przy rejestracji osoby lub przesyłaniu karty daktyloskopijnej CLKP zwraca nadesłany plik elektroniczny z użyciem systemu teleinformatycznego do podmiotu obowiązanego celem usunięcia tych nieprawidłowości.
3. 
Po prawidłowym przesłaniu karty daktyloskopijnej pliki elektroniczne, które zawierają dane powstałe podczas daktyloskopowania, trwale usuwa się z dysku twardego urządzenia do elektronicznego daktyloskopowania lub innego elektronicznego nośnika danych.
4. 
W przypadku gdy karty daktyloskopijne, które zawierają obrazy linii papilarnych pobrane za pomocą urządzenia do elektronicznego daktyloskopowania, nie dotarły do CLKP i nie ma już możliwości sporządzenia kart daktyloskopijnych metodą tuszową, podmiot obowiązany drukuje karty daktyloskopijne z utworzonego wcześniej pliku i przekazuje w jednym egzemplarzu do CLKP. Wydruk karty daktyloskopijnej z utworzonego wcześniej pliku traktuje się jak oryginał karty daktyloskopijnej, który podlega rejestracji w zbiorach, o których mowa w art. 21h ust. 1 ustawy.
§  6. 
1. 
Karty daktyloskopijne sporządzone metodą tuszową przekazuje się podpisane na każdym arkuszu karty, w przeznaczonym do tego polu, przez osobę daktyloskopującą w imieniu obowiązanego podmiotu i osobę daktyloskopowaną. Na karcie wpisuje się numer identyfikujący osobę (nr KSIP OIO) lub pierwszą część numeru referencyjnego Eurodac.
2. 
Jeden egzemplarz karty daktyloskopijnej przekazuje się niezwłocznie do CLKP.
§  7. 
Karty daktyloskopijne dostarczone do CLKP są sprawdzane w zakresie prawidłowości ich sporządzenia. Karty wypełnione nieprawidłowo lub zawierające odciski linii papilarnych o niedostatecznej jakości są zwracane podmiotowi, który je przekazał, celem uzupełnienia braków lub powtórnego wykonania.
§  8. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 7 lutego 2020 r. 2

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1 

WZÓR

Karta daktyloskopijna palców do celów do celów dowodowych / wykrywczych i identyfikacyjnych

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR

ZAŁĄCZNIK Nr  3 

WZÓR

Karta daktyloskopijna palców cudzoziemca

wzór

POUCZENIE

* Niewłaściwe skreślić.

** W rubryce należy podać podstawę prawną daktyloskopowania zgodnie z:

1) ustawą z dnia 13 czerwca 2003 r. o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2023 r. poz. 1504):

a) art. 30 ust. 1 pkt 3 - wniosek o udzielenie ochrony międzynarodowej,

b) art. 92 ust. 1 - wniosek o udzielenie azylu,

2) ustawą z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (Dz. U. z 2023 r. poz. 519, 185 i 547):

a) art. 35 ust. 2 - zatrzymanie w związku z przekroczeniem granicy wbrew przepisom prawa,

b) art. 324 pkt 1 - wydanie decyzji o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu,

c) art. 394 ust. 3 - zatrzymanie w związku z okolicznościami uzasadniającymi wydanie decyzji o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu,

3) ustawą z dnia 14 lipca 2006 r. o wjeździe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pobycie oraz wyjeździe z tego terytorium obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej i członków ich rodzin (Dz. U. z 2021 r. poz. 1697 oraz z 2023 r. poz. 547):

a) art. 73a ust. 1 - decyzja o wydaleniu obywatela UE lub członka rodziny niebędącego obywatelem UE,

b) art. 78a ust. 4 - zatrzymanie w związku z okolicznościami uzasadniającymi wydanie decyzji o wydaleniu obywatela UE lub członka rodziny niebędącego obywatelem UE lub w związku z uchylaniem się od wykonania decyzji o wydaleniu

- oraz podkreślić ją w POUCZENIU.

*** Wypełnić czytelnie.

ZAŁĄCZNIK Nr  4

WZÓR

ZAŁĄCZNIK Nr  5

WZÓR

ZAŁĄCZNIK Nr  6

WZÓR

ZAŁĄCZNIK Nr  7

WZÓR

1 Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2023 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. poz. 2708).
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 września 2015 r. w sprawie postępowania przy wykonywaniu niektórych uprawnień policjantów (Dz. U. poz. 1565) oraz rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 23 sierpnia 2018 r. w sprawie przetwarzania informacji przez Policję (Dz. U. poz. 1636 oraz z 2019 r. poz. 180), które utraciły moc na podstawie art. 105 pkt 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2018 r. o ochronie danych osobowych przetwarzanych w związku z zapobieganiem i zwalczaniem przestępczości (Dz. U. z 2019 r. poz. 125).

Zmiany w prawie

Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy bez poprawek Senatu

Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

Renata Krupa-Dąbrowska 10.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 09.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024