Świadczenia osobiste i rzeczowe na rzecz obrony w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 28 sierpnia 2024 r.
w sprawie świadczeń osobistych i rzeczowych na rzecz obrony w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny

Na podstawie art. 640 ust. 8 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. z 2024 r. poz. 248, 834, 1089, 1222 i 1248) zarządza się, co następuje:
§  1.  [Przedmiot regulacji]
Rozporządzenie określa:
1)
tryb nakładania obowiązku świadczeń osobistych i rzeczowych w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny;
2)
wzory decyzji administracyjnych, wniosków i obwieszczeń oraz zaświadczeń wydawanych w sprawach świadczeń osobistych i rzeczowych;
3)
warunki i tryb odpłatności za używanie przedmiotów świadczeń rzeczowych;
4)
tryb i sposób ustalania i wypłacania odszkodowań za szkody w nich powstałe;
5)
tryb wypłacania ryczałtu i należności pieniężnych za wykonanie świadczeń osobistych, a także dokumenty składane w celu ich wypłacania.
§  2.  [Wniosek o nałożenie obowiązku świadczeń osobistych lub rzeczowych]
1. 
Wnioski szefów wojskowych centrów rekrutacji i dowódców jednostek wojskowych o nałożenie obowiązku świadczeń osobistych lub rzeczowych na rzecz Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny realizuje się w pierwszej kolejności, zarówno pod względem ilościowym, jak i jakościowym, z uwzględnieniem propozycji zawartych w tych wnioskach.
2. 
Wniosek o nałożenie obowiązku świadczeń osobistych w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny zawiera:
1)
oznaczenie organu występującego o nałożenie obowiązku świadczeń osobistych;
2)
nazwę miejscowości, w której sporządzono wniosek, oraz datę sporządzenia wniosku;
3)
wskazanie adresata wniosku;
4)
wskazanie podstawy prawnej wniosku;
5)
nazwę jednostki organizacyjnej, na rzecz której ma być wykonane świadczenie osobiste;
6)
adres (miejsce postoju) i numer telefonu jednostki organizacyjnej, na rzecz której ma być wykonane świadczenie osobiste;
7)
wstępne wyliczenia środków finansowych niezbędnych na realizację planowanych świadczeń osobistych;
8)
uwagi i propozycje;
9)
imię i nazwisko, miejsce urodzenia, numer PESEL osoby, na którą ma być nałożony obowiązek świadczeń osobistych, albo liczbę osób, na które ma być nałożony ten obowiązek;
10)
miejsce stałego pobytu albo pobytu czasowego trwającego ponad 3 miesiące osoby, na którą ma być nałożony obowiązek świadczeń osobistych;
11)
miejsce zatrudnienia i jego adres oraz stanowisko albo kwalifikacje osoby, na którą ma być nałożony obowiązek świadczeń osobistych;
12)
rodzaj i zakres prac przewidywanych do wykonania;
13)
informacje o potrzebie posiadania określonych narzędzi prostych;
14)
termin i miejsce stawienia się do wykonania świadczeń;
15)
czas trwania świadczenia;
16)
podpis osoby upoważnionej do złożenia wniosku, z podaniem imienia i nazwiska oraz stanowiska służbowego;
17)
imię i nazwisko oraz numer telefonu osoby sporządzającej wniosek.
3. 
Informacje, o których mowa w ust. 2 pkt 9-11, wnioskodawca podaje według wskazań określonych w odnośnikach w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
4. 
Wzór wniosku o nałożenie obowiązku świadczeń osobistych w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny jest określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
5. 
Wniosek o nałożenie obowiązku świadczeń rzeczowych w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny zawiera:
1)
oznaczenie organu występującego o nałożenie obowiązku świadczeń rzeczowych;
2)
nazwę miejscowości, w której sporządzono wniosek, oraz datę sporządzenia wniosku;
3)
wskazanie adresata wniosku;
4)
wskazanie podstawy prawnej wniosku;
5)
nazwę jednostki organizacyjnej, na rzecz której ma być wykonane świadczenie rzeczowe;
6)
termin dostarczenia lub udostępnienia przedmiotu świadczeń;
7)
miejsce dostarczenia lub udostępnienia przedmiotu świadczeń (miejscowość, ulica, numer posesji, numer telefonu);
8)
adres (miejsce postoju) i numer telefonu jednostki organizacyjnej, na rzecz której ma być wykonane świadczenie rzeczowe;
9)
przeznaczenie przedmiotów świadczeń i okres, przez jaki będą one używane;
10)
nazwę i rodzaj przedmiotu świadczeń;
11)
miejscowość / dane o posiadaczu lub właścicielu przedmiotu świadczeń (imię i nazwisko, miejsce urodzenia, numer PESEL, miejsce stałego pobytu albo pobytu czasowego trwającego ponad 3 miesiące albo nazwę i siedzibę osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej);
12)
liczbę sztuk lub numer rejestracyjny pojazdu;
13)
uwagi;
14)
podpis osoby upoważnionej do złożenia wniosku, z podaniem imienia i nazwiska oraz stanowiska służbowego;
15)
imię i nazwisko oraz numer telefonu osoby sporządzającej wniosek.
6. 
