Szczegółowy tryb organizowania oraz przeprowadzania okresowego testu wiedzy niezbędnej do przeprowadzania przeglądów akredytacyjnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA 1
z dnia 9 września 2024 r.
w sprawie szczegółowego trybu organizowania oraz przeprowadzania okresowego testu wiedzy niezbędnej do przeprowadzania przeglądów akredytacyjnych

Na podstawie art. 43 ust. 9 ustawy z dnia 16 czerwca 2023 r. o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta (Dz. U. poz. 1692) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa szczegółowy tryb organizowania oraz przeprowadzania okresowego testu wiedzy niezbędnej do przeprowadzania przeglądów akredytacyjnych, o którym mowa w art. 43 ust. 7 ustawy z dnia 16 czerwca 2023 r. o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, zwanego dalej "testem wiedzy".
§  2. 
1. 
Osoba kierująca ośrodkiem akredytacyjnym odpowiada za przygotowanie materiałów lub urządzeń służących przeprowadzeniu testu wiedzy w sposób gwarantujący zapewnienie ich poufności i odpowiedniego poziomu merytorycznego.
2. 
Osoba kierująca ośrodkiem akredytacyjnym przekazuje przewodniczącemu komisji egzaminacyjnej, o której mowa w art. 43 ust. 8 ustawy z dnia 16 czerwca 2023 r. o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, zwanej dalej "komisją", materiały lub urządzenia służące przeprowadzeniu testu wiedzy zawierające pytania, zwane dalej "materiałami lub urządzeniami", oraz arkusze odpowiedzi i kryteria oceny.
§  3. 
1. 
O terminie i miejscu przeprowadzenia testu wiedzy przewodniczący komisji zawiadamia wizytatorów, o których mowa w art. 43 ust. 7 ustawy z dnia 16 czerwca 2023 r. o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, zwanych dalej "wizytatorami", za pomocą środków komunikacji elektronicznej, nie później niż 30 dni przed dniem przeprowadzenia testu wiedzy.
2. 
Wizytatorom nie przysługuje zwrot kosztów za udział w teście wiedzy.
§  4. 
1. 
Test wiedzy przeprowadza się w sali egzaminacyjnej, w warunkach zapewniających samodzielną pracę, pod nadzorem pełnego składu komisji.
2. 
Przewodniczący komisji może upoważnić osoby niebędące członkami komisji do dokonania określonych czynności techniczno-obsługowych w trakcie przeprowadzania testu wiedzy.
3. 
Przed rozpoczęciem testu wiedzy członek komisji sprawdza tożsamość wizytatorów przystępujących do testu przez wgląd do dokumentu tożsamości oraz informuje wizytatorów o warunkach organizacyjnych przeprowadzania testu wiedzy i zasadach dokonywania oceny.
4. 
Wizytator otrzymuje od komisji materiały lub urządzenia i arkusze odpowiedzi opatrzone pieczęcią lub pieczęcią elektroniczną ośrodka akredytacyjnego.
5. 
Wizytator nie może opuścić sali egzaminacyjnej z otrzymanymi materiałami lub urządzeniami i arkuszami odpowiedzi.
6. 
Wizytator nie może korzystać w czasie testu wiedzy z materiałów lub urządzeń i arkuszy odpowiedzi innych niż dostarczone przez komisję, porozumiewać się z innymi osobami oraz korzystać z urządzeń służących przechowywaniu, przekazywaniu lub odbiorowi informacji.
7. 
Wizytator, który podczas testu wiedzy posługuje się materiałami lub urządzeniami i arkuszami odpowiedzi innymi niż dostarczone przez komisję, porozumiewa się z innymi osobami, korzysta z urządzeń służących przechowywaniu, przekazywaniu lub odbiorowi informacji, zakłóca przebieg testu wiedzy lub opuści salę egzaminacyjną z otrzymanymi materiałami lub urządzeniami i arkuszami odpowiedzi, podlega wykluczeniu z udziału w teście wiedzy, co jest równoznaczne z uzyskaniem negatywnego wyniku z tego testu.
8. 
W czasie testu wiedzy członek komisji może, w wyjątkowych przypadkach, wyrazić zgodę na opuszczenie sali egzaminacyjnej przez wizytatora.
9. 
Opuszczenie sali egzaminacyjnej przez wizytatora bez uzyskania zgody członka komisji oznacza wykluczenie z udziału w teście wiedzy i jest równoznaczne z uzyskaniem negatywnego wyniku z tego testu.
10. 
Wykluczenia z udziału w teście wiedzy dokonują członkowie komisji, co jest odnotowywane w protokole sporządzanym z przebiegu testu wiedzy, który podpisują wszyscy jej członkowie.
11. 
Komisja sporządza protokół z przebiegu testu wiedzy.
12. 
Protokół zawiera:
1)
informacje o dacie i miejscu przeprowadzenia oraz przebiegu testu wiedzy;
2)
numery porządkowe oraz imiona i nazwiska wizytatorów przystępujących do testu wiedzy;
3)
informację o zastosowanych metodach i technikach przeprowadzenia testu wiedzy;
4)
informację o przebiegu okresowego testu wiedzy;
5)
wyniki okresowego testu wiedzy;
6)
skład komisji przeprowadzającej nabór;
7)
podpisy wszystkich członków komisji.
13. 
Wizytator, który nie stawił się na test wiedzy w wyznaczonym terminie z przyczyn od niego niezależnych, może przystąpić do testu wiedzy w kolejnym terminie. Wyznaczenie kolejnego terminu testu wiedzy odbywa się na prośbę wizytatora, jeżeli uprawdopodobni, że uchybienie nastąpiło bez jego winy.
§  5. 
1. 
Test wiedzy ma formę pisemną lub dokumentową i składa się z pytań zamkniętych z możliwością jednokrotnego wyboru odpowiedzi.
2. 
Liczba i zakres pytań w teście wiedzy zależy od standardów akredytacyjnych dotyczących rodzaju działalności leczniczej albo zakresu świadczeń, dla których jest przeprowadzany test wiedzy.
3. 
Test wiedzy trwa od 90 do 120 minut w zależności od liczby pytań.
4. 
Za prawidłową odpowiedź na pytanie przyznaje się 1 punkt, za brak odpowiedzi albo za odpowiedź nieprawidłową - 0 punktów.
§  6. 
1. 
Do uzyskania pozytywnego wyniku z testu wiedzy wymagane jest uzyskanie co najmniej 70 % maksymalnej do uzyskania liczby punktów.
2. 
Komisja sporządza listę wizytatorów, którzy uzyskali z testu wiedzy ocenę pozytywną, oraz listę wizytatorów, którzy uzyskali z testu wiedzy ocenę negatywną.
3. 
Przewodniczący komisji przekazuje osobie kierującej ośrodkiem akredytacyjnym listy, o których mowa w ust. 2, oraz protokół, o którym mowa w § 4 ust. 12, w terminie do 30 dni od dnia zakończenia testu wiedzy.
§  7. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej - zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2023 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. poz. 2704).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2024.1359

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowy tryb organizowania oraz przeprowadzania okresowego testu wiedzy niezbędnej do przeprowadzania przeglądów akredytacyjnych.
Data aktu: 09/09/2024
Data ogłoszenia: 13/09/2024
Data wejścia w życie: 28/09/2024