Sposób opracowywania sprawozdania z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA EDUKACJI I NAUKI 1
z dnia 15 grudnia 2022 r.
w sprawie sposobu opracowywania sprawozdania z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli

Na podstawie art. 30a ust. 7 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2021 r. poz. 1762 oraz z 2022 r. poz. 935, 1116, 1700 i 1730) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa sposób opracowywania sprawozdania, o którym mowa w art. 30a ust. 4 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, zwanej dalej "ustawą", w szczególności:
1)
sposób wyliczania średnich wynagrodzeń nauczycieli, o których mowa w art. 30 ust. 3 ustawy;
2)
sposób ustalania średniorocznej struktury zatrudnienia nauczycieli;
3)
sposób ustalania kwoty różnicy, o której mowa w art. 30a ust. 2 ustawy, zwanej dalej "kwotą różnicy";
4)
sposób ustalania wysokości jednorazowego dodatku uzupełniającego;
5)
wzór formularza sprawozdania.
§  2. 
Średnie wynagrodzenia nauczycieli, o których mowa w art. 30 ust. 3 ustawy, w okresie obowiązywania kwoty bazowej określonej dla nauczycieli w ustawie budżetowej na dany rok, zwanej dalej "kwotą bazową", wylicza się jako iloczyn kwoty bazowej i wskaźników, o których mowa w art. 30 ust. 3 ustawy.
§  3. 
1. 
Średnioroczną strukturę zatrudnienia nauczycieli ustala się odrębnie dla nauczycieli nieposiadających stopnia awansu zawodowego, zwanych dalej "nauczycielami początkującymi", nauczycieli mianowanych i nauczycieli dyplomowanych, uwzględniając średnią liczbę etatów odpowiednio nauczycieli początkujących, nauczycieli mianowanych i nauczycieli dyplomowanych w okresie obowiązywania kwoty bazowej.
2. 
Średnią liczbę etatów, o której mowa w ust. 1, oblicza się dzieląc sumę liczby etatów odpowiednio nauczycieli początkujących, nauczycieli mianowanych i nauczycieli dyplomowanych zatrudnionych w poszczególnych miesiącach obowiązywania kwoty bazowej przez liczbę miesięcy obowiązywania kwoty bazowej.
3. 
Nauczyciela, który w danym roku uzyskał stopień nauczyciela mianowanego lub stopień nauczyciela dyplomowanego, uwzględnia się przy ustalaniu średniorocznej struktury zatrudnienia nauczycieli jako odpowiednio nauczyciela początkującego, nauczyciela mianowanego lub nauczyciela dyplomowanego, proporcjonalnie do okresu pobierania wynagrodzenia jako odpowiednio nauczyciel początkujący, nauczyciel mianowany lub nauczyciel dyplomowany.
4. 
Nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć na podstawie jednej umowy o pracę lub aktu mianowania uwzględnia się przy ustalaniu średniorocznej struktury zatrudnienia nauczycieli jako jeden etat. Przydzielone temu nauczycielowi godziny ponad tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć określony w art. 42 ust. 3 ustawy lub ustalony na podstawie art. 42 ust. 4a albo 7 ustawy nie są przeliczane na etaty.
5. 
Przy ustalaniu średniorocznej struktury zatrudnienia nauczycieli:
1)
uwzględnia się liczbę etatów nauczycieli w okresach, za które wypłacono im wynagrodzenie, zgodnie z wymiarem zatrudnienia określonym w umowie o pracę lub w akcie mianowania;
2)
nie uwzględnia się liczby etatów nauczycieli, proporcjonalnie do okresów, w których pobierali świadczenia pieniężne, o których mowa w przepisach o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.
§  4. 
1. 
Kwotę różnicy ustala się odrębnie dla wszystkich nauczycieli początkujących, nauczycieli mianowanych i nauczycieli dyplomowanych zatrudnionych w szkołach prowadzonych przez daną jednostkę samorządu terytorialnego.
2. 
Kwotę różnicy ustala się jako różnicę między wydatkami poniesionymi w danym roku na wynagrodzenia odpowiednio nauczycieli początkujących, nauczycieli mianowanych i nauczycieli dyplomowanych w składnikach, o których mowa w art. 30 ust. 1 ustawy, a iloczynem średniej liczby etatów odpowiednio nauczycieli początkujących, nauczycieli mianowanych i nauczycieli dyplomowanych oraz średnich wynagrodzeń nauczycieli, o których mowa w art. 30 ust. 3 ustawy, ustalonych w okresie obowiązywania kwoty bazowej.
3. 
W przypadku gdy w ustawie budżetowej na dany rok określono więcej niż jedną kwotę bazową kwotę różnicy ustala się jako różnicę między wydatkami poniesionymi w danym roku na wynagrodzenia odpowiednio nauczycieli początkujących, nauczycieli mianowanych i nauczycieli dyplomowanych w składnikach, o których mowa w art. 30 ust. 1 ustawy, a sumą iloczynów średniej liczby etatów odpowiednio nauczycieli początkujących, nauczycieli mianowanych i nauczycieli dyplomowanych oraz średnich wynagrodzeń nauczycieli, o których mowa w art. 30 ust. 3 ustawy, ustalonych dla okresów obowiązywania poszczególnych kwot bazowych.
§  5. 
Wysokość jednorazowego dodatku uzupełniającego, o którym mowa w art. 30a ust. 3 ustawy, zwanego dalej "jednorazowym dodatkiem uzupełniającym", ustala się proporcjonalnie do:
1)
okresu zatrudnienia, w którym nauczyciel pobierał wynagrodzenie, oraz
2)
osobistej stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela

