Zajęcia z zakresu wychowania fizycznego i sportu realizowanych w urzędzie obsługującym Ministra Obrony Narodowej oraz w jednostkach organizacyjnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 7 grudnia 2023 r.
w sprawie zajęć z zakresu wychowania fizycznego i sportu realizowanych w urzędzie obsługującym Ministra Obrony Narodowej oraz w jednostkach organizacyjnych

Na podstawie art. 332 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 2305 oraz z 2023 r. poz. 347, 641, 1615, 1834 i 1872) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa program oraz formy organizacyjne zajęć z zakresu wychowania fizycznego i sportu realizowane w urzędzie obsługującym Ministra Obrony Narodowej oraz w jednostkach organizacyjnych, o których mowa w art. 2 pkt 10 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny, a także wymagania, jakie są obowiązane spełniać osoby prowadzące zajęcia z zakresu wychowania fizycznego i sportu.
§  2. 
1. 
Zajęcia z zakresu wychowania fizycznego i sportu w urzędzie obsługującym Ministra Obrony Narodowej oraz w jednostkach organizacyjnych, o których mowa w art. 2 pkt 10 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny, są realizowane na podstawie "Programu zajęć z zakresu wychowania fizycznego i sportu".
2. 
"Program zajęć z zakresu wychowania fizycznego i sportu" jest określony w załączniku do rozporządzenia.
§  3. 
Zajęcia z zakresu wychowania fizycznego i sportu są realizowane w następujących formach organizacyjnych:
1)
zajęć programowych teoretycznych i praktycznych;
2)
zajęć sportowych, imprez rekreacyjno-sportowych;
3)
zawodów sportowych;
4)
porannego rozruchu fizycznego;
5)
zgrupowań kondycyjno-szkoleniowych;
6)
treningów;
7)
kursów szkoleniowych.
§  4. 
1. 
Zajęcia z zakresu wychowania fizycznego i sportu są prowadzone przez:
1)
żołnierza zawodowego zajmującego stanowisko służbowe związane z wykonywaniem zadań z zakresu wychowania fizycznego i sportu lub pracownika resortu obrony narodowej zatrudnionego na stanowisku pracy związanym z realizacją zadań z zakresu wychowania fizycznego i sportu, którzy:
a)
posiadają co najmniej tytuł zawodowy licencjata uzyskany w wyniku ukończenia studiów w zakresie wychowania fizycznego i sportu lub
b)
ukończyli studia podyplomowe z zakresu wychowania fizycznego i sportu;
2)
dowódcę pododdziału lub żołnierza zawodowego wyznaczonego przez dowódcę jednostki organizacyjnej (dyrektora, komendanta, szefa) do prowadzenia zajęć w ramach powierzonych czynności wykraczających poza jego obowiązki służbowe, którzy:
a)
spełniają warunek określony w pkt 1 lub
b)
ukończyli szkolenie specjalistyczne z wychowania fizycznego i sportu w wymiarze co najmniej 126 godzin, lub
c)
posiadają świadectwo dojrzałości i są trenerami lub instruktorami sportu w rozumieniu przepisów art. 41 ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz. U. z 2023 r. poz. 2048).
2. 
Dowódca pododdziału i żołnierz zawodowy, o których mowa w ust. 1 pkt 2, prowadzą zajęcia z zakresu wychowania fizycznego i sportu pod nadzorem merytorycznym osób, o których mowa w ust. 1 pkt 1.
§  5. 
Szkolenie specjalistyczne, o którym mowa w § 4 ust. 1 pkt 2 lit. b, realizują uczelnie wojskowe, ośrodki szkolenia oraz jednostki wojskowe, które posiadają w swoich strukturach żołnierzy zawodowych zajmujących etatowe stanowiska służbowe związane z wykonywaniem zadań z zakresu wychowania fizycznego i sportu oraz tytuł zawodowy magistra w zakresie wychowania fizycznego i sportu - na podstawie programu zatwierdzonego przez szefa komórki organizacyjnej Ministerstwa Obrony Narodowej właściwej w sprawach wychowania fizycznego i sportu.
§  6. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 1

ZAŁĄCZNIK

PROGRAM ZAJĘĆ Z ZAKRESU WYCHOWANIA FIZYCZNEGO I SPORTU

1. Celem zajęć z zakresu wychowania fizycznego i sportu jest:

1) utrzymanie przez żołnierzy sprawności fizycznej zapewniającej wykonywanie zadań służbowych;

2) kształtowanie zdolności motorycznych oraz umiejętności i dyspozycji psychomotorycznych żołnierzy przydatnych w służbie wojskowej, szczególnie w działaniach bojowych;

3) przygotowanie żołnierzy do działań w warunkach wymagających zwiększonego wysiłku fizycznego;

4) zwiększenie odporności żołnierzy na stres związany z pełnieniem służby wojskowej;

5) propagowanie wśród żołnierzy zdrowego stylu życia mającego wpływ na sprawność psychofizyczną;

6) rozwijanie wśród żołnierzy umiejętności samokształcenia i samodoskonalenia stosownie do aktualnych wymagań i potrzeb;

7) upowszechnianie wśród żołnierzy współzawodnictwa sportowego;

8) przygotowanie żołnierzy do korzystania z bazy szkoleniowej i sprzętu szkoleniowego.

