Rejestr Dokumentów Paszportowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA CYFRYZACJI 1
z dnia 10 listopada 2022 r.
w sprawie Rejestru Dokumentów Paszportowych

Na podstawie art. 85 ustawy z dnia 27 stycznia 2022 r. o dokumentach paszportowych (Dz. U. poz. 350 i 583) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
sposób prowadzenia Rejestru Dokumentów Paszportowych, zwanego dalej "RDP";
2)
sposób przetwarzania danych biometrycznych w zakresie odcisków palców gromadzonych w RDP;
3)
sposób przekazywania danych do RDP przez Straż Graniczną i Policję;
4)
rodzaje statusów.
§  2. 
1. 
RDP prowadzi się w sposób zapewniający organom paszportowym możliwość wprowadzania danych bezpośrednio, w trybie teletransmisji.
2. 
RDP przekazuje zwrotnie organom paszportowym komunikat zawierający potwierdzenie wprowadzenia danych do RDP.
3. 
Dane w RDP zapisuje się wielkimi literami. Dopuszcza się zapisywanie danych dotyczących adresu małą literą, z wyjątkiem krajowej nazwy miejscowości.
§  3. 
1. 
W celu zapewnienia poufności danych biometrycznych w zakresie odcisków palców gromadzonych w RDP dane te są przetwarzane w postaci zaszyfrowanej.
2. 
Szyfrowanie danych biometrycznych w zakresie odcisków palców jest dokonywane z zastosowaniem algorytmów i długości kluczy.
3. 
Klucze są generowane i przechowywane w urządzeniu spełniającym wymagania bezpieczeństwa zgodnie z profilami zabezpieczeń dla bezpiecznych urządzeń do składania podpisu określonymi w normie PN-EN 419211-2:2013-11, po stronie podmiotu dokonującego personalizacji paszportu, paszportu dyplomatycznego albo paszportu służbowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
4. 
Potwierdzenie wiarygodności kluczy jest realizowane z wykorzystaniem certyfikatu klucza publicznego wydanego w oparciu o politykę certyfikacji spełniającą wymagania określone w normach wprowadzających serię norm ETSI EN 319 411.
5. 
Dane biometryczne w zakresie odcisków palców gromadzone w RDP mogą być przetwarzane w postaci niezaszyfrowanej w trakcie procesu ich pobierania oraz personalizacji paszportu, paszportu dyplomatycznego albo paszportu służbowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
6. 
W przypadku, o którym mowa w ust. 5, minister właściwy do spraw informatyzacji oraz minister właściwy do spraw wewnętrznych, każdy w zakresie swojej właściwości, zapewniają stosowanie mechanizmów, które gwarantują ochronę przed nieuprawnionym ujawnieniem lub dostępem do tych danych, w tym w szczególności ich kopiowaniem, oraz zapewniają rejestrowanie wszelkich działań dokonywanych na tych danych.
§  4. 
Przekazywanie danych do RDP przez Straż Graniczną i Policję odbywa się za pośrednictwem usługi elektronicznej udostępnionej przez ministra właściwego do spraw informatyzacji i następuje bezpośrednio w czasie rzeczywistym przez pobranie danych zgromadzonych w RDP oraz przekazanie do RDP informacji o utracie dokumentu paszportowego.
§  5. 
Określa się następujące rodzaje statusów:
1)
dla wniosku o wydanie dokumentu paszportowego:
a)
zarejestrowany,
b)
decyzja pozytywna,
c)
bez rozpoznania,
d)
decyzja odmowna,
e)
anulowany,
f)
przyjęty do personalizacji w organie paszportowym,
g)
przyjęty przez Centrum Personalizacji Dokumentów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji,
h)
zrealizowany,
i)
odrzucony przez Centrum Personalizacji Dokumentów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji;
2)
dla dokumentu paszportowego:
a)
spersonalizowany,
b)
przekazany na pocztę specjalną podlegającą ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych, działającą w jednostkach organizacyjnych Policji,
c)
przyjęty na stan,
d)
gotowy do wydania obywatelowi,
e)
przekazany kurierowi,
f)
wydany obywatelowi,
g)
unieważniony;
3)
dla blankietu dokumentu paszportowego i blankietu naklejki personalizacyjnej:
a)
na stanie,
b)
przekazany na pocztę specjalną podlegającą ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych, działającą w jednostkach organizacyjnych Policji,
c)
wycofany,
d)
zwrócony do producenta,
e)
spersonalizowany,
f)
zniszczony;
4)
dla ograniczenia prawa do posiadania dokumentu paszportowego:
a)
aktywny,
b)
nieaktywny.
§  6. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem określonym w komunikacie wydanym na podstawie art. 110a ustawy z dnia 27 stycznia 2022 r. o dokumentach paszportowych. 2
1 Minister Cyfryzacji kieruje działem administracji rządowej - informatyzacja, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 6 października 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Cyfryzacji (Dz. U. poz. 1716).
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 15 lutego 2010 r. w sprawie ewidencji paszportowych i centralnej ewidencji (Dz. U. poz. 131), które traci moc z dniem określonym w komunikacie wydanym na podstawie art. 110a ustawy z dnia 27 stycznia 2022 r. o dokumentach paszportowych (Dz. U. poz. 350 i 583) wskazującym dzień wejścia w życie tej ustawy.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2022.2297

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rejestr Dokumentów Paszportowych.
Data aktu: 10/11/2022
Data ogłoszenia: 10/11/2022
Data wejścia w życie: 13/11/2022