Wzór wniosku o nałożenie obowiązku świadczeń rzeczowych w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
§  3.  [Decyzja w sprawie nałożenia obowiązku świadczeń osobistych lub rzeczowych; obwieszczenie]
1. 
Nałożenie obowiązku świadczeń osobistych lub rzeczowych w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny stwierdza się w decyzji w sprawie nałożenia obowiązku świadczeń osobistych lub rzeczowych w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.
2. 
Wzór decyzji w sprawie nałożenia obowiązku świadczeń osobistych lub rzeczowych w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny jest określony w załączniku nr 3 do rozporządzenia.
3. 
Wzór obwieszczenia wójta (burmistrza, prezydenta miasta) o nałożeniu obowiązku świadczeń osobistych i rzeczowych jest określony w załączniku nr 4 do rozporządzenia.
4. 
Wzór obwieszczenia wójta (burmistrza, prezydenta miasta) o wezwaniu do wykonywania świadczeń osobistych i rzeczowych jest określony w załączniku nr 5 do rozporządzenia.
§  4.  [Wniosek osoby wykonującej świadczenia osobiste o zwrot kosztów]
1. 
Osoby wykonujące świadczenia osobiste, w celu wypłacenia im ryczałtu i należności pieniężnych, nie później niż w terminie 7 dni od dnia zakończenia wykonywania tych świadczeń składają w jednostce organizacyjnej, na rzecz której świadczenie osobiste zostało wykonane:
1)
wniosek o zwrot kosztów przejazdu, o których mowa w art. 622 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny, zwanej dalej "ustawą", zawierający oświadczenie o sposobie i kosztach przejazdu;
2)
wniosek o zwrot kosztów z tytułu wykorzystywania przez kuriera własnego środka transportowego, o którym mowa w art. 618 ust. 2 ustawy, zawierający oświadczenie o rodzaju wykorzystanego pojazdu oraz o liczbie przejechanych kilometrów;
3)
oświadczenie o czasie dojazdu i powrotu, o którym mowa w art. 619 ust. 3 pkt 1 ustawy, w celu naliczenia ryczałtu, o którym mowa w art. 622 ust. 1 ustawy;
4)
zaświadczenie od pracodawcy w celu naliczenia należności pieniężnej, o której mowa w art. 622 ust. 2 i 3 ustawy.
2. 
Należności pieniężne, o których mowa w ust. 1, w dniu złożenia wniosku kierownik (dowódca) jednostki organizacyjnej, na rzecz której świadczenie osobiste zostało wykonane, wypłaca bezpośrednio osobie, która wykonała to świadczenie, lub przekazuje na wskazany przez tę osobę rachunek bankowy lub rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo - kredytowej, według wyboru tej osoby.
§  5.  [Zaświadczenie o wykonaniu świadczenia osobistego na rzecz obrony]
1. 
Osobie, która wykonała świadczenie osobiste, na jej wniosek, kierownik (dowódca) jednostki organizacyjnej, na rzecz której świadczenie osobiste zostało wykonane, wydaje w dniu zakończenia wykonywania świadczenia zaświadczenie w tej sprawie.
2. 
Wzór zaświadczenia o wykonaniu świadczenia osobistego na rzecz obrony, o którym mowa w ust. 1, jest określony w załączniku nr 6 do rozporządzenia.
§  6.  [Zwrot przedmiotów świadczeń rzeczowych]
1. 
Biorący przedmiot świadczenia, zwany dalej "świadczeniobiorcą", na którego rzecz zostały przekazane w ramach świadczeń rzeczowych środki transportowe, maszyny lub urządzenia, jest obowiązany zwrócić je w stanie niepogorszonym.
2. 
Koszty przejazdu posiadacza przedmiotów świadczeń rzeczowych lub jego przedstawiciela z miejsca zamieszkania (siedziby) do miejsca zwrotu przedmiotów świadczeń rzeczowych pokrywa świadczeniobiorca.
§  7.  [Ryczałt za dostarczenie lub udostępnienie przedmiotów świadczeń rzeczowych]
1. 
Posiadaczowi, który dostarczył (udostępnił) przedmioty świadczeń rzeczowych, świadczeniobiorca wypłaca ryczałt, o którym mowa w art. 634 ust. 2 ustawy.
2. 
Ryczałt wypłaca się nie później niż w ostatnim dniu miesiąca, za każdy dzień wykonywania świadczeń, aż do chwili ustania potrzeby używania przedmiotów świadczeń rzeczowych.
§  8.  [Zaświadczenia i zawiadomienia związane z dostarczeniem lub udostępnieniem przedmiotu świadczenia rzeczowego]
1. 
Posiadaczowi, który dostarczył (udostępnił) przedmioty świadczeń rzeczowych, świadczeniobiorca w dniu ich dostarczenia (udostępnienia) wydaje zaświadczenie w tej sprawie.
2. 
Posiadaczowi, który dostarczył (udostępnił) przedmioty świadczeń rzeczowych, świadczeniobiorca w dniu ich zwrotu (ostatnim dniu udostępnienia) wydaje zaświadczenie w tej sprawie.
3. 
Świadczeniobiorca wydaje posiadaczowi, który dostarczył (udostępnił) przedmioty świadczeń rzeczowych, zawiadomienie o terminie zwrotu albo niemożności zwrotu przedmiotu świadczenia rzeczowego na rzecz obrony, jeżeli wskutek uszkodzeń powstałych w czasie użytkowania przedmiotu świadczenia nie będzie można dokonać jego zwrotu. Zawiadomienie wydaje się w dniu przewidzianego zwrotu przedmiotu świadczenia.
