Warunki wstępu na teren jednostek organizacyjnych Służby Więziennej osób niebędących funkcjonariuszami lub pracownikami Służby Więziennej albo pracownikami przywięziennych zakładów pracy.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 16 grudnia 2022 r.
w sprawie warunków wstępu na teren jednostek organizacyjnych Służby Więziennej osób niebędących funkcjonariuszami lub pracownikami Służby Więziennej albo pracownikami przywięziennych zakładów pracy

Na podstawie art. 249 § 3 pkt 7a ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny wykonawczy (Dz. U. z 2021 r. poz. 53, z późn. zm. 1 ) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa warunki wstępu na teren jednostek organizacyjnych Służby Więziennej, o których mowa w art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o Służbie Więziennej (Dz. U. z 2022 r. poz. 2470), zwanych dalej "jednostkami organizacyjnymi", osób niebędących funkcjonariuszami lub pracownikami Służby Więziennej albo pracownikami przywięziennych zakładów pracy.
§  2. 
1. 
Do jednostek organizacyjnych, na podstawie dokumentu umożliwiającego ustalenie tożsamości i zajmowanego stanowiska lub pełnionej funkcji, mogą wejść:
1)
Minister Sprawiedliwości, sekretarze stanu i podsekretarze stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości;
2)
Prokurator Generalny oraz jego zastępcy;
3)
kierownicy komórek organizacyjnych Ministerstwa Sprawiedliwości;
4)
Pierwszy Prezes i prezesi Sądu Najwyższego;
5)
Rzecznik Praw Obywatelskich;
6)
Rzecznik Praw Dziecka;
7)
prokuratorzy i asesorzy prokuratury wykonujący czynności służbowe.
2. 
Do jednostek organizacyjnych, na podstawie dokumentu umożliwiającego ustalenie tożsamości i pisemnego upoważnienia, mogą wejść w godzinach pracy administracji, a poza godzinami pracy administracji - jeżeli w upoważnieniu zostało to określone - osoby delegowane przez podmioty wymienione w ust. 1 lub Dyrektora Generalnego Służby Więziennej.
§  3. 
Do jednostki organizacyjnej, na podstawie legitymacji służbowej, mogą wejść właściwi ze względu na siedzibę tej jednostki:
1)
prezes i wiceprezes sądu apelacyjnego;
2)
prezes i wiceprezes sądu okręgowego i rejonowego oraz przewodniczący wydziału penitencjarnego i sędziowie penitencjarni;
3)
prezes wojskowego sądu okręgowego i wojskowego sądu garnizonowego, ich zastępcy oraz sędziowie sprawujący nadzór penitencjarny;
4)
prokuratorzy regionalni, okręgowi i rejonowi oraz ich zastępcy.
§  4. 
1. 
Do jednostki organizacyjnej, na podstawie legitymacji służbowej, mogą wejść w godzinach pracy administracji w celu dokonania czynności służbowych:
1)
sędziowie, asesorzy sądowi i aplikanci sądowi;
2)
asystenci prokuratora oraz aplikanci prokuratorscy;
3)
adwokaci i aplikanci adwokaccy;
4)
radcy prawni i aplikanci radcowscy;
5)
kuratorzy sądowi;
6)
funkcjonariusze:
a)
Policji,
b)
Centralnego Biura Antykorupcyjnego,
c)
Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego,
d)
Agencji Wywiadu,
e)
Straży Granicznej,
f)
Służby Wywiadu Wojskowego;
7)
żołnierze Żandarmerii Wojskowej;
8)
funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej oraz członkowie korpusu służby cywilnej realizujący zadania naczelnika urzędu celno-skarbowego albo naczelnika urzędu skarbowego.
2. 
Kierownik jednostki organizacyjnej może wyrazić zgodę na wejście w godzinach pracy administracji do podległej mu jednostki organizacyjnej, na podstawie legitymacji służbowej lub po okazaniu dokumentu umożliwiającego ustalenie tożsamości, innym osobom niż wymienione w ust. 1.