2. Zajęcia z zakresu wychowania fizycznego i sportu są realizowane jako zajęcia praktyczne i zajęcia teoretyczne w następującym zakresie:

1) zajęcia teoretyczne obejmują podstawy wiedzy z zakresu wychowania fizycznego i sportu, w tym:

a) cele i zadania wychowania fizycznego i sportu w wojsku,

b) metodykę wychowania fizycznego i poszczególnych dyscyplin sportowych,

c) klasyfikacje sprawności fizycznej według różnych kryteriów,

d) obowiązujące metody oceny sprawności fizycznej,

e) formy organizacyjne zajęć ruchowych,

f) metody nauczania czynności motorycznych,

g) bezpieczeństwo i higienę zajęć z wychowania fizycznego i sportu,

h) podstawowe wiadomości z przedmiotów kierunkowych, np. anatomii, fizjologii, teorii wysiłku fizycznego, teorii treningu sportowego;

2) zajęcia praktyczne obejmują:

a) realizację obowiązującej w resorcie obrony narodowej tematyki zajęć programowych z wychowania fizycznego,

b) prowadzenie zajęć metodycznych i innych form działalności instruktorsko-metodycznej,

c) zajęcia łączące różną tematykę wychowania fizycznego, np. pokonywanie toru przeszkód w Ośrodku Sprawności Fizycznej i walkę wręcz,

d) zajęcia kompleksowe łączące różnorodną tematykę wychowania fizycznego z innymi przedmiotami szkolenia, np. z taktyką, szkoleniem strzeleckim.

3. Zajęcia z zakresu wychowania fizycznego i sportu obejmują następujące tematy:

Nr tematu Temat
1 Teoria wychowania fizycznego i sportu
2 Atletyka terenowa i ćwiczenia specjalistyczne na torach przeszkód*
3 Gimnastyka i ćwiczenia siłowe
4 Walka wręcz
5 Pływanie i ratownictwo wodne
6 Piłka ręczna
7 Piłka siatkowa
8 Piłka koszykowa
9 Piłka nożna
10 Marsze
11 Narciarstwo
12 Wspinaczka i ratownictwo górskie
13 Wioślarstwo
14 Jeździectwo
15 Żeglarstwo
16 Zajęcia sportowe z różnych dyscyplin sportu i rekreacji ruchowej
17 Ćwiczenia specjalistyczne na lotniczych gimnastycznych przyrządach specjalnych (LGPS)
18 Sprawdziany

* Tory przeszkód: Ośrodek Sprawności Fizycznej (OSF), tory przeszkód rodzajów sił zbrojnych, Biegowy Test Siłowy (BTS), Biegowy Test Zwinnościowy (BTZ).

4. Wybór tematyki zajęć wymienionej w pkt 5, liczba godzin przeznaczonych na jej realizację oraz form organizacyjnych prowadzenia zajęć jest uzależniona od charakteru i specyfiki służby wojskowej oraz dostępnej bazy szkoleniowo-sportowej.

5. Zajęcia z zakresu wychowania fizycznego i sportu są realizowane w następującym wymiarze godzin:

1) żołnierze zawodowi - co najmniej 4 godziny tygodniowo;

2) żołnierze zawodowi pełniący etatowe dyżury, pełniący służbę w pododdziałach radiotechnicznych, na posterunku radiolokacyjnym dalekiego zasięgu oraz stacji kontroli rejonu lotniska AVIA-W - co najmniej 12 godzin w okresie 28 dni;

3) żołnierze terytorialnej służby wojskowej w Wojskach Obrony Terytorialnej - co najmniej 3 godziny tygodniowo;

4) żołnierze dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej - co najmniej 4 godziny tygodniowo.

1 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 16 czerwca 2014 r. w sprawie zajęć z zakresu wychowania fizycznego i sportu realizowanych w komórkach organizacyjnych Ministerstwa Obrony Narodowej oraz jednostkach organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej lub przez niego nadzorowanych (Dz. U. poz. 890), które utraciło moc z dniem 24 października 2023 r. zgodnie z art. 822 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 2305 oraz z 2023 r. poz. 347, 641, 1615, 1834 i 1872).

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024