Zajęcia z zakresu wychowania fizycznego i sportu realizowanych w urzędzie obsługującym Ministra Obrony Narodowej oraz w jednostkach organizacyjnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 7 grudnia 2023 r.
w sprawie zajęć z zakresu wychowania fizycznego i sportu realizowanych w urzędzie obsługującym Ministra Obrony Narodowej oraz w jednostkach organizacyjnych

Na podstawie art. 332 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 2305 oraz z 2023 r. poz. 347, 641, 1615, 1834 i 1872) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa program oraz formy organizacyjne zajęć z zakresu wychowania fizycznego i sportu realizowane w urzędzie obsługującym Ministra Obrony Narodowej oraz w jednostkach organizacyjnych, o których mowa w art. 2 pkt 10 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny, a także wymagania, jakie są obowiązane spełniać osoby prowadzące zajęcia z zakresu wychowania fizycznego i sportu.
§  2. 
1. 
Zajęcia z zakresu wychowania fizycznego i sportu w urzędzie obsługującym Ministra Obrony Narodowej oraz w jednostkach organizacyjnych, o których mowa w art. 2 pkt 10 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny, są realizowane na podstawie "Programu zajęć z zakresu wychowania fizycznego i sportu".
2. 
"Program zajęć z zakresu wychowania fizycznego i sportu" jest określony w załączniku do rozporządzenia.
§  3. 
Zajęcia z zakresu wychowania fizycznego i sportu są realizowane w następujących formach organizacyjnych:
1)
zajęć programowych teoretycznych i praktycznych;
2)
zajęć sportowych, imprez rekreacyjno-sportowych;
3)
zawodów sportowych;
4)
porannego rozruchu fizycznego;
5)
zgrupowań kondycyjno-szkoleniowych;
6)
treningów;
7)
kursów szkoleniowych.
§  4. 
1. 
Zajęcia z zakresu wychowania fizycznego i sportu są prowadzone przez:
1)
żołnierza zawodowego zajmującego stanowisko służbowe związane z wykonywaniem zadań z zakresu wychowania fizycznego i sportu lub pracownika resortu obrony narodowej zatrudnionego na stanowisku pracy związanym z realizacją zadań z zakresu wychowania fizycznego i sportu, którzy:
a)
posiadają co najmniej tytuł zawodowy licencjata uzyskany w wyniku ukończenia studiów w zakresie wychowania fizycznego i sportu lub
b)
ukończyli studia podyplomowe z zakresu wychowania fizycznego i sportu;
2)
dowódcę pododdziału lub żołnierza zawodowego wyznaczonego przez dowódcę jednostki organizacyjnej (dyrektora, komendanta, szefa) do prowadzenia zajęć w ramach powierzonych czynności wykraczających poza jego obowiązki służbowe, którzy:
a)
spełniają warunek określony w pkt 1 lub
b)
ukończyli szkolenie specjalistyczne z wychowania fizycznego i sportu w wymiarze co najmniej 126 godzin, lub
c)
posiadają świadectwo dojrzałości i są trenerami lub instruktorami sportu w rozumieniu przepisów art. 41 ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz. U. z 2023 r. poz. 2048).
2. 
Dowódca pododdziału i żołnierz zawodowy, o których mowa w ust. 1 pkt 2, prowadzą zajęcia z zakresu wychowania fizycznego i sportu pod nadzorem merytorycznym osób, o których mowa w ust. 1 pkt 1.
§  5. 
Szkolenie specjalistyczne, o którym mowa w § 4 ust. 1 pkt 2 lit. b, realizują uczelnie wojskowe, ośrodki szkolenia oraz jednostki wojskowe, które posiadają w swoich strukturach żołnierzy zawodowych zajmujących etatowe stanowiska służbowe związane z wykonywaniem zadań z zakresu wychowania fizycznego i sportu oraz tytuł zawodowy magistra w zakresie wychowania fizycznego i sportu - na podstawie programu zatwierdzonego przez szefa komórki organizacyjnej Ministerstwa Obrony Narodowej właściwej w sprawach wychowania fizycznego i sportu.
§  6. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 1

ZAŁĄCZNIK

PROGRAM ZAJĘĆ Z ZAKRESU WYCHOWANIA FIZYCZNEGO I SPORTU

1. Celem zajęć z zakresu wychowania fizycznego i sportu jest:

1) utrzymanie przez żołnierzy sprawności fizycznej zapewniającej wykonywanie zadań służbowych;

2) kształtowanie zdolności motorycznych oraz umiejętności i dyspozycji psychomotorycznych żołnierzy przydatnych w służbie wojskowej, szczególnie w działaniach bojowych;

3) przygotowanie żołnierzy do działań w warunkach wymagających zwiększonego wysiłku fizycznego;

4) zwiększenie odporności żołnierzy na stres związany z pełnieniem służby wojskowej;

5) propagowanie wśród żołnierzy zdrowego stylu życia mającego wpływ na sprawność psychofizyczną;

6) rozwijanie wśród żołnierzy umiejętności samokształcenia i samodoskonalenia stosownie do aktualnych wymagań i potrzeb;

7) upowszechnianie wśród żołnierzy współzawodnictwa sportowego;

8) przygotowanie żołnierzy do korzystania z bazy szkoleniowej i sprzętu szkoleniowego.

