Określenie wysokości diety oraz warunków i trybu zwrotu kosztów podróży i noclegów przysługujących przewodniczącemu oraz członkom Rady do spraw spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 15 lipca 2024 r.
w sprawie określenia wysokości diety oraz warunków i trybu zwrotu kosztów podróży i noclegów przysługujących przewodniczącemu oraz członkom Rady do spraw spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych

Na podstawie art. 29 ust. 6 ustawy z dnia 16 grudnia 2016 r. o zasadach zarządzania mieniem państwowym (Dz. U. z 2024 r. poz. 125 i 834) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
wysokość diety przysługującej przewodniczącemu Rady do spraw spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych, zwanej dalej "Radą", oraz członkom Rady za udział w pracach Rady;
2)
warunki i tryb zwrotu kosztów podróży i noclegów przysługującego przewodniczącemu Rady oraz członkom Rady w związku z poniesieniem tych kosztów w ramach udziału w pracach Rady oraz sposób obliczania wysokości albo maksymalną kwotę tego zwrotu.
§  2. 
1. 
Przewodniczącemu Rady przysługuje miesięczna dieta za udział w jej pracach w wysokości 200 % przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w czwartym kwartale roku poprzedniego, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.
2. 
Pozostałym członkom Rady przysługuje miesięczna dieta za udział w jej pracach w wysokości 150 % przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w czwartym kwartale roku poprzedniego, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.
§  3. 
1. 
Przewodniczącemu Rady oraz członkowi Rady przysługuje zwrot kosztów noclegu w hotelu lub innym obiekcie świadczącym usługi hotelarskie, na zasadach określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 775 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 2023 r. poz. 1465 oraz z 2024 r. poz. 878).
2. 
Przewodniczącemu Rady oraz członkowi Rady przysługuje zwrot kosztów podróży odbywanej koleją lub samolotem w wysokości udokumentowanej biletami lub fakturami obejmującymi cenę biletu środka transportu wraz ze związanymi z nimi opłatami dodatkowymi, w tym miejscówkami, z uwzględnieniem posiadanej przez przewodniczącego Rady lub członka Rady ulgi na dany środek transportu, bez względu na to, z jakiego tytułu ulga przysługuje, jednak w wysokości nie wyższej niż za przejazd pociągiem II klasy.
3. 
Przewodniczącemu Rady oraz członkowi Rady przysługuje zwrot kosztów podróży odbywanej środkami publicznego transportu autobusowego lub komunikacją miejscową w wysokości udokumentowanej biletami lub fakturami obejmującymi cenę biletu środka transportu, wraz ze związanymi z nimi opłatami dodatkowymi, w tym miejscówkami, z uwzględnieniem posiadanej przez przewodniczącego Rady lub członka Rady ulgi na dany środek transportu, bez względu na to, z jakiego tytułu ulga przysługuje.
4. 
Przewodniczącemu Rady oraz członkowi Rady przysługuje zwrot kosztów podróży odbywanej samochodem prywatnym w wysokości stanowiącej iloczyn przejechanych kilometrów i stawki za jeden kilometr przebiegu pojazdu, równej maksymalnej wysokości stawki określonej w przepisach wydanych na podstawie art. 34a ust. 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2024 r. poz. 728 i 731).
5. 
Zwrot kosztów, o których mowa w ust. 4, przysługuje w wysokości nie wyższej niż jak za przejazd pociągiem II klasy, a jeżeli takich połączeń nie ma, za przejazd środkami publicznego transportu autobusowego. W przypadku braku połączeń komunikacją zbiorową przewodniczącemu Rady lub członkowi Rady przysługuje zwrot kosztów przejazdu zgodnie ze stawką, o której mowa w ust. 4.
6. 
W zakresie nieuregulowanym w ust. 1-5 do zwrotu przewodniczącemu Rady oraz członkom Rady kosztów podróży i noclegów stosuje się odpowiednio przepisy wydane na podstawie art. 775 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, z wyłączeniem przepisów dotyczących diet.
§  4. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku 8-10 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 18.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2024.1056

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Określenie wysokości diety oraz warunków i trybu zwrotu kosztów podróży i noclegów przysługujących przewodniczącemu oraz członkom Rady do spraw spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.
Data aktu: 15/07/2024
Data ogłoszenia: 17/07/2024
Data wejścia w życie: 18/07/2024