4. 
Wzór zaświadczenia o dostarczeniu lub udostępnieniu przedmiotu świadczenia rzeczowego na rzecz obrony jest określony w załączniku nr 7 do rozporządzenia.
5. 
Wzór zaświadczenia o wykonaniu świadczenia rzeczowego na rzecz obrony jest określony w załączniku nr 8 do rozporządzenia.
6. 
Wzór zawiadomienia o terminie zwrotu albo niemożności zwrotu przedmiotu świadczenia rzeczowego na rzecz obrony jest określony w załączniku nr 9 do rozporządzenia.
§  9.  [Zwrot przedmiotu świadczenia rzeczowego]
1. 
Zwrot przedmiotu świadczenia następuje po dokonaniu oceny stanu technicznego mającego na celu stwierdzenie ewentualnych uszkodzeń lub stopnia zużycia.
2. 
Osobami uprawnionymi do dokonania oceny stanu technicznego przedmiotu świadczenia są wspólnie przedstawiciel jednostki zwracającej oraz posiadacz, który dostarczył (udostępnił) przedmioty świadczeń rzeczowych, lub jego przedstawiciel.
3. 
W przypadku różnicy w ocenie stanu technicznego zwracanego przedmiotu świadczenia jednostka zwracająca lub posiadacz, który dostarczył (udostępnił) przedmioty świadczeń rzeczowych, mogą powołać rzeczoznawcę w celu wydania opinii.
4. 
Wyniki oceny stanu technicznego oraz opinię rzeczoznawcy, jeżeli została sporządzona, ujmuje się w protokole, zawierającym w szczególności bliższe oznaczenie przedmiotu świadczenia oraz opis uszkodzeń i ich uzasadnienie.
5. 
W przypadku gdy przedmioty świadczeń nie mogą być zwrócone posiadaczowi ze względu na utratę albo zniszczenie w całości lub w części, kierownik jednostki organizacyjnej, w której władaniu znajdowały się te przedmioty, niezwłocznie zawiadamia o tym posiadacza.
§  10.  [Odszkodowanie za utratę lub zniszczenie przedmiotu świadczenia rzeczowego]
1. 
Posiadaczowi, który dostarczył (udostępnił) przedmioty świadczeń rzeczowych, przysługuje odszkodowanie w razie ich utraty albo zniszczenia w całości lub w części oraz za szkody wynikłe z używania ich w sposób sprzeczny z ich właściwościami lub przeznaczeniem.
2. 
Prawo do odszkodowania powstaje z dniem zwrotu przedmiotów świadczeń rzeczowych lub otrzymania zawiadomienia o tym, że nie zostaną one zwrócone z powodu ich utraty albo zniszczenia w całości lub w części, albo z dniem, w którym zwrot lub powiadomienie powinny nastąpić. W razie zaistnienia przeszkód uniemożliwiających dokonanie zwrotu lub zawiadomienia prawo do odszkodowania powstaje z dniem ustania tych przeszkód.
§  11.  [Wniosek o odszkodowanie; ustalenie wysokości i wypłata odszkodowania; droga sądowa]
1. 
Odszkodowanie przyznaje się na wniosek posiadacza złożony do kierownika jednostki organizacyjnej, na rzecz której świadczenie zostało wykonane.
2. 
Złożenie wniosku o odszkodowanie następuje nie później niż w terminie 12 miesięcy od dnia, o którym mowa w § 10 ust. 2.
3. 
Ustalenie wysokości odszkodowania następuje nie później niż w ciągu 30 dni od dnia złożenia wniosku.
4. 
Odszkodowanie wypłaca jednostka organizacyjna, na rzecz której świadczenia rzeczowe zostały wykonane.
5. 
Wniosek złożony po terminie pozostawia się bez rozpatrzenia.
6. 
Posiadacz może dochodzić roszczenia na drodze sądowej.
§  12.  [Podstawy ustalenia odszkodowania]
Podstawę ustalenia odszkodowania stanowią:
1)
zaświadczenie, o którym mowa w § 8 ust. 1;
2)
zawiadomienie, o którym mowa w § 8 ust. 3;
3)
protokół zawierający wynik oceny stanu technicznego oraz opinię rzeczoznawcy, jeżeli została sporządzona;
4)
inne dowody dotyczące przedmiotów świadczeń rzeczowych, przedstawione przez posiadacza albo znajdujące się w dyspozycji organów administracji rządowej lub samorządu terytorialnego.
§  13.  [Ustalenie wysokości odszkodowania]
1. 
Przy ustalaniu wysokości odszkodowania:
1)
uwzględnia się procentowy ubytek wartości przedmiotów świadczeń rzeczowych na skutek oddania ich świadczeniobiorcy do używania powstały do dnia zwrotu tych przedmiotów albo do dnia otrzymania przez posiadacza zawiadomienia o niemożności ich zwrotu;
2)
stosuje się ceny rynkowe oddanych do używania przedmiotów świadczeń rzeczowych, obowiązujące w dniu rozpatrywania wniosku o odszkodowanie.
2. 
Odszkodowanie przyznane za utratę albo zniszczenie w całości lub w części przedmiotów świadczeń rzeczowych lub za szkody wynikłe z używania tych rzeczy w sposób sprzeczny z ich właściwościami lub przeznaczeniem podlega zmniejszeniu o kwotę wypłaconą z tytułu ich ubezpieczenia.
§  14.  [Przyznanie odszkodowania]
Odszkodowanie przyznaje kierownik (dowódca) jednostki organizacyjnej, na rzecz której świadczenie zostało wykonane, uwzględniając stanowisko posiadacza nieruchomości lub rzeczy ruchomych lub jego przedstawiciela oraz opinię rzeczoznawcy, jeżeli został powołany.
§  15.  [Wejście w życie]
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 1

