Udzielanie przez Bank Gospodarstwa Krajowego pomocy publicznej w formie gwarancji spłaty kredytów w zakresie programu "Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027".

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW 1
z dnia 17 listopada 2023 r.
w sprawie udzielania przez Bank Gospodarstwa Krajowego pomocy publicznej w formie gwarancji spłaty kredytów w zakresie programu "Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027"

Na podstawie art. 34a ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 8 maja 1997 r. o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa oraz niektóre osoby prawne (Dz. U. z 2023 r. poz. 926 i 1114) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa szczegółowe warunki oraz tryb udzielania pomocy publicznej w formie gwarancji Banku Gospodarstwa Krajowego, zwanej dalej "pomocą", w ramach rządowego programu poręczeniowo-gwarancyjnego, o którym mowa w art. 34a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 8 maja 1997 r. o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa oraz niektóre osoby prawne, w zakresie programu "Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027".
§  2. 
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o przedsiębiorcy, należy przez to rozumieć:
1)
mikroprzedsiębiorcę, małego lub średniego przedsiębiorcę w rozumieniu art. 2 pkt 2 rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu (Dz. Urz. UE L 187 z 26.06.2014, str. 1, z późn. zm.), zwanego dalej "rozporządzeniem Komisji";
2)
małą spółkę o średniej kapitalizacji w rozumieniu art. 2 pkt 103e rozporządzenia Komisji;
3)
spółkę o średniej kapitalizacji w rozumieniu art. 2 pkt 7 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/1017 z dnia 25 czerwca 2015 r. w sprawie Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych, Europejskiego Centrum Doradztwa Inwestycyjnego i Europejskiego Portalu Projektów Inwestycyjnych oraz zmieniającego rozporządzenia (UE) nr 1291/2013 i (UE) nr 1316/2013 - Europejski Fundusz na rzecz Inwestycji Strategicznych (Dz. Urz. UE L 169 z 01.07.2015, str. 1, z późn. zm.).
§  3. 
1. 
Pomoc jest udzielana przedsiębiorcy w formie gwarancji spłaty kredytu przeznaczonego na finansowanie:
1)
innowacyjnych inwestycji;
2)
inwestycji służących transformacji cyfrowej;
3)
inwestycji w celu zwiększenia efektywności energetycznej przedsiębiorstwa.
2. 
Pomoc jest udzielana jako regionalna pomoc inwestycyjna zgodnie z art. 14 rozporządzenia Komisji, w szczególności w przypadku podmiotów, o których mowa w § 2 pkt 2 i 3 - po spełnieniu warunków określonych dla dużych przedsiębiorstw w art. 14 ust. 3 i ust. 6-8 rozporządzenia Komisji, z zastrzeżeniem § 5 ust. 1 pkt 2.
3. 
W przypadku podmiotów, o których mowa w § 2 pkt 2 i 3, pomoc może być udzielona po zatwierdzeniu przez Komisję Europejską metody obliczania ekwiwalentu dotacji brutto zgodnie z art. 5 ust. 2 lit. c (ii) rozporządzenia Komisji.
4. 
Pomoc jest udzielana na obszarach kraju wskazanych w przepisach wydanych na podstawie art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Dz. U. z 2023 r. poz. 702).
5. 
Pomoc nie może być udzielona w przypadkach wskazanych w art. 1 ust. 2, ust. 3 lit. a-d, ust. 4 lit. c i ust. 5, art. 4 ust. 1 lit. a i art. 13 rozporządzenia Komisji.
6. 
Pomoc nie może być udzielona ani wypłacona przedsiębiorcy, na którym ciąży obowiązek zwrotu pomocy, wynikający z decyzji Komisji Europejskiej uznającej taką pomoc przyznaną przez Rzeczpospolitą Polską za niezgodną z prawem oraz z rynkiem wewnętrznym.
7. 
Pomoc podlega sumowaniu z inną pomocą publiczną i pomocą de minimis udzieloną danemu przedsiębiorcy zgodnie z art. 8 rozporządzenia Komisji.
8. 
Wartość pomocy, intensywność pomocy oraz maksymalną intensywność pomocy określa się zgodnie z art. 14 ust. 12-15 w związku z art. 7 ust. 1-3 rozporządzenia Komisji.
§  4. 
Ekwiwalent dotacji brutto, o którym mowa w art. 7 ust. 2 rozporządzenia Komisji, oblicza się:
1)
w przypadku podmiotów, o których mowa w § 2 pkt 1:
a)
w sposób określony w § 4 pkt 9 lit. a rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 11 sierpnia 2004 r. w sprawie szczegółowego sposobu obliczania wartości pomocy publicznej udzielanejw różnych formach (Dz. U. z 2018 r. poz. 461), zwanego dalej "rozporządzeniem w sprawie szczegółowego sposobu obliczania wartości pomocy publicznej udzielanej w różnych formach", pod warunkiem zatwierdzenia przez Komisję Europejską metody obliczania ekwiwalentu dotacji brutto zgodnie z art. 5 ust. 2 lit. c (ii) rozporządzenia Komisji albo