- w sposób określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia.

§  6. 
1. 
Sprawozdanie z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli początkujących, mianowanych i dyplomowanych w szkołach prowadzonych przez jednostkę samorządu terytorialnego sporządza się na formularzu sprawozdania, którego wzór jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
2. 
Sprawozdanie, o którym mowa w ust. 1, przedkłada się podmiotom, o których mowa w art. 30a ust. 5 ustawy, w postaci papierowej, a regionalnej izbie obrachunkowej - również w postaci elektronicznej.
§  7. 
1. 
Średnie wynagrodzenia nauczycieli w 2022 r. oraz średnioroczną strukturę zatrudnienia nauczycieli w 2022 r. ustala się z uwzględnieniem okresów:
1)
od dnia 1 stycznia do dnia 30 kwietnia;
2)
od dnia 1 maja do dnia 31 sierpnia;
3)
od dnia 1 września do dnia 31 grudnia.
2. 
Średnie wynagrodzenia nauczycieli oraz średnioroczną strukturę zatrudnienia nauczycieli ustala się:
1)
w okresach, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, odrębnie dla nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego, o których mowa w art. 9a ust. 1 ustawy, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 sierpnia 2022 r.;
2)
w okresie, o którym mowa w ust. 1 pkt 3, odrębnie dla nauczycieli początkujących, nauczycieli mianowanych i nauczycieli dyplomowanych.
3. 
Nauczyciela, który do dnia 31 sierpnia 2022 r. był nauczycielem stażystą lub nauczycielem kontraktowym, przy ustalaniu średniorocznej struktury zatrudnienia nauczycieli:
1)
w okresach, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, uwzględnia się jako odpowiednio nauczyciela stażystę lub nauczyciela kontraktowego,
2)
w okresie, o którym mowa w ust. 1 pkt 3, uwzględnia się jako nauczyciela początkującego

- proporcjonalnie do okresu pobierania wynagrodzenia jako odpowiednio nauczyciel stażysta, nauczyciel kontraktowy lub nauczyciel początkujący.

4. 
Nauczyciela, który w okresie od dnia 1 stycznia 2022 r. do dnia 31 sierpnia 2022 r. uzyskał stopień nauczyciela mianowanego, przy ustalaniu średniorocznej struktury zatrudnienia nauczycieli:
1)
w okresach, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, uwzględnia się jako nauczyciela kontraktowego,
2)
w okresie, o którym mowa w ust. 1 pkt 3, uwzględnia się jako nauczyciela mianowanego

- proporcjonalnie do okresu pobierania wynagrodzenia jako odpowiednio nauczyciel kontraktowy lub nauczyciel mianowany.

