Warunki wstępu na teren jednostek organizacyjnych Służby Więziennej osób niebędących funkcjonariuszami lub pracownikami Służby Więziennej albo pracownikami przywięziennych zakładów pracy.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 16 grudnia 2022 r.
w sprawie warunków wstępu na teren jednostek organizacyjnych Służby Więziennej osób niebędących funkcjonariuszami lub pracownikami Służby Więziennej albo pracownikami przywięziennych zakładów pracy

Na podstawie art. 249 § 3 pkt 7a ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny wykonawczy (Dz. U. z 2021 r. poz. 53, z późn. zm. 1 ) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa warunki wstępu na teren jednostek organizacyjnych Służby Więziennej, o których mowa w art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o Służbie Więziennej (Dz. U. z 2022 r. poz. 2470), zwanych dalej "jednostkami organizacyjnymi", osób niebędących funkcjonariuszami lub pracownikami Służby Więziennej albo pracownikami przywięziennych zakładów pracy.
§  2. 
1. 
Do jednostek organizacyjnych, na podstawie dokumentu umożliwiającego ustalenie tożsamości i zajmowanego stanowiska lub pełnionej funkcji, mogą wejść:
1)
Minister Sprawiedliwości, sekretarze stanu i podsekretarze stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości;
2)
Prokurator Generalny oraz jego zastępcy;
3)
kierownicy komórek organizacyjnych Ministerstwa Sprawiedliwości;
4)
Pierwszy Prezes i prezesi Sądu Najwyższego;
5)
Rzecznik Praw Obywatelskich;
6)
Rzecznik Praw Dziecka;
7)
prokuratorzy i asesorzy prokuratury wykonujący czynności służbowe.
2. 
Do jednostek organizacyjnych, na podstawie dokumentu umożliwiającego ustalenie tożsamości i pisemnego upoważnienia, mogą wejść w godzinach pracy administracji, a poza godzinami pracy administracji - jeżeli w upoważnieniu zostało to określone - osoby delegowane przez podmioty wymienione w ust. 1 lub Dyrektora Generalnego Służby Więziennej.
§  3. 
Do jednostki organizacyjnej, na podstawie legitymacji służbowej, mogą wejść właściwi ze względu na siedzibę tej jednostki:
1)
prezes i wiceprezes sądu apelacyjnego;
2)
prezes i wiceprezes sądu okręgowego i rejonowego oraz przewodniczący wydziału penitencjarnego i sędziowie penitencjarni;
3)
prezes wojskowego sądu okręgowego i wojskowego sądu garnizonowego, ich zastępcy oraz sędziowie sprawujący nadzór penitencjarny;
4)
prokuratorzy regionalni, okręgowi i rejonowi oraz ich zastępcy.
§  4. 
1. 
Do jednostki organizacyjnej, na podstawie legitymacji służbowej, mogą wejść w godzinach pracy administracji w celu dokonania czynności służbowych:
1)
sędziowie, asesorzy sądowi i aplikanci sądowi;
2)
asystenci prokuratora oraz aplikanci prokuratorscy;
3)
adwokaci i aplikanci adwokaccy;
4)
radcy prawni i aplikanci radcowscy;
5)
kuratorzy sądowi;
6)
funkcjonariusze:
a)
Policji,
b)
Centralnego Biura Antykorupcyjnego,
c)
Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego,
d)
Agencji Wywiadu,
e)
Straży Granicznej,
f)
Służby Wywiadu Wojskowego;
7)
żołnierze Żandarmerii Wojskowej;
8)
funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej oraz członkowie korpusu służby cywilnej realizujący zadania naczelnika urzędu celno-skarbowego albo naczelnika urzędu skarbowego.
2. 
Kierownik jednostki organizacyjnej może wyrazić zgodę na wejście w godzinach pracy administracji do podległej mu jednostki organizacyjnej, na podstawie legitymacji służbowej lub po okazaniu dokumentu umożliwiającego ustalenie tożsamości, innym osobom niż wymienione w ust. 1.
3. 
