Komisje wojewódzkie do spraw służby zastępczej i komisje do spraw służby zastępczej

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 14 sierpnia 2023 r.
w sprawie komisji wojewódzkich do spraw służby zastępczej i komisji do spraw służby zastępczej

Na podstawie art. 576 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 2305 oraz z 2023 r. poz. 347, 641, 1615 i 1834) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
tryb działania komisji wojewódzkiej do spraw służby zastępczej, zwanej dalej "komisją wojewódzką", i komisji do spraw służby zastępczej, zwanej dalej "komisją";
2)
sposób dokumentowania działalności komisji wojewódzkiej i komisji;
3)
wzory orzeczeń w sprawach przeznaczenia do służby zastępczej w państwowych i samorządowych jednostkach organizacyjnych, podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami, o których mowa w przepisach o działalności leczniczej, oraz w organizacjach pożytku publicznego, zwanych dalej "podmiotami".
§  2. 
1. 
Przewodniczący komisji wojewódzkiej i komisji zwołują posiedzenia tych komisji w miarę potrzeby, kierując się liczbą lub pilnością spraw podlegających rozpatrzeniu, jednak nie częściej niż raz na miesiąc kalendarzowy.
2. 
O terminie i miejscu posiedzenia komisji wojewódzkiej i komisji ich członkowie oraz osoby podlegające kwalifikacji wojskowej, są powiadamiani co najmniej na 7 dni przed wyznaczonym posiedzeniem.
3. 
W przypadku nieobecności przewodniczącego komisji wojewódzkiej i komisji posiedzeniom tych komisji przewodniczy jej członek wyznaczony przez przewodniczącego komisji wojewódzkiej i komisji na podstawie pisemnego upoważnienia przewodniczącego; przepisy ust. 1 oraz § 3 ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio.
§  3. 
1. 
Komisja wojewódzka i komisja orzekają większością głosów. W razie równej liczby głosów decyduje głos przewodniczącego komisji wojewódzkiej i komisji.
2. 
Orzeczenie w sprawie przeznaczenia do służby zastępczej w podmiocie podpisuje odpowiednio przewodniczący komisji wojewódzkiej i komisji.
3. 
Wzór orzeczenia komisji wojewódzkiej w sprawie przeznaczenia do służby zastępczej w podmiocie określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
4. 
Wzór orzeczenia komisji w sprawie przeznaczenia do służby zastępczej w podmiocie określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  4. 
1. 
Przewodniczący komisji wojewódzkiej:
1)
przewodniczy posiedzeniom komisji wojewódzkiej;
2)
reprezentuje komisję wojewódzką na zewnątrz;
3)
organizuje i nadzoruje pracę członków komisji wojewódzkiej;
4)
kieruje do marszałka województwa wniosek o odwołanie członka komisji wojewódzkiej;
5)
na podstawie zgłaszanych przez członków komisji wojewódzkiej wniosków i propozycji, przygotowuje orzeczenia komisji wojewódzkiej;
6)
składa marszałkowi województwa sprawozdanie z działalności komisji wojewódzkiej.
2. 
Członkowie komisji wojewódzkiej:
1)
analizują dokumentację związaną z wnioskami w sprawach przeznaczania do służby zastępczej w podmiocie;
2)
wyrażają opinie i stanowiska w rozpatrywanych sprawach;
3)
opracowują niezbędną dokumentację dotyczącą postępowania przed komisją wojewódzką;
4)
przygotowują wnioski i propozycje do projektów orzeczeń komisji wojewódzkiej;
5)
referują sprawy na polecenie przewodniczącego.
3. 
Sprawozdanie z działalności komisji wojewódzkiej jest sporządzane za rok kalendarzowy i zawiera:
1)
informację o liczbie:
a)
posiedzeń odbytych w danym roku,
b)
wydanych orzeczeń,
c)
wniesionych i rozpatrzonych odwołań,
d)
wniesionych i rozpatrzonych zażaleń,
e)
zakończonych spraw sądowych i sposobie ich rozstrzygnięcia;
2)
dodatkowe informacje związane z działalnością komisji wojewódzkiej - o ile jest to konieczne.
4. 
Sprawozdanie z działalności komisji wojewódzkiej jest składane do dnia 31 marca roku następującego po roku kalendarzowym, którego to sprawozdanie dotyczy.
§  5. 
1. 