5. 
Średnie wynagrodzenia nauczycieli w okresie, o którym mowa w ust. 1:
1)
pkt 1 - wylicza się jako iloczyn kwoty bazowej określonej dla nauczycieli w ustawie budżetowej na rok 2022 z dnia 17 grudnia 2021 r. (Dz. U. z 2022 r. poz. 270) i wskaźników, o których mowa w art. 30 ust. 3 ustawy, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 sierpnia 2022 r.;
2)
pkt 2 - określa się, zwiększając średnie wynagrodzenie wyliczone w sposób, o którym mowa w pkt 1, o 4,4% - zgodnie z art. 93a ust. 1 ustawy;
3)
pkt 3 - wylicza się jako iloczyn kwoty bazowej określonej dla nauczycieli w ustawie budżetowej na rok 2022 z dnia 17 grudnia 2021 r. i wskaźników, o których mowa w art. 30 ust. 3 ustawy, w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 września 2022 r., zwiększony o 4,4% zgodnie z art. 93a ust. 1 ustawy.
6. 
Kwotę różnicy za 2022 r. ustala się odrębnie dla wszystkich:
1)
nauczycieli początkujących i nauczycieli, którzy do dnia 31 sierpnia 2022 r. byli nauczycielami stażystami i nauczycielami kontraktowymi,
2)
nauczycieli mianowanych,
3)
nauczycieli dyplomowanych

- zatrudnionych w szkołach prowadzonych przez daną jednostkę samorządu terytorialnego.

7. 
Kwotę różnicy za 2022 r. dla:
1)
nauczycieli początkujących i nauczycieli, którzy do dnia 31 sierpnia 2022 r. byli nauczycielami stażystami i nauczycielami kontraktowymi, ustala się jako różnicę między wydatkami poniesionymi w 2022 r. na wynagrodzenia tych nauczycieli w składnikach, o których mowa w art. 30 ust. 1 ustawy, a sumą ustalonych dla okresu, o którym mowa w ust. 1:
a)
pkt 1 - iloczynów średniej liczby etatów nauczycieli stażystów i średnich wynagrodzeń nauczycieli stażystów oraz iloczynów średniej liczby etatów nauczycieli kontraktowych i średnich wynagrodzeń nauczycieli kontraktowych,
b)
pkt 2 - iloczynów średniej liczby etatów nauczycieli stażystów i średnich wynagrodzeń nauczycieli stażystów oraz iloczynów średniej liczby etatów nauczycieli kontraktowych i średnich wynagrodzeń nauczycieli kontraktowych,
c)
pkt 3 - iloczynów średniej liczby etatów nauczycieli początkujących i średnich wynagrodzeń nauczycieli początkujących;
2)
nauczycieli mianowanych ustala się jako różnicę między wydatkami poniesionymi w 2022 r. na wynagrodzenia nauczycieli mianowanych w składnikach, o których mowa w art. 30 ust. 1 ustawy, a sumą ustalonych dla okresów, o których mowa w ust. 1, iloczynów średniej liczby etatów nauczycieli mianowanych oraz średnich wynagrodzeń nauczycieli mianowanych;
3)
nauczycieli dyplomowanych ustala się jako różnicę między wydatkami poniesionymi w 2022 r. na wynagrodzenia nauczycieli dyplomowanych w składnikach, o których mowa w art. 30 ust. 1 ustawy, a sumą ustalonych dla okresów, o których mowa w ust. 1, iloczynów średniej liczby etatów nauczycieli dyplomowanych oraz średnich wynagrodzeń nauczycieli dyplomowanych.
8. 
Wysokość jednorazowego dodatku uzupełniającego za 2022 r. ustala się proporcjonalnie do:
1)
okresu zatrudnienia, w którym nauczyciel pobierał wynagrodzenie, oraz
2)
osobistej stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela

- w sposób określony w załączniku nr 3 do rozporządzenia.

