Sposób oznakowania loch kolczykami zawierającymi indywidualne numery identyfikacyjne loch.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI 1
z dnia 9 marca 2023 r.
w sprawie sposobu oznakowania loch kolczykami zawierającymi indywidualne numery identyfikacyjne loch 2

Na podstawie art. 24 ust. 8 ustawy z dnia 4 listopada 2022 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt (Dz. U. poz. 2727 oraz z 2023 r. poz. 412) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa sposób oznakowania loch kolczykami zawierającymi indywidualne numery identyfikacyjne loch, w tym wzór tych kolczyków oraz ich specyfikację techniczną.
§  2. 
1. 
Kolczyk zawierający indywidualny numer identyfikacyjny lochy, zwany dalej "kolczykiem", zakłada się losze na małżowinę uszną w sposób pozwalający na łatwe odczytanie indywidualnego numeru identyfikacyjnego lochy umieszczonego na kolczyku.
2. 
Kolczyk po założeniu na małżowinę uszną powinien pozostać w stanie nienaruszonym.
§  3. 
1. 
Kolczyk koloru niebieskiego składa się z dwóch części: części zakładanej losze po wewnętrznej stronie małżowiny usznej, zwanej dalej "częścią żeńską", oraz części zakładanej losze po zewnętrznej stronie małżowiny usznej, zwanej dalej "częścią męską".
2. 
Średnica kolczyka wynosi nie mniej niż 27 mm i nie więcej niż 35 mm.
3. 
Na części żeńskiej znajdują się umieszczone w sposób czytelny i trwały:
1)
indywidualny numer identyfikacyjny lochy nadany tej losze przez posiadacza, składający się z piętnastu cyfr o wysokości nie mniejszej niż 5 mm, z których:
a)
pierwsze dziewięć cyfr oznacza numer identyfikacyjny producenta nadawany na podstawie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności,
b)
sześć kolejnych cyfr oznacza numer lochy u danego posiadacza lochy, rozpoczynający się od 000001;
2)
znak graficzny Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
§  4. 
1. 
Wzór kolczyka jest określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
2. 
Specyfikacja techniczna kolczyka jest określona w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
§  5. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 3

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR KOLCZYKA ZAWIERAJĄCEGO INDYWIDUALNY NUMER IDENTYFIKACYJNY LOCHY

A. część żeńska

wzór

B. część męska

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  2

SPECYFIKACJA TECHNICZNA KOLCZYKA ZAWIERAJĄCEGO INDYWIDUALNY NUMER IDENTYFIKACYJNY LOCHY

1.
Kolczyk powinien być:
1)
wykonany z giętkiego, lekkiego i nietoksycznego tworzywa nieulegającego degradacji oraz skonstruowany w taki sposób, aby nie ranić lochy i nie wpływać niekorzystnie na stan jej zdrowia;
2)
wykonany tak, aby:
a)
był łatwy do założenia,
b)
jego treść była łatwa do odczytania przez cały okres życia lochy.
2.
Część męska i część żeńska kolczyka stanowią całość przeznaczoną do jednorazowego użycia.
3.
Kolczyk zabezpiecza się przed powtórnym użyciem, niszcząc połączenia między częścią męską i częścią żeńską przy rozdzielaniu tych części.
4.
Siła rozciągająca, działająca równolegle do osi połączenia części męskiej z częścią żeńską kolczyka, przy której dochodzi do zniszczenia połączenia między tymi częściami, powinna wynosić nie mniej niż 260 N.
5.
Stała odległość między wewnętrznymi ściankami połączonych części męskiej i części żeńskiej kolczyka powinna wynosić od 8 do 12 mm, aby zapobiec martwicy ucha.
6.
Część męską kolczyka wyposaża się w trzpień zakończony szpicem albo elementem tnącym, co pozwala na pobór fragmentu tkanki z małżowiny usznej lochy. W przypadku gdy szpic albo element tnący jest wykonany z metalu lub stopu metali, to ten materiał powinien być odporny na korozję.
7.
Tworzywo i barwniki użyte do produkcji kolczyka, jak również barwniki użyte do wykonania nadruku na tym kolczyku powinny być dopuszczone do kontaktu z żywnością i odporne na działanie czynników atmosferycznych, w tym na zmiany temperatur w przedziale od -30°C do +40°C.
1 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rolnictwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 października 2021 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. poz. 1950).
2 Niniejsze rozporządzenie zostało notyfikowane Komisji Europejskiej w dniu 29 listopada 2022 r. pod numerem 2022/830/PL zgodnie z § 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 23 grudnia 2002 r. w sprawie sposobu funkcjonowania krajowego systemu notyfikacji norm i aktów prawnych (Dz. U. poz. 2039 oraz z 2004 r. poz. 597), które wdraża dyrektywę (UE) 2015/1535 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 9 września 2015 r. ustanawiającą procedurę udzielania informacji w dziedzinie przepisów technicznych oraz zasad dotyczących usług społeczeństwa informacyjnego (ujednolicenie) (Dz. Urz. UE L 241 z 17.09.2015, str. 1).
3 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20 grudnia 2019 r. w sprawie sposobu oznakowania loch kolczykami z indywidualnym numerem identyfikacyjnym loch (Dz. U. z 2020 r. poz. 34), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zgodnie z art. 73 ust. 1 ustawy z dnia 4 listopada 2022 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt (Dz. U. poz. 2727 oraz z 2023 r. poz. 412).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2023.567

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób oznakowania loch kolczykami zawierającymi indywidualne numery identyfikacyjne loch.
Data aktu: 09/03/2023
Data ogłoszenia: 27/03/2023
Data wejścia w życie: 11/04/2023