Utworzenie Uniwersytetu Kaliskiego im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego oraz zmiana nazw niektórych uczelni akademickich.

USTAWA
z dnia 14 kwietnia 2023 r.
o utworzeniu Uniwersytetu Kaliskiego im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego oraz zmianie nazw niektórych uczelni akademickich

Art.  1. 
1. 
Tworzy się z dniem 1 października 2023 r. Uniwersytet Kaliski im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego, zwany dalej "Uniwersytetem".
2. 
Siedzibą Uniwersytetu jest miasto Kalisz.
Art.  2. 
1. 
Uniwersytet tworzy się z Akademii Kaliskiej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego, zwanej dalej "Akademią".
2. 
Z dniem utworzenia Uniwersytetu znosi się Akademię.
Art.  3. 

Nadzór nad Uniwersytetem sprawuje minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego i nauki.

Art.  4. 
1. 
Mienie obejmujące własność i inne prawa majątkowe Akademii staje się mieniem Uniwersytetu z dniem jego utworzenia.
2. 
Uniwersytet wstępuje z dniem utworzenia w prawa i obowiązki Akademii, w tym prawa i obowiązki wynikające z decyzji administracyjnych.
3. 
Stan gospodarki finansowej Akademii zostanie wykazany w bilansie zamknięcia sporządzonym przez Akademię na dzień poprzedzający dzień jej zniesienia. Bilans zamknięcia Akademii staje się bilansem otwarcia Uniwersytetu.
Art.  5. 

Z dniem utworzenia Uniwersytetu:

1)
jednostki organizacyjne Akademii stają się jednostkami organizacyjnymi Uniwersytetu;
2)
osoby pełniące funkcje kierownicze w Akademii stają się osobami pełniącymi funkcje kierownicze w Uniwersytecie;
3)
pracownicy zatrudnieni w Akademii stają się pracownikami Uniwersytetu; przepis art. 231 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. -Kodeks pracy (Dz. U. z 2022 r. poz. 1510, 1700 i 2140 oraz z 2023 r. poz. 240 i 641) stosuje się odpowiednio;
4)
studenci Akademii stają się studentami Uniwersytetu;
5)
uczestnicy studiów podyplomowych, kształcenia specjalistycznego oraz innych form kształcenia Akademii stają się uczestnikami odpowiednio studiów podyplomowych, kształcenia specjalistycznego oraz innych form kształcenia Uniwersytetu;
6)
osoby przyjęte na pierwszy rok studiów na rok akademicki 2023/2024 w Akademii stają się osobami przyjętymi na pierwszy rok studiów w Uniwersytecie;
7)
osoby przyjęte do szkoły doktorskiej Akademii stają się osobami przyjętymi do szkoły doktorskiej Uniwersytetu.
Art.  6. 
1. 
W terminie do zakończenia drugiej po utworzeniu Uniwersytetu ewaluacji jakości działalności naukowej Uniwersytet dostosuje się do wymogów określonych w art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2023 r. poz. 742).
2. 
Jeżeli Uniwersytet nie spełni wymogu, o którym mowa w ust. 1, traci prawo do posługiwania się nazwą Uniwersytet.
3. 
W przypadku, o którym mowa w ust. 2, nową nazwę Uniwersytetu określi, w drodze rozporządzenia, minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego i nauki.
Art.  7. 
1. 
Członkowie senatu Akademii wybrani na kadencję rozpoczętą w dniu 1 września 2020 r. stają się z dniem utworzenia Uniwersytetu członkami senatu Uniwersytetu pierwszej kadencji.
2. 
Członkowie rady Akademii powołani na kadencję rozpoczętą w dniu 1 stycznia 2021 r. stają się z dniem utworzenia Uniwersytetu członkami rady Uniwersytetu pierwszej kadencji.
3. 
Pierwszym rektorem Uniwersytetu, na okres do końca kadencji rozpoczętej w dniu 1 września 2020 r., staje się z dniem utworzenia Uniwersytetu rektor Akademii.
4. 
Pierwsze kadencje rady Uniwersytetu i senatu Uniwersytetu kończą się z upływem kadencji rady i senatu trwających w dniu utworzenia Uniwersytetu.
5. 
Pierwszej kadencji senatu Uniwersytetu, rady Uniwersytetu i rektora Uniwersytetu nie wlicza się do liczby kadencji, o których mowa odpowiednio w art. 30 ust. 2, art. 21 ust. 2 zdanie pierwsze oraz art. 26 ust. 2 zdanie pierwsze ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
6. 
Kolegium elektorów, uczelniana komisja dyscyplinarna orzekająca w sprawach nauczycieli akademickich, komisja dyscyplinarna orzekająca w sprawach studentów, odwoławcza komisja dyscyplinarna orzekająca w sprawach studentów, rzecznik dyscyplinarny do spraw nauczycieli akademickich oraz rzecznik dyscyplinarny do spraw studentów Akademii stają się z dniem utworzenia Uniwersytetu odpowiednio kolegium elektorów, uczelnianą komisją dyscyplinarną orzekającą w sprawach nauczycieli akademickich, komisją dyscyplinarną orzekającą w sprawach studentów, odwoławczą komisją dyscyplinarną orzekającą w sprawach studentów, rzecznikiem dyscyplinarnym do spraw nauczycieli akademickich oraz rzecznikiem dyscyplinarnym do spraw studentów Uniwersytetu i działają do końca kadencji trwających w dniu utworzenia Uniwersytetu.
7. 
Organy samorządu studenckiego Akademii stają się z dniem utworzenia Uniwersytetu organami samorządu studenckiego Uniwersytetu.
Art.  8. 

Przepisy wewnętrzne Akademii, z wyłączeniem statutu, stają się z dniem utworzenia Uniwersytetu przepisami wewnętrznymi Uniwersytetu.

Art.  9. 

Z dniem 1 czerwca 2023 r.:

1)
Akademii Bialskiej Nauk Stosowanych im. Jana Pawła II nadaje się nazwę "Akademia Bialska im. Jana Pawła II";
2)
Akademii Nauk Stosowanych w Łomży nadaje się nazwę "Akademia Łomżyńska";
3)
Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie nadaje się nazwę "Akademia Tarnowska";
4)
Akademii Pomorskiej w Słupsku nadaje się nazwę "Uniwersytet Pomorski w Słupsku";
5)
Uniwersytetowi Humanistyczno-Przyrodniczemu im. Jana Długosza w Częstochowie nadaje się nazwę "Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie".
Art.  10. 

Do Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie oraz Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku w zakresie trwających w dniu wejścia w życie ustawy kadencji organów, o których mowa w art. 7 ust. 5 tych uczelni niniejszy przepis stosuje się odpowiednio.

Art.  11. 

Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku ok. 4 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 23.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024