System Centralny Rejestr Osób Posiadających Uprawnienia Budowlane.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROZWOJU I TECHNOLOGII 1
z dnia 28 marca 2023 r.
w sprawie systemu Centralny Rejestr Osób Posiadających Uprawnienia Budowlane

Na podstawie art. 88a ust. 6 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2023 r. poz. 682 i 553) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowy sposób prowadzenia systemu teleinformatycznego, o którym mowa w art. 88a ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane, zwanego dalej "systemem e-CRUB";
2)
wzór formularza danych dotyczących osoby, która nabyła uprawnienia budowlane lub kwalifikacje zawodowe, lub osoby ukaranej, zwanego dalej "formularzem osobowym";
3)
wzór formularza do przekazywania danych identyfikujących uprawnienia budowlane lub uznane kwalifikacje zawodowe, zwanego dalej "formularzem zawodowym";
4)
wzór formularza do przekazywania danych identyfikujących decyzję o ukaraniu z tytułu odpowiedzialności zawodowej w budownictwie, zwanego dalej "formularzem kary".
§  2. 
W systemie e-CRUB prowadzi się:
1)
centralny rejestr osób posiadających uprawnienia budowlane, zwany dalej "rejestrem uprawnionych", oraz
2)
centralny rejestr ukaranych z tytułu odpowiedzialności zawodowej w budownictwie, zwany dalej "rejestrem ukaranych"

- w postaci zbiorów danych zapisywanych w postaci elektronicznej i gromadzonych w sposób usystematyzowany.

Rozdział  2

Karty

§  3. 
Rejestr uprawnionych składa się z kart:
1)
osobowych oraz
2)
zawodowych.
§  4. 
Rejestr ukaranych składa się z kart:
1)
osobowych oraz
2)
kar.
§  5. 
Karta:
1)
osobowa zawiera dane przekazywane za pośrednictwem formularza osobowego, którego wzór określa załącznik nr 1 do rozporządzenia;
2)
zawodowa zawiera dane przekazywane za pośrednictwem formularza zawodowego, którego wzór określa załącznik nr 2 do rozporządzenia;
3)
kary zawiera dane przekazywane za pośrednictwem formularza kary, którego wzór określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.

Rozdział  3

Wprowadzanie danych i dokonywanie wpisów w rejestrze uprawnionych i w rejestrze ukaranych w systemie e-CRUB

§  6. 
1. 
Aktualne dane w formularzach, o których mowa w § 5, organy samorządu zawodowego przekazują Głównemu Inspektorowi Nadzoru Budowlanego, wprowadzając je do systemu e-CRUB.
2. 
Wprowadzanie danych do systemu e-CRUB, przekazywanych w tym systemie za pomocą formularzy, o których mowa w § 5, może się odbywać poprzez system teleinformatyczny obsługiwany przez organ samorządu zawodowego.
§  7. 
Wpisów w rejestrze uprawnionych i w rejestrze ukaranych dokonuje się poprzez systemowe zatwierdzenie danych przekazanych w systemie e-CRUB za pomocą formularzy, o których mowa w § 5.
§  8. 
Wpisów w rejestrze uprawnionych i w rejestrze ukaranych w systemie e-CRUB dokonuje się pod oddzielną pozycją oznaczoną numerem wynikającym z kolejności dokonania wpisu w danym roku i datą dokonania wpisu.
§  9. 
Zmiana danych w rejestrze uprawnionych lub w rejestrze ukaranych, w tym wykreślenie danych z rejestru, podlega odnotowaniu odpowiednio w rejestrze uprawnionych lub w rejestrze ukaranych.