9. 
Sprawozdanie z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli w szkołach prowadzonych przez jednostkę samorządu terytorialnego za 2022 r. sporządza się na formularzu sprawozdania, którego wzór jest określony w załączniku nr 4 do rozporządzenia. Przepis § 6 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
§  8. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. 2

Minister Edukacji i Nauki: P. Czarnek

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

SPOSÓB USTALANIA WYSOKOŚCI JEDNORAZOWEGO DODATKU UZUPEŁNIAJĄCEGO

1.
Ustalanie osobistej stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela proporcjonalnie do okresu zatrudnienia, w którym nauczyciel pobierał wynagrodzenie

Dla każdego nauczyciela wylicza się oddzielnie osobistą stawkę wynagrodzenia zasadniczego proporcjonalnie do okresu zatrudnienia, w którym nauczyciel pobierał wynagrodzenie, według wzoru:

gdzie znaczenie poszczególnych symboli jest następujące:

Sj - osobista stawka wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela, z uwzględnieniem okresu zatrudnienia Cj jako nauczyciel początkujący, nauczyciel mianowany lub nauczyciel dyplomowany,

Aj - stawka wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć,

Bj - tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć nauczyciela w przeliczeniu na pełny wymiar zajęć,

Cj - okres zatrudnienia nauczyciela rozumiany jako okres, w którym nauczyciel był zatrudniony jako nauczyciel początkujący, nauczyciel mianowany lub nauczyciel dyplomowany, i pobierał wynagrodzenie w roku podlegającym analizie (np. jeżeli nauczyciel był zatrudniony i pobierał wynagrodzenie przez 5 miesięcy, to Cj wynosi 5/12).

Ustalając okres zatrudnienia nauczyciela, który przez część miesiąca pobierał świadczenie pieniężne, o którym mowa w przepisach o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, za miesiąc przyjmuje się 30 dni.

W przypadku zmiany osobistej stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela Sj, wynikającej ze zmiany:

1)
wysokości stawki wynagrodzenia zasadniczego określonej w przepisach wydanych na podstawie art. 30 ust. 5 ustawy, lub ustalonej zgodnie z art. 30 ust. 10 ustawy, lub
2)
posiadanych kwalifikacji, lub
3)
tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć

- do dalszych obliczeń jako Sj uwzględnia się sumę osobistych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela obowiązujących w okresach wyznaczonych przez te zmiany.

2.
Ustalanie wysokości jednorazowego dodatku uzupełniającego

Wysokość jednorazowego dodatku uzupełniającego dla danego nauczyciela ustala się według wzoru:

gdzie znaczenie poszczególnych symboli jest następujące:

Dj - wysokość jednorazowego dodatku uzupełniającego dla danego nauczyciela,

R - kwota różnicy ustalona odrębnie dla nauczycieli początkujących, nauczycieli mianowanych i nauczycieli dyplomowanych,

Sj - osobista stawka wynagrodzenia zasadniczego ustalona proporcjonalnie do okresu zatrudnienia danego nauczyciela,

- suma osobistych stawek wynagrodzenia zasadniczego odpowiednio nauczycieli początkujących, nauczycieli mianowanych i nauczycieli dyplomowanych, ustalonych proporcjonalnie do okresu ich zatrudnienia,

n - liczba nauczycieli odpowiednio początkujących, mianowanych lub dyplomowanych zatrudnionych i pobierających wynagrodzenie w roku podlegającym analizie.

W przypadku uzyskania przez nauczyciela stopnia nauczyciela mianowanego lub stopnia nauczyciela dyplomowanego w roku podlegającym analizie wysokość jednorazowego dodatku uzupełniającego ustala się odrębnie dla okresu zatrudnienia tego nauczyciela jako odpowiednio nauczyciela początkującego, nauczyciela mianowanego lub nauczyciela dyplomowanego.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR

Sprawozdanie z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli początkujących, mianowanych i dyplomowanych w szkołach prowadzonych przez jednostkę samorządu terytorialnego

wzór

Objaśnienia

I.
Pola w poszczególnych kolumnach uzupełnia się po dokonaniu obliczeń według podanej niżej metodologii. Wszystkie dane i wyniki obliczeń wpisuje się z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku. Obliczenia wykonuje się na danych z taką samą dokładnością.
1.
Średnie wynagrodzenia nauczycieli, o których mowa w art. 30 ust. 3 ustawy (kolumny 4 i 5)

Średnie wynagrodzenie nauczyciela obowiązujące od dnia 1 stycznia do ostatniego dnia obowiązywania kwoty bazowej B1 (kolumna 4) wylicza się jako iloczyn kwoty bazowej B1 i wskaźnika, o którym mowa w art. 30 ust. 3 ustawy (kolumna 3), według wzoru:

kolumna 4 = kolumna 3 x B1

Średnie wynagrodzenie nauczyciela obowiązujące od pierwszego dnia obowiązywania kwoty bazowej B2 do dnia 31 grudnia (kolumna 5) wylicza się jako iloczyn kwoty bazowej B2 i wskaźnika, o którym mowa w art. 30 ust. 3 ustawy (kolumna 3), według wzoru:

kolumna 5 = kolumna 3 x B2

2.
Średnia liczba etatów nauczycieli (kolumny 6 i 7)