b)
w sposób określony w § 4 pkt 9 lit. b rozporządzenia w sprawie szczegółowego sposobu obliczania wartości pomocy publicznej udzielanej w różnych formach;
2)
w przypadku podmiotów, o których mowa w § 2 pkt 2 i 3 - w sposób określony w § 4 pkt 9 lit. a rozporządzenia w sprawie szczegółowego sposobu obliczania wartości pomocy publicznej udzielanej w różnych formach, z zastrzeżeniem § 3 ust. 3.
§  5. 
1. 
Pomoc jest udzielana na:
1)
inwestycję początkową w rozumieniu art. 2 pkt 49 rozporządzenia Komisji - w przypadku podmiotów, o których mowa w § 2 pkt 1;
2)
inwestycję początkową, która zapoczątkowuje nową działalność gospodarczą, w rozumieniu art. 2 pkt 51 rozporządzenia Komisji - w przypadku podmiotów, o których mowa w § 2 pkt 2 i 3.
2. 
Do kosztów kwalifikowalnych odpowiednio inwestycji początkowej lub inwestycji początkowej, która zapoczątkowuje nową działalność gospodarczą, finansowanych kredytem objętym gwarancją Banku Gospodarstwa Krajowego zalicza się koszty:
1)
nabycia prawa użytkowania wieczystego gruntu i prawa własności nieruchomości, z wyłączeniem lokali mieszkalnych;
2)
nabycia albo wytworzenia środków trwałych innych niż określone w pkt 1;
3)
nabycia robót i materiałów budowlanych;
4)
nabycia oraz ochrony wartości niematerialnych i prawnych, w tym w formie patentów, licencji, know-how oraz innych praw własności intelektualnej, jeżeli spełniają warunki określone w art. 14 ust. 8 rozporządzenia Komisji.
3. 
Łączna wartość kosztów kwalifikowalnych, o których mowa w ust. 2 pkt 1, nie może przekroczyć 10% sumy kosztów kwalifikowalnych, o których mowa w ust. 2.
§  6. 
1. 
Gwarancja obejmuje nie więcej niż 80% pozostającej do spłaty kwoty kredytu.
2. 
Gwarancja może obejmować kredyty wchodzące w skład portfela kredytów stanowiącego zbiór pojedynczych kredytów, dla którego łączną kwotę limitu gwarancji udzielanych na określony czas oraz przeznaczenie tych kredytów określa umowa zawarta między Bankiem Gospodarstwa Krajowego a bankiem udzielającym kredytu.
§  7. 
1. 
Pomoc wywołuje efekt zachęty, co oznacza, że jest udzielana przedsiębiorcy pod warunkiem złożenia do banku udzielającego kredytu wniosku o udzielenie gwarancji przed rozpoczęciem prac nad projektem.
2. 
Wniosek o udzielenie gwarancji zawiera:
1)
informacje, o których mowa w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 29 marca 2010 r. w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc inną niż pomoc de minimis lub pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie (Dz. U. poz. 312 i 1704, z 2016 r. poz. 238 oraz z 2020 r. poz. 1338);
2)
opis projektu, w tym wskazanie dnia jego rozpoczęcia i zakończenia oraz lokalizacji;
3)
wskazanie kosztów kwalifikowalnych projektu;
4)
wskazanie kwoty pomocy finansowej potrzebnej do realizacji projektu;
5)
inne informacje wskazane przez bank udzielający kredytu, niezbędne do dokonania oceny wniosku, niestanowiące danych osobowych.
3. 
Wraz z wnioskiem o udzielenie gwarancji przedsiębiorca składa do banku udzielającego kredytu oświadczenie zgodnie z art. 14 ust. 16 rozporządzenia Komisji.
§  8. 
Dniem udzielenia pomocy jest dzień udzielenia gwarancji.
§  9. 
Zabezpieczenie udzielonej gwarancji stanowi weksel własny in blanco wystawiony przez przedsiębiorcę na rzecz Banku Gospodarstwa Krajowego.
§  10. 
Przedsiębiorca zobowiązuje się do utrzymania inwestycji finansowanej kredytem objętym gwarancją na zasadach określonych w art. 14 ust. 5 rozporządzenia Komisji.
§  11. 
Gwarancja może być udzielana do końca okresu dostosowawczego, o którym mowa w art. 58 ust. 4 zdanie pierwsze w związku z art. 59 rozporządzenia Komisji.
§  12. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 20 listopada 2023 r.
1 Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 kwietnia 2022 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. poz. 939).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2023.2504

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Udzielanie przez Bank Gospodarstwa Krajowego pomocy publicznej w formie gwarancji spłaty kredytów w zakresie programu "Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027".
Data aktu: 17/11/2023
Data ogłoszenia: 20/11/2023
Data wejścia w życie: 20/11/2023