Tryb i sposób przydzielania, zmiana i cofanie uprawnień do dostępu do krajowego zbioru rejestrów, ewidencji i wykazu w sprawach cudzoziemców za pomocą urządzeń telekomunikacyjnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI 1
z dnia 25 lipca 2023 r.
w sprawie trybu i sposobu przydzielania, zmiany i cofania uprawnień do dostępu do krajowego zbioru rejestrów, ewidencji i wykazu w sprawach cudzoziemców za pomocą urządzeń telekomunikacyjnych

Na podstawie art. 458 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (Dz. U. z 2023 r. poz. 519, 185 i 547) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
tryb i sposób przydzielania, zmiany i cofania uprawnień do dostępu do krajowego zbioru rejestrów, ewidencji i wykazu w sprawach cudzoziemców, zwanego dalej "krajowym zbiorem rejestrów", za pomocą urządzeń telekomunikacyjnych oraz warunki techniczne tego dostępu;
2)
wzór upoważnienia do dostępu do krajowego zbioru rejestrów oraz wykorzystywania danych z tego rejestru;
3)
wzór wniosku o wyrażenie zgody na udostępnienie danych przetwarzanych w krajowym zbiorze rejestrów za pomocą urządzeń telekomunikacyjnych;
4)
wzór wniosku o wyrażenie zgody na udostępnienie danych przetwarzanych w krajowym zbiorze rejestrów za pomocą urządzeń telekomunikacyjnych, składanego w trybie art. 453 ust. 2 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach, zwanej dalej "ustawą";
5)
wzór oświadczenia podmiotu, o którym mowa w art. 453 ust. 3 ustawy.
§  2. 
Wzór wniosku o wyrażenie zgody na udostępnienie danych przetwarzanych w krajowym zbiorze rejestrów za pomocą urządzeń telekomunikacyjnych jest określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
§  3. 
Wzór wniosku o wyrażenie zgody na udostępnienie danych przetwarzanych w krajowym zbiorze rejestrów za pomocą urządzeń telekomunikacyjnych, składanego w trybie art. 453 ust. 2 ustawy, jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
§  4. 
Wzór oświadczenia podmiotu, o którym mowa w art. 453 ust. 3 ustawy, jest określony w załączniku nr 3 do rozporządzenia.
§  5. 
1. 
Dostęp do krajowego zbioru rejestrów następuje wyłącznie przez wydzielone sieci teleinformatyczne MAN i WAN odseparowane od sieci Internet, w szczególności sieci będące we właściwości ministra właściwego do spraw wewnętrznych, z uwzględnieniem szyfrowania ruchu w tunelu VPN poprzez protokół IPsec przy wykorzystaniu metody szyfrowania co najmniej AES-256.
2. 
Stacje robocze przeznaczone do komunikowania się z krajowym zbiorem rejestrów:
1)
pracują w lokalnej sieci komputerowej bez możliwości dostępu do Internetu;
2)
posiadają aktualne oprogramowanie antywirusowe zabezpieczające przed złośliwym oprogramowaniem;
3)
są chronione przed dostępem osób nieuprawnionych.
§  6. 
1. 
Podmiot, o którym mowa w art. 453 ust. 1 ustawy, może uzyskać dostęp do krajowego zbioru rejestrów z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego służącego do komunikowania się z krajowym zbiorem rejestrów lub bez wykorzystania takiego systemu.
2. 
Podmiot składający wniosek w trybie art. 453 ust. 2 ustawy oraz podmiot lub podmioty, których ten wniosek dotyczy, mogą uzyskać dostęp do krajowego zbioru rejestrów tylko z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego służącego do komunikowania się z krajowym zbiorem rejestrów.
§  7. 
1. 
W celu przydzielenia uprawnień do dostępu do krajowego zbioru rejestrów bez wykorzystania systemu teleinformatycznego służącego do komunikowania się z krajowym zbiorem rejestrów:
1)
podmiot, o którym mowa w art. 453 ust. 1 ustawy, po uzyskaniu zgody Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców, zwanego dalej "Szefem Urzędu", na udostępnienie danych przetwarzanych w krajowym zbiorze rejestrów:
a)
wyznacza, w drodze upoważnienia, co najmniej jednego lokalnego administratora, który w jego imieniu będzie występować w systemie teleinformatycznym, w którym jest prowadzony krajowy zbiór rejestrów, z wnioskami o przydzielenie, zmianę lub cofnięcie użytkownikowi indywidualnemu w ramach podmiotu uprawnień do dostępu do krajowego zbioru rejestrów, zmianę danych użytkownika oraz wygenerowanie nowego hasła jednorazowego,
b)
informuje Szefa Urzędu o wyznaczeniu lokalnego administratora, wskazując jego następujące dane: imię, nazwisko i numer PESEL; można wskazać również indywidualny służbowy adres poczty elektronicznej lub indywidualny służbowy numer telefonu komórkowego;
2)
Szef Urzędu przydziela lokalnemu administratorowi uprawnienia w systemie teleinformatycznym, w którym prowadzony jest krajowy zbiór rejestrów, w celu realizacji czynności, o których mowa w pkt 1 lit. a;
3)
w celu przydzielenia użytkownikowi indywidualnemu w ramach podmiotu uprawnień do dostępu do krajowego zbioru rejestrów lokalny administrator występuje w systemie teleinformatycznym, w którym jest prowadzony krajowy zbiór rejestrów, z wnioskiem w tej sprawie zawierającym: imię, nazwisko, numer PESEL, płeć użytkownika indywidualnego oraz zakres wnioskowanych dla niego uprawnień; we wniosku można wskazać również indywidualny służbowy adres poczty elektronicznej użytkownika indywidualnego.
2. 
Jeżeli wniosek, o którym mowa w ust. 1 pkt 3, spełnia wymogi formalne, Szef Urzędu przydziela użytkownikowi indywidualnemu w ramach podmiotu uprawnienia do dostępu do krajowego zbioru rejestrów.
