Zawiadamianie o orzeczeniach wydanych w sprawach karnych oraz sprawach nieletnich.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI, MINISTRA OBRONY NARODOWEJ ORAZ MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI 1
z dnia 29 sierpnia 2023 r.
w sprawie zawiadamiania o orzeczeniach wydanych w sprawach karnych oraz sprawach nieletnich

Na podstawie art. 76 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 2305 oraz z 2023 r. poz. 347, 641 i 1615) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa zakres zawiadomień, o których mowa w art. 76 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny, zwanej dalej "ustawą", oraz sposób i terminy ich przesyłania przez sądy, zakłady karne i poprawcze oraz areszty śledcze.
§  2. 
1. 
Zawiadomienia, o których mowa w art. 76 ust. 1 ustawy, zakłady karne i areszty śledcze przesyłają:
1)
szefom wojskowych centrów rekrutacji właściwym ze względu na miejsce pobytu stałego albo pobytu czasowego trwającego ponad 3 miesiące w przypadku mężczyzn i kobiet podlegających obowiązkowi służby wojskowej zgodnie z art. 5 ustawy,
2)
wójtom (burmistrzom, prezydentom miast) w przypadku, o którym mowa w art. 54 ust. 3 ustawy - gdy zawiadomienia te dotyczą mężczyzn i kobiet podlegających obowiązkowi służby wojskowej zgodnie z art. 5 ustawy,
3)
kierownikowi komórki organizacyjnej Ministerstwa Obrony Narodowej właściwej do spraw kadr w zakresie dotyczącym żołnierzy pełniących zawodową służbę wojskową oraz żołnierzy pełniących dobrowolną zasadniczą służbę wojskową w okresie kształcenia

- niezwłocznie, nie później niż w terminie 14 dni po osadzeniu w zakładzie karnym lub areszcie śledczym lub zwolnieniu z zakładu karnego lub aresztu śledczego.

2. 
Postać elektroniczna zawiadomień, o których mowa w ust. 1, jest zapisywana w standardzie Comma Separated Values, określonym w przepisach wydanych na podstawie art. 18 ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz. U. z 2023 r. poz. 57, 1123, 1234 i 1703).
3. 
Zawiadomienia, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 3, są przekazywane adresatom w systemie teleinformatycznym, za pośrednictwem Dyrektora Generalnego Służby Więziennej oraz Szefa Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji.
4. 
Zawiadomienia, o których mowa w ust. 1 pkt 2, są przekazywane adresatom z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2020 r. poz. 344) lub drogą pocztową.
5. 
Zawiadomienia, o których mowa w ust. 3, mogą być przekazywane zbiorczo w formie jednego pliku.
6. 
W przypadku braku możliwości ustalenia właściwości miejscowej podmiotów, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, zawiadomienia przesyła się szefom wojskowych centrów rekrutacji właściwym miejscowo dla zakładu karnego albo aresztu śledczego, który jest obowiązany wysłać zawiadomienie.
§  3. 
1. 
Zawiadomienia, o których mowa w art. 76 ust. 1 ustawy, sądy i zakłady poprawcze przesyłają:
1)
szefom wojskowych centrów rekrutacji właściwym ze względu na miejsce pobytu stałego albo pobytu czasowego trwającego ponad 3 miesiące w przypadku mężczyzn i kobiet podlegających obowiązkowi służby wojskowej zgodnie z art. 5 ustawy,
2)
wójtom (burmistrzom, prezydentom miast) w przypadku, o którym mowa w art. 54 ust. 1 ustawy - gdy zawiadomienia te dotyczą podlegających obowiązkowi służby wojskowej mężczyzn i kobiet zgodnie z art. 5 ustawy,
3)
kierownikowi komórki organizacyjnej Ministerstwa Obrony Narodowej właściwej do spraw kadr w zakresie dotyczącym żołnierzy pełniących zawodową służbę wojskową oraz żołnierzy pełniących dobrowolną zasadniczą służbę wojskową w okresie kształcenia

- niezwłocznie, nie później niż w terminie 14 dni po zastosowaniu tymczasowego aresztowania, uprawomocnieniu się wyroku skazującego albo po umieszczeniu w zakładzie poprawczym lub zwolnieniu z zakładu poprawczego.

2. 
W przypadku braku możliwości ustalenia właściwości miejscowej podmiotów, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, zawiadomienia przesyła się do podmiotów właściwych miejscowo dla sądu albo zakładu poprawczego, który jest obowiązany wysłać zawiadomienie.
§  4. 
1. 
Wzór zawiadomień przesyłanych przez sądy i dotyczących osób, wobec których zastosowano tymczasowe aresztowanie, jest określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
2. 
Wzór zawiadomień przesyłanych przez zakłady poprawcze i dotyczących osób umieszczonych w zakładzie poprawczym lub zwolnionych z zakładu poprawczego jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
3. 
Wzór zawiadomień przesyłanych przez sądy idotyczących osób prawomocnie skazanych jest określony wzałączniku nr 3 do rozporządzenia.
4. 
Wzór zawiadomień przesyłanych przez zakłady karne oraz areszty śledcze i dotyczących osób osadzonych w zakładzie karnym lub areszcie śledczym lub zwolnionych z zakładu karnego lub aresztu śledczego jest określony w załączniku nr 4 do rozporządzenia.
§  5. 
Zawiadomienia, o których mowa w § 4 ust. 2 i 3, przesyła się za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną lub drogą pocztową.
§  6. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, z wyjątkiem § 2 ust. 3 i 4, który wchodzi w życie z dniem 1 września 2023 r. 2

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR

ZAWIADOMIENIE o zastosowaniu tymczasowego aresztowania

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR

ZAWIADOMIENIE o umieszczeniu w zakładzie poprawczym / o zwolnieniu z zakładu poprawczego*

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR

ZAWIADOMIENIE o prawomocnym skazaniu

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  4

WZÓR

ZAWIADOMIENIE o osadzeniu w zakładzie karnym / areszcie śledczym / o zwolnieniu z zakładu karnego / aresztu śledczego

wzór

1 Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - administracja publiczna, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. poz. 2264).
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości, Ministra Obrony Narodowej, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 29 grudnia 2010 r. w sprawie zawiadamiania o orzeczeniach wydanych w sprawach karnych oraz sprawach nieletnich, dotyczących osób podlegających obowiązkowi czynnej służby wojskowej (Dz. U. z 2011 r. poz. 65), które utraciło moc z dniem 23 kwietnia 2022 r. w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 2305 oraz z 2023 r. poz. 347, 641 i 1615).

Zmiany w prawie

Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy bez poprawek Senatu

Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

Renata Krupa-Dąbrowska 10.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 09.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024