Wyznaczenie żołnierzy zawodowych na stanowiska służbowe oraz zwalniania z tych stanowisk w razie ogłoszenia mobilizacji, ogłoszenia stanu wojennego i w czasie wojny.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 23 października 2023 r.
w sprawie wyznaczania żołnierzy zawodowych na stanowiska służbowe oraz zwalniania z tych stanowisk w razie ogłoszenia mobilizacji, ogłoszenia stanu wojennego i w czasie wojny

Na podstawie art. 551 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 2305 oraz z 2023 r. poz. 347, 641, 1615, 1834 i 1872) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa warunki i tryb wyznaczania żołnierzy zawodowych na stanowiska służbowe oraz zwalniania z tych stanowisk w razie ogłoszenia mobilizacji, ogłoszenia stanu wojennego i w czasie wojny.
§  2. 
1. 
Określa się następujące warunki wyznaczania żołnierzy zawodowych na poszczególne stanowiska służbowe w zakresie wykształcenia i wymogów kwalifikacyjnych oraz doświadczenia zawodowego w razie ogłoszenia mobilizacji, ogłoszenia stanu wojennego i w czasie wojny:
1)
dla szeregowych zawodowych - na stanowisko etatowe zaszeregowane do stopnia wojskowego szeregowego (marynarza) / starszego szeregowego (starszego marynarza) / starszego szeregowego specjalisty (starszego marynarza specjalisty):
a)
posiadanie wykształcenia podstawowego, gimnazjalnego, zasadniczego zawodowego lub zasadniczego branżowego albo posiadanie przygotowania zawodowego,
b)
ukończenie, stosownie do potrzeb Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, zwanych dalej "Siłami Zbrojnymi", szkolenia instruktażowego bezpośrednio na sprzęcie bojowym w pododdziale, w którym będzie pełniona służba po objęciu stanowiska służbowego;
2)
dla podoficerów zawodowych - na stanowisko etatowe zaszeregowane w danym pionie funkcjonalnym struktury stanowisk do stopni etatowych:
a)
podoficerów młodszych - kaprala (mata) / starszego kaprala (starszego mata) / plutonowego (bosmanmata) / sierżanta (bosmana) / starszego sierżanta (starszego bosmana) / młodszego chorążego (młodszego chorążego marynarki):
posiadanie wykształcenia średniego lub średniego branżowego,
posiadanie przygotowania zawodowego zgodnego z zakresem wykonywanych obowiązków na stanowisku służbowym lub przeznaczeniem pododdziału albo ukończenie, stosownie do potrzeb Sił Zbrojnych, kursu doskonalącego albo szkolenia instruktażowego związanego z zakresem obowiązków na stanowisku służbowym w przypadku pionu dowódczego lub bezpośrednio na sprzęcie bojowym, na którym będzie pełniona służba po objęciu stanowiska służbowego w przypadku pionu specjalistycznego,
pełnienie czynnej służby wojskowej przez okres co najmniej 6 miesięcy, a w przypadkach uzasadnionych warunkami służby - przez okres co najmniej 2 miesięcy,
b)
podoficerów starszych - chorążego (chorążego marynarki) / starszego chorążego (starszego chorążego marynarki) / starszego chorążego sztabowego (starszego chorążego sztabowego marynarki):
ukończenie, stosownie do potrzeb Sił Zbrojnych, kursu doskonalącego albo szkolenia instruktażowego związanego z zakresem obowiązków na stanowisku służbowym w przypadku pionu dowódczego lub bezpośrednio na sprzęcie bojowym, na którym będzie pełniona służba po objęciu stanowiska służbowego w przypadku pionu specjalistycznego,
pełnienie czynnej służby wojskowej przez okres co najmniej 9 miesięcy na stanowisku podoficera młodszego, a w przypadkach uzasadnionych warunkami służby - przez okres co najmniej 3 miesięcy;
3)
dla oficerów zawodowych - na stanowisko etatowe zaszeregowane w danym pionie funkcjonalnym struktury stanowisk do stopni etatowych:
a)
oficerów młodszych:
podporucznika (podporucznika marynarki) /porucznika (porucznika marynarki) z zaszeregowaniem do stopnia wojskowego podporucznika (podporucznika marynarki) - posiadanie tytułu zawodowego magistra lub magistra inżyniera, lub równorzędnego tytułu zawodowego,
podporucznika (podporucznika marynarki) /porucznika (porucznika marynarki) z zaszeregowaniem do stopnia wojskowego porucznika (porucznika marynarki) oraz porucznika (porucznika marynarki) / kapitana (kapitana marynarki) z zaszeregowaniem do stopnia wojskowego kapitana (kapitana marynarki) -ukończenie, stosownie do potrzeb Sił Zbrojnych, kursu doskonalącego lub szkolenia instruktażowego związanego z zakresem obowiązków na stanowisku służbowym w przypadku pionu funkcjonalnego dowódczo-sztabowego, a w przypadku pionu funkcjonalnego zabezpieczenia oraz pionu funkcjonalnego szczególnego szkolenia instruktażowego na sprzęcie bojowym, na którym będzie pełniona służba po objęciu stanowiska służbowego albo w pododdziale lub innej komórce wewnętrznej jednostki wojskowej, zgodnie z jej przeznaczeniem, a także pełnienie czynnej służby wojskowej przez okres co najmniej 12 miesięcy na stanowisku oficera młodszego, a w przypadkach uzasadnionych warunkami służby - przez okres co najmniej 6 miesięcy,
