Wyznaczenie żołnierzy zawodowych na stanowiska służbowe oraz zwalniania z tych stanowisk w razie ogłoszenia mobilizacji, ogłoszenia stanu wojennego i w czasie wojny.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 23 października 2023 r.
w sprawie wyznaczania żołnierzy zawodowych na stanowiska służbowe oraz zwalniania z tych stanowisk w razie ogłoszenia mobilizacji, ogłoszenia stanu wojennego i w czasie wojny

Na podstawie art. 551 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 2305 oraz z 2023 r. poz. 347, 641, 1615, 1834 i 1872) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa warunki i tryb wyznaczania żołnierzy zawodowych na stanowiska służbowe oraz zwalniania z tych stanowisk w razie ogłoszenia mobilizacji, ogłoszenia stanu wojennego i w czasie wojny.
§  2. 
1. 
Określa się następujące warunki wyznaczania żołnierzy zawodowych na poszczególne stanowiska służbowe w zakresie wykształcenia i wymogów kwalifikacyjnych oraz doświadczenia zawodowego w razie ogłoszenia mobilizacji, ogłoszenia stanu wojennego i w czasie wojny:
1)
dla szeregowych zawodowych - na stanowisko etatowe zaszeregowane do stopnia wojskowego szeregowego (marynarza) / starszego szeregowego (starszego marynarza) / starszego szeregowego specjalisty (starszego marynarza specjalisty):
a)
posiadanie wykształcenia podstawowego, gimnazjalnego, zasadniczego zawodowego lub zasadniczego branżowego albo posiadanie przygotowania zawodowego,
b)
ukończenie, stosownie do potrzeb Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, zwanych dalej "Siłami Zbrojnymi", szkolenia instruktażowego bezpośrednio na sprzęcie bojowym w pododdziale, w którym będzie pełniona służba po objęciu stanowiska służbowego;
2)
dla podoficerów zawodowych - na stanowisko etatowe zaszeregowane w danym pionie funkcjonalnym struktury stanowisk do stopni etatowych:
a)
podoficerów młodszych - kaprala (mata) / starszego kaprala (starszego mata) / plutonowego (bosmanmata) / sierżanta (bosmana) / starszego sierżanta (starszego bosmana) / młodszego chorążego (młodszego chorążego marynarki):
posiadanie wykształcenia średniego lub średniego branżowego,
posiadanie przygotowania zawodowego zgodnego z zakresem wykonywanych obowiązków na stanowisku służbowym lub przeznaczeniem pododdziału albo ukończenie, stosownie do potrzeb Sił Zbrojnych, kursu doskonalącego albo szkolenia instruktażowego związanego z zakresem obowiązków na stanowisku służbowym w przypadku pionu dowódczego lub bezpośrednio na sprzęcie bojowym, na którym będzie pełniona służba po objęciu stanowiska służbowego w przypadku pionu specjalistycznego,
pełnienie czynnej służby wojskowej przez okres co najmniej 6 miesięcy, a w przypadkach uzasadnionych warunkami służby - przez okres co najmniej 2 miesięcy,
b)
podoficerów starszych - chorążego (chorążego marynarki) / starszego chorążego (starszego chorążego marynarki) / starszego chorążego sztabowego (starszego chorążego sztabowego marynarki):
ukończenie, stosownie do potrzeb Sił Zbrojnych, kursu doskonalącego albo szkolenia instruktażowego związanego z zakresem obowiązków na stanowisku służbowym w przypadku pionu dowódczego lub bezpośrednio na sprzęcie bojowym, na którym będzie pełniona służba po objęciu stanowiska służbowego w przypadku pionu specjalistycznego,
pełnienie czynnej służby wojskowej przez okres co najmniej 9 miesięcy na stanowisku podoficera młodszego, a w przypadkach uzasadnionych warunkami służby - przez okres co najmniej 3 miesięcy;
3)
dla oficerów zawodowych - na stanowisko etatowe zaszeregowane w danym pionie funkcjonalnym struktury stanowisk do stopni etatowych:
a)
oficerów młodszych:
podporucznika (podporucznika marynarki) /porucznika (porucznika marynarki) z zaszeregowaniem do stopnia wojskowego podporucznika (podporucznika marynarki) - posiadanie tytułu zawodowego magistra lub magistra inżyniera, lub równorzędnego tytułu zawodowego,
podporucznika (podporucznika marynarki) /porucznika (porucznika marynarki) z zaszeregowaniem do stopnia wojskowego porucznika (porucznika marynarki) oraz porucznika (porucznika marynarki) / kapitana (kapitana marynarki) z zaszeregowaniem do stopnia wojskowego kapitana (kapitana marynarki) -ukończenie, stosownie do potrzeb Sił Zbrojnych, kursu doskonalącego lub szkolenia instruktażowego związanego z zakresem obowiązków na stanowisku służbowym w przypadku pionu funkcjonalnego dowódczo-sztabowego, a w przypadku pionu funkcjonalnego zabezpieczenia oraz pionu funkcjonalnego szczególnego szkolenia instruktażowego na sprzęcie bojowym, na którym będzie pełniona służba po objęciu stanowiska służbowego albo w pododdziale lub innej komórce wewnętrznej jednostki wojskowej, zgodnie z jej przeznaczeniem, a także pełnienie czynnej służby wojskowej przez okres co najmniej 12 miesięcy na stanowisku oficera młodszego, a w przypadkach uzasadnionych warunkami służby - przez okres co najmniej 6 miesięcy,
b)
oficerów starszych:
majora (komandora podporucznika) - ukończenie studiów podyplomowych na krajowej lub zagranicznej uczelni wojskowej lub posiadanie stopnia naukowego doktora, a także pełnienie czynnej służby wojskowej przez okres co najmniej 12 miesięcy na stanowisku służbowym oficera młodszego z zaszeregowaniem do stopnia wojskowego kapitana (kapitana marynarki), a w przypadkach uzasadnionych warunkami służby - przez okres co najmniej 9 miesięcy,
podpułkownika (komandora porucznika) i pułkownika (komandora) - ukończenie, stosownie do potrzeb Sił Zbrojnych, kursu kwalifikacyjnego lub doskonalącego, a także pełnienie czynnej służby wojskowej przez okres co najmniej 15 miesięcy na stanowisku służbowym bezpośrednio niższym, a w przypadkach uzasadnionych warunkami służby - przez okres co najmniej 12 miesięcy,
c)
generałów i admirałów - ukończenie podyplomowych studiów polityki obronnej.
