Zmiana rozporządzenia w sprawie komunalnych osadów ściekowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KLIMATU I ŚRODOWISKA 1
z dnia 31 grudnia 2021 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie komunalnych osadów ściekowych 2

Na podstawie art. 96 ust. 13 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2021 r. poz. 779, 784, 1648 i 2151) zarządza się, co następuje:
§  1. 
W rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 6 lutego 2015 r. w sprawie komunalnych osadów ściekowych (Dz. U. poz. 257) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w tytule rozporządzenia określenie przedmiotu rozporządzenia otrzymuje brzmienie:

"w sprawie stosowania komunalnych osadów ściekowych";

2)
w § 2:
a)
w ust. 1 w pkt 7 kropkę zastępuje się średnikiem i dodaje się pkt 8 w brzmieniu:

"8) osady te zostały poddane obróbce z zastosowaniem co najmniej jednego z wymienionych procesów:

a) beztlenowego, jeżeli w jego wyniku zawartość substancji organicznej w tych osadach zostanie zredukowana o co najmniej 38% lub był prowadzony w temperaturze powyżej 34°C przez co najmniej 12 dni,

b) tlenowego, jeżeli był prowadzony przez co najmniej 25 dni, przy czym do tego okresu wlicza się czas, w jakim zachodziły procesy w części tlenowej reaktora biologicznego,

c) tlenowego, jeżeli był prowadzony przez co najmniej 10 dni w temperaturze powyżej 40°C,

d) chemicznego, z wykorzystaniem wapna w dawce co najmniej 0,25 kg wapna na 1 kg s.m. osadów ściekowych,

e) humifikacji, przez leżakowanie osadu co najmniej 90 dni lub suszenie powodujące dezaktywację biologiczną przy wilgotności osadu poniżej 30%.",

b)
ust. 5 otrzymuje brzmienie:

"5. Warunkiem stosowania komunalnych osadów ściekowych jest wykonywanie przez ich wytwórcę badań, o których mowa w § 5 i § 6, w akredytowanym laboratorium w rozumieniu art. 5 pkt 4 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. o systemie oceny zgodności (Dz. U. z 2021 r. poz. 1344) lub w laboratorium posiadającym certyfikat systemu zarządzania jakością obejmujący procedurę badania komunalnych osadów ściekowych.";

3)
w § 4 ust. 3 i 4 otrzymują brzmienie:

"3. Warunkiem stosowania komunalnych osadów ściekowych w postaci mazistej i ziemistej jest ich równomierne rozprowadzenie na powierzchni gruntu i wymieszanie z glebą.

4. Czynności, o których mowa w ust. 2 i 3, wykonuje się nie później niż następnego dnia po przetransportowaniu komunalnych osadów ściekowych na nieruchomość gruntową, na której mają być stosowane.";

4)
w § 5 w ust. 2:
a)
wprowadzenie do wyliczenia otrzymuje brzmienie:

"Badania metodami referencyjnymi komunalnych osadów ściekowych przeznaczonych do stosowania przeprowadza się z częstotliwością zależną od obciążenia oczyszczalni ścieków, wyrażonego równoważną liczbą mieszkańców w rozumieniu art. 86 ust. 3 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. - Prawo wodne (Dz. U. z 2021 r. poz. 2233 i 2368 oraz z 2022 r. poz. 88), nie rzadziej niż:",

b)
pkt 1-3 otrzymują brzmienie:

"1) raz na sześć miesięcy - przy równoważnej liczbie mieszkańców do 2000;

2) raz na trzy miesiące - przy równoważnej liczbie mieszkańców powyżej 2000 do 10 000;

3) raz na dwa miesiące - przy równoważnej liczbie mieszkańców powyżej 10 000 do 100 000;",

c)
dodaje się pkt 4 w brzmieniu:

"4) raz na miesiąc - przy równoważnej liczbie mieszkańców ponad 100 000.";

5)
załącznik nr 4 do rozporządzenia otrzymuje brzmienie określone w załączniku do niniejszego rozporządzenia.
§  2. 
Próbki partii komunalnych osadów ściekowych pobrane przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia mogą być badane zgodnie z przepisami dotychczasowymi, a wyniki badań tych próbek zachowują ważność przez okres roku od dnia ich pobrania.
§  3. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 48 miesięcy od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem § 1 pkt 1 i 3 oraz pkt 4 lit. a, które wchodzą w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

