Spis osób uprawnionych do udziału w referendum ogólnokrajowym.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA CYFRYZACJI 1
z dnia 4 września 2023 r.
w sprawie spisu osób uprawnionych do udziału w referendum ogólnokrajowym

Na podstawie art. 9 ust. 8 ustawy z dnia 14 marca 2003 r. o referendum ogólnokrajowym (Dz. U. z 2020 r. poz. 851 oraz z 2023 r. poz. 497 i 1628) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
wzór spisu osób uprawnionych do udziału w referendum ogólnokrajowym, zwanego dalej "spisem";
2)
sposób i tryb sporządzania spisu oraz jego aktualizacji;
3)
wzór wykazu osób uprawnionych do udziału w referendum ogólnokrajowym przebywających w zakładach leczniczych, domach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych oraz oddziałach zewnętrznych takich zakładów i aresztów, a także domach studenckich i zespołach domów studenckich, w których utworzono obwody głosowania.
§  2. 
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
CRW - należy rozumieć przez to Centralny Rejestr Wyborców prowadzony na podstawie ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (Dz. U. z 2022 r. poz. 1277 i 2418 oraz z 2023 r. poz. 497);
2)
zakładzie - należy przez to rozumieć zakład leczniczy, dom pomocy społecznej, zakład karny i areszt śledczy oraz oddział zewnętrzny takiego zakładu i aresztu, a także dom studencki i zespół domów studenckich, w których utworzono obwody głosowania;
3)
wójcie - należy przez to rozumieć także burmistrza lub prezydenta miasta.
§  3. 
1. 
Spis jest sporządzany automatycznie w systemie teleinformatycznym, w którym prowadzony jest CRW, po oznaczeniu przez Krajowe Biuro Wyborcze w CRW referendum ogólnokrajowego, na które ma być sporządzony, w sposób umożliwiający jego jednostronny wydruk w formacie A3, w orientacji poziomej.
2. 
Spis, po jego pobraniu i wydrukowaniu, jest opatrywany przez właściwego wójta lub osobę przez niego upoważnioną podpisem własnoręcznym na ostatniej stronie spisu.
3. 
Oznaczając referendum ogólnokrajowe, na które będzie sporządzany spis, wskazuje się rodzaj i nazwę referendum ogólnokrajowego, datę głosowania oraz podstawę prawną jego przeprowadzenia.
4. 
Wzór spisu stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  4. 
1. 
Spis osób ujmowanych w spisie z urzędu w gminie mającej status miasta sporządza się według ulic wymienionych w porządku alfabetycznym, w obrębie ulic - według kolejnych numerów budynków, a w obrębie budynków - według kolejnych numerów lokali.
2. 
Spis osób ujmowanych w spisie z urzędu w gminie innej niż określona w ust. 1 sporządza się według poszczególnych miejscowości wymienionych w porządku alfabetycznym, a w obrębie miejscowości - według kolejnych numerów budynków i lokali; jeżeli w miejscowości są ulice - także według ulic wymienionych w porządku alfabetycznym oraz kolejnych numerów budynków i lokali.
3. 
Osoby, które złożyły wniosek o zmianę miejsca głosowania, ujmuje się w spisie po osobach ujętych w spisie z urzędu, po rozdzieleniu spisu wierszem "Osoby, które zmieniły miejsce głosowania przed wydrukowaniem spisu", w porządku alfabetycznym według nazwisk, a w obrębie nazwiska według imion.
§  5. 
1. 
Spis dla obwodu utworzonego w zakładzie sporządza się w porządku alfabetycznym według nazwisk, a w obrębie nazwiska według imion, osób uprawnionych do udziału w referendum ogólnokrajowym, na podstawie wykazu osób, które będą przebywać w zakładzie w dniu referendum ogólnokrajowego.
2. 
Wzór wykazu osób uprawnionych do udziału w referendum ogólnokrajowym przebywających w zakładzie stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  6. 
Spis jest aktualizowany automatycznie w systemie teleinformatycznym, w którym prowadzony jest CRW, w okresie od 44 dnia przed dniem referendum ogólnokrajowego do 3 dnia przed dniem referendum ogólnokrajowego.
§  7. 
Przy nazwiskach osób, które są ujęte w spisie na wniosek, w rubryce "Uwagi" zamieszcza się adnotację: "Zmiana miejsca głosowania".
§  8. 
1. 
Przy nazwiskach osób, które są ujęte w spisie i wyraziły zamiar głosowania korespondencyjnego lub przez pełnomocnika, w rubryce "Uwagi" zamieszcza się adnotację: "Głosowanie korespondencyjne. Pakiet wysłany" albo "Udzielono pełnomocnictwa do głosowania - art. 56 Kw".
2. 
Przy nazwiskach osób, które są ujęte w spisie i wyraziły zamiar głosowania przez pełnomocnika, a następnie cofnęły pełnomocnictwo albo pełnomocnictwo wygasło, w rubryce "Uwagi" zamieszcza się adnotację: "Cofnięcie pełnomocnictwa - art. 58 § 1 Kw" albo "Wygaśnięcie pełnomocnictwa - art. 58 § 2 Kw".
§  9. 
1. 
Do czasu przekazania spisu przewodniczącemu obwodowej komisji do spraw referendum, w celu aktualizacji spisu sporządzane są jego dodatkowe strony, na których ujmowane są osoby, które zmieniły miejsce głosowania po wydrukowaniu spisu i zostały ujęte w obwodzie głosowania:
1)
z urzędu, w związku z zameldowaniem na pobyt stały na obszarze danej gminy w stałym obwodzie głosowania właściwym dla adresu zameldowania na pobyt stały, na podstawie art. 19 § 2 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy;
2)
w związku ze złożeniem wniosku, o którym mowa w art. 19 § 3 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy.
2. 
Na dodatkowych stronach spisu, o których mowa w ust. 1, ujmowane są także osoby pominięte w spisie w wyniku oczywistej omyłki oraz osoby, dla których skutkiem złożenia reklamacji w trybie art. 22 i art. 37 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy jest ujęcie ich w spisie.
3. 
Informację o przyczynach ujęcia na dodatkowych stronach spisu, o których mowa w ust. 1, zamieszcza się w rubryce "Uwagi" przez odpowiedni wpis: "zmiana przypisania do obwodu - art. 19 § 2 Kw"; "zmiana przypisania do obwodu - art. 19 § 3 Kw"; "reklamacja - art. 22 Kw"; "reklamacja - art. 37 Kw".
4. 
Aktualizacje spisu, o których mowa w ust. 1-3, niezwłocznie wprowadza się do CRW.
5. 
Wzór dodatkowej strony spisu stanowi załącznik nr 3 do rozporządzenia.
§  10. 
1. 
Do czasu przekazania spisu przewodniczącemu obwodowej komisji do spraw referendum spis jest aktualizowany przez wykreślenie osób ze spisu z powodu:
1)
ujęcia w spisie sporządzonym na podstawie § 9;
2)
utraty obywatelstwa polskiego;
3)
zgonu;
4)
pozbawienia prawa wybierania;
5)
rozpatrzenia reklamacji powodującej skreślenie ze spisu.
2. 
Informację o przyczynach skreślenia ze spisu zamieszcza się w rubryce "Uwagi" przez odpowiedni wpis: "zmiana przypisania do obwodu - art. 19 § 2 Kw"; "zmiana przypisania do obwodu - art. 19 § 3 Kw"; "utrata obywatelstwa"; "zgon"; "pozbawienie prawa wybierania"; "reklamacja - art. 22 Kw"; "reklamacja - art. 37 Kw".
3. 
Aktualizacje spisu, o których mowa w ust. 1, niezwłocznie wprowadza się do CRW.
§  11. 
Jeżeli głosowanie w referendum ogólnokrajowym przeprowadza się w ciągu dwóch dni, wzór spisu oraz wzór dodatkowej strony spisu stanowią odpowiednio załączniki nr 4 i 5 do rozporządzenia. Przepisy § 3, § 4 i § 6-10 stosuje się odpowiednio.
§  12. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. 2