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WNIOSEK O NAŁOŻENIE OBOWIĄZKU ŚWIADCZEŃ OSOBISTYCH W RAZIE OGŁOSZENIA MOBILIZACJI I W CZASIE WOJNY

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WNIOSEK O NAŁOŻENIE OBOWIĄZKU ŚWIADCZEŃ RZECZOWYCH W RAZIE OGŁOSZENIA MOBILIZACJI I W CZASIE WOJNY

ZAŁĄCZNIK Nr  3

DECYZJA NR .................................... w sprawie nałożenia obowiązku świadczeń osobistych lub rzeczowych*) w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny

ZAŁĄCZNIK Nr  4

OBWIESZCZENIE WÓJTA (BURMISTRZA, PREZYDENTA MIASTA)*) O NAŁOŻENIU OBOWIĄZKU ŚWIADCZEŃ OSOBISTYCH I RZECZOWYCH

ZAŁĄCZNIK Nr  5

OBWIESZCZENIE WÓJTA (BURMISTRZA, PREZYDENTA MIASTA)*) O WEZWANIU DO WYKONYWANIA ŚWIADCZEŃ OSOBISTYCH I RZECZOWYCH**)

ZAŁĄCZNIK Nr  6

ZAŚWIADCZENIE NR ......... o wykonaniu świadczenia osobistego na rzecz obrony

ZAŁĄCZNIK Nr  7

ZAŚWIADCZENIE NR .......... o dostarczeniu/udostępnieniu*) przedmiotu świadczenia rzeczowego na rzecz obrony

ZAŁĄCZNIK Nr  8

ZAŚWIADCZENIE NR .......... o wykonaniu świadczenia rzeczowego na rzecz obrony

ZAŁĄCZNIK Nr  9

ZAWIADOMIENIE NR .......... o terminie zwrotu / niemożności zwrotu*) przedmiotu świadczenia rzeczowego na rzecz obrony

1 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 11 sierpnia 2004 r. w sprawie świadczeń osobistych i rzeczowych na rzecz obrony w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny (Dz. U. poz. 2081 oraz z 2007 r. poz. 1109), które utraciło moc z dniem 24 października 2023 r. zgodnie z art. 821 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. z 2024 r. poz. 248, 834, 1089, 1222 i 1248).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2024.1354

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Świadczenia osobiste i rzeczowe na rzecz obrony w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.
Data aktu: 28/08/2024
Data ogłoszenia: 12/09/2024
Data wejścia w życie: 27/09/2024