Rozdział  4

System e-CRUB

§  10. 
System e-CRUB zapewnia publikację danych wpisanych w rejestrze uprawnionych na stronie podmiotowej Biuletynu Informacji Publicznej Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego zgodnie z art. 88a ust. 5a i 5b ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane.
§  11. 
1. 
System e-CRUB posiada zabezpieczenia przed dokonywaniem wpisów, dokonywaniem zmian danych objętych wpisami oraz przekazywaniem danych przez osoby nieuprawnione.
2. 
System e-CRUB zapewnia rozliczalność wprowadzonych danych, a w szczególności odróżnienie zmienionych danych od danych przed dokonaniem zmiany wraz z oznaczeniem czasu dokonanej zmiany.
§  12. 
1. 
Dostęp do systemu e-CRUB, wprowadzanie danych oraz ich zatwierdzenie w tym systemie wymaga prawidłowego przeprowadzenia procesu identyfikacji, uwierzytelnienia oraz autoryzacji użytkownika wykonującego te czynności.
2. 
Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego lub osoba przez niego upoważniona przydziela użytkownikowi unikalny identyfikator, hasło oraz uprawnienia do dostępu do systemu e-CRUB, wprowadzania danych i zatwierdzania danych w tym systemie.
3. 
Identyfikacja, o której mowa w ust. 1, wymaga wprowadzenia unikalnego identyfikatora użytkownika.
4. 
Uwierzytelnienie, o którym mowa w ust. 1, wymaga wprowadzenia unikalnego identyfikatora użytkownika oraz hasła użytkownika.
5. 
Autoryzacja, o której mowa w ust. 1, następuje po poprawnym uwierzytelnieniu użytkownika.
§  13. 
System e-CRUB umożliwia:
1)
sporządzanie wydruku danych objętych wpisem;
2)
integrację z systemem teleinformatycznym, o którym mowa w § 6 ust. 2, w celu wprowadzania do systemu e-CRUB danych w formularzach, o których mowa w § 5;
3)
przekazywanie przez organy samorządu zawodowego Głównemu Inspektorowi Nadzoru Budowlanego plików zawierających kopie uprawnień budowlanych i decyzji o ukaraniu w trybie odpowiedzialności zawodowej w budownictwie;
4)
przechowywanie plików zawierających kopie uprawnień budowlanych i decyzji o ukaraniu w trybie odpowiedzialności zawodowej w budownictwie stanowiących podstawę wpisów odpowiednio w rejestrze uprawnionych i w rejestrze ukaranych.

Rozdział  5

Przepis przejściowy i przepis końcowy

§  14. 
Dane zgromadzone w systemie teleinformatycznym prowadzonym na podstawie rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 23 października 2014 r. w sprawie wzorów i sposobu prowadzenia w formie elektronicznej centralnych rejestrów osób posiadających uprawnienia budowlane oraz ukaranych z tytułu odpowiedzialności zawodowej w budownictwie (Dz. U. poz. 1513) oraz pliki zawierające kopie uprawnień budowlanych, które to uprawnienia były podstawą wpisów w centralnym rejestrze osób posiadających uprawnienia budowlane dokonanych na podstawie przepisów dotychczasowych i stanowiły część akt rejestrowych, stanowią integralną część systemu e-CRUB.
§  15. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 45 dni od dnia ogłoszenia. 2

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

Formularz osobowy

ZAŁĄCZNIK Nr  2

Formularz zawodowy

ZAŁĄCZNIK Nr  3

Formularz kary

1 Minister Rozwoju i Technologii kieruje działem administracji rządowej - budownictwo, planowanie i zagospodarowanie przestrzenne oraz mieszkalnictwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 15 kwietnia 2022 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rozwoju i Technologii (Dz. U. poz. 838).
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 23 października 2014 r. w sprawie wzorów i sposobu prowadzenia w formie elektronicznej centralnych rejestrów osób posiadających uprawnienia budowlane oraz ukaranych z tytułu odpowiedzialności zawodowej w budownictwie (Dz. U. poz. 1513), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 2022 r. o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1557).

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2023.746

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: System Centralny Rejestr Osób Posiadających Uprawnienia Budowlane.
Data aktu: 28/03/2023
Data ogłoszenia: 20/04/2023
Data wejścia w życie: 05/06/2023