2. 
Żołnierza zawodowego wyznacza się na wyższe stanowisko służbowe w przypadku otrzymania przez niego w opinii służbowej ogólnej oceny co najmniej dobrej, a w przypadku jeżeli uzasadniają to warunki służby - ogólnej oceny co najmniej dostatecznej.
3. 
Przed wyznaczeniem żołnierza zawodowego na wyższe stanowisko służbowe organ właściwy do wyznaczenia poddaje tego żołnierza, stosownie do potrzeb Sił Zbrojnych, sprawdzianowi wiedzy specjalistycznej i ogólnej wymaganej na stanowisku. W przypadku pozytywnego zaliczenia tego sprawdzianu nie jest wymagane do wyznaczenia na wyższe stanowisko służbowe ukończenie kursu kwalifikacyjnego, kursu doskonalącego lub innego rodzaju szkolenia.
4. 
Okresy pełnienia czynnej służby wojskowej, o których mowa w ust. 1, mogą zostać skrócone w przypadkach uzasadnionych potrzebami Sił Zbrojnych.
§  3. 
1. 
Żołnierza zawodowego pełniącego zawodową służbę wojskową w trakcie kształcenia po jego ukończeniu i mianowanego na pierwszy stopień wojskowy w danym korpusie, na potrzeby którego był kształcony, wyznacza się na stanowisko służbowe odpowiadające temu stopniowi wojskowemu.
2. 
Żołnierza zawodowego pełniącego zawodową służbę wojskową w trakcie kształcenia, który nie ukończył tego kształcenia albo po jego ukończeniu nie został mianowany na pierwszy stopień wojskowy w danym korpusie, na potrzeby którego był kształcony, wyznacza się na stanowisko służbowe odpowiadające posiadanemu stopniowi wojskowemu.
§  4. 
1. 
Wyznaczenie żołnierza zawodowego na stanowisko służbowe oraz zwolnienie ze stanowiska służbowego następuje w drodze decyzji uprawnionego organu podejmowanej z własnej inicjatywy tego organu lub na wniosek dowódcy jednostki wojskowej.
2. 
Wniosek w sprawach, o których mowa w ust. 1, dowódca jednostki wojskowej przesyła za pośrednictwem systemu teleinformatycznego obsługującego ewidencję wojskową bezpośrednio do organu uprawnionego do jego realizacji oraz do wiadomości swoich przełożonych. Złożenie wniosku może nastąpić również, w przypadkach uzasadnionych warunkami służby, ustnie lub za pomocą środków łączności do protokołu.
3. 
Wnioski kierowane do Ministra Obrony Narodowej są przesyłane za pośrednictwem kierownika komórki organizacyjnej Ministerstwa Obrony Narodowej właściwej do spraw kadr.
4. 
Wnioski kierowane do Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych są przesyłane do wiadomości kierownika komórki organizacyjnej Ministerstwa Obrony Narodowej właściwej do spraw kadr.
§  5. 
1. 
Żołnierza zawodowego wyznaczanego na inne stanowisko służbowe wraz z tym wyznaczeniem zwalnia się z dotychczasowego stanowiska służbowego.
2. 
Żołnierza zawodowego zwalnianego ze stanowiska służbowego w przypadkach, o których mowa w art. 550 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny, wyznacza się, wraz z tym zwolnieniem, na inne stanowisko służbowe.
§  6. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 1
1 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 26 stycznia 2004 r. w sprawie wyznaczania żołnierzy zawodowych i żołnierzy pełniących służbę kandydacką na stanowiska służbowe w razie ogłoszenia mobilizacji, ogłoszenia stanu wojennego i w czasie wojny (Dz. U. poz. 160 oraz z 2009 r. poz. 511), które utraciło moc z dniem 24 października 2023 r. zgodnie z art. 822 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 2305 oraz z 2023 r. poz. 347, 641, 1615, 1834 i 1872).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2023.2393

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wyznaczenie żołnierzy zawodowych na stanowiska służbowe oraz zwalniania z tych stanowisk w razie ogłoszenia mobilizacji, ogłoszenia stanu wojennego i w czasie wojny.
Data aktu: 23/10/2023
Data ogłoszenia: 06/11/2023
Data wejścia w życie: 21/11/2023