Średnią liczbę etatów nauczycieli oblicza się z uwzględnieniem okresów obowiązywania poszczególnych kwot bazowych:

1)
od dnia 1 stycznia do ostatniego dnia obowiązywania kwoty bazowej B1 (kolumna 6);
2)
od pierwszego dnia obowiązywania kwoty bazowej B2 do dnia 31 grudnia (kolumna 7). W przypadku nauczyciela, który przez część miesiąca pobierał świadczenie pieniężne, o którym mowa w przepisach o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, za miesiąc przyjmuje się 30 dni.
3.
Suma iloczynów średniej liczby etatów nauczycieli i średnich wynagrodzeń nauczycieli, o których mowa w art. 30 ust. 3 ustawy, ustalonych dla okresów obowiązywania poszczególnych kwot bazowych (kolumna 8)

Sumę iloczynów średniej liczby etatów nauczycieli i średnich wynagrodzeń nauczycieli, o których mowa w art. 30 ust. 3 ustawy, ustalonych dla okresów obowiązywania poszczególnych kwot bazowych oblicza się według wzoru:

kolumna 8 = n x (kolumna 4 x kolumna 6) + (12-n) x (kolumna 5 x kolumna 7) gdzie:

n - oznacza liczbę miesięcy obowiązywania kwoty bazowej B1 w roku podlegającym analizie,

12-n - oznacza liczbę miesięcy obowiązywania kwoty bazowej B2 w roku podlegającym analizie.

4.
Wydatki poniesione w roku podlegającym analizie na wynagrodzenia nauczycieli w składnikach, o których mowa w art. 30 ust. 1 ustawy (kolumna 9)

Wydatki poniesione w roku podlegającym analizie na wynagrodzenia nauczycieli w składnikach, o których mowa w art. 30 ust. 1 ustawy, obejmują wyłącznie wydatki poniesione w roku podlegającym analizie z budżetu jednostki samorządu terytorialnego na wynagrodzenia nauczycieli w składnikach, o których mowa w art. 30 ust. 1 ustawy, bez pochodnych od wynagrodzeń.

5.
Kwota różnicy (kolumna 10)

Kwotę różnicy oblicza się jako różnicę wydatków poniesionych w roku podlegającym analizie na wynagrodzenia nauczycieli w składnikach, o których mowa w art. 30 ust. 1 ustawy (kolumna 9), i sumy iloczynów średniej liczby etatów nauczycieli oraz średnich wynagrodzeń nauczycieli, o których mowa w art. 30 ust. 3 ustawy, ustalonych dla okresów obowiązywania poszczególnych kwot bazowych (kolumna 8), według wzoru:

kolumna 10 = kolumna 9-kolumna 8.

Liczba ujemna stanowi kwotę różnicy, jaką należy podzielić i wypłacić w formie jednorazowego dodatku uzupełniającego.

II.
W przypadku gdy w ustawie budżetowej na rok podlegający analizie ustalono jedną kwotę bazową, w formularzu:
1)
nad polem B1, w tytule kolumny 4 i w tytule kolumny 6 w miejscu przeznaczonym na wpisanie daty wpisuje się datę końcową "31 grudnia";
2)
w polu B1 wpisuje się kwotę bazową;
3)
w polu B2 i w kolumnie 7 w rubrykach od 1 do 3 wpisuje się liczbę "0".

ZAŁĄCZNIK Nr  3

SPOSÓB USTALANIA WYSOKOŚCI JEDNORAZOWEGO DODATKU UZUPEŁNIAJĄCEGO W 2022 R.