METODY REFERENCYJNE BADAŃ KOMUNALNYCH OSADÓW ŚCIEKOWYCH

Lp. Wskaźnik Metoda
1 2 3
1 Wartość pH oznaczenie elektrometryczne w roztworze wodnym
2 Sucha pozostałość i zawartość wody suszenie w temperaturze 105°C, ważenie
3 Strata przy prażeniu suchej masy osadu (zawartość związków organicznych w suchej masie osadu) prażenie w temperaturze 550°C, ważenie (metoda wagowa, zawartość związków organicznych wylicza się z ubytku na wadze po wyprażeniu w temperaturze 550°C, substancja organiczna stanowi różnicę masy przed prażeniem i po prażeniu)
4 Zawartość azotu ogólnego mineralizacja w środowisku kwaśnym z dodatkiem katalizatora (metoda Kjeldahla)
5 Zawartość azotu amonowego destylacja amoniaku lub ekstrakcja roztworem chlorku potasu i oznaczenie metodą miareczkową lub spektrofotometryczną
6 Zawartość fosforu ogólnego mineralizacja do fosforu (V) i oznaczanie spektrofotometryczne lub optyczna spektrometria emisyjna z plazmą wzbudzoną indukcyjnie (ICP-OES), lub spektrometria mas z plazmą wzbudzoną indukcyjnie (ICP-MS)
7 Zawartość wapnia i magnezu mineralizacja mieszaniną kwasów i oznaczanie metodą miareczkową lub spektrometrią atomową, lub optyczna spektrometria emisyjna z plazmą wzbudzoną indukcyjnie (ICP-OES), lub spektrometria mas z plazmą wzbudzoną indukcyjnie (ICP-MS)
8 Zawartość metali ciężkich: ołowiu, kadmu, rtęci, niklu, cynku, miedzi i chromu spektrometria absorpcji atomowej po mineralizacji w wodzie królewskiej lub stężonych kwasach, przy czym błąd oznaczenia nie może przekraczać 10% odpowiedniej wartości dopuszczalnej, lub optyczna spektrometria emisyjna z plazmą wzbudzoną indukcyjnie (ICP-OES), lub spektrometria mas z plazmą wzbudzoną indukcyjnie (ICP-MS), lub spektrometria absorbcji atomowej z techniką amalgamacji (dotyczy tylko rtęci)
9 Obecność bakterii prowadzenie hodowli na podłożach namnażalnych i różnicująco-
chorobotwórczych z rodzaju Salmonella -selektywnych oraz potwierdzenie wyników badaniem biochemicznym
10 Liczba żywych jaj pasożytów jelitowych Ascaris sp., Trichuris sp., izolacja żywych jaj z reprezentatywnej próbki osadów przez wstrząsanie lub mieszanie, płukanie z zastosowaniem wirowania oraz flotację w roztworze flotacyjnym o gęstości nie mniejszej niż 1,2 g/cm3, inkubację wyizolowanych jaj przez minimum 14 dni
Toxocara sp. w temperaturze 26°C-28°C, a następnie wykonanie badania mikroskopowego i oceny żywotności jaj
1 Minister Klimatu i Środowiska kieruje działem administracji rządowej - klimat, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 października 2021 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Klimatu i Środowiska (Dz. U. poz. 1949).
2 Niniejsze rozporządzenie zostało notyfikowane Komisji Europejskiej w dniu 7 września 2021 r., pod numerem 2021/585/PL zgodnie z § 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 23 grudnia 2002 r. w sprawie sposobu funkcjonowania krajowego systemu notyfikacji norm i aktów prawnych (Dz. U. poz. 2039 oraz z 2004 r. poz. 597), które wdraża dyrektywę (UE) 2015/1535 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 9 września 2015 r. ustanawiającą procedurę udzielania informacji w dziedzinie przepisów technicznych oraz zasad dotyczących usług społeczeństwa informacyjnego (Dz. Urz. UE L 241 z 17.09.2015, str. 1).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2022.89

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zmiana rozporządzenia w sprawie komunalnych osadów ściekowych.
Data aktu: 31/12/2021
Data ogłoszenia: 14/01/2022
Data wejścia w życie: 15/01/2026, 29/01/2022