Zabezpieczenie upraw konopi innych niż włókniste oraz przechowywanie zbiorów ziela lub żywicy tych konopi.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI 1
z dnia 4 stycznia 2023 r.
w sprawie zabezpieczenia upraw konopi innych niż włókniste oraz przechowywania zbiorów ziela lub żywicy tych konopi 2

Na podstawie art. 49a ust. 13 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. z 2020 r. poz. 2050, z późn. zm. 3 ) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa szczegółowe warunki i sposób:
1)
zabezpieczenia upraw konopi innych niż włókniste prowadzonych w celu wytwarzania surowca farmaceutycznego, o którym mowa w art. 33a ust. 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii, zwanej dalej "ustawą";
2)
przechowywania zbiorów ziela lub żywicy konopi innych niż włókniste z upraw prowadzonych w celu wytwarzania surowca farmaceutycznego, o którym mowa w art. 33a ust. 1 ustawy.
§  2. 
Szczegółowymi warunkami zabezpieczenia upraw konopi innych niż włókniste gwarantującymi należytą ochronę tych upraw przed dostępem osób nieuprawnionych są:
1)
prowadzenie wykazu osób uprawnionych do wejścia na miejsce upraw;
2)
prowadzenie wykazu pojazdów uprawnionych do wjazdu na miejsce upraw;
3)
posiadanie środków sygnalizujących naruszenie zabezpieczeń przed dostępem na miejsce upraw osób nieuprawnionych;
4)
posiadanie środków umożliwiających nieprzerwaną obserwację miejsca upraw oraz rejestrację obrazu;
5)
posiadanie środków technicznych uniemożliwiających wejście osób nieuprawnionych na miejsce upraw;
6)
oznakowanie w postaci tablic ostrzegawczych zawierających informację o zakazie wstępu osób nieuprawnionych na miejsce upraw;
7)
stosowanie RFID - technologii zdalnego nadzoru roślin (Radio-frequency identification), która wykorzystuje fale radiowe do odczytu i przesyłania danych zawartych na etykiecie naniesionej na każdą z uprawianych roślin, umożliwiającej identyfikację każdej z roślin znajdujących się w polu odczytu;
8)
monitorowanie miejsca upraw.
§  3. 
Warunki określone w § 2 pkt 1 i 2 realizuje się przez posiadanie i prowadzenie w formie papierowej lub elektronicznej wykazów, o których mowa w art. 49a ust. 4 pkt 1 lit. a i b ustawy, oraz bieżące rejestrowanie i weryfikowanie zawartych w nich danych - w zakresie określonym w art. 49a ust. 4 pkt 1 lit. c ustawy.
§  4. 
Warunek określony w § 2 pkt 3 realizuje się przez posiadanie i zastosowanie instalacji alarmowej sygnalizującej każdorazową próbę przełamania lub przełamanie zabezpieczeń technicznych miejsca upraw lub próbę nieuprawnionego wstępu na miejsce upraw.
§  5. 
1. 
Warunek określony w § 2 pkt 4 realizuje się przez posiadanie i zastosowanie urządzeń monitorujących, w tym służących do obserwowania i rejestrowania obrazu, działających w systemie całodobowym.
2. 
Do przekazywania, odtwarzania i utrwalania obrazu miejsca upraw służy system telewizji przemysłowej składający się z:
1)
zestawu kamer z odpowiednim obiektywem i wyposażeniem pomocniczym;
2)
urządzenia sterującego i transmisyjnego, multipleksera oraz dzielnika obrazu;
3)
monitora i urządzenia przetwarzającego sygnały wizyjne na obraz wyświetlany na ekranie;
4)
urządzenia rejestrującego obraz wraz ze znacznikiem czasu umożliwiającym dokładne określenie godziny i daty utrwalonego obrazu zgodnie z czasem lokalnym.
3. 
Do utrwalania obrazu w systemie telewizji przemysłowej można wykorzystać urządzenia elektroniczne typu analogowego lub cyfrowego.
4. 
Zapis obrazu miejsca upraw jest przechowywany przez okres co najmniej 14 dni.
§  6. 
1. 
Warunek określony w § 2 pkt 5 realizuje się przez posiadanie i zastosowanie środków technicznych, o których mowa w art. 49a ust. 9 pkt 7 ustawy.
2. 
Drzwi wejściowe oraz okna zewnętrzne w miejscu prowadzenia upraw posiadają atest potwierdzający ich zwiększoną odporność na włamanie.
3. 
Metalowe szafy, lodówki lub kasety spełniają wymagania co najmniej klasy S1 według normy PN-EN 14450.
§  7. 
1. 
Warunek określony w § 2 pkt 6 realizuje się przez posiadanie i zastosowanie oznakowań miejsca prowadzenia upraw, które to oznakowania mają postać widocznych tablic ostrzegawczych z informacją o zakazie wstępu osób nieuprawnionych.
2. 
Oznakowanie miejsca prowadzenia upraw wykonuje się z materiałów trwałych w sposób zapewniający czytelność informacji o zakazie wstępu osób nieuprawnionych.
3. 
Tablice ostrzegawcze umocowuje się na zewnętrznej płaszczyźnie drzwi wejściowych do miejsca prowadzenia upraw, na wysokości 170 cm, licząc od dolnej krawędzi tych drzwi.
§  8. 
Warunek określony w § 2 pkt 7 realizuje się przez posiadanie i zastosowanie technologii zdalnego nadzoru roślin RFID w zakresie monitoringu ewidencji roślin uprawianych, zebranych i zniszczonych oraz w zakresie lokalizacji roślin.
§  9. 
Warunek określony w § 2 pkt 8 realizuje się przez zatrudnienie osoby wpisanej na listę kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej, wykonującej zadania związane z ochroną upraw.
§  10. 
Do miejsca przechowywania zbiorów ziela lub żywicy konopi innych niż włókniste stosuje się warunki zabezpieczenia upraw, o których mowa w § 2 pkt 1-6 i 8, oraz sposoby realizacji zabezpieczeń określone w § 3-7 i 9.
§  11. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
1 Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. poz. 2264).
2 Niniejsze rozporządzenie zostało notyfikowane Komisji Europejskiej w dniu 26 września 2022 r. pod numerem 2022/646/PL, zgodnie z § 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 23 grudnia 2002 r. w sprawie sposobu funkcjonowania krajowego systemu notyfikacji norm i aktów prawnych (Dz. U. poz. 2039 oraz z 2004 r. poz. 597), które wdraża dyrektywę (UE) 2015/1535 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 9 września 2015 r. ustanawiającą procedurę udzielania informacji w dziedzinie przepisów technicznych oraz zasad dotyczących usług społeczeństwa informacyjnego (ujednolicenie) (Dz. Urz. UE L 241 z 17.09.2015, str. 1).
3 Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2021 r. poz. 2469 oraz z 2022 r. poz. 763, 764, 1700, 1812, 1855 i 2600.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2023.72

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zabezpieczenie upraw konopi innych niż włókniste oraz przechowywanie zbiorów ziela lub żywicy tych konopi.
Data aktu: 04/01/2023
Data ogłoszenia: 10/01/2023
Data wejścia w życie: 11/01/2023