Rejestracja pojazdów Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 31 sierpnia 2023 r.
w sprawie rejestracji pojazdów Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego

Na podstawie art. 76 ust. 2a ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2023 r. poz. 1047, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa warunki i tryb rejestracji oraz wzory dowodu rejestracyjnego i tablic rejestracyjnych pojazdów Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego, a także jednostki organizacyjne właściwe w tych sprawach.
§  2. 
Rejestracji podlegają:
1)
pojazdy samochodowe, ciągniki rolnicze, motorowery i przyczepy, z wyjątkiem przyczep motocyklowych i specjalnych przeznaczonych do ciągnięcia przez ciągniki rolnicze lub pojazdy wolnobieżne, zwane dalej "pojazdami", używane przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego i Służbę Wywiadu Wojskowego, zwane dalej "SKW i SWW";
2)
pojazdy niezarejestrowane przyjęte do badań albo testowania.
§  3. 
1. 
Rejestracji pojazdu dokonuje się na podstawie:
1)
wniosku kierownika jednostki organizacyjnej bezpośrednio użytkującej pojazd, do którego dołącza się dowód własności pojazdu;
2)
dokumentów, o których mowa w art. 72 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym.
2. 
W przypadku rejestracji pojazdu, który nie posiada nadanych i umieszczonych fabrycznie przez producenta lub w trybie określonym odrębnymi przepisami cech identyfikacyjnych albo nie posiada tabliczki znamionowej, do dokumentów, októrych mowa w ust. 1, dołącza się zaświadczenie potwierdzające nadanie i umieszczenie cech identyfikacyjnych lub wykonanie tabliczki znamionowej zastępczej.
3. 
Rejestracji pojazdu, który był zarejestrowany poza SKW i SWW, dokonuje się po sprawdzeniu dokumentów przedstawionych do rejestracji zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 76 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym.
§  4. 
Organami właściwymi w sprawie rejestracji pojazdów są:
1)
Szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego, zwany dalej "Szefem SKW" - w odniesieniu do pojazdów SKW;
2)
Szef Służby Wywiadu Wojskowego, zwany dalej "Szefem SWW" - w odniesieniu do pojazdów SWW.
§  5. 
1. 
Organ dokonujący rejestracji, po wpisaniu pojazdu do ewidencji, wydaje:
1)
dowód rejestracyjny;
2)
tablice rejestracyjne, wraz ze znakiem legalizacyjnym.
2. 
W przypadku rejestracji pojazdu wyposażonego w tablicę rejestracyjną zawierającą:
1)
wyróżnik służby, o którym mowa w § 6 ust. 2 - wydaje się dowód rejestracyjny, którego wzór jest określony w załączniku do rozporządzenia;
2)
wyróżnik województwa i powiatu - wydaje się dowód rejestracyjny na podstawie przepisów wydanych na podstawie art. 76 ust. 1 pkt 1 lit. a, c i d ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym.
§  6. 
1. 
Numer na tablicach rejestracyjnych pojazdu składa się z:
1)
wyróżnika służby i jednej litery ze zbioru następujących 25 liter: A, B, C, D, E, F, G, H, I, J, K, L, M, N, O, P, R, S, T, U, V, W, X, Y, Z oraz wyróżnika pojazdu albo
2)
wyróżnika województwa, wyróżnika powiatu i wyróżnika pojazdu, które są określone w przepisach wydanych na podstawie art. 76 ust. 1 pkt 1 lit. a, c i d ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym.
2. 
Wyróżnik dla służb SKW i SWW stanowią litery HM.
3. 
Wyróżnik pojazdu, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, stanowią:
1)
jedna litera ze zbioru liter, o których mowa w ust. 1 pkt 1, oraz trzy cyfry w przedziale od 001 do 999 albo
2)
dwie cyfry w przedziale od 01 do 99 i dwie litery ze zbioru liter, o których mowa w ust. 1 pkt 1.
§  7. 
Wzory tablic rejestracyjnych pojazdów SKW i SWW oraz wzory umieszczanych na nich symboli są określone w przepisach wydanych na podstawie art. 76 ust. 1 pkt 1 lit. a, c i d ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym.
§  8. 
1. 
Szef SKW albo Szef SWW są uprawnieni do:
1)
