Sposób odbywania obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 7 marca 2024 r.
w sprawie sposobu odbywania obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej

Na podstawie art. 161 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. z 2024 r. poz. 248) zarządza się, co następuje:
§  1.  [Przedmiot regulacji]
Rozporządzenie określa:
1)
sposób odbywania obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej;
2)
sposób i tryb postępowania organów wojskowych w zakresie przyjmowania osób powołanych do obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej;
3)
sposób i tryb wyznaczania na stanowiska służbowe, zmiany stanowisk służbowych i zwalniania ze stanowisk służbowych żołnierzy odbywających obowiązkową zasadniczą służbę wojskową, zwanych dalej "żołnierzami", przenoszenia ich do innych jednostek wojskowych, delegowania ich oraz odbywania przez nich podróży służbowych.
§  2.  [Przyjęcie do jednostki wojskowej osoby powołanej do obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej]
1. 
Osobę powołaną do obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej, która stawiła się do odbycia tej służby, przyjmuje się do jednostki wojskowej.
2. 
Przyjęcie do jednostki wojskowej osoby powołanej do obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej obejmuje:
1)
potwierdzenie jej tożsamości oraz przeprowadzenie z nią rozmowy przez komisję do spraw przyjęcia osób powołanych do obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej, zwaną dalej "komisją";
2)
ujęcie w ewidencji jednostki wojskowej jej danych osobowych;
3)
dokonanie przeglądu lekarskiego oraz zabiegów sanitarnohigienicznych;
4)
wydanie przedmiotów umundurowania i wyekwipowania;
5)
przydzielenie do pododdziału;
6)
wyznaczenie na stanowisko służbowe, powierzenie funkcji i określenie specjalności wojskowej występującej w etacie jednostki wojskowej;
7)
dopełnienie obowiązku meldunkowego.
3. 
Dowódca jednostki wojskowej zapewnia osobom powołanym do obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej warunki do nieskrępowanego dokonania przeglądu lekarskiego, zabiegów sanitarnohigienicznych oraz umundurowanie i wyekwipowanie osobiste.
§  3.  [Powołanie komisji w celu przyjęcia do jednostki wojskowej osób powołanych do obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej]
1. 
W celu przyjęcia do jednostki wojskowej osób powołanych do obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej dowódca jednostki wojskowej:
1)
powołuje komisję w składzie:
a)
przewodniczący - zastępca dowódcy jednostki wojskowej albo szef sztabu jednostki wojskowej,
b)
członkowie:
oficer albo podoficer grupy osobowej kadrowej,
oficer albo podoficer korpusu osobowego logistyki,
lekarz albo pielęgniarka lub ratownik medyczny,
oficer wychowawczy,
psycholog - konsultant dowódcy jednostki wojskowej do spraw profilaktyki psychologicznej, jeżeli jest zatrudniony lub pełni służbę w jednostce wojskowej;
2)
określa szczegółowe obowiązki osób wchodzących w skład komisji;
3)
organizuje punkt przyjęcia osób powołanych do obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej.
2. 
W skład komisji mogą zostać włączone, jako jej członkowie, inne osoby, w zależności od potrzeb i ustaleń dowódcy jednostki wojskowej.
3. 
Jeżeli w strukturze organizacyjnej jednostki wojskowej nie występują osoby wymienione w ust. 1 pkt 1, dowódca jednostki wojskowej powołuje w skład komisji osoby wykonujące podobne zadania.
§  4.  [Rozkaz dzienny w sprawie powołania komisji oraz organizacji punktu przyjęcia osób powołanych do obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej]
Powołanie komisji oraz organizację punktu przyjęcia osób powołanych do obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej dowódca jednostki wojskowej stwierdza w rozkazie dziennym.
§  5.  [Stwierdzenie stawienia się osoby powołanej do obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej do odbycia tej służby]
1. 