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR

SPIS OSÓB UPRAWNIONYCH DO UDZIAŁU W REFERENDUM OGÓLNOKRAJOWYM

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR

WYKAZ OSÓB UPRAWNIONYCH DO UDZIAŁU W REFERENDUM OGÓLNOKRAJOWYM PRZEBYWAJĄCYCH W ZAKŁADZIE LECZNICZYM, DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ, ZAKŁADZIE KARNYM I ARESZCIE ŚLEDCZYM, ODDZIALE ZEWNĘTRZNYM TAKIEGO ZAKŁADU I ARESZTU, DOMU STUDENCKIM I ZESPOLE DOMÓW STUDENCKICH, W KTÓRYCH UTWORZONO OBWODY GŁOSOWANIA

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR

DODATKOWA STRONA SPISU OSÓB UPRAWNIONYCH DO UDZIAŁU W REFERENDUM OGÓLNOKRAJOWYM

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  4

WZÓR

SPIS OSÓB UPRAWNIONYCH DO UDZIAŁU W REFERENDUM OGÓLNOKRAJOWYM

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  5

WZÓR

DODATKOWA STRONA SPISU OSÓB UPRAWNIONYCH DO UDZIAŁU W REFERENDUM OGÓLNOKRAJOWYM

wzór

1 Minister Cyfryzacji kieruje działem administracji rządowej - informatyzacja, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 26 kwietnia 2023 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Cyfryzacji (Dz. U. poz. 792).
2 Rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 29 grudnia 2014 r. w sprawie spisu wyborców (Dz. U. z 2021 r. poz. 697), które utraciło moc z dniem określonym w komunikacie wydanym na podstawie art. 15 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 stycznia 2023 r. o zmianie ustawy - Kodeks wyborczy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 497).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2023.1808

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Spis osób uprawnionych do udziału w referendum ogólnokrajowym.
Data aktu: 04/09/2023
Data ogłoszenia: 06/09/2023
Data wejścia w życie: 07/09/2023