zamawiania u producentów tablic rejestracyjnych zawierających wyróżniki, blankiety dowodów rejestracyjnych oraz znaków legalizacyjnych;
2)
zgłaszania staroście zapotrzebowania na numery rejestracyjne zawierające wyróżniki.
2. 
Starosta przyznaje Szefowi SKW albo Szefowi SWW numery rejestracyjne zawierające wyróżnik województwa, wyróżnik powiatu i wyróżnik pojazdu na podstawie zgłoszonego zapotrzebowania.
§  9. 
Tablice rejestracyjne, a w odniesieniu do samochodu ciężarowego samowyładowczego i przyczepy samowyładowczej - numery rejestracyjne, umieszcza się na pojeździe w sposób określony w przepisach wydanych na podstawie art. 76 ust. 1 pkt 1 lit. a, c i d ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym.
§  10. 
1. 
W przypadku zniszczenia dowodu rejestracyjnego albo zużycia go w stopniu uniemożliwiającym odczytanie zawartych w nim danych lub braku miejsca na dokonanie w nim zmian kierownik jednostki organizacyjnej użytkującej pojazd lub osoba przez niego upoważniona sporządza wniosek o wydanie wtórnika dowodu rejestracyjnego.
2. 
Zwrócone dowody rejestracyjne, które utraciły przydatność do celów służbowych, unieważnia się przez odcięcie prawego dolnego rogu dokumentu w sposób umożliwiający odczytanie zapisów wcześniej naniesionych na dokument, oraz przekreślenie stron. Unieważniony dowód rejestracyjny przechowuje się w teczce pojazdu.
3. 
Zniszczona lub zużyta tablica rejestracyjna podlega komisyjnemu skasowaniu. Numery rejestracyjne skasowanej tablicy rejestracyjnej zawierającej wyróżnik służby wykorzystuje się ponownie. Numer rejestracyjny skasowanej tablicy rejestracyjnej zawierającej wyróżnik województwa i wyróżnik powiatu może być wykorzystany ponownie lub unieważniony.
4. 
W razie utraty dowodu rejestracyjnego lub tablicy rejestracyjnej unieważnia się numer rejestracyjny pojazdu, dowód rejestracyjny i tablicę rejestracyjną.
5. 
Szef SKW albo Szef SWW zawiadamia właściwego starostę o unieważnieniu numeru rejestracyjnego zawierającego wyróżnik województwa i wyróżnik powiatu.
§  11. 
1. 
Dowody rejestracyjne, tablice rejestracyjne i numery rejestracyjne pojazdów SKW i SWW wydane na podstawie dotychczasowych przepisów zachowują ważność do dnia przekazania pojazdu poza SKW i SWW.
2. 
Organ dokonujący rejestracji może dokonać wymiany dowodu rejestracyjnego i tablicy rejestracyjnej, o których mowa w ust. 1, w przypadku ich znacznego zniszczenia, na:
1)
tablicę rejestracyjną zgodną z wzorem określonym w przepisach wydanych na podstawie art. 76 ust. 1 pkt 1 lit. a, c i d ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym;
2)
dowód rejestracyjny zgodny z wzorem określonym w niniejszym rozporządzeniu.
§  12. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 4 września 2023 r. 1

ZAŁĄCZNIK

WZÓR DOWODU REJESTRACYJNEGO POJAZDU

wzór

Opis

Poszczególne strony dowodu rejestracyjnego pojazdu:

1) format A7;

2) kolor jasnoniebieski;

3) papier klasy określonej w SKW i SWW bigowany;

4) sposób wypełnienia rubryk - odpowiednio, zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 76 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2023 r. poz. 1047, 919, 1053, 1088, 1123, 1193, 1234, 1394, 1720 i 1723);

5) rubryki "nr karty pojazdu" nie wypełnia się.

1 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 29 września 2006 r. w sprawie rejestracji pojazdów Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego (Dz. U. poz. 1344), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zgodnie z art. 28 ustawy z dnia 14 sierpnia 2020 r. o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1517 oraz z 2023 r. poz. 1394).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2023.1777

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rejestracja pojazdów Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego.
Data aktu: 31/08/2023
Data ogłoszenia: 01/09/2023
Data wejścia w życie: 04/09/2023