3. 
Szef Urzędu informuje w systemie teleinformatycznym, w którym jest prowadzony krajowy zbiór rejestrów, podmiot o przydzielonych użytkownikom indywidualnym w ramach tego podmiotu uprawnieniach do dostępu do krajowego zbioru rejestrów.
4. 
W przypadku zmiany lokalnego administratora lub cofnięcia upoważnienia o wyznaczeniu lokalnego administratora podmiot informuje o tym pisemnie Szefa Urzędu.
5. 
Upoważnienie do dostępu do krajowego zbioru rejestrów oraz wykorzystywania danych z tego rejestru dla użytkownika indywidualnego w ramach podmiotu, który uzyskał dostęp do krajowego zbioru rejestrów bez wykorzystania systemu teleinformatycznego służącego do komunikowania się z tym krajowym zbiorem rejestrów, sporządza się zgodnie ze wzorem upoważnienia określonym w załączniku nr 4 do rozporządzenia.
§  8. 
1. 
W celu przydzielenia uprawnień do dostępu do krajowego zbioru rejestrów z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego służącego do komunikowania się z krajowym zbiorem rejestrów, podmiot, o którym mowa w art. 453 ust. 1 ustawy, lub podmiot, który złożył wniosek w trybie art. 453 ust. 2 ustawy, po uzyskaniu zgody Szefa Urzędu na udostępnienie danych przetwarzanych w krajowym zbiorze rejestrów:
1)
występuje pisemnie do Szefa Urzędu o przekazanie opisu interfejsu;
2)
przygotowuje własny system teleinformatyczny do komunikowania się z krajowym zbiorem rejestrów, w oparciu o przekazany opis interfejsu;
3)
zestawia bezpieczne połączenie własnego systemu teleinformatycznego z krajowym zbiorem rejestrów - przy współpracy z Szefem Urzędu.
2. 
Po sprawdzeniu spełnienia wymagań, o których mowa w ust. 1, Szef Urzędu przydziela podmiotowi, o którym mowa w ust. 1, uprawnienia do dostępu do krajowego zbioru rejestrów.
3. 
Upoważnienie do dostępu do krajowego zbioru rejestrów oraz wykorzystywania danych z tego rejestru dla osoby fizycznej, która wykonuje uprawnienia do dostępu do krajowego zbioru rejestrów w imieniu podmiotu, który uzyskał dostęp do krajowego zbioru rejestrów z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego służącego do komunikowania się z tym krajowym zbiorem rejestrów, sporządza się zgodnie ze wzorem upoważnienia określonym w załączniku nr 4 do rozporządzenia.
§  9. 
1. 
W przypadku zmiany przydzielonych uprawnień do dostępu do krajowego zbioru rejestrów bez wykorzystania systemu teleinformatycznego służącego do komunikowania się z krajowym zbiorem rejestrów lokalny administrator w danym podmiocie występuje w systemie teleinformatycznym, w którym jest prowadzony krajowy zbiór rejestrów, z wnioskiem o zmianę przydzielonych uprawnień danemu użytkownikowi indywidualnemu w ramach tego podmiotu.
2. 
Jeżeli wniosek, o którym mowa w ust. 1, spełnia wymogi formalne, Szef Urzędu cofa użytkownikowi indywidualnemu w ramach podmiotu wcześniejsze uprawnienia do dostępu do krajowego zbioru rejestrów i przydziela mu nowe uprawnienia.
3. 
Szef Urzędu informuje w systemie teleinformatycznym, w którym jest prowadzony krajowy zbiór rejestrów, podmiot o przydzielonych użytkownikom indywidualnym w ramach tego podmiotu nowych uprawnieniach do dostępu do krajowego zbioru rejestrów.
§  10. 
1. 
W przypadku zmiany przydzielonych uprawnień do dostępu do krajowego zbioru rejestrów z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego służącego do komunikowania się z krajowym zbiorem rejestrów, podmiot:
1)
przygotowuje w razie konieczności zmiany we własnym systemie teleinformatycznym służącym do komunikowania się z krajowym zbiorem rejestrów, w oparciu o przekazany przez Szefa Urzędu opis interfejsu;
2)
dokonuje w razie konieczności zmiany zabezpieczeń technicznych i organizacyjnych odpowiednich do przetwarzania danych osobowych;
3)
występuje pisemnie do Szefa Urzędu o zmianę uprawnień do dostępu do krajowego zbioru rejestrów.
2. 
Po sprawdzeniu, czy podmiot spełnił wymagania określone w ust. 1 pkt 1 i 2, Szef Urzędu cofa wcześniejsze uprawnienia do dostępu do krajowego zbioru rejestrów i przydziela nowe uprawnienia.
§  11. 
1. 
W przypadku cofnięcia przydzielonych uprawnień do dostępu do krajowego zbioru rejestrów bez wykorzystania systemu teleinformatycznego służącego do komunikowania się z krajowym zbiorem rejestrów lokalny administrator w danym podmiocie występuje w systemie teleinformatycznym, w którym jest prowadzony krajowy zbiór rejestrów, z wnioskiem o cofnięcie przydzielonych uprawnień danemu użytkownikowi indywidualnemu w ramach tego podmiotu.
2. 
Na podstawie wniosku, o którym mowa w ust. 1, Szef Urzędu cofa uprawnienia danemu użytkownikowi indywidualnemu do dostępu do krajowego zbioru rejestrów, którego wniosek dotyczył.
§  12. 
1. 
W przypadku cofnięcia przydzielonych uprawnień do dostępu do krajowego zbioru rejestrów z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego służącego do komunikowania się z krajowym zbiorem rejestrów, podmiot występuje pisemnie do Szefa Urzędu z wnioskiem w tej sprawie.
2. 
Na podstawie wniosku, o którym mowa w ust. 1, Szef Urzędu cofa uprawnienia do dostępu do krajowego zbioru rejestrów, którego wniosek dotyczył.
§  13. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 28 lipca 2023 r. 2

