Organizacja i sposób odbywania aplikacji kuratorskiej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 7 marca 2023 r.
w sprawie organizacji i sposobu odbywania aplikacji kuratorskiej

Na podstawie art. 75 ust. 12 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o kuratorach sądowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 167 oraz z 2023 r. poz. 27) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa organizację i sposób odbywania aplikacji kuratorskiej, zakres zajęć teoretycznych i szkolenia praktycznego oraz wzór dokumentu potwierdzającego odbycie aplikacji kuratorskiej.
§  2. 
Uczelnia Służby Więziennej, o której mowa w art. 8 ust. 1 pkt 3a ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o Służbie Więziennej (Dz. U. z 2022 r. poz. 2470 oraz z 2023 r. poz. 240 i 347), zwana dalej "uczelnią", realizuje zajęcia teoretyczne, o których mowa w art. 75 ust. 2 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o kuratorach sądowych, zwanej dalej "ustawą", z wykorzystaniem platformy e-learningowej oraz w trybie stacjonarnym w formie zjazdu, w którym aplikant kuratorski uczestniczy raz w ciągu całej aplikacji kuratorskiej.
§  3. 
Uczelnia przekazuje za pośrednictwem prezesa sądu okręgowego aplikantowi kuratorskiemu dane niezbędne do udziału w zajęciach teoretycznych na platformie e-learningowej oraz korzystania z materiałów szkoleniowych znajdujących się na tej platformie.
§  4. 
1. 
Aplikant kuratorski bierze udział w zajęciach teoretycznych na platformie e-learningowej w dni robocze od poniedziałku do piątku, w wymiarze co najmniej 8 godzin w tygodniu, w terminach uzgodnionych z patronem i kierownikiem zespołu kuratorskiej służby sądowej, zwanym dalej "kierownikiem zespołu".
2. 
Aplikant kuratorski może brać udział w każdej jednostce lekcyjnej wielokrotnie.
§  5. 
1. 
Obowiązek udziału w zajęciach teoretycznych przez aplikanta kuratorskiego jest spełniony, jeżeli uczestniczył on przynajmniej raz we wszystkich jednostkach lekcyjnych przewidzianych w ramach zajęć na platformie e-learningowej.
2. 
Weryfikacja udziału aplikanta kuratorskiego w danej jednostce lekcyjnej polega na potwierdzaniu przez niego obecności na platformie e-learningowej.
3. 
Rektor-Komendant uczelni przesyła prezesowi sądu okręgowego informację o zaliczeniu przez aplikanta kuratorskiego udziału w zajęciach teoretycznych.
§  6. 
1. 
Termin i miejsce zjazdu, o którym mowa w § 2, wyznacza Rektor-Komendant uczelni.
2. 
Rektor-Komendant uczelni informuje aplikanta kuratorskiego, za pośrednictwem prezesa sądu okręgowego, o terminie i miejscu zjazdu nie później niż 30 dni przed planowanym terminem tego zjazdu.
3. 
Prezes sądu rejonowego wydaje aplikantowi kuratorskiemu polecenie wzięcia udziału w zjeździe.
§  7. 
Aplikant kuratorski odbywa szkolenie praktyczne w dni robocze od poniedziałku do piątku.
§  8. 
Kierownik zespołu informuje kuratora okręgowego o wyznaczeniu patrona aplikantowi kuratorskiemu.
§  9. 
1. 
Patron aplikanta kuratorskiego ustala, w porozumieniu z kierownikiem zespołu, plan szkolenia praktycznego odpowiednio w zakresie dotyczącym wykonywania orzeczeń w sprawach karnych albo w zakresie wykonywania orzeczeń w sprawach rodzinnych i nieletnich.
2. 
Kierownik zespołu przedstawia plan szkolenia praktycznego do zatwierdzenia kuratorowi okręgowemu, który może wnieść do tego planu wiążące uwagi w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia.
3. 
Plan szkolenia praktycznego, zatwierdzony przez kuratora okręgowego, kierownik zespołu przekazuje do wiadomości patronowi oraz aplikantowi kuratorskiemu.
4. 
Przepisy ust. 1-3 stosuje się odpowiednio do zmiany planu szkolenia praktycznego.
§  10. 
Kurator okręgowy podejmuje działania zmierzające do umożliwienia aplikantom kuratorskim odbycia praktyk na terenie zamkniętych zakładów i placówek pobytu podopiecznych, w szczególności na terenie zakładów karnych, placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz leczniczo-rehabilitacyjnych.
§  11. 
1. 
Patron sporządza pisemną opinię o aplikancie kuratorskim i przekazuje ją kierownikowi zespołu w terminie 7 dni od dnia zakończenia zakresu szkolenia praktycznego, nad którego przebiegiem czuwał.
2. 
Kierownik zespołu niezwłocznie przekazuje opinię, o której mowa w ust. 1, kuratorowi okręgowemu, a kurator okręgowy - prezesowi sądu okręgowego.
§  12. 
Zajęcia teoretyczne obejmują:
1)
ustrój sądów powszechnych i organizację wewnętrznego urzędowania sądów powszechnych;
2)
zasady organizacji i funkcjonowania kuratorskiej służby sądowej;
3)
wybrane zagadnienia z zakresu prawa karnego materialnego, prawa karnego procesowego oraz prawa karnego wykonawczego;
4)
wybrane zagadnienia z zakresu postępowania cywilnego, prawa rodzinnego oraz postępowania w sprawach nieletnich;
5)
pedagogiczne i psychologiczne aspekty pracy kuratora sądowego;
6)
wybrane zagadnienia z zakresu uzależnień i zdrowia psychicznego;
7)
metodykę pracy kuratora sądowego;
8)
zasady współpracy kuratora sądowego z innymi podmiotami, w tym służbami, instytucjami i organizacjami pozarządowymi, w ramach realizacji obowiązków służbowych;
9)
etyczne aspekty pracy kuratora sądowego.
§  13. 
Szkolenie praktyczne obejmuje:
1)
poznanie rejonu pracy patrona;
2)
zapoznanie się z urządzeniami ewidencyjnymi prowadzonymi w sekretariatach zespołów kuratorskich;
3)
obecność na rozprawach i posiedzeniach sądu;
4)
zapoznanie się z działalnością placówek diagnostycznych, opiekuńczo-wychowawczych, resocjalizacyjnych, terapeutycznych i penitencjarnych;
5)
poznanie sposobów realizacji przez kuratorów sądowych zadań, o których mowa w art. 1 ustawy;
6)
poznanie techniki przeprowadzania i sporządzania wywiadów środowiskowych;
7)
nabycie umiejętności w zakresie tworzenia dokumentacji, której sporządzanie należy do obowiązków kuratora zawodowego;
8)
nabycie umiejętności praktycznych w zakresie pracy z podopiecznymi.
§  14. 
Jeżeli przebieg aplikacji nie wskazuje na nieprzydatność aplikanta do kuratorskiej służby sądowej, prezes sądu okręgowego, w terminie 7 dni od dnia uzyskania informacji o zaliczeniu przez aplikanta kuratorskiego obowiązku udziału w zajęciach teoretycznych i otrzymania opinii patronów o aplikancie kuratorskim, wydaje potwierdzenie odbycia aplikacji kuratorskiej, którego wzór jest określony w załączniku do rozporządzenia.
§  15. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 5 kwietnia 2023 r.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR

Potwierdzenie odbycia aplikacji kuratorskiej

wzór

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2023.546

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Organizacja i sposób odbywania aplikacji kuratorskiej.
Data aktu: 07/03/2023
Data ogłoszenia: 23/03/2023
Data wejścia w życie: 05/04/2023