3. 
W szczególnie uzasadnionych przypadkach osoby, o których mowa w ust. 1 i 2, mogą wejść do jednostki organizacyjnej również po godzinach pracy administracji, jeżeli jest to konieczne ze względu na charakter wykonywanych czynności, po uprzednim uzgodnieniu tego z kierownikiem tej jednostki organizacyjnej lub osobą przez niego upoważnioną.
4. 
Obowiązek uzgodnienia, o którym mowa w ust. 3, nie dotyczy przypadków konwojowania osadzonych.
5. 
Jeżeli w czynności procesowej ma uczestniczyć osoba inna niż wymieniona w ust. 1 oraz w § 3, może ona wejść do jednostki organizacyjnej wraz z prowadzącym czynność po okazaniu dokumentu umożliwiającego ustalenie tożsamości.
§  5. 
Do jednostki organizacyjnej, na podstawie legitymacji służbowej lub po okazaniu dokumentu umożliwiającego ustalenie tożsamości, mogą wejść funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej i pracownicy pogotowia ratunkowego oraz innych służb udzielających pomocy wezwani przez kierownika tej jednostki organizacyjnej lub w przypadku jego nieobecności przez upoważnioną przez niego osobę.
§  6. 
Osoba uprawniona do widzenia z osadzonym, po okazaniu dokumentu umożliwiającego ustalenie tożsamości, może wejść do jednostki organizacyjnej w dniach i godzinach odbywania widzeń ustalonych w porządku wewnętrznym obowiązującym w zakładzie karnym lub areszcie śledczym.
§  7. 
Emeryci i renciści Służby Więziennej oraz członkowie rodzin funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej, po okazaniu dokumentu umożliwiającego ustalenie tożsamości, mogą wejść na teren jednostki organizacyjnej po uprzednim uzgodnieniu tego z kierownikiem tej jednostki organizacyjnej lub osobą przez niego upoważnioną.
§  8. 
1. 
Osoby niewymienione w § 2-6, wykonujące w jednostce organizacyjnej zadania wynikające z przepisów prawa, mogą otrzymać przepustkę uprawniającą do wstępu na teren tej jednostki. W przepustce wskazuje się w szczególności godziny i obszar poruszania się po terenie jednostki organizacyjnej.
2. 
W uzasadnionych przypadkach kierownik jednostki organizacyjnej może wyrazić zgodę na wstęp do podległej jednostki organizacyjnej osobom, o których mowa w ust. 1, w innym czasie i na innej podstawie niż określono to w przepustce.
§  9. 
1. 
Wstęp i opuszczenie terenu jednostki organizacyjnej osób wymienionych w § 2-8 podlega ewidencjonowaniu.
2. 
W szczególnie uzasadnionych przypadkach związanych z ratowaniem życia, zdrowia lub mienia ewidencjonowanie osób, o których mowa w § 5, może nastąpić przy opuszczaniu terenu jednostki organizacyjnej przez te osoby lub po zakończeniu podejmowanych przez nie działań.
§  10. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2023 r. 2
1 Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2021 r. poz. 472, 1236 i 2054 oraz z 2022 r. poz. 22, 655, 1855 i 2600.
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 17 października 2016 r. w sprawie sposobów ochrony jednostek organizacyjnych Służby Więziennej (Dz. U. poz. 1804), które traci moc z dniem wejścia w życie ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r. o zmianie ustawy - Kodeks karny wykonawczy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1855 i 2770).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2022.2771

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Warunki wstępu na teren jednostek organizacyjnych Służby Więziennej osób niebędących funkcjonariuszami lub pracownikami Służby Więziennej albo pracownikami przywięziennych zakładów pracy.
Data aktu: 16/12/2022
Data ogłoszenia: 27/12/2022
Data wejścia w życie: 01/01/2023