1.
Ustalanie osobistej stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela proporcjonalnie do okresu zatrudnienia, w którym nauczyciel pobierał wynagrodzenie

Dla każdego nauczyciela wylicza się oddzielnie osobistą stawkę wynagrodzenia zasadniczego proporcjonalnie do okresu zatrudnienia, w którym nauczyciel pobierał wynagrodzenie, według wzoru:

gdzie znaczenie poszczególnych symboli jest następujące:

Sj - osobista stawka wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela, z uwzględnieniem okresu zatrudnienia Cj jako nauczyciel:

1) stażysta, kontraktowy, mianowany lub dyplomowany w okresach:

a) od dnia 1 stycznia do dnia 30 kwietnia,

b) od dnia 1 maja do dnia 31 sierpnia,

2) początkujący, mianowany lub dyplomowany w okresie od dnia 1 września do dnia 31 grudnia,

Aj - stawka wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć,

Bj - tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć nauczyciela w przeliczeniu na pełny wymiar zajęć,

Cj - okres zatrudnienia nauczyciela rozumiany jako okres, w którym nauczyciel był zatrudniony jako nauczyciel:

1) stażysta, kontraktowy, mianowany lub dyplomowany w okresach:

a) od dnia 1 stycznia do dnia 30 kwietnia,

b) od dnia 1 maja do dnia 31 sierpnia,

2) początkujący, mianowany lub dyplomowany w okresie od dnia 1 września do dnia 31 grudnia

- i pobierał wynagrodzenie w 2022 r. (np. jeżeli nauczyciel był zatrudniony i pobierał wynagrodzenie przez 5 miesięcy to Cj wynosi 5/12).

Ustalając okres zatrudnienia nauczyciela, który przez część miesiąca pobierał świadczenie pieniężne, o którym mowa w przepisach o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, za miesiąc przyjmuje się 30 dni.

W przypadku zmiany osobistej stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela Sj, wynikającej ze zmiany:

1) wysokości stawki wynagrodzenia zasadniczego określonej w przepisach wydanych na podstawie art. 30 ust. 5 ustawy lub ustalonej zgodnie z art. 30 ust. 10 ustawy, lub

2) posiadanych kwalifikacji, lub

3) tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć

- do dalszych obliczeń jako Sj uwzględnia się sumę osobistych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela obowiązujących w okresach wyznaczonych przez te zmiany.

2.
Ustalanie wysokości jednorazowego dodatku uzupełniającego

Wysokość jednorazowego dodatku uzupełniającego dla danego nauczyciela ustala się według wzoru:

gdzie znaczenie poszczególnych symboli jest następujące:

Dj - wysokość jednorazowego dodatku uzupełniającego dla danego nauczyciela,

R - kwota różnicy ustalona odrębnie dla:

1) nauczycieli początkujących i nauczycieli, którzy do dnia 31 sierpnia 2022 r. byli nauczycielami stażystami i nauczycielami kontraktowymi,

2) nauczycieli mianowanych,

3) nauczycieli dyplomowanych,

Sj - osobista stawka wynagrodzenia zasadniczego ustalona proporcjonalnie do okresu zatrudnienia danego nauczyciela,

- suma osobistych stawek wynagrodzenia zasadniczego odpowiednio nauczycieli początkujących i nauczycieli, którzy do dnia 31 sierpnia 2022 r. byli nauczycielami stażystami i nauczycielami kontraktowymi, nauczycieli mianowanych oraz nauczycieli dyplomowanych,

ustalonych proporcjonalnie do okresu ich zatrudnienia,

n - liczba odpowiednio nauczycieli początkujących i nauczycieli, którzy do dnia 31 sierpnia 2022 r. byli nauczycielami stażystami i nauczycielami kontraktowymi, nauczycieli mianowanych oraz nauczycieli dyplomowanych, zatrudnionych i pobierających wynagrodzenie w 2022 r.

W przypadku nauczyciela, który do dnia 31 sierpnia 2022 r. był nauczycielem stażystą lub nauczycielem kontraktowym i do tego dnia nie uzyskał stopnia nauczyciela mianowanego, wysokość jednorazowego dodatku uzupełniającego ustala się odrębnie dla okresu zatrudnienia tego nauczyciela jako odpowiednio nauczyciela stażysty, nauczyciela kontraktowego lub nauczyciela początkującego.

W przypadku uzyskania przez nauczyciela w 2022 r. stopnia nauczyciela mianowanego lub stopnia nauczyciela dyplomowanego wysokość jednorazowego dodatku uzupełniającego ustala się odrębnie dla okresu zatrudnienia tego nauczyciela jako odpowiednio nauczyciela kontraktowego, nauczyciela mianowanego lub nauczyciela dyplomowanego.