W szczególnie uzasadnionych przypadkach osoby, o których mowa w ust. 1 i 2, mogą wejść do jednostki organizacyjnej również po godzinach pracy administracji, jeżeli jest to konieczne ze względu na charakter wykonywanych czynności, po uprzednim uzgodnieniu tego z kierownikiem tej jednostki organizacyjnej lub osobą przez niego upoważnioną.
4. 
Obowiązek uzgodnienia, o którym mowa w ust. 3, nie dotyczy przypadków konwojowania osadzonych.
5. 
Jeżeli w czynności procesowej ma uczestniczyć osoba inna niż wymieniona w ust. 1 oraz w § 3, może ona wejść do jednostki organizacyjnej wraz z prowadzącym czynność po okazaniu dokumentu umożliwiającego ustalenie tożsamości.
§  5. 
Do jednostki organizacyjnej, na podstawie legitymacji służbowej lub po okazaniu dokumentu umożliwiającego ustalenie tożsamości, mogą wejść funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej i pracownicy pogotowia ratunkowego oraz innych służb udzielających pomocy wezwani przez kierownika tej jednostki organizacyjnej lub w przypadku jego nieobecności przez upoważnioną przez niego osobę.
§  6. 
Osoba uprawniona do widzenia z osadzonym, po okazaniu dokumentu umożliwiającego ustalenie tożsamości, może wejść do jednostki organizacyjnej w dniach i godzinach odbywania widzeń ustalonych w porządku wewnętrznym obowiązującym w zakładzie karnym lub areszcie śledczym.
§  7. 
Emeryci i renciści Służby Więziennej oraz członkowie rodzin funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej, po okazaniu dokumentu umożliwiającego ustalenie tożsamości, mogą wejść na teren jednostki organizacyjnej po uprzednim uzgodnieniu tego z kierownikiem tej jednostki organizacyjnej lub osobą przez niego upoważnioną.
§  8. 
1. 
Osoby niewymienione w § 2-6, wykonujące w jednostce organizacyjnej zadania wynikające z przepisów prawa, mogą otrzymać przepustkę uprawniającą do wstępu na teren tej jednostki. W przepustce wskazuje się w szczególności godziny i obszar poruszania się po terenie jednostki organizacyjnej.
2. 
W uzasadnionych przypadkach kierownik jednostki organizacyjnej może wyrazić zgodę na wstęp do podległej jednostki organizacyjnej osobom, o których mowa w ust. 1, w innym czasie i na innej podstawie niż określono to w przepustce.
§  9. 
1. 
Wstęp i opuszczenie terenu jednostki organizacyjnej osób wymienionych w § 2-8 podlega ewidencjonowaniu.
2. 
W szczególnie uzasadnionych przypadkach związanych z ratowaniem życia, zdrowia lub mienia ewidencjonowanie osób, o których mowa w § 5, może nastąpić przy opuszczaniu terenu jednostki organizacyjnej przez te osoby lub po zakończeniu podejmowanych przez nie działań.
§  10. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2023 r. 2
1 Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2021 r. poz. 472, 1236 i 2054 oraz z 2022 r. poz. 22, 655, 1855 i 2600.
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 17 października 2016 r. w sprawie sposobów ochrony jednostek organizacyjnych Służby Więziennej (Dz. U. poz. 1804), które traci moc z dniem wejścia w życie ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r. o zmianie ustawy - Kodeks karny wykonawczy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1855 i 2770).

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2022.2771

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Warunki wstępu na teren jednostek organizacyjnych Służby Więziennej osób niebędących funkcjonariuszami lub pracownikami Służby Więziennej albo pracownikami przywięziennych zakładów pracy.
Data aktu: 16/12/2022
Data ogłoszenia: 27/12/2022
Data wejścia w życie: 01/01/2023