System Centralny Rejestr Osób Posiadających Uprawnienia Budowlane.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROZWOJU I TECHNOLOGII 1
z dnia 28 marca 2023 r.
w sprawie systemu Centralny Rejestr Osób Posiadających Uprawnienia Budowlane

Na podstawie art. 88a ust. 6 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2023 r. poz. 682 i 553) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowy sposób prowadzenia systemu teleinformatycznego, o którym mowa w art. 88a ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane, zwanego dalej "systemem e-CRUB";
2)
wzór formularza danych dotyczących osoby, która nabyła uprawnienia budowlane lub kwalifikacje zawodowe, lub osoby ukaranej, zwanego dalej "formularzem osobowym";
3)
wzór formularza do przekazywania danych identyfikujących uprawnienia budowlane lub uznane kwalifikacje zawodowe, zwanego dalej "formularzem zawodowym";
4)
wzór formularza do przekazywania danych identyfikujących decyzję o ukaraniu z tytułu odpowiedzialności zawodowej w budownictwie, zwanego dalej "formularzem kary".
§  2. 
W systemie e-CRUB prowadzi się:
1)
centralny rejestr osób posiadających uprawnienia budowlane, zwany dalej "rejestrem uprawnionych", oraz
2)
centralny rejestr ukaranych z tytułu odpowiedzialności zawodowej w budownictwie, zwany dalej "rejestrem ukaranych"

- w postaci zbiorów danych zapisywanych w postaci elektronicznej i gromadzonych w sposób usystematyzowany.

Rozdział  2

Karty

§  3. 
Rejestr uprawnionych składa się z kart:
1)
osobowych oraz
2)
zawodowych.
§  4. 
Rejestr ukaranych składa się z kart:
1)
osobowych oraz
2)
kar.
§  5. 
Karta:
1)
osobowa zawiera dane przekazywane za pośrednictwem formularza osobowego, którego wzór określa załącznik nr 1 do rozporządzenia;
2)
zawodowa zawiera dane przekazywane za pośrednictwem formularza zawodowego, którego wzór określa załącznik nr 2 do rozporządzenia;
3)
kary zawiera dane przekazywane za pośrednictwem formularza kary, którego wzór określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.

Rozdział  3

Wprowadzanie danych i dokonywanie wpisów w rejestrze uprawnionych i w rejestrze ukaranych w systemie e-CRUB

§  6. 
1. 
Aktualne dane w formularzach, o których mowa w § 5, organy samorządu zawodowego przekazują Głównemu Inspektorowi Nadzoru Budowlanego, wprowadzając je do systemu e-CRUB.
2. 
Wprowadzanie danych do systemu e-CRUB, przekazywanych w tym systemie za pomocą formularzy, o których mowa w § 5, może się odbywać poprzez system teleinformatyczny obsługiwany przez organ samorządu zawodowego.
§  7. 
Wpisów w rejestrze uprawnionych i w rejestrze ukaranych dokonuje się poprzez systemowe zatwierdzenie danych przekazanych w systemie e-CRUB za pomocą formularzy, o których mowa w § 5.
§  8. 
Wpisów w rejestrze uprawnionych i w rejestrze ukaranych w systemie e-CRUB dokonuje się pod oddzielną pozycją oznaczoną numerem wynikającym z kolejności dokonania wpisu w danym roku i datą dokonania wpisu.
§  9. 
Zmiana danych w rejestrze uprawnionych lub w rejestrze ukaranych, w tym wykreślenie danych z rejestru, podlega odnotowaniu odpowiednio w rejestrze uprawnionych lub w rejestrze ukaranych.

Rozdział  4

System e-CRUB

§  10. 
System e-CRUB zapewnia publikację danych wpisanych w rejestrze uprawnionych na stronie podmiotowej Biuletynu Informacji Publicznej Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego zgodnie z art. 88a ust. 5a i 5b ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane.
§  11. 
1. 
System e-CRUB posiada zabezpieczenia przed dokonywaniem wpisów, dokonywaniem zmian danych objętych wpisami oraz przekazywaniem danych przez osoby nieuprawnione.
2. 
System e-CRUB zapewnia rozliczalność wprowadzonych danych, a w szczególności odróżnienie zmienionych danych od danych przed dokonaniem zmiany wraz z oznaczeniem czasu dokonanej zmiany.
§  12. 
1. 
Dostęp do systemu e-CRUB, wprowadzanie danych oraz ich zatwierdzenie w tym systemie wymaga prawidłowego przeprowadzenia procesu identyfikacji, uwierzytelnienia oraz autoryzacji użytkownika wykonującego te czynności.
2. 
Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego lub osoba przez niego upoważniona przydziela użytkownikowi unikalny identyfikator, hasło oraz uprawnienia do dostępu do systemu e-CRUB, wprowadzania danych i zatwierdzania danych w tym systemie.
3. 
Identyfikacja, o której mowa w ust. 1, wymaga wprowadzenia unikalnego identyfikatora użytkownika.
4. 
Uwierzytelnienie, o którym mowa w ust. 1, wymaga wprowadzenia unikalnego identyfikatora użytkownika oraz hasła użytkownika.
5. 
Autoryzacja, o której mowa w ust. 1, następuje po poprawnym uwierzytelnieniu użytkownika.
§  13. 
System e-CRUB umożliwia:
1)
sporządzanie wydruku danych objętych wpisem;
2)
integrację z systemem teleinformatycznym, o którym mowa w § 6 ust. 2, w celu wprowadzania do systemu e-CRUB danych w formularzach, o których mowa w § 5;
3)
przekazywanie przez organy samorządu zawodowego Głównemu Inspektorowi Nadzoru Budowlanego plików zawierających kopie uprawnień budowlanych i decyzji o ukaraniu w trybie odpowiedzialności zawodowej w budownictwie;
4)
przechowywanie plików zawierających kopie uprawnień budowlanych i decyzji o ukaraniu w trybie odpowiedzialności zawodowej w budownictwie stanowiących podstawę wpisów odpowiednio w rejestrze uprawnionych i w rejestrze ukaranych.

Rozdział  5

Przepis przejściowy i przepis końcowy

§  14. 
Dane zgromadzone w systemie teleinformatycznym prowadzonym na podstawie rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 23 października 2014 r. w sprawie wzorów i sposobu prowadzenia w formie elektronicznej centralnych rejestrów osób posiadających uprawnienia budowlane oraz ukaranych z tytułu odpowiedzialności zawodowej w budownictwie (Dz. U. poz. 1513) oraz pliki zawierające kopie uprawnień budowlanych, które to uprawnienia były podstawą wpisów w centralnym rejestrze osób posiadających uprawnienia budowlane dokonanych na podstawie przepisów dotychczasowych i stanowiły część akt rejestrowych, stanowią integralną część systemu e-CRUB.
§  15. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 45 dni od dnia ogłoszenia. 2

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

Formularz osobowy

ZAŁĄCZNIK Nr  2

Formularz zawodowy

ZAŁĄCZNIK Nr  3

Formularz kary

1 Minister Rozwoju i Technologii kieruje działem administracji rządowej - budownictwo, planowanie i zagospodarowanie przestrzenne oraz mieszkalnictwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 15 kwietnia 2022 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rozwoju i Technologii (Dz. U. poz. 838).
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 23 października 2014 r. w sprawie wzorów i sposobu prowadzenia w formie elektronicznej centralnych rejestrów osób posiadających uprawnienia budowlane oraz ukaranych z tytułu odpowiedzialności zawodowej w budownictwie (Dz. U. poz. 1513), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 2022 r. o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1557).

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024