Organizacja i sposób odbywania aplikacji kuratorskiej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 7 marca 2023 r.
w sprawie organizacji i sposobu odbywania aplikacji kuratorskiej

Na podstawie art. 75 ust. 12 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o kuratorach sądowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 167 oraz z 2023 r. poz. 27) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa organizację i sposób odbywania aplikacji kuratorskiej, zakres zajęć teoretycznych i szkolenia praktycznego oraz wzór dokumentu potwierdzającego odbycie aplikacji kuratorskiej.
§  2. 
Uczelnia Służby Więziennej, o której mowa w art. 8 ust. 1 pkt 3a ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o Służbie Więziennej (Dz. U. z 2022 r. poz. 2470 oraz z 2023 r. poz. 240 i 347), zwana dalej "uczelnią", realizuje zajęcia teoretyczne, o których mowa w art. 75 ust. 2 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o kuratorach sądowych, zwanej dalej "ustawą", z wykorzystaniem platformy e-learningowej oraz w trybie stacjonarnym w formie zjazdu, w którym aplikant kuratorski uczestniczy raz w ciągu całej aplikacji kuratorskiej.
§  3. 
Uczelnia przekazuje za pośrednictwem prezesa sądu okręgowego aplikantowi kuratorskiemu dane niezbędne do udziału w zajęciach teoretycznych na platformie e-learningowej oraz korzystania z materiałów szkoleniowych znajdujących się na tej platformie.
§  4. 
1. 
Aplikant kuratorski bierze udział w zajęciach teoretycznych na platformie e-learningowej w dni robocze od poniedziałku do piątku, w wymiarze co najmniej 8 godzin w tygodniu, w terminach uzgodnionych z patronem i kierownikiem zespołu kuratorskiej służby sądowej, zwanym dalej "kierownikiem zespołu".
2. 
Aplikant kuratorski może brać udział w każdej jednostce lekcyjnej wielokrotnie.
§  5. 
1. 
Obowiązek udziału w zajęciach teoretycznych przez aplikanta kuratorskiego jest spełniony, jeżeli uczestniczył on przynajmniej raz we wszystkich jednostkach lekcyjnych przewidzianych w ramach zajęć na platformie e-learningowej.
2. 
Weryfikacja udziału aplikanta kuratorskiego w danej jednostce lekcyjnej polega na potwierdzaniu przez niego obecności na platformie e-learningowej.
3. 
Rektor-Komendant uczelni przesyła prezesowi sądu okręgowego informację o zaliczeniu przez aplikanta kuratorskiego udziału w zajęciach teoretycznych.
§  6. 
1. 
Termin i miejsce zjazdu, o którym mowa w § 2, wyznacza Rektor-Komendant uczelni.
2. 
Rektor-Komendant uczelni informuje aplikanta kuratorskiego, za pośrednictwem prezesa sądu okręgowego, o terminie i miejscu zjazdu nie później niż 30 dni przed planowanym terminem tego zjazdu.
3. 
Prezes sądu rejonowego wydaje aplikantowi kuratorskiemu polecenie wzięcia udziału w zjeździe.
§  7. 
Aplikant kuratorski odbywa szkolenie praktyczne w dni robocze od poniedziałku do piątku.
§  8. 
Kierownik zespołu informuje kuratora okręgowego o wyznaczeniu patrona aplikantowi kuratorskiemu.
§  9. 
1. 
Patron aplikanta kuratorskiego ustala, w porozumieniu z kierownikiem zespołu, plan szkolenia praktycznego odpowiednio w zakresie dotyczącym wykonywania orzeczeń w sprawach karnych albo w zakresie wykonywania orzeczeń w sprawach rodzinnych i nieletnich.
2. 
Kierownik zespołu przedstawia plan szkolenia praktycznego do zatwierdzenia kuratorowi okręgowemu, który może wnieść do tego planu wiążące uwagi w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia.
3. 
Plan szkolenia praktycznego, zatwierdzony przez kuratora okręgowego, kierownik zespołu przekazuje do wiadomości patronowi oraz aplikantowi kuratorskiemu.
4. 
Przepisy ust. 1-3 stosuje się odpowiednio do zmiany planu szkolenia praktycznego.
§  10. 
Kurator okręgowy podejmuje działania zmierzające do umożliwienia aplikantom kuratorskim odbycia praktyk na terenie zamkniętych zakładów i placówek pobytu podopiecznych, w szczególności na terenie zakładów karnych, placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz leczniczo-rehabilitacyjnych.
§  11. 
1. 
Patron sporządza pisemną opinię o aplikancie kuratorskim i przekazuje ją kierownikowi zespołu w terminie 7 dni od dnia zakończenia zakresu szkolenia praktycznego, nad którego przebiegiem czuwał.
2. 
Kierownik zespołu niezwłocznie przekazuje opinię, o której mowa w ust. 1, kuratorowi okręgowemu, a kurator okręgowy - prezesowi sądu okręgowego.
§  12. 
Zajęcia teoretyczne obejmują:
1)
ustrój sądów powszechnych i organizację wewnętrznego urzędowania sądów powszechnych;
2)
zasady organizacji i funkcjonowania kuratorskiej służby sądowej;
3)
wybrane zagadnienia z zakresu prawa karnego materialnego, prawa karnego procesowego oraz prawa karnego wykonawczego;
4)
wybrane zagadnienia z zakresu postępowania cywilnego, prawa rodzinnego oraz postępowania w sprawach nieletnich;
5)
pedagogiczne i psychologiczne aspekty pracy kuratora sądowego;
6)
wybrane zagadnienia z zakresu uzależnień i zdrowia psychicznego;
7)
metodykę pracy kuratora sądowego;
8)
zasady współpracy kuratora sądowego z innymi podmiotami, w tym służbami, instytucjami i organizacjami pozarządowymi, w ramach realizacji obowiązków służbowych;
9)
etyczne aspekty pracy kuratora sądowego.
§  13. 
Szkolenie praktyczne obejmuje:
1)
poznanie rejonu pracy patrona;
2)
zapoznanie się z urządzeniami ewidencyjnymi prowadzonymi w sekretariatach zespołów kuratorskich;
3)
obecność na rozprawach i posiedzeniach sądu;
4)
zapoznanie się z działalnością placówek diagnostycznych, opiekuńczo-wychowawczych, resocjalizacyjnych, terapeutycznych i penitencjarnych;
5)
poznanie sposobów realizacji przez kuratorów sądowych zadań, o których mowa w art. 1 ustawy;
6)
poznanie techniki przeprowadzania i sporządzania wywiadów środowiskowych;
7)
nabycie umiejętności w zakresie tworzenia dokumentacji, której sporządzanie należy do obowiązków kuratora zawodowego;
8)
nabycie umiejętności praktycznych w zakresie pracy z podopiecznymi.
§  14. 
Jeżeli przebieg aplikacji nie wskazuje na nieprzydatność aplikanta do kuratorskiej służby sądowej, prezes sądu okręgowego, w terminie 7 dni od dnia uzyskania informacji o zaliczeniu przez aplikanta kuratorskiego obowiązku udziału w zajęciach teoretycznych i otrzymania opinii patronów o aplikancie kuratorskim, wydaje potwierdzenie odbycia aplikacji kuratorskiej, którego wzór jest określony w załączniku do rozporządzenia.
§  15. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 5 kwietnia 2023 r.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR

Potwierdzenie odbycia aplikacji kuratorskiej

wzór

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2023.546

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Organizacja i sposób odbywania aplikacji kuratorskiej.
Data aktu: 07/03/2023
Data ogłoszenia: 23/03/2023
Data wejścia w życie: 05/04/2023