Stawienie się osoby powołanej do obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej do odbycia tej służby dowódca jednostki wojskowej stwierdza w rozkazie dziennym, w którym podaje:
1)
dzień, w którym osoba powołana do obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej stawiła się do odbycia tej służby;
2)
imiona i nazwisko, rok urodzenia oraz imię ojca i numer PESEL osoby powołanej do obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej;
3)
adres zameldowania na pobyt stały lub czasowy trwający ponad 3 miesiące osoby powołanej do obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej;
4)
przynależność ewidencyjną do wojskowego centrum rekrutacji;
5)
przydział osoby powołanej do obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej do pododdziału oraz wyznaczenie jej na stanowisko służbowe, powierzenie jej funkcji i określenie specjalności wojskowej występującej w etacie jednostki wojskowej.
2. 
Dzień stawienia się osoby powołanej do obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej w jednostce wojskowej stwierdzony w rozkazie dziennym dowódcy tej jednostki jest dniem rozpoczęcia odbywania obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej.
3. 
Dowódca jednostki wojskowej najpóźniej następnego dnia po stawieniu się osoby powołanej do obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej informuje właściwego szefa wojskowego centrum rekrutacji o stawieniu się tej osoby w jednostce wojskowej.
§  6.  [Stanowisko służbowe i funkcja żołnierza odbywającego obowiązkową zasadniczą służbę wojskową]
1. 
Żołnierz odbywa obowiązkową zasadniczą służbę wojskową na stanowisku służbowym, na które został wyznaczony przez dowódcę jednostki wojskowej, oraz pełni funkcję, która została mu powierzona.
2. 
Żołnierz - kobieta nie może odbywać obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej na stanowisku służbowym oraz pełnić funkcji, na których jest wymagane wykonywanie prac wymienionych w przepisach wydanych na podstawie art. 176 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 2023 r. poz. 1465).
§  7.  [Szkolenie podstawowe; złożenie przysięgi wojskowej]
1. 
Żołnierz w początkowym okresie odbywania obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej przechodzi szkolenie podstawowe w zakresie i wymiarze określonych w programie tego szkolenia.
2. 
W końcowym okresie odbywania szkolenia podstawowego żołnierz składa przysięgę wojskową.
§  8.  [Szkolenie w specjalności wojskowej]
1. 
Po zakończeniu szkolenia podstawowego żołnierz jest szkolony w specjalności wojskowej odpowiadającej stanowisku służbowemu, na które został wyznaczony, oraz funkcji, która została mu powierzona.
2. 
W początkowym okresie odbywania szkolenia, o którym mowa w ust. 1, żołnierz może być szkolony w centrach szkolenia i ośrodkach szkolenia oraz wytypowanych jednostkach wojskowych.
§  9.  [Rozkaz zwolnienia żołnierza z zajmowanego stanowiska i wyznaczenia go na inne stanowisko służbowe]
1. 
Dowódca jednostki wojskowej stosownie do posiadanych lub uzyskanych podczas służby wojskowej kwalifikacji żołnierza może, w przypadku potrzeb etatowych jednostki wojskowej albo na wniosek żołnierza, gdy względy służbowe na to pozwalają, wydać rozkaz zwolnienia żołnierza z zajmowanego stanowiska i wyznaczenia go na inne stanowisko służbowe w tej jednostce.
2. 
Dowódca, o którym mowa w ust. 1, wydaje rozkaz o wyznaczeniu żołnierza na inne stanowisko służbowe w jednostce wojskowej niezwłocznie po otrzymaniu informacji o:
1)
uznaniu żołnierza za niezdolnego do pełnienia służby na zajmowanym stanowisku służbowym na podstawie orzeczenia wojskowej komisji lekarskiej;
2)
utracie kwalifikacji wymaganych na zajmowanym stanowisku;
3)
likwidacji lub zmianie zajmowanego stanowiska.