ZAŁĄCZNIK Nr  4

WZÓR

Sprawozdanie z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli w szkołach prowadzonych przez jednostkę samorządu terytorialnego za 2022 r.

wzór

Objaśnienia

Pola w poszczególnych kolumnach uzupełnia się po dokonaniu obliczeń według podanej niżej metodologii. Wszystkie dane i wyniki obliczeń wpisuje się z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku. Obliczenia wykonuje się na danych z taką samą dokładnością.

1.
Średnia liczba etatów nauczycieli (kolumny od 7 do 9)

Średnią liczbę etatów nauczycieli oblicza się z uwzględnieniem okresów:

1)
od dnia 1 stycznia do dnia 30 kwietnia (kolumna 7),
2)
od dnia 1 maja do dnia 31 sierpnia (kolumna 8),
3)
od dnia 1 września do dnia 31 grudnia (kolumna 9).

W przypadku nauczyciela, który przez część miesiąca pobierał świadczenie pieniężne, o którym mowa w przepisach o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, za miesiąc przyjmuje się 30 dni.

2.
Suma iloczynów średniej liczby etatów nauczycieli i średnich wynagrodzeń nauczycieli (kolumna 10)

Dla nauczycieli początkujących i nauczycieli, którzy do dnia 31 sierpnia 2022 r. byli nauczycielami stażystami i nauczycielami kontraktowymi, sumę iloczynów średniej liczby etatów i średnich wynagrodzeń oblicza się według wzoru:

kolumna 10 = 4 x (kolumna 4 rubryka 1 x kolumna 7 rubryka 1) + 4 x (kolumna 5 rubryka 1 x kolumna 8 rubryka 1) + 4 x (kolumna 4 rubryka 2 x kolumna 7 rubryka 2) +

+ 4 x (kolumna 5 rubryka 2 x kolumna 8 rubryka 2) + 4 x (kolumna 6 x kolumna 9).

Dla nauczycieli mianowanych i nauczycieli dyplomowanych sumę iloczynów średniej liczby etatów i średnich wynagrodzeń oblicza się według wzoru:

kolumna 10 = 4 x (kolumna 4 x kolumna 7) + 4 x (kolumna 5 x kolumna 8) + + 4 x (kolumna 6 x kolumna 9).

3.
Wydatki poniesione w 2022 r. na wynagrodzenia nauczycieli w składnikach, o których mowa w art. 30 ust. 1 ustawy (kolumna 11)

Wydatki poniesione w 2022 r. na wynagrodzenia nauczycieli w składnikach, o których mowa w art. 30 ust. 1 ustawy, obejmują wyłącznie wydatki poniesione w 2022 r. z budżetu jednostki samorządu terytorialnego na wynagrodzenia nauczycieli w składnikach, o których mowa w art. 30 ust. 1 ustawy, bez pochodnych od wynagrodzeń.

4.
Kwota różnicy (kolumna 12)

Kwotę różnicy oblicza się jako różnicę wydatków poniesionych w 2022 r. na wynagrodzenia nauczycieli w składnikach, o których mowa w art. 30 ust. 1 ustawy (kolumna 11), i sumy iloczynów średniej liczby etatów nauczycieli oraz średnich wynagrodzeń nauczycieli (kolumna 10), według wzoru:

kolumna 12 = kolumna 11-kolumna 10.

Liczba ujemna stanowi kwotę różnicy, jaką należy podzielić i wypłacić w formie jednorazowego dodatku uzupełniającego.

1 Minister Edukacji i Nauki kieruje działem administracji rządowej - oświata i wychowanie, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 października 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Edukacji i Nauki (Dz. U. z 2022 r. poz. 18 i 1842).
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 13 stycznia 2010 r. w sprawie sposobu opracowywania sprawozdania z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w szkołach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego (Dz. U. z 2020 r. poz. 1303), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia na podstawie art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r. o zmianie ustawy - Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1730).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2022.2767

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób opracowywania sprawozdania z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli.
Data aktu: 15/12/2022
Data ogłoszenia: 27/12/2022
Data wejścia w życie: 28/12/2022