Obsługę organizacyjną i administracyjną komisji wojewódzkiej wykonują pracownicy wojewódzkiego urzędu pracy zajmujący się sprawami służby zastępczej.
2. 
Pracownicy wojewódzkiego urzędu pracy:
1)
prowadzą dokumentację związaną z działalnością komisji wojewódzkiej;
2)
zawiadamiają członków komisji wojewódzkiej i osoby podlegające kwalifikacji wojskowej o terminie i miejscu posiedzenia komisji wojewódzkiej;
3)
prowadzą listy obecności osób biorących udział w posiedzeniach komisji wojewódzkiej;
4)
sporządzają sprawozdania z prac komisji wojewódzkiej;
5)
przekazują osobom podlegającym kwalifikacji wojskowej oraz wojskowym centrom rekrutacji orzeczenia komisji wojewódzkiej;
6)
załatwiają sprawy związane ze zwrotem należności, o których mowa w art. 6 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny.
§  6. 
1. 
Przewodniczący komisji:
1)
kieruje do ministra właściwego do spraw pracy wnioski o odwołanie członków komisji;
2)
składa ministrowi właściwemu do spraw pracy sprawozdanie z działalności komisji.
2. 
Do prac komisji przepisy § 4 ust. 1 pkt 1-3 i 5 oraz ust. 2-4 stosuje się odpowiednio.
3. 
Obsługę organizacyjną i administracyjną komisji wykonują pracownicy urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw pracy. Przepis § 5 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
§  7. 
1. 
Czynności związane z działalnością komisji wojewódzkiej i komisji są utrwalane na piśmie.
2. 
Z posiedzeń komisji wojewódzkich i komisji są sporządzane protokoły przez osoby wyznaczone przez przewodniczącego komisji wojewódzkiej i komisji spośród członków tych komisji.
3. 
Protokół podpisują wszystkie osoby biorące udział w posiedzeniu komisji wojewódzkiej i komisji.
4. 
Skreśleń i poprawek w protokole należy tak dokonywać, aby wyrazy skreślone i poprawione były czytelne. Skreślenia i poprawki powinny być stwierdzone w protokole przez wszystkie osoby biorące udział w posiedzeniu komisji wojewódzkiej i komisji, przed jego podpisaniem.
§  8. 
1. 
Zawiadomienia, wezwania i inna korespondencja dotycząca postępowania przed komisją wojewódzką i komisją są doręczane adresatom przesyłką poleconą za zwrotnym potwierdzeniem odbioru albo w inny sposób umożliwiający stwierdzenie daty odbioru. Zwrotne potwierdzenia odbioru są włączane do dokumentacji sprawy.
2. 
Dokumentacja prowadzonej sprawy zawiera całość korespondencji złożonej przez osobę podlegającą kwalifikacji wojskowej, pisma marszałka województwa, protokoły z posiedzeń komisji wojewódzkich i komisji, kopie orzeczeń, a także inne dokumenty mogące mieć wpływ na sposób rozstrzygnięcia sprawy.
§  9. 
Do składanych za 2023 r. sprawozdań z działalności komisji wojewódzkiej do spraw służby zastępczej oraz komisji do spraw służby zastępczej przepisy § 4 i § 6 stosuje się. Sprawozdania, o których mowa w zdaniu pierwszym, zawierają informacje, o których mowa w § 4 ust. 3, za okres od dnia 1 stycznia 2023 r. do dnia 31 grudnia 2023 r.
§  10. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 1

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR

Orzeczenie komisji wojewódzkiej do spraw służby zastępczej w sprawie przeznaczenia do służby zastępczej w podmiocie

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR

Orzeczenie komisji do spraw służby zastępczej w sprawie przeznaczenia do służby zastępczej w podmiocie

wzór

1 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 24 lutego 2004 r. w sprawie komisji wojewódzkich do spraw służby zastępczej i komisji do spraw służby zastępczej (Dz. U. poz. 307 oraz z 2006 r. poz. 56), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zgodnie z art. 821 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 2305 oraz z 2023 r. poz. 347, 641, 1615 i 1834).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2023.1840

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Komisje wojewódzkie do spraw służby zastępczej i komisje do spraw służby zastępczej
Data aktu: 14/08/2023
Data ogłoszenia: 11/09/2023
Data wejścia w życie: 26/09/2023