Odznaka "Za zasługi dla więziennictwa".

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 8 lutego 2023 r.
w sprawie odznaki "Za zasługi dla więziennictwa"

Na podstawie art. 36 ust. 8 ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o Służbie Więziennej (Dz. U. z 2022 r. poz. 2470 oraz z 2023 r. poz. 240) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowy sposób i tryb nadawania odznaki "Za zasługi dla więziennictwa", zwanej dalej "odznaką";
2)
wzór odznaki;
3)
podział odznaki na stopnie;
4)
terminy i kolejność nadawania odznaki.
§  2. 
Odznaka dzieli się na następujące stopnie:
1)
złota - I stopień;
2)
srebrna - II stopień;
3)
brązowa - III stopień.
§  3. 
Nadawanie odznaki następuje z okazji Święta Służby Więziennej, Dnia Tradycji Służby Więziennej, Narodowego Święta Niepodległości lub z okazji innych świąt państwowych, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach również w innych terminach.
§  4. 
1. 
Odznaka tego samego stopnia może być nadana tej samej osobie tylko raz.
2. 
Przy nadawaniu odznaki zachowuje się kolejność w stopniach, przy czym:
1)
srebrna odznaka może być nadana osobie wyróżnionej brązową odznaką, jeżeli od nadania brązowej odznaki upłynęły co najmniej trzy lata;
2)
złota odznaka może być nadana osobie wyróżnionej srebrną odznaką, jeżeli od nadania srebrnej odznaki upłynęło co najmniej pięć lat.
3. 
W szczególnie uzasadnionych przypadkach można odstąpić od zasad określonych w ust. 2.
4. 
Odznaka może być nadana pośmiertnie.
§  5. 
1. 
Wniosek w sprawie nadania odznaki przedstawiają Dyrektorowi Generalnemu Służby Więziennej:
1)
kierownik jednostki organizacyjnej Służby Więziennej, w której osoba przedstawiona do wyróżnienia pełni służbę albo pracuje, za pośrednictwem dyrektora okręgowego Służby Więziennej;
2)
dyrektor okręgowy Służby Więziennej właściwy w sprawie nadania odznaki osobie, o której mowa w ust. 1 pkt 1, z podległej mu jednostki organizacyjnej Służby Więziennej;
3)
Komendant Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej, komendant ośrodka szkolenia Służby Więziennej i komendant ośrodka doskonalenia kadr Służby Więziennej w odniesieniu do osób pełniących służbę lub pracujących w podległych im ośrodkach.
2. 
Dyrektor Generalny Służby Więziennej, Szef Inspektoratu Wewnętrznego Służby Więziennej albo Rektor-Komendant uczelni Służby Więziennej mogą z własnej inicjatywy przedstawić Ministrowi Sprawiedliwości wniosek w sprawie nadania odznaki funkcjonariuszom lub pracownikom Służby Więziennej oraz innym osobom.
§  6. 
1. 
Odznaka ma kształt okrągłego medalu o średnicy 35 mm wykonanego w tombaku, odpowiednio patynowanego, posrebrzanego i pozłacanego. Na stronie licowej, w otoku, znajduje się napis w kształcie dwóch łuków: "MINISTER SPRAWIEDLIWOŚCI ZASŁUŻONEMU", a pośrodku, na tle ciemnoczerwonej emalii, wizerunek orła w kolorze srebrnym ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej. Na odwrotnej stronie odznaki, w środkowej części, na tle stylizowanej oznaki Służby Więziennej, składającej się z pochodni skrzyżowanej z mieczem na tle wieńca z liści dębowych, jest umieszczony napis w trzech wierszach: "PENITENCJA/PRACA, OŚWIATA/KULTURA".
2. 
Odznaka jest zawieszona na granatowej wstążce o szerokości 35 mm, z dwoma białymi paskami o szerokości 4 mm umieszczonymi w równych odstępach 7 mm, która ma na obrzeżach czerwono-biały i biało-czerwony prążek o szerokości 3 mm.
3. 
Wzór odznaki ze wstążką jest określony w załączniku do rozporządzenia.
§  7. 
1. 
Odznakę wraz z legitymacją stwierdzającą jej nadanie wręczają Minister Sprawiedliwości lub osoba przez niego upoważniona.
2. 
Odznakę wraz z legitymacją wręcza się w uroczysty sposób.
3. 
Na legitymacji w sprawie nadania odznaki zamieszcza się: godło Rzeczypospolitej Polskiej, numer i datę wystawienia legitymacji, podstawę nadania odznaki, imię i nazwisko osoby wyróżnionej odznaką, imię jej ojca i stopień przyznanej odznaki oraz podpis i pieczęć organu przyznającego odznakę.
§  8. 
1. 
Osobom, którym nadano brązową lub srebrną odznakę "W Służbie Penitencjarnej" lub odznakę "Za zasługi w pracy penitencjarnej" na podstawie dotychczas obowiązujących przepisów, może być nadana odpowiednio odznaka II lub I stopnia z uwzględnieniem terminów przewidzianych w § 4 ust. 2.
2. 
Osoby, którym nadano odznakę, o której mowa w ust. 1, zachowują prawo do jej noszenia.
§  9. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 1

ZAŁĄCZNIK

WZÓR ODZNAKI "ZA ZASŁUGI DLA WIĘZIENNICTWA" ZE WSTĄŻKĄ

1 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 18 października 2010 r. w sprawie odznaki "Za zasługi w pracy penitencjarnej" (Dz. U. poz. 1331), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zgodnie z art. 61 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 22 lipca 2022 r. o zmianie ustawy o Służbie Więziennej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1933).

Zmiany w prawie

Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku ok. 4 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 23.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024