Specjalistyczne usługi wojskowe.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 20 kwietnia 2022 r.
w sprawie specjalistycznych usług wojskowych

Na podstawie art. 46 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 655) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa tryb składania i rozpatrywania wniosków oraz zawierania umów oświadczenie specjalistycznych usług wojskowych.
§  2. 
1. 
Jednostki organizacyjne sektora finansów publicznych lub inne podmioty, o których mowa w art. 46 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny, zwanej dalej "ustawą", wnioskują oświadczenie specjalistycznych usług wojskowych.
2. 
Wnioski składa się do Dowódcy Generalnego RodzajówSił Zbrojnych.
3. 
Dowódca Generalny RodzajówSił Zbrojnych rozpatruje wnioski, uwzględniając w szczególności: specjalistyczne przygotowanie jednostek wojskowych, konieczność realizacji w pierwszej kolejności podstawowych zadań jednostki wojskowej, skutki finansowe oraz wystąpienie uzasadnionego interesu publicznego lub interesu Sił Zbrojnych.
4. 
Dowódca Generalny RodzajówSił Zbrojnych, wyrażając zgodę na świadczenie specjalistycznych usług wojskowych, wskazuje jednostkom organizacyjnym sektora finansów publicznych lub innym podmiotom, o których mowa w art. 46 ust. 2 ustawy, jednostkę wojskową właściwą do świadczenia specjalistycznych usług wojskowych, zaopatrującą ją jednostkę budżetową oraz propozycję zwrotu kosztów, o których mowa w art. 46 ust. 4 i 5 ustawy.
5. 
Jeżeli wniosek dotyczy specjalistycznych usług wojskowych, które miałyby być wykonywane przez jednostkę wojskową, która nie jest podległa Dowódcy Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych lub przez niego nadzorowana, to Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych realizuje zadania, o których mowa w ust. 3 i 4, w uzgodnieniu z osobą, której ta jednostka podlega lub przez którą jest nadzorowana.
§  3. 
W przypadku, o którym mowa w art. 46 ust. 3 ustawy, Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych wskazuje jednostkę wojskową właściwą do świadczenia specjalistycznych usług wojskowych, zaopatrującą ją jednostkę budżetową oraz propozycję zwrotu kosztów, o których mowa w art. 46 ust. 4 i 5 ustawy. Przepis § 2 ust. 5 stosuje się odpowiednio.
§  4. 
1. 
Na podstawie zgody, o której mowa w § 2 ust. 4, oraz potrzeb zgłoszonych przez podmioty, o których mowa w art. 46 ust. 3 ustawy, opracowuje się projekt umowy.
2. 
Umowę zawierają: podmiot, o którym mowa w art. 46 ust. 2 i 3 ustawy, oraz dowódca jednostki wojskowej i kierownik jednostki budżetowej zaopatrującej jednostkę wojskową.
3. 
Potrzeby, o których mowa w ust. 1, zgłasza się do Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.
§  5. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 1
1 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 7 września 2015 r. w sprawie trybu składania i rozpatrywania wniosków oraz zawierania umów oświadczenie specjalistycznych usług wojskowych (Dz. U. poz. 1428), które zgodnie z art. 821 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 655) traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

Zmiany w prawie

Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024