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR

WNIOSEK O WYRAŻENIE ZGODY NA UDOSTĘPNIENIE DANYCH PRZETWARZANYCH W KRAJOWYM ZBIORZE REJESTRÓW, EWIDENCJI I WYKAZU W SPRAWACH CUDZOZIEMCÓW ZA POMOCĄ URZĄDZEŃ TELEKOMUNIKACYJNYCH

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR

WNIOSEK O WYRAŻENIE ZGODY NA UDOSTĘPNIENIE DANYCH PRZETWARZANYCH W KRAJOWYM ZBIORZE REJESTRÓW, EWIDENCJI I WYKAZU W SPRAWACH CUDZOZIEMCÓW ZA POMOCĄ URZĄDZEŃ TELEKOMUNIKACYJNYCH, SKŁADANY W TRYBIE ART. 453 UST. 2 USTAWY Z DNIA 12 GRUDNIA 2013 R. O CUDZOZIEMCACH

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR

OŚWIADCZENIE PODMIOTU, O KTÓRYM MOWA W ART. 453 UST. 3 USTAWY Z DNIA 12 GRUDNIA 2013 R. O CUDZOZIEMCACH

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  4

WZÓR

UPOWAŻNIENIE

DO DOSTĘPU DO KRAJOWEGO ZBIORU REJESTRÓW, EWIDENCJI I WYKAZU W SPRAWACH CUDZOZIEMCÓW ORAZ WYKORZYSTYWANIA DANYCH Z TEGO REJESTRU

wzór

1 Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. poz. 2264).
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 28 kwietnia 2014 r. w sprawie trybu i sposobu przydzielania, zmiany i cofania uprawnień do dostępu do krajowego zbioru rejestrów, ewidencji i wykazu w sprawach cudzoziemców za pomocą urządzeń telekomunikacyjnych (Dz. U. poz. 562), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zgodnie z art. 36 pkt 4 ustawy z dnia 13 stycznia 2023 r. o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 185).

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2023.1434

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Tryb i sposób przydzielania, zmiana i cofanie uprawnień do dostępu do krajowego zbioru rejestrów, ewidencji i wykazu w sprawach cudzoziemców za pomocą urządzeń telekomunikacyjnych.
Data aktu: 25/07/2023
Data ogłoszenia: 27/07/2023
Data wejścia w życie: 28/07/2023