b)
oficerów starszych:
majora (komandora podporucznika) - ukończenie studiów podyplomowych na krajowej lub zagranicznej uczelni wojskowej lub posiadanie stopnia naukowego doktora, a także pełnienie czynnej służby wojskowej przez okres co najmniej 12 miesięcy na stanowisku służbowym oficera młodszego z zaszeregowaniem do stopnia wojskowego kapitana (kapitana marynarki), a w przypadkach uzasadnionych warunkami służby - przez okres co najmniej 9 miesięcy,
podpułkownika (komandora porucznika) i pułkownika (komandora) - ukończenie, stosownie do potrzeb Sił Zbrojnych, kursu kwalifikacyjnego lub doskonalącego, a także pełnienie czynnej służby wojskowej przez okres co najmniej 15 miesięcy na stanowisku służbowym bezpośrednio niższym, a w przypadkach uzasadnionych warunkami służby - przez okres co najmniej 12 miesięcy,
c)
generałów i admirałów - ukończenie podyplomowych studiów polityki obronnej.
2. 
Żołnierza zawodowego wyznacza się na wyższe stanowisko służbowe w przypadku otrzymania przez niego w opinii służbowej ogólnej oceny co najmniej dobrej, a w przypadku jeżeli uzasadniają to warunki służby - ogólnej oceny co najmniej dostatecznej.
3. 
Przed wyznaczeniem żołnierza zawodowego na wyższe stanowisko służbowe organ właściwy do wyznaczenia poddaje tego żołnierza, stosownie do potrzeb Sił Zbrojnych, sprawdzianowi wiedzy specjalistycznej i ogólnej wymaganej na stanowisku. W przypadku pozytywnego zaliczenia tego sprawdzianu nie jest wymagane do wyznaczenia na wyższe stanowisko służbowe ukończenie kursu kwalifikacyjnego, kursu doskonalącego lub innego rodzaju szkolenia.
4. 
Okresy pełnienia czynnej służby wojskowej, o których mowa w ust. 1, mogą zostać skrócone w przypadkach uzasadnionych potrzebami Sił Zbrojnych.
§  3. 
1. 
Żołnierza zawodowego pełniącego zawodową służbę wojskową w trakcie kształcenia po jego ukończeniu i mianowanego na pierwszy stopień wojskowy w danym korpusie, na potrzeby którego był kształcony, wyznacza się na stanowisko służbowe odpowiadające temu stopniowi wojskowemu.
2. 
Żołnierza zawodowego pełniącego zawodową służbę wojskową w trakcie kształcenia, który nie ukończył tego kształcenia albo po jego ukończeniu nie został mianowany na pierwszy stopień wojskowy w danym korpusie, na potrzeby którego był kształcony, wyznacza się na stanowisko służbowe odpowiadające posiadanemu stopniowi wojskowemu.
§  4. 
1. 
Wyznaczenie żołnierza zawodowego na stanowisko służbowe oraz zwolnienie ze stanowiska służbowego następuje w drodze decyzji uprawnionego organu podejmowanej z własnej inicjatywy tego organu lub na wniosek dowódcy jednostki wojskowej.
2. 
Wniosek w sprawach, o których mowa w ust. 1, dowódca jednostki wojskowej przesyła za pośrednictwem systemu teleinformatycznego obsługującego ewidencję wojskową bezpośrednio do organu uprawnionego do jego realizacji oraz do wiadomości swoich przełożonych. Złożenie wniosku może nastąpić również, w przypadkach uzasadnionych warunkami służby, ustnie lub za pomocą środków łączności do protokołu.
3. 
Wnioski kierowane do Ministra Obrony Narodowej są przesyłane za pośrednictwem kierownika komórki organizacyjnej Ministerstwa Obrony Narodowej właściwej do spraw kadr.
4. 
Wnioski kierowane do Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych są przesyłane do wiadomości kierownika komórki organizacyjnej Ministerstwa Obrony Narodowej właściwej do spraw kadr.
§  5. 
1. 
Żołnierza zawodowego wyznaczanego na inne stanowisko służbowe wraz z tym wyznaczeniem zwalnia się z dotychczasowego stanowiska służbowego.
2. 
Żołnierza zawodowego zwalnianego ze stanowiska służbowego w przypadkach, o których mowa w art. 550 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny, wyznacza się, wraz z tym zwolnieniem, na inne stanowisko służbowe.
§  6. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 1
1 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 26 stycznia 2004 r. w sprawie wyznaczania żołnierzy zawodowych i żołnierzy pełniących służbę kandydacką na stanowiska służbowe w razie ogłoszenia mobilizacji, ogłoszenia stanu wojennego i w czasie wojny (Dz. U. poz. 160 oraz z 2009 r. poz. 511), które utraciło moc z dniem 24 października 2023 r. zgodnie z art. 822 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 2305 oraz z 2023 r. poz. 347, 641, 1615, 1834 i 1872).

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2023.2393

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wyznaczenie żołnierzy zawodowych na stanowiska służbowe oraz zwalniania z tych stanowisk w razie ogłoszenia mobilizacji, ogłoszenia stanu wojennego i w czasie wojny.
Data aktu: 23/10/2023
Data ogłoszenia: 06/11/2023
Data wejścia w życie: 21/11/2023