2. Zajęcia z zakresu wychowania fizycznego i sportu są realizowane jako zajęcia praktyczne i zajęcia teoretyczne w następującym zakresie:

1) zajęcia teoretyczne obejmują podstawy wiedzy z zakresu wychowania fizycznego i sportu, w tym:

a) cele i zadania wychowania fizycznego i sportu w wojsku,

b) metodykę wychowania fizycznego i poszczególnych dyscyplin sportowych,

c) klasyfikacje sprawności fizycznej według różnych kryteriów,

d) obowiązujące metody oceny sprawności fizycznej,

e) formy organizacyjne zajęć ruchowych,

f) metody nauczania czynności motorycznych,

g) bezpieczeństwo i higienę zajęć z wychowania fizycznego i sportu,

h) podstawowe wiadomości z przedmiotów kierunkowych, np. anatomii, fizjologii, teorii wysiłku fizycznego, teorii treningu sportowego;

2) zajęcia praktyczne obejmują:

a) realizację obowiązującej w resorcie obrony narodowej tematyki zajęć programowych z wychowania fizycznego,

b) prowadzenie zajęć metodycznych i innych form działalności instruktorsko-metodycznej,

c) zajęcia łączące różną tematykę wychowania fizycznego, np. pokonywanie toru przeszkód w Ośrodku Sprawności Fizycznej i walkę wręcz,

d) zajęcia kompleksowe łączące różnorodną tematykę wychowania fizycznego z innymi przedmiotami szkolenia, np. z taktyką, szkoleniem strzeleckim.

3. Zajęcia z zakresu wychowania fizycznego i sportu obejmują następujące tematy:

Nr tematu Temat
1 Teoria wychowania fizycznego i sportu
2 Atletyka terenowa i ćwiczenia specjalistyczne na torach przeszkód*
3 Gimnastyka i ćwiczenia siłowe
4 Walka wręcz
5 Pływanie i ratownictwo wodne
6 Piłka ręczna
7 Piłka siatkowa
8 Piłka koszykowa
9 Piłka nożna
10 Marsze
11 Narciarstwo
12 Wspinaczka i ratownictwo górskie
13 Wioślarstwo
14 Jeździectwo
15 Żeglarstwo
16 Zajęcia sportowe z różnych dyscyplin sportu i rekreacji ruchowej
17 Ćwiczenia specjalistyczne na lotniczych gimnastycznych przyrządach specjalnych (LGPS)
18 Sprawdziany

* Tory przeszkód: Ośrodek Sprawności Fizycznej (OSF), tory przeszkód rodzajów sił zbrojnych, Biegowy Test Siłowy (BTS), Biegowy Test Zwinnościowy (BTZ).

4. Wybór tematyki zajęć wymienionej w pkt 5, liczba godzin przeznaczonych na jej realizację oraz form organizacyjnych prowadzenia zajęć jest uzależniona od charakteru i specyfiki służby wojskowej oraz dostępnej bazy szkoleniowo-sportowej.

5. Zajęcia z zakresu wychowania fizycznego i sportu są realizowane w następującym wymiarze godzin:

1) żołnierze zawodowi - co najmniej 4 godziny tygodniowo;

2) żołnierze zawodowi pełniący etatowe dyżury, pełniący służbę w pododdziałach radiotechnicznych, na posterunku radiolokacyjnym dalekiego zasięgu oraz stacji kontroli rejonu lotniska AVIA-W - co najmniej 12 godzin w okresie 28 dni;

3) żołnierze terytorialnej służby wojskowej w Wojskach Obrony Terytorialnej - co najmniej 3 godziny tygodniowo;

4) żołnierze dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej - co najmniej 4 godziny tygodniowo.

1 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 16 czerwca 2014 r. w sprawie zajęć z zakresu wychowania fizycznego i sportu realizowanych w komórkach organizacyjnych Ministerstwa Obrony Narodowej oraz jednostkach organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej lub przez niego nadzorowanych (Dz. U. poz. 890), które utraciło moc z dniem 24 października 2023 r. zgodnie z art. 822 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 2305 oraz z 2023 r. poz. 347, 641, 1615, 1834 i 1872).

Zmiany w prawie

Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2023.2796

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zajęcia z zakresu wychowania fizycznego i sportu realizowanych w urzędzie obsługującym Ministra Obrony Narodowej oraz w jednostkach organizacyjnych.
Data aktu: 07/12/2023
Data ogłoszenia: 28/12/2023
Data wejścia w życie: 12/01/2024