§  10.  [Rozkaz o skierowaniu żołnierza do czasowego wykonywania zadań w innej jednostce wojskowej]
Dowódca jednostki wojskowej może wydać rozkaz o skierowaniu żołnierza do czasowego wykonywania zadań w innej jednostce wojskowej na okres nieprzekraczający jednorazowo 3 miesięcy.
§  11.  [Rozkaz o skierowaniu żołnierza w krajową lub zagraniczną podróż służbową]
Dowódca jednostki wojskowej stwierdza w rozkazie dziennym skierowanie żołnierza w krajową lub zagraniczną podróż służbową w celu wykonywania zadań służbowych.
§  12.  [Rozkaz o przeniesieniu żołnierza do innej jednostki wojskowej na jego wniosek]
1. 
Dowódca, któremu podlega jednostka, w której żołnierz pełni służbę, i jednostka, do której żołnierz ma zostać przeniesiony, może wydać rozkaz o przeniesieniu żołnierza do innej jednostki wojskowej na jego wniosek, jeżeli względy służbowe na to pozwalają, w szczególnie uzasadnionych przypadkach.
2. 
Dowódca, o którym mowa w ust. 1, wydaje rozkaz o przeniesieniu żołnierza do innej jednostki wojskowej, w przypadku:
1)
uzasadnionym względami szkoleniowymi;
2)
konieczności uzupełnienia potrzeb etatowych innych jednostek wojskowych;
3)
rozformowania jednostki wojskowej;
4)
zmniejszenia stanu etatowego jednostki wojskowej;
5)
zaistnienia potrzeb Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej;
6)
zaistnienia innych uzasadnionych przypadków.
3. 
W przypadkach gdy brak dowódcy, któremu podlegają jednostki, o których mowa w ust. 1, przeniesienie żołnierza do innej jednostki wojskowej następuje na podstawie rozkazu szefa komórki organizacyjnej Ministerstwa Obrony Narodowej właściwej w sprawach organizacji i uzupełnień.
4. 
Dowódcy rodzajów Sił Zbrojnych, Dowódca Garnizonu Warszawa, Komendant Główny Żandarmerii Wojskowej, Szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, którym podlegają centra szkolenia lub ośrodki szkolenia, wydają rozkaz o przeniesieniu żołnierza z centrum szkolenia lub ośrodka szkolenia po zakończeniu szkolenia do innej jednostki wojskowej, w której żołnierz będzie odbywał dalszą obowiązkową zasadniczą służbę wojskową, niezależnie od podporządkowania tej jednostki.
§  13.  [Rozkaz o zwolnieniu żołnierza z obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej po jej odbyciu i przeniesieniu do rezerwy pasywnej]
1. 
Zwolnienia żołnierza z obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej po jej odbyciu i przeniesienia do rezerwy pasywnej z dniem zaistnienia okoliczności stanowiących podstawę zwolnienia dokonuje dowódca jednostki wojskowej i stwierdza ten fakt w rozkazie dziennym dowódcy jednostki wojskowej.
2. 
Dowódca jednostki wojskowej dokonuje adnotacji o zwolnieniu żołnierza z obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej w ewidencji wojskowej oraz dokonuje stosownego wpisu do książeczki wojskowej żołnierza.
3. 
Dowódca jednostki wojskowej przesyła w terminie 7 dni od dnia zwolnienia żołnierza wyciąg z rozkazu dziennego o zwolnieniu żołnierza do szefa wojskowego centrum rekrutacji, który powołał żołnierza do odbycia obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej.
§  14.  [Wejście w życie]
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 1
1 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 14 września 2010 r. w sprawie sposobu odbywania zasadniczej służby wojskowej (Dz. U. z 2015 r. poz. 294), które utraciło moc z dniem 24 października 2023 r. zgodnie z art. 821 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. z 2024 r. poz. 248).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2024.371

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób odbywania obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej
Data aktu: 07/03/2024
Data ogłoszenia: 14/03/2024
Data wejścia w życie: 29/03/2024